Kostaryka

Rajska Przygoda

Scrolluj w dół

KOSTARYKA

Wyprawa do Kostaryki – Rajska Przygoda

Pura Vida – w hołdzie życia! Kostarykańskie powitanie przetłumaczyć można jako „pełnia życia” i „czyste życie”. W tych dwóch słowach kryje się wszystko, co najważniejsze dla kultury Kostaryki: spontaniczna radość, zjednoczenie z naturą i głębokie relacje międzyludzkie. Podczas wyprawy przekonamy się, że harmonia i wewnętrzny spokój znajdują odzwierciedlenie w rajskiej przyrodzie i kostarykańskiej codzienności.

Tutaj miarą szczęścia jest spełnienie. Dość wspomnieć, że od lat 50. XX wieku w Kostaryce nie ma wojska. W 2015 roku, według Happy Index Planet, Kostarykanie zajęli pierwsze miejsce na liście najszczęśliwszych narodów świata. Tico (Kostarykanie) kochają swój kraj i są wdzięczni za to, co ich otacza. Nie bez powodu Kostaryka nazywana jest “rajem w miniaturce”. My również doświadczymy wdzięczności za cuda natury, jakimi obdarzy nas Kostaryka. Wycieczka do raju to niezapomniana przygoda!

Program wyprawy zadowoli miłośników sportowych aktywności, jak i spragnionych błogiego wypoczynku. Każdy doświadczy Kostaryki w swoim rytmie.

Atrakcje wyprawy do Kostaryki

 • Spotkamy się z dziką przyrodą w sercu dżungli
 • Dotrzemy do stóp majestatycznych wulkanów
 • Poskromimy fale w mecce surferów
 • Wykąpiemy się pod wodospadami, w błękitnej rzece, ciepłych źródłach i oceanie
 • Poczujemy adrenalinę podczas nurkowania, raftingu, zjazdu na linach i spacerów po wiszących mostach
 • Odwiedzimy plantację kawy
 • Wypoczniemy pod palmami na rajskich plażach
 • Wyciszymy się podczas masaży i praktyki jogi
 • Odpoczniemy w eko-hotelach, m.in. w sercu tropikalnego lasu wilgotnego

Wyprawa do Kostaryki z Soul Travel nie obejmuje treningu mentalnego, wspomnianego na powyższym video.

Wyprawie przewodzić będzie Magdalena Ładanaj – pasjonatka dzikiej przyrody i znawczyni Kostaryki. Towarzyszyć jej będzie Wider Sibaya Chuy – nasz zaufany kierowca, a prywatnie przyjaciel.

Upominki dla uczestników wyprawy do Kostaryki

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) do utrwalenia wspomnień oraz stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo, ważną do końca roku.

Chcesz rozłożyć płatność za wyprawę na raty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy wygodną propozycję spłaty.

Oglądnij spotkanie z Magdaleną Ładanaj o Kostaryce:

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: WARSZAWA – SAN JOSE

Wylot z Warszawy i przelot do San Jose z przesiadkami. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

DZIEŃ 2: SAN JOSE - TORTUGUERO (6 godzin)

Rozpoczniemy przygodę z Kostaryką! Wyruszymy w kierunku Parku Narodowego Tortuguero – królestwa dzikiej przyrody. Wczesnym rankiem przejazd przez zielone góry Monteverde z przystankiem na pyszne śniadanie nad rzeką Danta.

Lądem dotrzemy do portu, a stamtąd w dalszą drogę wybierzemy się łodzią. Popłyniemy  meandrującymi kanałami do eko-hotelu w sercu tropikalnego lasu wilgotnego. Po południu wybierzemy się na spacer po klimatycznym miasteczku Tortuguero.

DZIEŃ 3: TORTUGUERO

Na blisko 19 tysiącach hektarów Parku Narodowego Tortuguero żyją iguany, kilkaset gatunków ptaków, małpy, nietoperze, krowy morskie, a także zwinne pumy i jaguary. Jednak przede wszystkim to królestwo żółwi – morskich zielonych, szylkretowych oraz skórzastych – które mają tu swoje miejsca lęgowe. Park utworzono w 1970 roku, by chronić te długowieczne gady.

