Mongolian animals grazing in the summer pasture

Mongolia wyprawa rodzinna

Wakacje wśród koczowników.

Mongołowie są dumnym ludem, który od stuleci zamieszkuje rozległe tereny między Syberią a Chinami, koczując wśród przepastnych stepów, surowych pustyń, majestatycznych gór i dzikiej tajgi. Dawniej odważni wojownicy największego imperium w historii, dziś niezwykle gościnni pasterze, którzy potrafią przetrwać w każdych warunkach, a w swych pieśniach i opowieściach wspominają wielkich bohaterów przeszłości.

Do Mongolii wyruszymy całymi rodzinami, dotknąć życia współczesnych nomadów, zaznać piękna dzikiej przyrody, a także doświadczyć, jak niewiele jest potrzebne, by wieść pełne piękna i mądrości życie. Wspólnie zanurzymy się w ten świat, gdzie czas płynie zgodnie z rytmem natury, a gościnność i pogoda ducha wciąż pozostają najważniejszymi wartościami.

W czasie naszej wyprawy doświadczymy mongolskiej przyrody wszystkimi zmysłami, przekonując się na własnej skórze, jak malutki bywa człowiek wobec sił natury. Jak przystało na krainę pasterzy, otaczać nas będą zwierzęta domowe – konie, wielbłądy, jaki, owce i kozy – pozwalając nam poczuć się częścią większej wspólnoty. Weźmiemy też udział w corocznym festiwalu Danshig Nadaam, obserwując tradycyjne mongolskie zawody – m. in. wyścigi konne, zapasy i łucznictwo – oraz przyglądając się barwnym buddyjskim ceremoniom.

Ujrzymy, jak przeplatają się dawne religie, rdzenne wierzenia i wiekowe tradycje. Będziemy blisko ludzi. Będziemy towarzyszyć naszym gospodarzom w wykonywaniu codziennych pasterskich czynności. Poznamy buddyjskich mnichów, z którymi weźmiemy udział w świątynnych ceremoniach, a przy odrobinie szczęścia spotkamy również szamanów, którzy wprowadzą nas w świat wszechobecnych duchów – zamieszkujących skały, drzewa, wodę i niebiosa.

Będzie to Wyprawa Rodzinna, czyli skupiona na tym, co najważniejsze. Doświadczymy, że warto się zatrzymać, w uważności na świat dookoła, a jednocześnie na to, co głęboko w nas samych. Zaznamy piękna i prostoty życia, łapiąc wytchnienie od bolączek codzienności: od nadmiaru informacji, pędzącego tempa życia i wszechobecnej technologii. Będziemy witać każdy nowy dzień, radując się magią mongolskich bezkresów i doświadczając, jak niewiele w istocie jest potrzebne do spokoju i szczęścia.


Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Mapa i pogoda

Mongolia znajduje się w Azji środkowo-wschodniej. Położona jest pomiędzy dwoma mocarstwami: Rosją od północy i Chinami od południa. Klimat Mongolii jest surowy, umiarkowany o typie kontynentalnym. To oznacza gorące lata i mroźne zimy. Podczas naszej wyprawy pogoda będzie sprzyjać eksploracji mongolskich bezkresów. Temperatury w Mongolii w sierpniu są względnie wysokie – średnio wskazują 20°C. Zanim wyruszysz przeczytaj nasz tekst o podróżach z dzieckiem.


Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Co się wydarzy w trakcie wycieczki?

  • Spędzisz noce w komfortowych jurtach, obok rodzin koczowników – wspólne posiłki, rozmowy i uczestnictwo w codziennych obowiązkach.
  • Weźmiesz udział w narodowym festiwalu Danshig Nadaam, gdzie tradycyjne dyscypliny mongolskie (łucznictwo, zapasy, jeździectwo) łączą się z buddyjskimi rytuałami.
  • Codziennie będziesz miał kontakt z dziką, nieskażoną przyrodą Mongolii (stepy, pustynie, góry i równiny).
  • Zaznasz ciszy i spokoju w oddaleniu od cywilizacji.
  • Będziesz przemierzać stepy Parku Narodowego Hustai i zobaczysz niezwykle rzadki gatunek zwierząt – Konie Przewalskiego.
  • Będziesz blisko zwierząt domowych – owiec, kóz, a także koni i wielbłądów.
  • Odwiedzisz buddyjskie klasztory.
  • Zobaczysz prastare, tradycyjne miejsca mocy koczowników.
  • Rodzinny charakter wyprawy: spotkanie kilku rodzin, dorosłych i dzieci (od 7 lat wzwyż), wspólnie eksplorujących cuda Mongolii, w nastawieniu na odkrywanie kultur, oraz na kontakt z dziką przyrodą.

Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Program wyprawy

Wylot do Krainy Bezkresów

Wylot z Warszawy do stolicy Mongolii – Ułan Bator, z przesiadką w jednym z miast Azji.

Mongolia mapa na wakacje

Pierwszy Kontakt ze Stepem

Przylot na lotnisko im. Czyngis Chana w godzinach porannych, a następnie przejazd w stronę stepów, do niezwykle komfortowego resortu HS Khaan, od którego zaczniemy naszą mongolską przygodę. Poza odpoczynkiem po długiej podróży będziemy mogli doświadczyć potęgi bezkresów i piękna otaczającej nas przyrody. Tu też zostaniemy wprowadzeni w podstawy mongolskiej kultury oraz tego fenomenu, jakim jest koczownicze mongolskie społeczeństwo. Będziemy mieć czas na relaks, zabawę i integrację wśród przepięknych mongolskich widoków, a chętni będą mogli się przyjrzeć elementom festiwalu Danshig Nadaam, którego obchody będą gwoździem programu następnego dnia.

Nocleg w komfortowych jurtach w resorcie HS Khaan.

Święto Naadam – Duch Mongolii

Dzień upłynie na celebracji festiwalu Danshig Naadam (kilkanaście km od naszego obozu) będącego ogromnym wydarzeniem dla dużej części mongolskiej społeczności. Obok tradycyjnych dyscyplin sportów mongolskich – jeździectwa, łucznictwa i zapasów – na Danshig Nadaam odbywać się będą także ceremonie religijne, w tym klasyczne tańce Tsam, pełne kolorowych strojów i buddyjskich instrumentów. Jednocześnie, święto to jest wielkim festynem, obfitującym w różnego rodzaju kramy z rękodziełem, oraz w atrakcje dla spragnionych rozrywki dzieci.

Po obiedzie i pożegnaniu z festiwalem wyruszymy ku Parkowi Narodowemu Hustai – krainie zielonych wzgórz i stepów, na skraju której mieszkają koczownicy ze swoimi stadami. Po niedługiej jeździe dotrzemy do obozowiska zamieszkałego przez lokalnych pasterzy, którzy współpracują z Parkiem Narodowym. Będą nas gościć przez dwie noce – w tym czasie zaznamy prostego życia stepowych nomadów, przyjrzymy się zwyczajom panującym w tradycyjnych jurtach, oraz budowie tych uniwersalnych domostw. Przede wszystkim jednak będzie to czas, gdzie wejdziemy w bliższy kontakt z rodziną naszych gospodarzy (z dorosłymi, jak i z dziećmi), mogąc uczestniczyć w codziennych obowiązkach pasterzy. Będziemy mieli sporo czasu, w trakcie którego zaznamy uroków otaczającej nas przyrody, a także dotkniemy bliżej ducha autentycznego koczownictwa.

Nocleg w namiotach Tentipi przy jurtach rodziny koczowników.

Życie Nomadów i Dzika Przyroda

Wczesny poranek spędzimy w towarzystwie naszych gospodarzy, towarzysząc im w codziennych czynnościach przy opiece zwierząt. Po śniadaniu zaczniemy eksplorować tereny Parku Narodowego Hustai, w którym doświadczymy najbardziej klasycznego mongolskiego pejzażu, czyli bezkresnych stepów, mogąc podziwiać majestat mongolskiej przyrody, a także odwiedzając uświęcone tradycją miejsca mocy.

Tego dnia dowiemy się więcej o kruchej równowadze ekosystemów i o tym, w jaki sposób człowiek może stać na ich straży. Przemierzając przestrzenie Hustai poczujemy ducha tego, co stanowi o mongolskiej tożsamości. Wieczór będzie czasem rodzinnym, który spędzimy z naszymi gospodarzami i ich dziećmi. Obcując z nimi zobaczymy, jak niewiele potrzebne jest do szczęśliwego, pełnego satysfakcji życia, doświadczając naturalnego rytmu egzystencji koczowników.

Nocleg w namiotach Tentipi przy jurtach rodziny koczowników.

Wyprawa na skraj Gobi

Po śniadaniu wyruszymy na południe, w stronę rubieży Pustyni Gobi – czyli największej pustyni na azjatyckim kontynencie. Będziemy w dużej mierze jechać bezdrożami, obserwując półpustynną przyrodę i liczne stada pasących się zwierząt po drodze. Do wspaniałego ośrodka Ar Burd Sands dotrzemy w porze obiadowej.

