Snorkeling, rafa koralowa, Beduini… Jak wygląda wyprawa do Egiptu poza turystycznym gwarem?

Hanna Zaborska

Hanna Zaborska

Redaktorka

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Hanna Zaborska

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Czy wakacje w Egipcie muszą oznaczać wyłącznie zwiedzanie piramid i wylegiwanie się na plaży w asyście drinka z palemką? Dziś chcemy odczarować ten kraj. Jakie niespodzianki skrywa alternatywna wyprawa do Egiptu? Czy na półwyspie Synaj da się wypocząć aktywnie? Jak wygląda życie ludzi na pustyni? Gdzie znajduje się mekka hipisów i nurków? Przed Tobą prawdziwy Egipt, skrywany przed tłumami turystów.

Poza sztampą, czyli wyprawa do Egiptu w rytmie slow

Choć jest kolebką jednej z najstarszych cywilizacji, to do Egiptu jeżdżą głównie turyści spragnieni kąpieli i nurkowania w Morzu Czerwonym. „Nic ciekawego poza piramidami i Luksorem” – nie brakuje takich opinii. Współczesny Egipt kojarzy się ze sztampowymi wakacjami dla fanów biernego wypoczynku. Czyżby to jedyne atrakcje, jakie ma do zaoferowania?

Jeśli omijasz masowe wycieczki, to Egipt prawdopodobnie nie jest na liście Twoich marzeń podróżniczych. Szkoda jednak zaprzepaścić szansę na poznanie tego kraju, postrzegając go wyłącznie przez pryzmat wycieczek z biur podróży. Prawdziwy Egipt kryje się poza szybą klimatyzowanego autobusu i hotelowym murem.

Jak może wyglądać wyprawa do Egiptu, z której wspomnienia będą towarzyszyć Ci przez całe życie? Co zobaczyć w Egipcie, aby poczuć, że doświadczasz kultury tego kraju, nawiązujesz autentyczne relacje, prawdziwie poznajesz ludzi, miejsca i przyrodę? Daj się zaskoczyć krainie faraonów! Dotrzyjmy w miejsca, gdzie rzadko widuje się turystów.

wyprawa-do-egiptu-morze-czerwone-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Snurkowanie i rafa koralowa w Egipcie – przygoda życia w multikulturowym Dahab

To nie będzie hymn pochwalny na temat kurortów turystycznych nad Morzem Czerwonym, takich jak El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam. Znane są wzdłuż i wszerz. Tymczasem prawdziwe podwodne królestwo kryje się w innej części półwyspu Synaj niż słynne Sharm El Sheikh. Wystarczy wybrać się jakieś 100 km na wschód. Przyciąga ono zarówno zawodowych freediverów (nurkujących na bezdechu), jak też amatorów snurkelingu (nurkowania z rurką, maską i płetwami). Egipskie rafy koralowe to najpiękniejsze rafy koralowe świata. Dzięki nim snorkeling w Egipcie nabiera nowego wymiaru.

rafa-koralowa-egipt-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Dywany koralowców, podwodne kaniony, migoczące kolorami rybki (m.in. nadymki, ukwiały z błazenkami, kolonie skrzydlic, a jak się poszczęści, to koniki morskie) … Rafy Morza Czerwonego skrywają wiele niespodzianek. Intensywność barw, kształtów, podwodny „ruch” robią wrażenie na każdym, kto zdecyduje się na snurkowanie. Nic więc dziwnego, że Dahab – bo o nim mowa – stał się miejscem bicia rekordów świata w nurkowaniu. Nurkowanie w Dahab odbywa się z łodzi lub z brzegu. Nurkowanie bezpośrednio z brzegu to też mniejsze koszty, a przy tym sposobność na doświadczenie piknikowej atmosfery na plaży, raczenia się owocami morza w lokalnych knajpkach czy przebywania w towarzystwie wypoczywających wielbłądów. Turkusowe Morze Czerwone kontrastuje z surowymi górami. Ten widok robi wrażenie szczególnie o zachodzie słońca.

wyprawa-do-egiptu-dahab-morze-czerwone-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

To niewielkie miasteczko ma do zaoferowania wiele miejsc nurkowych. Na szczególną uwagę zasługuje kultowe miejsce w okolicach Dahab. Blue Hole – morska studnia, mekka freediverów. Głęboka na ponad 100 m przepaść w platformie koralowej połączona jest z ogromnym łukiem na głębokości poniżej 53 m. Blue Hole znajduje się niespełna kilka metrów od brzegu.