Dzień rozpoczniemy od rejsu po parku. Będziemy obserwować dzikie zwierzęta, wsłuchiwać się w odgłosy dżungli i chłonąć aurę kostarykańskiej natury. A po obiedzie poznamy bliższe okolice eko-hotelu. To dobry moment na relaks, rozmowy o doświadczeniach i leżenie na hamaku.

Nocleg w eko-hotelu.

DZIEŃ 4: TORTUGUERO – LA FORTUNA (6 godzin z obiadem)

Po śniadaniu wyruszymy ku nowym zakątkom Kostaryki – do stóp majestatycznego wulkanu Arenal. Droga do La Fortuna prowadzi przez zielone góry, malownicze miasteczka i plantacje soczystych ananasów. Lunch zjemy na trasie w pięknych okolicznościach przyrody – nad rzeką Danta. Po przyjeździe zakwaterowanie, relaks i czas, by przyjrzeć się życiu codziennemu Tico.

Nocleg w La Fortuna.

DZIEŃ 5: LA FORTUNA - HOTEL NAD JEZIOREM ARENAL

Dzień pełen wrażeń. Ścieżkami tropikalnego lasu powędrujemy do 70-metrowego wodospadu, którego wstęga spienionej wody z hukiem wpada do niewielkiego jeziorka. Gdy już tam dotrzemy, będzie czas na orzeźwiającą kąpiel. Wszystko to w oprawie bujnej roślinności i kolorowych ptaków, odpoczywających na gałęziach gigantycznych drzew. Zjazdy na linach, których krańce nikną w gęstwinie drzew. Oglądane z lotu ptaka krajobrazy to spore wyzwanie, ale nagrodą są zjawiskowe widoki.

W tym wszystkim towarzyszyć nam będą doświadczeni instruktorzy i nasi przyjaciele z rdzennej społeczności Maleku. Ludność ta do dziś kultywuje swoje barwne tradycje sięgające czasów prekolumbijskich.

Powrót w godzinach wieczornych. Nocleg w eko-pensjonacie nad Jeziorem Arenal.

DZIEŃ 6: JEZIORO ARENAL

Po niespiesznym śniadaniu nad jeziorem Arenal, czas na aktywności dnia. Zaczniemy od przejażdżki nad wiszące mosty, spinające krańce doliny. Spacerowanie po nich to nie tylko świetna zabawa, ale wręcz mały sprawdzian z WF-u. Przyda się umiejętność zachowania balansu. Z najwyższego mostu zobaczymy piękną panoramę, której dopełnieniem jest ziemisty stożek drzemiącego wulkanu Arenal.

Po południu zanurzymy się w słynnych kostarykańskich gorących źródłach – czekają nas odprężające kąpiele i wodne szaleństwa. Pożywny lunch zjemy przy gorących źródłach.

Nocleg w eko-pensjonacie nad jeziorem Arenal.

DZIEŃ 7: JEZIORO ARENAL - RELAKS

Tropikalne lasy Kostaryki skrywają wiele pereł przyrody, a jedną z nich jest ponad 500-letnie drzewo Ceiba. Przy jeziorze Arenal zatrzymamy się na relaks. Dla chętnych, rafting – całodniowa i wymagająca aktywność.

Nocleg w eko-pensjonacie nad jeziorem Arenal.

 

DZIEŃ 8: JEZIORO ARENAL - REGION WULKANU TENORIO

Na dobry początek dnia sycące śniadanie. Zaraz po nim czeka nas eksplorowanie Parku Narodowego Wulkanu Tenorio. Baśniową scenerię tworzą lasy deszczowe, pełne urokliwych kapucynek i błękitnych motyli wielkości dłoni. Ponad drzewami góruje potężny wulkan Tenorio – porośnięty zielenią stożek. Leśnym szlakiem powędrujemy ku błękitnej rzece Rio Celeste i nad wodospad o tej samej nazwie, a dalej do punktu, z którego widać majestat wulkanu Miravalles. Po trekkingu, dla chętnych – kąpiel w błękitnej rzece. Lunch w okolicy.