Po zjedzeniu i odprężeniu się w komfortowych jurtach wyruszymy na pieszą eksplorację okolicznych wydm, z których rozpościera się imponujący widok. Po przygodach wśród piasków wrócimy odprężyć się w naszym obozowisku. Stale do dyspozycji będziemy mieli jurtową bibliotekę – wygodną przestrzeń pozwalającą zanurzyć się w lekturze, ale też świetną do różnego rodzaju planszówek i gier towarzyskich. Po kolacji rozpalimy ognisko, mogąc cieszyć się rozgwieżdżoną pustynną nocą.

Nocleg w komfortowym obozowisku Ar Burd Sands.

Sekrety Świętej Góry Zorgol

Po śniadaniu wyruszymy na kilkugodzinną wycieczką, w trakcie której będziemy eksplorować leżące nieopodal obozowiska skalne szczeliny, skały i wzgórza, w poszukiwaniu dzikich przedstawicieli miejscowej fauny – orłów, sępów, koziorożców czy dzikich owiec. Jeżdżąc po okolicznych bezdrożach i klucząc wśród intrygujących wzniesień będziemy wspinać się na punkty obserwacyjne, przyglądać się z bliska gniazdom wielkich drapieżników, oraz wypatrywać przez lornetkę dzikich stad na nieodległych zboczach. Ujrzymy również wyryte w kamieniu prehistoryczne petroglify, na których ludzie przeszłości utrwalali swoje wizje rzeczywistości.

Po obiedzie w terenie udamy się pod świętą górę Zorgol – miejsce otoczone legendami i wierzeniami, noszące ślady zarówno buddyjskich, jak i szamańskich praktyk. Udamy się tam do tryskającego z niewielkiej jaskini źródła, którego lecznicze wody przyciągają spragnionych wędrowców. Po eksploracji tej majestatycznej okolicy wrócimy do naszego obozowiska – odpoczywać, albo zajmować się spontanicznymi aktywnościami. Po kolacji ognisko.

Nocleg w komfortowym obozowisku Ar Burd Sands.

W siodle i duchu tradycji

Tego dnia odwiedzimy pobliską rodzinę hodowców koni, gdzie będziemy przyglądać się lub uczestniczyć w pracy przy zwierzętach. Mongolskie konie większość roku biegają samopas po stepie, jednak pod koniec lata są one zaganiane do zagród przy obozowiskach jurtowych. Razem z rodziną gospodarzy będziemy uczestniczyć w chwytaniu źrebaków, oraz w dojeniu klaczy, których cenne mleko wykorzystuje się do robienia ayragu – napoju, któremu mongolscy koczownicy od dawien dawna przypisują moc zdrowotnych właściwości.

Po obiedzie będziemy mieli spokojniejszy czas, w trakcie którego będziemy powoli się żegnać z pięknymi okolicami Ar Burd. Chętni będą mogli dosiąść koni czy wielbłądów, poćwiczyć się w sztuce mongolskiego łucznictwa, czy przymierzyć tradycyjne lokalne stroje. Po południu, jeśli uśmiechnie się do nas szczęście, odwiedzi nasze obozowisko szaman, który przybliży nam rdzenne duchowe perspektywy, jak również przyjmie chętnych na indywidualne spotkania. Wieczorem czekać nas będzie uroczysta kolacja.

Nocleg w komfortowym obozowisku Ar Burd Sands.

Powrót do cywilizacji – stolica Mongolii

Po pożegnaniu z rodziną naszych gospodarzy udamy się na półtora dnia do stolicy. Po zakwaterowaniu w hotelu wyruszymy na spacer po reprezentacyjnym centrum miasta, które zobrazuje nam różne epoki tego miasta – tradycyjną buddyjską, monumentalną radziecką i nowoczesną XXI-wieczną.

Pod wieczór południu udamy się do fascynującego muzeum mongolskich łamigłówek, przedstawiających tę wielowiekową tradycję – mongolscy rzemieślnicy od lat specjalizowali się w ręcznym tworzeniu różnego rodzaju chytrych zamków i skomplikowanych układanek. Będzie to czas zetknięcia się z pomysłowością człowieka (z Mongolii, jak i z całego świata), a jednocześnie okazja do zabawy i sprawdzenia się wobec różnych łamigłówek.

Nocleg w hotelu w centrum Ułan Bator.

Mongolia-Ułan-bator-wycieczka-stolica-Soul-Travel

Kultura i Historia Buddyjskiego Serca

Dzień rozpoczniemy od wizyty w największym w Mongolii ośrodku buddyjskim – w klasztorze Gandan – gdzie oprowadzani przez miejscowego lamę będziemy obserwować mnichów oraz wiernych w ich codziennych obrzędach. Wsłuchamy się w rytualne śpiewy, ujrzymy barwne zdobienia świątynne, będziemy kręcić tradycyjnymi młynkami modlitewnymi, a także staniemy pod gigantycznym posągiem złotego Buddy.

Po wizycie w klasztorze udamy się do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie ujrzymy imponujące szkielety dinozaurów poznamy (Mongolia, a zwłaszcza Pustynia Gobi obfituje w znaleziska paleontologiczne), poznamy też charakterystyki mongolskiej fauny i flory. Po obiedzie wespniemy się na wzgórze Zaisan, z którego rozpościera się spektakularny widok na Ułan Bator, oraz gdzie ujrzymy fascynujące murale. Wieczór spędzimy swobodnie, ciesząc się urokami letniej stolicy.

Nocleg w hotelu w centrum Ułan Bator.

wycieczka-mongolia-ulan-bator-monaster-mnich-soul-travel

Na kwieciste Łąki Dżalmanu

Rano opuścimy stolicę i skierujemy się dalej na wschód – naszym celem będzie dolina rzeki Tuul w parku narodowym Khan Khentii. Po drodze ujrzymy 40-metrową statuę Czyngis-chana na koniu, będącą największym na świecie konnym pomnikiem. Droga prowadzić nas będzie przez malowniczą, pokrytą stepem dolinę. Mijać będziemy porozrzucane na równinach jurty i stada pasącego się bydła, a wszystko to wśród kwietnych łąk.

W takich okolicznościach trafimy do naszego przepięknego obozu jurtowego Jalman Meadows, gdzie przez dwa i pół dnia będziemy ładować baterie przed powrotem do Polski, czerpiąc z dobrodziejstw mongolskiego świata: przestrzeni, ciszy, piękna i spokoju.

Nocleg w komfortowym obozie jurtowym w Jalman Meadows.

Mongolia-Ułan-Bator-Pomnik-Czyngis-chana-o-zachodzie-słońca-soul-travel-wycieczka

Przygoda na Rzece Tuul

Po śniadaniu wyruszymy na spływ łodzią po rzece, z perspektywy pokładu podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, oraz dzielnie uczestnicząc we wspólnej przygodzie na wodzie. Będzie to czas radości i ekscytacji, oraz doświadczenia potęgi przyrody. Po rzecznej eskapadzie z obiadem w terenie wrócimy do obozowiska, napawać się komfortem w otoczeniu pięknych widoków.

Chętni mogą eksplorować okolicę konno, spacerować, grać w chowanego wśród drzew, czy strzelać z mongolskiego łuku (pod okiem dorosłych). Na zmęczone ciała czekać będzie mongolska sauna nad brzegiem rzeki, po której nie ma nic lepszego, niż skok do mroźnej, krystalicznie czystej wody.

Nocleg w komfortowym obozie jurtowym w Jalman Meadows.

Chuluut River canyon in Mongolia Asia

Wolność i Harmonia Natury

Dzień spędzimy eksplorując majestatyczny rezerwat Khan Khentii, kontemplując piękno otaczającej przyrody i napawając się rytmem życia mongolskich koczowników. Będzie to czas refleksji, kontaktu z pasterzami, ale i z samym sobą. Doświadczymy tego, co w Mongolii najcenniejsze – gościnności, ciepła ogniska domowego i wolności ograniczonej jedynie przez linię horyzontu. Każdy będzie mógł pójść za własnym głosem – mknąc na koniu po stepie, przemierzając rowerem bezkresne przestrzenie, czy też włócząc się pieszo pośród łąk.

Będzie to też czas dzieci, które będą wspólnie hasać w przyjaznych, a przy tym dzikich warunkach przyrody. Będzie to jednocześnie wsłuchiwanie się w to, co opowiada mongolski wiatr i początek żegnania się z pięknem tych magicznych krain.

Nocleg w komfortowym obozie jurtowym w Jalman Meadows

Mongolia wakacje wśród zwierząt

Pożegnanie z Mongolią

Po śniadaniu pożegnamy się z gospodarzami i wyruszymy z powrotem do Ułan Bator. Po przyjeździe do stolicy oraz zakwaterowaniu w hotelu przyjdzie czas na czas wolny oraz ostatnie zakupy przed wylotem. W Mongolii warto zaopatrzyć się zwłaszcza w rzeczy z wełny (przede wszystkim z kaszmiru oraz z wełny jaka i wielbłąda), w rękodzieło, oraz w drewniane zabawki i łamigłówki.

Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja.

Nocleg w hotelu w centrum Ułan Bator.

mongolia-rękodzieło-targowisko-wycieczka-soul-travel

Powrót do Domu

Wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Przelot Ułan Bator – Warszawa, z przesiadką w jednym z miast w Azji.

Przylot do Warszawy wieczorem czasu polskiego.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Wliczone w koszty wyprawy:

  • zakwaterowanie: w pokoju rodzinnym 2, 3 lub 4-osobowym z łazienką w hotelu 3* w Ułan Bator (3 noce), w jurtach rodzinnych 2, 3 lub 4 osobowych (7 nocy), w rodzinnych namiotach tentipi 2, 3 lub 4 osobowych (2 noce),
  • prywatny transport przystosowanym do mongolskich warunków autokarem,
  • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie: śniadania, obiady, kolacje),
  • sprzęt campingowy, pomocnicy oraz kucharz podczas dni w terenie,
  • wejścia do muzeów, obiektów kulturalnych i na tereny przyrodniczych obszarów chronionych,
  • aktywności w trakcie programu, w Ar Burd Sands i Jalman Meadows: spływy pontonami, jazda konna i wielbłądach, dostępność rowerów, sauna,
  • opieka polskojęzycznego przewodnika Soul Travel, Szury Bruni,
  • opieka anglojęzycznego przewodnika lokalnego,
  • wszelki ekwipunek i logistyka podczas wyprawy,
  • procedura pozyskania wizy, wszelkie dokumenty i pozwolenia,
  • pdf – informacje praktyczne przed wyprawą
  • ubezpieczenie KL – 250 000 EUR, NW – 16 000PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
  • składka Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,
  • składka Turystycznego Funduszu Ubezpieczeniowego,
  • 3% dochodów wspiera lokalne projekty,

Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Niewliczone w koszty wyprawy:

  • międzynarodowe bilety lotnicze (Warszawa – Ułan Bator – Warszawa) około 4500 PLN,
  • dopłata do pokoju jednoosobowego w Ułan Bator, jurty i namiotu tentipi to 1050 USD,
  • napoje do posiłków i wydatki natury osobistej,
  • na opłaty na napiwki i inne świadczenia należy przeznaczyć 320 USD/osoba (płatne na miejscu).

Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Punkty programu

Podróż do Mongolii to nie tylko wielka przygoda, ale także wyjątkowa okazja, by spędzić wakacje z rodziną w atmosferze bliskości i wspólnego odkrywania świata. Rodzice będą mogli oderwać się wreszcie od codziennego pośpiechu i wszechobecnej technologii, znajdując wytchnienie wśród majestatycznych krajobrazach: gór, pustyń oraz stepów.

Dla dzieci będzie to jednocześnie niezapomniana lekcja życia – doświadczą codzienności koczowników, ich opieki nad zwierzętami oraz sztuki przetrwania w dziczy. Poznają one także tradycyjne mongolskie gry i zabawy, ciesząc się radością płynącą z wolności – w zjawiskowej przestrzeni ograniczonej jedynie przez linię horyzontu.

wycieczki-indywidualne-mongolia-dzieci-na-koniach-soul-travel

Wspólne uczestnictwo w codziennych czynnościach pasterskich, jak dojenie klaczy czy przygotowanie posiłków, zbliży Was do siebie i pokaże, jak niewiele w istocie potrzeba do szczęścia. Rodzice zyskają okazję, by zobaczyć swoje dzieci w nowym świetle – samodzielne, ciekawe świata i otwarte na nowe doświadczenia. W obliczu majestatu mongolskich bezkresów będą one rozwijać w sobie wrażliwość na siły przyrody, jak również szacunek do odległych, starodawnych kultur.

Wieczory przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem – na stepie czy na pustyni – będą czasem rozmów, śmiechu, marzeń, budowania więzi rodzinnych i otwierania się na siebie nawzajem. Z kolei udział w festiwalu Danshig Nadaam – dorocznym święcie mongolskim, będącym połączeniem wielkiego festynu i tradycyjnych mongolskich zawodów – będzie wyjątkową okazją, by wspólnie śledzić zmagania zawodników (w tym dzieci) oraz doświadczać barwnych zwyczajów wywodzących się z czasów świetności Imperium Mongolskiego.

Wyprawa Rodzinna do Mongolii pozwoli zarówno dorosłym, jak i dzieciom odkryć nowe perspektywy na otaczającą nas rzeczywistość, wejść w kontakt z pełną pogody ducha kulturą, oraz rozwijać empatię i umiejętność cieszenia się najprostszymi rzeczami.

wyjazdy-indywidualne-mongolia-dziewczynka-z-jakiem-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

To podróż, która pozostawi nie tylko piękne wspomnienia, ale także wzmocni głęboko relacje rodzinne – ucząc wspólnej radości z przeżywania świata oraz harmonijnego kontaktu z potęgą przyrody. Wszystkiego tego będziecie doznawać w uważności: na rzeczywistość dookoła, jak i siebie nawzajem, otoczeni legendarną gościnnością koczowników oraz zjawiskowym pięknem mongolskich bezkresów.

Rytm naszych rodzinnych wakacji w Mongolii wyznaczać będą skrzydła orła na niebie, szum rzeki pośród dziewiczej natury, rozmowy przy herbacie w pasterskich jurtach i rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami.

Po międzykontynentalnym przelocie dotrzemy do stolicy, Ułan Bator, po czym od razu wyruszymy w mongolskie stepy. Nieopodal weźmiemy udział w obchodach corocznego święta: festiwalu Danshig Naadam. W jego trakcie, wraz z setkami Mongołów, będziemy emocjonować się przebiegiem tradycyjnych zawodów: m.in. zapasów, łucznictwa, oraz jeździectwa. Jednocześnie ujrzymy lamaistyczne ceremonie oraz religijne tańce Tsam. Danshig Nadaam jest wielkim wydarzeniem dla samych zawodników, którzy przez cały rok się do niego przygotowują, by móc się sprawdzić w tym świątecznym dniu.

Jest to jednocześnie ważne spotkanie dla wielu rodzin, które przybywają tu z różnych części kraju, tłumnie celebrując, wspierając swoich zawodników, naradzając się między sobą, a także wspólnie ucztując, delektując się tradycyjnym mongolskim jedzeniem. Danshig Nadaam jest wydarzeniem, na które z niecierpliwością czekają tak dorośli, jak i małe dzieci – święto to swymi korzeniami sięga głębokiej przeszłości narodu mongolskiego, będąc spoiwem jego kulturowej tożsamości.

Stamtąd ruszymy w okolice stanowiącego pasmo trawiastych wzgórz Parku Narodowego Hustai, na skraju którego zamieszkamy wśród miejscowych pasterzy. Będzie to głębszy kontakt z niemalże niezmienną kulturą mongolskiego koczownictwa – poznamy bliżej fenomen tradycyjnych jurt, będziemy uczestniczyć w codziennych czynnościach (takich jak wytwarzanie sera czy opieka nad stadami), a przede wszystkim: będziemy obcować z rodziną, której naturalny rytm życia funkcjonuje zgodnie z dawnymi zwyczajami. Będzie to spotkanie z tradycyjną gościnnością i głęboką mądrością osadzoną w harmonijnej relacji z otaczającą przyrodą.

Z zielonych stepów Parku Narodowego Hustai ruszymy na południe, ku pustyni Gobi, u której wrót znajduje się wspaniałe obozowisko jurtowe Arburd Sands, w którym spędzimy 3 noce. Będziemy w tym czasie przemierzać okoliczne wydmy, jeździć konno i na wielbłądach, tropić dzikie zwierzęta wśród okolicznych wzgórz, oglądać pradawne petroglify, oraz eksplorować okolice świętej góry Zorgol Hairhan.

W Arburd Sands doświadczymy potęgi mongolskich bezkresów i spokoju upływającego czasu, a wszystko w niezwykle komfortowych warunkach nowoczesnych jurt. Będziemy tu ładować baterie po trudach codzienności, pozwolimy sobie się porządnie wyspać, a dzieci będę hasać razem z mongolskimi równieśnikami. Noce będziemy spędzać siedząc przy ogniu, obserwując rozgwieżdżone niebo nad pustynią Gobi.

Mongolia-jurta-nocleg-pod-gwiazdami-wycieczka-kultura-i-tradycja-Soul-Travel

Po pożegnaniu z piaskami Arburd pojedziemy na dwie noce do ruchliwego Ułan Bator, aby móc skorzystać z dobrodziejstw cywilizacji, a także przyjrzeć się temu, jak tradycje przeszłości przeplatają się z trendami nowoczesności. Będziemy chodzić po tej fascynującej stolicy, odwiedzimy największy klasztor buddyjski w Mongolii, wejdziemy na wzgórze Zaisan, aby ujrzeć powalającą panoramę miasta, a także wybierzemy się do unikalnego muzeum łamigłówek, w których od stuleci specjalizują się Mongołowie.

Będzie to czas doświadczania Mongolii od strony dynamicznej, wielkomiejskiej i pełnej barwnych atrakcji. Po dwóch nocach w stolicy wyruszymy na północny-wschód w stronę doliny Tuul. Pokonując lasy i góry dotrzemy do kwiecistych Łąk Dżalmanu, gdzie przez 3 dni będziemy się cieszyć spokojnym rytmem życia mieszkańców tych pięknych terenów. Zwolnimy nieco tempa, pojeździmy konno, spławimy się łodzią po rzece, czy powłóczymy wśród barwnych łąk.

Będzie to czas refleksji, kontaktu z przyrodą, oraz z samym sobą. Doświadczymy tego, co w Mongolii najcenniejsze – gościnności, ciepła ogniska domowego i nieskończonej wolności, ograniczonej jedynie przez linię horyzontu.

Na ostatni dzień wrócimy do stolicy. Będzie to czas na integrację doświadczeń oraz na żegnanie się z barwną, wielowymiarową Mongolią. Znajdziemy też czas na zakupy – będziemy mogli się obkupić w wyroby z kaszmiru, z wełny jaka lub wielbłąda; w tradycyjne, ręcznie robione zabawki, układanki i łamigłówki; w biżuterię, ceramikę czy smakołyki.

Wieczorem czeka nas uroczysta kolacja, a kolejnego dnia rano wyruszymy w podróż powrotną do Polski. Po kilkunastu godzinach i jednej przesiadce w Warszawie wylądujemy w godzinach wieczornych.

Naadam, historia którego sięga czasów samego Czyngis-chana, nazywany jest festiwalem trzech dyscyplin: łucznictwa, zapasów i wyścigów konnych. To święto państwowe, więc zawody i mniejsze festiwale odbywają się w całej Mongolii. To również okazja do spotkania rodów oraz znajomych, wspólnych celebracji, śpiewów oraz sprawdzenia fizycznej sprawności. Danshig Nadaam jest festiwalem wyjątkowym: reaktywowany po niemal stuleciu, po latach represji buddyzmu przez władze komunistyczne, jest wydarzeniem, któremu na powrót patronują lamowie. Dlatego też, poza zawodami sportowymi, będziemy świadkami barwnych ceremonii religijnych, m.in. tradycyjnych tańców Tsam.

Poza miastami i większymi wioskami, na stepach, na pustyni czy w górach Mongołowie mieszkają w charakterystycznych namiotach zwanych przez nich ger. To rodzaj okrągłej jurty, której drewniany szkielet jest pokryty różnymi tkaninami, najczęściej wojłokiem. Taka konstrukcja chroni przed palącym słońcem i mroźnym wiatrem. Na środku jurty znajduje się piec, który służy do przygotowywania posiłków, oraz do ogrzewania pomieszczenia.

mongolia wakacje w jurcie

Podczas naszych rodzinnych wakacji w Mongolii, poza zakwaterowaniem w hotelach w większych miastach, będziemy korzystali z komfortowych obozowisk jurtowych. Będziemy też mieli okazję spędzić w ciągu dnia więcej czasu w oryginalnych jurtach zamieszkałych przez pasterzy, mogąc na własnej skórze zaznać legendarnej mongolskiej gościnności oraz niezapomnianego smaku herbaty z mlekiem i solą.

Zamieszkamy przez 3 dni wraz z rodziną miejscowych nomadów, którzy nas ugoszczą, podzielą się swoją mądrością i pogodą ducha, nauczą podstawowych zwyczajów i technik pasterskiego życia, oraz pozwolą zaznać rytmu codzienności koczowników. Będzie to kontakt z ludźmi pełnymi ciepła, godności i hartu ducha, za sprawą którego doświadczymy, jak niewiele potrzebne jest to szczęścia i równowagi. Jednocześnie dzieci będą miały okazje bawić się ze swoimi rówieśnikami – przekraczając różnice kulturowe i otwierając się na uniwersalne wartości. Mogą to być spotkania, które pozostawią w dzieciach – zarówno tych polskich, jak i mongolskich – pozytywny ślad na całe życie, uświadamiając im, na ile pozornie dalecy sobie ludzie w rzeczywistości mogą być ze wszech miar bliscy.

Mongolia-wycieczka-domowa-kuchnia-tradycje-podroz-z-Soul-Travel

W czasie naszej podróży będziemy przebywać w miejscach, w których ślad ludzkiej ręki – poza jurtami na horyzoncie – jest nieomal niewidoczny. Czy to na północnym skraju Pustyni Gobi – największej pustyni Azji – czy to na stepach mieszkając z pasterzami, czy to wśród pełnych kwiecia Łąk Dżalmanu, wszędzie będziemy napawać się otwartą przestrzenią, majestatycznymi widokami, ciszą, spokojem i czystością przyrody.

Będziemy obserwować dzikich przedstawicieli fauny, zaznając tego, co dla miejscowych jest wartością podstawową: nieskrępowanej wolności i bliskości z matką naturą.

mongolia wakacje wśród stepów

Mongołowie w ogromnej mierze wciąż pozostają pasterzami, a co za tym idzie, ich życie wciąż skupione jest wokół domowych zwierząt. Bardzo często spotykać będziemy konie – biegające samopas po stepie, albo skupione w zagrodach – czasem wielbłądy, jak również wszechobecne owce i kozy. Chętni będą mogli zaznać pasterskiej prozy życia i uczestniczyć w codziennych obowiązkach.

Będziemy pomagać ujarzmiać źrebaki, doić klacze (których fermentowane mleko jest największym przysmakiem Mongołów), a także ujeżdżać zwierzęta, z mongolskim wiatrem rozwiewającym nasze włosy.

wyjazdy-na-zamowienie-mongolia-mezczyzna-z-jakami-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Praktyki szamańskie w Mongolii są oparte na kulcie przyrody oraz wierze w najwyższe bóstwo mongolskiego panteonu: Tengeri, czyli Wiecznie Niebieskie Niebo. Wierzy się ponadto, że duchy przodków żyją czasem w postaci zwierząt, dając wskazówki swoim potomkom.

Oddaje się również cześć górom, skałom, rzekom i drzewom, a w uświęconych tradycją miejscach tworzy się tzw. kopce owoo, gdzie zawsze warto zostawić podarek dla lokalnych bóstw czy duchów, w podzięce za wstawiennictwo lub w ramach przeprosin za naruszanie ich spokoju. Szamani odprawiają rytuały, które pomagają w codziennym życiu, np. w przygotowaniach do polowań i przywoływaniu deszczu. Ceremonie podczas wyprawy do Mongolii odbywać się będą w dzikiej naturze, na terenie odwiedzanych przez nas bezdroży, rezerwatów, czy parków narodowych.

Odwiedzimy święte miejsca – skały, góry, leśne zagajniki, czy jaskinie. Wszystkie one, w świetle mongolskich wierzeń, są przekaźnikami energii pomiędzy światem niebiańskim a światem podziemnym.

Urodzony we Francji pół-Polak, pół-Rosjanin o włoskich korzeniach. Odwiedził ok. 70 krajów, w pierwszą samotną podróż wyruszając w wieku 18 lat.

Odbył m.in. roczną wyprawę przez Azję, mieszkał samotnie w tajdze, przez 2 miesiące przemierzał autostopem Syberię, spędził 3 miesiące w południowych Chinach. Kocha wędrówki po bezkresach Azji: Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan) i Południowej (Nepal, Birma, Laos), po Dalekim Wschodzie (Mongolia i Chiny), oraz Syberii Południowej (Ałtaj, Tuwa, Chakasja, Buriacja). Jego serce najmocniej bije w górach – Tienszanu, Ałtaju, Pamiru, czy w Himalajach. W czasie swoich podróży zanurza się jak najgłębiej w kulturach odwiedzanych krain.

Z wykształcenia antropolog i filozof, pisze doktorat o problemie świadomości z perspektywy przyrodniczej. Zna pięć języków, zajmuje się przekładami, przede wszystkim pomiędzy polskim a rosyjskim, a także hiszpańskim i angielskim. Od lat działa w edukacji, prowadząc m.in. autorskie „Lekcje Przygody”, w których uczy dzieci ciekawości świata, uważności na otoczenie, pogodnej odwagi, oraz podążania za swoim instynktem.

Podróżowanie to jego nieprzerwana szkoła życia, w trakcie której uczy się perspektyw i mądrości, które wybrzmiewają z najdalszych zakątków świata, integrując je w szersze rozumienie połączonej rzeczywistości.

Mongolia: rodzinne wakacje wśród koczowników. Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 3% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1  30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

 

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Mongolii obejmuje piesze wędrówki, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych przewodników i będą dostosowane do indywidualnego tempa podróżników.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Przedsprzedaż:

4000 PLN
Zaliczka
i

Zaliczka to kwota, którą wpłacasz na poczet wyprawy, aby zarezerwować miejsce.

+
4200 $
3900 $ Opłaty dodatkowe

01.08

-

14.08.2025

7 - 14 os.

15 h

Szura-Bruni-przewodnik-soul-travel

Szura Bruni

Biuro Przewodnik

4000 PLN + 3900 $

Zarezerwuj termin
Odkryj podróż marzeń!

Poznaj podobne wyprawy

Niszowe podróże z dala od masowej turystyki, warsztaty fotograficzne w autentycznych miejscach i wyprawy w rytmie slow, które szanują lokalne tradycje

Zobacz wyprawy