Blue Hole w Dahab jest dowodem na to, że snurkowanie w Egipcie nie jest przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych nurków, których interesuje rekord nurkowania bez butli (obecnie wynosi on 214 metrów i należy do Herberta Nitscha z Austrii). W Blue Hole wystarczy zanurzyć się zaledwie parę metrów pod wodą, aby podziwiać podwodny Eden – zapierające dech w piersiach ogrody koralowe, pełne różnorodnej fauny i flory.

blue-hole-dahab-nurkowanie-na-bezdechu-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Na dodatek samo miasteczko Dahab czaruje klimatem – gwarne uliczki, zapachy z kafejek i różnorodne napotkane twarze. To wciąż swoisty tygiel kulturowy, a w latach 70. – miejsce spotkań hipisów. Współcześnie to egipskie miasteczko wciąż tętni życiem. Na targach nie brakuje świeżo złowionych ryb, a na ulicach gwaru mieszkańców. Wizyta na lokalnym targu w Dahab wprawia w osłupienie. Choć społecznością rdzenną są tutaj wyłącznie Beduini, to wśród Beduinek z chlebkami pita spotkasz tam rosyjskie babuszki, Koreańczyków sprzedających kimchi, Sudańczyków z rękodziełem czy Niemców z sernikiem. Miks tradycji wschodu i zachodu w jednym miejscu!

Klimatu dodają też butikowe hotele umiejętnie wtapiające się egzotyczny pejzaż, kameralne restauracje z pysznym jedzeniem, umiejscowione zaraz przy deptaku i bazary z pamiątkami.

Dahab po arabsku dosłownie oznacza „złoto”. I tak też wygląda – Akaba (zatoka Morza Czerwonego, nad którą leży Dahab) to złoty pejzaż pełen piaszczystych wybrzeży z egzotycznymi palmami, a w tle żółto-czerwone góry.

wyprawa-do-egiptu-oaza-dahab-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Jeśli chcesz wypocząć poza turystycznym gwarem i bliski Ci jest małomiasteczkowy klimat, to w złotym Dahab zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

Beduini w Egipcie – jak wygląda życie ludzi na pustyni?

Wyprawa do Egiptu w rytmie slow nie może ominąć wniknięcia w kulturę Beduinów – egipskiej, rdzennej społeczności. I nie mówmy tutaj o sztucznie kreowanych wioskach beduińskich, ale o towarzyszeniu im w codziennym życiu. Taką możliwość dają nam wieloletnie przyjaźnie z Beduinami, zamieszkującymi pustynię Synaj. Spędzenie z nimi czasu na pustyni to niepowtarzalna szansa na poznanie ich zwyczajów i podejścia do życia.

Na dodatek pustynie w Egipcie mają różnorodny krajobraz. Pełne są oaz, w których w cieniu bujnej roślinności można wspaniale się zrelaksować. Figowce, opuncje i palmy daktylowe są na wyciągnięcie ręki. Woda ze studni przyjemnie gasi pragnienie. Oazy mogą być niewielkich rozmiarów lub ciągnąć się hektarami. Zawsze przepełnione są aromatem ziół. Beduini to mistrzowie zielarstwa, autorzy niezliczonych receptur na różne dolegliwości. Życie w symbiozie z naturą nauczyło ich czerpać z jej dobrodziejstw.