Nocleg w eko-pensjonacie nad jeziorem Arenal.

DZIEŃ 9: JEZIORO ARENAL - MONTEZUMA (5-6 godzin)

Dziś przemierzać będziemy region Guanacaste, by dotrzeć do Montezumy nad Pacyfikiem. To północno-zachodnia część kraju, bardziej sucha i gorąca, odczujemy więc zmianę klimatu. Ochłodę da nam kąpiel w oceanie, a plażowanie przyjemnie rozleniwi. Będzie też czas na pierwsze rozpoznanie terenu – spacery po Montezumie, miasteczku o atmosferze przywodzącej na myśl zakątki odwiedzane przez wytrawnych podróżników.

Nocleg w Montezumie.

DZIEŃ 10: MONTEZUMA NAD PACYFIKIEM

Wybrzeże Pacyfiku słusznie kojarzy się z rajem na ziemi. Dzień spędzimy na zwolnionych obrotach, czyli na spacerach i wycieczce do niezwykłego miejsca. Stary cmentarz pośród zieleni dostępny jest tylko wtedy, gdy rozstąpią się wody oceanu. Dotrzemy tam i poczekamy na ten właściwy moment.

Po powrocie, dla chętnych – wyciszające masaże i lekcje jogi, albo – dla odmiany – wyprawy nad wodospad, do okolicznego browaru i przejażdżki konne. A pomiędzy tym wszystkim, pyszna lokalna kuchnia, sycące soki ze świeżych owoców, zabawa i rozmowy.

Nocleg w Montezumie.

DZIEŃ 11: MONTEZUMA

Dzień spędzimy na Playa Santa Teresa na półwyspie Nicoya. To mekka surferów – jeden z najlepszych spotów dla poskramiaczy dzikich fal w Ameryce Środkowej. Stały wiatr od brzegu i wysokie fale stworzyły tu idealne warunki dla pasjonatów deski oraz adrenaliny, choć dla miłośników spokojniejszych wodnych uciech, atrakcji również jest bez liku.

A gdy dzień będzie się chylił ku końcowi, poucztujemy przy zachodzącym słońcu. Ognisko na plaży to dobra okazja do wspólnego śmiechu i odprężenia.

Nocleg w Montezumie.

DZIEŃ 12: MONTEZUMA

Po śniadaniu czas na zagłębienie się w codzienność Montezumy i okolic. Na lądzie będziemy spacerować po miasteczku, by podejrzeć życie jego mieszkańców, oddamy się obserwacji tropikalnej fauny i flory, albo zakosztujemy relaksu na plaży pod palmami, racząc się pysznymi sokami z kostarykańskich owoców.

Jeśli ląd nie wystarczy, popłyniemy na wyspę żółwia, by zaznać też bogactwa oceanicznego świata. Nurkowanie z akwalungiem lub snorkeling, to przygody, które na długo zapadną w pamięć. Wieczorem czeka nas przyjemna kolacja-niespodzianka.

Nocleg w Montezumie.

DZIEŃ 13: MONTEZUMA I SAN JOSE ( ok. 5,5 godziny)

Ostatnie śniadanie nad oceanem i w drogę! Wyruszymy do San Jose. Przejazd busem do portu, gdzie czeka nas przyjemny rejs po Pacyfiku. A po dotarciu na suchy ląd, pojedziemy na plantację kawy, by zgłębić tajniki uprawy i produkcji „małej czarnej”. Przyjazd do San Jose, zakwaterowanie. Dzień finiszujemy pyszną, pożegnalną kolacją.

Nocleg w San Jose.

DZIEŃ 14 i 15: SAN JOSE - WARSZAWA

Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Wylot z San Jose z przesiadkami do Polski. Przylot dnia następnego.

MAPA

KOSZT

KOSZT: 4000 PLN +  2570 USD

Early Birds: 4000 PLN + 2370 USD (200 USD taniej)

Wpłata zaliczki w wysokości 4000 PLN jest jednoznaczną z rezerwacją miejsca.WLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 •  zakwaterowanie w 3* i 4* hotelach (eko-pensjonaty, eko-hotele, butikowe hotele) w komfortowych pokojach (również rodzinnych)
 • transport prywatnym autobusem, w Parku Narodowym Tortugero – łodziami
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (wszystkie śniadania oraz kolacje, 3 obiady w Tortuguero – 3 dni, 1 obiad w Arenal)
 • wstęp nad wodospad La Fortuna;  wiszące mosty, przeprawy promowe, wycieczka na plantację kawy, rejs łodzią po Parku Tortuguero, zjazd na Ziplinach, kąpiel w gorących źródłach
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • opieka anglojęzycznego przewodnika lokalnego
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • 5% dochodów wspiera lokalne projekty


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilety lotnicze (Polska – Kostaryka – Polska) –  około 3 700 PLN (wylatujemy z Polski wspólnie)
 • obiady, których nie wymieniono w kosztach
 • na opłaty do wejść do Parków Narodowych, specjalne pozwolenia oraz na napiwki należy przeznaczyć – 310 USD (płatne na miejscu)
 • dodatkowe atrakcje dla chętnych (rafting na rzece Tenorio, jazda konna, joga, masaże, wycieczka na żółwią wyspę, nurkowanie z butlą, wyprawa rowerowa)


INFORMACJE

RAJSKA PRZYRODA

Dziewicza fauna i flora to bijące serce Ziemi. Ziemi, którą wzięli pod władanie Kostarykanie. Ich celem nie jest jednak głęboka ingerencja w środowisko naturalne. Darzą przyrodę zbyt dużym szacunkiem, by zaburzać jej harmonię. A Matka Natura hojnie obdarzyła tę ziemię, oblewaną szmaragdem wód Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego.

To niewielkie państwo, o powierzchni zaledwie 1/6 Polski, jest jednym z dwudziestu krajów o największej bioróżnorodności świata. Aż 28% obszaru zajmują parki narodowe i inne tereny objęte ochroną. Zielone góry porośnięte mgielnymi lasami, ogromne drzewa Ceiba, żyjące bez mała pół tysiąclecia, przełęcze wypełnione rwącymi rzekami i górujące nad nimi wulkany – to najbardziej rozpoznawalne landszafty Kostaryki, nie bez przyczyny porównywane do krajobrazów ze słynnego filmu „Avatar”. Przepastne lasy to dom dla niezliczonej ilości ptaków, barwnych motyli i dzikich zwierząt: oznajmujących nadejście poranka wyjców, wygrzewających się na słońcu iguan czy też nocnych jaguarów.

KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO

Spośród wszystkich podróżnych odwiedzających Kostarykę, aż 40% stanowią przywykli do komfortu Amerykanie. To również region bezpieczny. Kraj szczyci się świetnie zorganizowaną infrastrukturą. Baza noclegowa oraz gastronomiczna nastawione są na klienta oczekującego wygody połączonej z różnorodnością wyboru. Na podobnym, bardzo dobrym  poziomie, znajduje się opieka medyczna. Jakość usług, wraz z dostępnością lekarzy różnych specjalizacji, nie odbiega standardem od krajów wysokorozwiniętych, co w przypadku podróżowania w obecnej sytuacji, ma szczególne znaczenie.

INDYWIDUALNY TRANSPORT

Podczas wyprawy do Kostaryki mamy do dyspozycji własny, komfortowy autobus z zaufanym kierowcą. To niezbyt częsta praktyka biur turystycznych. Zazwyczaj klienci różnych biur zbierani są do wspólnego autobusu. To wygodne rozwiązanie jedynie dla organizatora turystycznego. Ale dla klientów biur oznacza wymagającą podróż – poranne wstawanie, dłuższą trasę i częste przystanki, czyli spędzanie większości czasu w autobusie, różnych kierowców i przewodników, podróżowanie w większej grupie, oczekiwanie na klientów innych biur, a także na rozwożenie ich do poszczególnych hoteli. Dodatkowo, w Kostaryce jeździ się wolniej, więc także z tego powodu podróż wspólnym środkiem transportu, zabiera mnóstwo czasu.

W Soul Travel stawiamy na komfort, podróże w małych grupach i swobodne tempo, pozwalające na eksplorację otoczenia spoza szyby autobusu.

RYTM PODRÓŻY

Wyprawa została zaplanowana na luty. To idealny moment, by polską, zimową aurę zastąpić słonecznym rajem. Podróż przez kraj-raj przebiegnie przede wszystkim aktywnie. To ekspedycja poznawcza, choć nie zabraknie też wypoczynku.

Przemierzymy zakątki, dające sposobność przeniknięcia do świata dziewiczej natury. Przejedziemy przez zielone góry, powędrujemy przez tropikalne, zamglone lasy, wykąpiemy się pod wodospadami, w rześkich rzekach i gorących źródłach, a na koniec także w oceanie. A wszystko to w oprawie wiecznego lata.

Słońce będzie naszym towarzyszem za dnia. Wieczorami zaś, podczas ognisk lub na tarasie naszych eko-hoteli, snuć będziemy opowieści o życiu Tico.

To wyprawa pod znakiem przyrody & przygody. I to one będą wyznaczać rytm tej podróży. Zaznamy przygody w pełnym tego słowa znaczeniu. Zjazdy na linach pozwolą rzucić okiem na świat z zupełnie innej perspektywy, podczas przepraw łodziami nie sposób się nudzić, a rafting to sprawdzian ze zwinności oraz współpracy. Wszystkie aktywności, spotkania z fauną i florą oraz rozmowy z ludźmi to odkrywcze  przeżycia. Kostaryka to miejsce, w którym odprężenie i relaks nabiorą pełniejszego znaczenia.

WYGODA POŚRÓD NATURY

Z gwarnego San Jose przeniesiemy się w rejony, w których główną rolę odgrywa dziewicza natura. Butikowe eko-hotele, w prowincjonalnych miasteczkach i osadach, są naturalnie wkomponowane w przyrodę. Łączą potrzebę komfortu z zachowaniem balansu w naturze. Hotele te wykorzystują naturalny obieg wody, pozyskują energię ze źródeł odnawialnych i w sposób ekologiczny utylizują odpady. W takich warunkach nie brakuje również pysznych specjałów, przyrządzanych z lokalnych i naturalnych produktów.

PODRÓŻ PRZEZ SMAKI

Wyprawa przez Kostarykę to również podróż przez nowe smaki, struktury i aromaty. W lokalnej kuchni królują nasycone słońcem owoce, z których powstają pyszne dżemy, zdrowe soki lub jada się je na surowo.

Nie raz zakosztujemy w tradycyjnych specjałach, racząc podniebienia zdrową i pożywną kuchnią. Miłośnicy ryb odnajdą swój smak w różnych odmianach ceviche– rybie marynowanej w soku z limonki z dodatkiem przypraw, a pasjonaci kuchni wegetariańskiej – w pysznej zupie z czarnej fasoli z jajkiem, sałatkach warzywnych i owocowych, czy zupie azteckiej, łączącej pomidorową z bulionem warzywnym. Wreszcie sięgniemy po słynne casado oraz kropkowanego koguta, czyli galio pinto. To aromatyczna czarna fasola z ryżem i dodatkami, serwowana w każdym miejscu inaczej.

KANAŁY TORTUGUERO - MAŁA AMAZONKA

Na ostatnim pasie lądu, między kanałem a Morzem Karaibskim, przycupnęło maleńkie Tortuguero. Unikalne położenie miasteczka wzbudza autentyczne zdumienie. Mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, ogromną wagę przykładając do ekologii. Do Tortuguero dotrzeć można jedynie łodzią i właśnie nią popłyniemy do miasteczka. Po obu stronach kanałów ciągną się pasma roślinnej gęstwiny, stopniowo schodzącej do wody. W kanałach żyją krokodyle i przy odrobinie szczęścia, zobaczymy je z bezpiecznej odległości.

Popłyniemy również do Parku Narodowego Tortuguero. To istne zagłębie dzikich zwierząt. Będzie sporo czasu na poznawanie tropikalnej przyrody. Tak w miasteczku, jak i w parku. Przyjrzymy się leniwym iguanom, kolorowym tukanom, pikującym wodę czaplom, skocznym małpom. Zobaczymy również gatunki endemiczne, niespotykane nigdzie indziej. Przez wzgląd na roślinność i charakter okolic, region ten bywa nazywany Małą Amazonką.

GORĄCE ŹRÓDŁA

Jedną z pereł kostarykańskiej natury, z której dobrodziejstw od dawna korzystają Tico, są gorące źródła o właściwościach leczniczo-odprężających. Wysoka temperatura wody w basenach poukrywanych w dżungli to efekt aktywności wulkanu Arenal. Tutejsze gorące źródła przybrały formę basenów, kaskad i ściany wody, za którą można się schować jak za wodospadem. Zaznamy tej przyjemności – zanurzymy się w gorących wodach, by zregenerować się po wędrówkach przez wiszące mosty.

MONTEZUMA I PLAYA SANTA TERESA

W przeciwieństwie do wybrzeża karaibskiego, północno-zachodnia część Kostaryki wraz z Oceanem Spokojnym, to obszar o znacznie wyższych temperaturach i odczuwalnej suchości powietrza. Zatrzymamy się w Montezumie. „Góra Ognia” to unikatowe miasteczko o swobodnej atmosferze. Szum oceanu wypełnia przestrzeń, okoliczna fauna i flora zaprasza do poznania, a tamtejsze zachody słońca to istna gra świateł na niebie. Przenikniemy do tego świata. Czas spędzony nad Pacyfikiem będzie oscylował między spokojnym relaksem, a aktywnym  wypoczynkiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W Montezumie czekają nas niespieszne spacery, wizyty w knajpkach i plażowanie, kąpiele w oceanie lub pod zimnym wodospadem, gdzie spotkamy zapewne  „czepialskie” małpki kapucynki. Zaznamy słońca i odprężenia.

Dotrzemy też do Playa Santa Teresa na półwyspie Nicoya. Mekka kostarykańskich surferów słynie z wysokich fal i doskonałego wiatru. Tego dnia chętni spróbują sił w surfingu. To też świetna okazja, by ponurkować lub powłóczyć się po miasteczku, pełnym knajpek i  galerii.

PRZEWODNICY

Podróż nabiera znaczenia, gdy w poznawany świat wprowadzają ludzie zaznajomieni lub wywodzący się z danej kultury. Z ramienia Soul Travel wyprawę poprowadzi Magdalena Ładanaj, niekwestionowana znawczyni Kostaryki i pasjonatka dzikiej przyrody. Poprowadzi nas przez szlaki mniej uczęszczane i nadal dziewicze zakątki.

Dobrym duchem wyprawy będzie Wider Sibaya Chuy – nasz kierowca, a prywatnie przyjaciel. Wider to wulkan pozytywnej energii, człowiek zawsze uśmiechnięty i wielki pasjonat raftingu. Woda to jego żywioł – bierze udział w międzynarodowych zawodach raftingowych czy spływach najtrudniejszymi odcinkami rzeki Pacuare.

Ten duet zabierze Was w miejsca pozwalające cieszyć się kostarykańską przyrodą.

Kostaryka

 • Data: 04.2.2022 - 18.2.2022
 • Grupa: 8 - 10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 2570 USD
 • WCZESNA REZERWACJA:

  4000 PLN + 2370 USD

 • tylko przez:

Przewodnik

Magdalena Ładanaj

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!