A teraz wyobraź sobie noc na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem. Trzask gałązek z rozpalanego ogniska. Smak beduińskiej słodkiej herbaty. A przede wszystkim – nocne rozmowy z Beduinami. O co chcesz ich spytać? O lokalne prawa? Klanowość rodzinną? Czy żyją według zasad, które przetrwały stulecia? Jak się relaksują po mozolnej pracy? Z czego żyją Beduini w Egipcie? Jak rozumienie języka natury ułatwia im życie? Jakie baśnie i legendy są im bliskie? Jak nawigują na pustyni? To tematy, które otwierają na zrozumienie tej odchodzącej w zapomnienie kultury.

Beduinów, żyjących jak ich przodkowie, czyli w sposób koczowniczy, jest zaledwie 1-2%. Hodują kozy, owce, osły i wielbłądy, mieszkają w namiotach, które sprawnie mogą zwinąć, gdy trzeba przenieść się w inne miejsce. Gości chętnie raczą słodką herbatą karkade, fajką wodną i plackami wypiekanymi przez Beduinki z mąki, wody i soli.

wioska-beduinow-egipt-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Doświadczanie ich obecności, wspólny posiłek, niesamowita gościnność to wspomnienia z podróży do Egiptu, które pozostaną z Tobą na długo. Autentyczna wioska beduińska (choć lepiej unikać tego nazewnictwa) to centrum ich kultury. Domy, meczety, piekarnie i inne obiekty, kontrast Beduinów korzystających z nowych technologii vs. tych, którzy żyją według tradycji sprzed lat.

Po wizycie w wiosce Beduinów przekonasz się, że warto zamienić zwiedzanie na doświadczanie i uczestnictwo w życiu lokalnych mieszkańców, które stanowi klucz do poznania kultury Egiptu.

beduini-w-egipcie-ludzie-pustyni-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Usłyszeć ciszę na pustyni Synaj

Pustynie w Egipcie mogą kojarzyć Ci się z monotonnym, piaskowym, rozległym krajobrazem. Ten oczywiście też robi wrażenie. Jednak pustynia Synaj ma niejedno oblicze. Dziewicze kaniony poza turystycznym szlakiem jawią się zgoła odmiennym krajobrazem. Przypomina on bardziej powierzchnię Księżyca niż typową egipską pustynię. Nie braknie strzelistych skał, głębokich dolin czy górskich kanionów. Cisza ciągnie się kilometrami. A jej doświadczenie to dla ludzi zachodu spory szok. Zwykle ciszę słyszymy dopiero po paru dniach.

egipt-wyprawa-pustynia-synaj-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wspomnienia z wyprawy – Egipt poza turystycznym gwarem

Jak liczne wyprawy do Egiptu wspomina fotograf Radek Polak – nasz przewodnik po półwyspie Synaj?

Egipt to dla mnie powrót do czasów biblijnych, prostoty, wspólnotowości, kontaktu, rozmowy, najprostszej muzyki, jaką jest klaskanie i śpiew, gry w szklane kulki. Podróży w medytacyjnym tempie, monochromatycznego krajobrazu, który sprawia, że każda najmniejsza roślinka staje się wściekle wyrazista; zielona fluorescencyjna plamka na żółtym tle. Podobnie wyraziste stają się spotkania z ludźmi, ich postawy, twarze i historie

– podkreśla Radek, który od kilkunastu lat przyjaźni się z Beduinami i organizuje dla Soul Travel wyprawę na Półwysep Synaj.

Jeśli masz ochotę poznać oblicze prawdziwego Egiptu, połączyć chwile spokoju z doświadczaniem dziewiczej przyrody na lądzie i pod wodą, poznać kulturę Beduinów od podszewki, to możemy przygotować dla Ciebie indywidualną podróż szytą na miarę lub zaproponować wyprawę ze znawcą regionu i egipskich zwyczajów, Radkiem Polakiem.

  • Hanna Zaborska

    Hanna Zaborska

    Redaktorka

    Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

    Hanna Zaborska

    Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

    Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

    W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

    Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie