Zielona Kostaryka – wycieczka do raju. Co zobaczyć?
Hanna Zaborska
RedaktorkaMarketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Hanna Zaborska
Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.
W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.
Czy istnieje przyrodniczy raj na ziemi? Tak! Kostaryka to zielona kraina, której aż 28% powierzchni zajmują parki narodowe i tereny pod ochroną. Lasy deszczowe, majestatyczne wulkany i wodospady, gorące źródła, rzadkie gatunki zwierząt, egzotyczne rośliny i gigantyczne drzewa Ceiba – to tylko część atrakcji, jakie kryje Kostaryka. Wycieczka do „raju w miniaturce” obfituje w przyrodnicze doznania. Sprawdź, co zobaczyć w Kostaryce.
Gdzie leży Kostaryka?
Kostaryka to niewielkie państwo na mapie Ameryki Środkowej, jej powierzchnia liczy 51 100 km², co odpowiada 1/6 Polski. Sąsiaduje od północy z Nikaraguą, a od południa – z Panamą. Od południa otoczona jest Oceanem Spokojnym, od północy zaś szmaragdowym Morzem Karaibskim. Dwa wybrzeża mają zupełnie inny krajobraz. Wybrzeże Karaibskie ma charakter lagunowy z niską linią brzegową, a pacyficzne – częściowo lagunowy, a częściowo rafowy i zdarzają się tam wysokie fragmenty linii brzegowej. Wschodnie wybrzeże Kostaryki jest równe, bez zatok czy półwyspów. Zachodnie odwrotnie – jest pełne półwyspów i zatok.
Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji. Najważniejsze miasta na mapie Kostaryki to San Jose (stolica Kostaryki i największe miasto w kraju); Heredia – znany ośrodek akademicki; bioróżnorodne i pełne zabytków Cartago, leżące u stóp wulkanu Irazu.
Kostaryka – co symbolizuje herb i flaga?
Flaga Kostaryki to 5 poziomych pasów w kolorach: niebieskim (na górze i na dole), białym (drugi i czwarty pas), szerszym pasem czerwonym, na którym mieści się herb Kostaryki. Kolor niebieski symbolizuje niebo, możliwości, wytrwałość i idealizm; biały – pokój, szczęście i mądrość; czerwony – krew przelaną w obronie kraju, ale też hojność i ciepło.
Herb to kwintesencja Kostaryki. Widnieją na nim 3 wulkany, dolina między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim i statek handlowy na każdym z nich. Na horyzoncie widać wschód słońca. Herb Kostaryki otacza gruba, złota ramka. Po jej bokach widać złote ziarenka kawy. Na górze tej scenki znajduje się biała wstążka z hasłem „República de Costa Rica” – Republika Kostaryki to oficjalna nazwa kraju. A cały herb wieńczy niebieska wstążka z napisem „Ameryka Centralna”.
Słoneczna Kostaryka – kiedy jechać na wakacje?
Pogoda w Kostaryce, jak też sam klimat podrównikowy, sprzyjają rozwojowi tropikalnej roślinności i dają sprzyjające warunki do życia ponad pół milionowi gatunków zwierząt.
Najlepszą porą na wycieczkę do Kostaryki jest pora sucha, czyli od grudnia do kwietnia. Temperatury są wtedy umiarkowane, a miesiące mniej deszczowe.
Pogoda w Kostaryce jest uzależniona nie tylko od pory roku, ale i od regionu. Od strony karaibskiego wybrzeża, wieją wiatry pasatowe, które powodują całoroczne opady deszczu. Od strony wybrzeża pacyficznego, opady są niższe. Pada tam rzadziej, bo głównie od maja do września.
Średnia temperatura w Kostaryce nie przekracza 26°C na wybrzeżu, a w głębi kraju 18-20°C. Kostaryka to kraj wyżynno-górski. Na wybrzeżach zawsze będzie cieplej niż na wysokościach. W górzystej części stolicy Kostaryki w porze suchej może być chłodniej, szczególnie nocą.
Kostaryka – waluta
Walutą Kostaryki jest CRC – Colon kostarykański, dzielony na 100 centymów. 1000 colones to ok. 7,58 zł (stan na 7.10.2024). Nazwa ta pochodzi od Krzysztofa Kolumba, którego nazwisko po hiszpańsku brzmi „Cristobal Colon”. W obiegu znajdują się monety 5, 10, 20, 25, 50, 100 oraz 500 colonów. Banknoty zaczynają się od wyższych nominałów, czyli 1000, 2000, 5000 i 10000 colonów. Koniecznie trzeba wspomnieć, że kostarykańskie banknoty są po prostu piękne! Mają kolorowe wzory z egzotycznymi zwierzętami, np. leniwcami, motylami czy kapucynkami.
Poza lokalną walutą można zabrać ze sobą dolary amerykańskie (USD). Zazwyczaj są akceptowane, jak też łatwo je wymienić na CRC. Cenną poradą dla podróżnych dzieli się Magdalena Ładanaj – znawczyni Kostaryki i przewodniczka na wyprawach Soul Travel:
W podróż do Kostaryki nie zabieraj 100$ banknotów i większych nominałów. Możesz mieć problem z ich wymianą i płatnościami. Lepiej mieć przy sobie maksymalnie 50$ nominały i mniejsze. Pamiętaj też o tym, aby banknoty były nowe. Kostarykanie mogą długo prześwietlać stare banknoty, a finalnie – nie uznać płatności nimi.
Bankomaty w miastach turystycznych są ogólnodostępne. Jeśli jednak chcesz wybrać kwotę powyżej 500$, to prawdopodobnie będzie się to wiązać z wizytą w banku, być może problemami z komunikacją w języku angielskim i długim oczekiwaniem.
Walutę możesz wymienić w banku czy recepcji hotelu. Akceptowalne są popularne karty płatnicze VISA, AmericanExpress i Maestro. Dobrze jest posiadać zapas gotówki na wypadek zakupów na bazarach i mniejszych sklepach, a także z dala od centrum Kostaryki.
Czy Kostaryka jest droga?
To kraj, który żyje z turystyki i ma wiele do zaoferowania, wyróżnia się też wysokim poziomem usług, więc daleko mu do najtańszych destynacji. Ceny w sklepach są wyższe od polskich o ok. 1/3. Co do usług, to wiele zależy od tego, do jakich miejsc się udasz i czy wolisz poświęcić komfort podróżowania na rzecz oszczędności. Warto pamiętać o tym, że wielu miejscach inne ceny są dla przyjezdnych, a inne dla mieszkańców.
W przypadku niektórych usług cenniki podane są w dolarach. Posiłki kosztują od 10 USD, ale równie dobrze można spożyć lokalne specjały za 3-5 USD. Podróż autobusem miejskim kosztuje ok. 3 USD, a wygodniejszym i szybszym autobusem turystycznym – ok. 30 USD. Wstęp do parku narodowego w Kostaryce wynosi od 15USD wzwyż, choć wraz z dojazdem cena takiej wyprawy może wynieść 100 USD i więcej. Noclegi w hotelach to jeszcze większy rozrzut cenowy: 50-100 USD, a nawet 300 USD za nocleg. Woda mineralna (1,5 l) kosztuje 1 USD, paczka kawy – 6 USD, piwo (0,33 l) – 3 USD, chleb – 2 USD.
Jeśli chcesz zwiedzić Kostarykę taniej, to nie kieruj się dobrą pogodą. Najniższe ceny są w czasie pory deszczowej, kiedy trwa sezon niski. Ale wiele się wówczas traci! Jadąc w porze deszczowej, należy się liczyć z tym, że wiele atrakcji Kostaryki Cię ominie, np. plażowanie na rajskich plażach, a trekking po lasach nie będzie tak udany, jak w porze suchej, podczas typowo wakacyjnej temperatury. O kąpielach pod wodospadami i w gorących źródłach też możesz zapomnieć. A to właśnie atrakcje na świeżym powietrzu, pośród wyjątkowo bioróżnorodnej przyrody, są największym atutem Kostaryki.
Wycieczka do Kostaryki – bezpieczeństwo i zdrowie
Czy w Kostaryce jest bezpiecznie? Wątpliwości może budzić położenie geograficzne kraju. W końcu to rejon aktywny sejsmicznie. Służby mają opanowane zarządzanie klęskami żywiołowymi – wcześniej ostrzegają przed aktywnością wulkanów i są przygotowane na ich wystąpienie. Trzęsienia ziemi są jednak rzadkie i niezbyt silne.
A co z przestępczością w Kostaryce? Kraj cieszy się niskim wskaźnikiem przestępczości, co nie oznacza, że nie warto być ostrożnym, jak wszędzie. W porównaniu do innych krajów latynoskich, Kostaryka jest bezpieczniejsza. W miejscach tłocznych i po zmroku należy jednak zachować wzmożoną czujność, bo zdarzają się kradzieże.
Mieszkańcy są bardzo życzliwi, uśmiechnięci i przyjaźnie nastawieni do turystów. W porównaniu do Latynosów z innych krajów, mają spokojniejszy temperament. Starsi Ticos (jak o sobie mówią mieszkańcy Kostaryki) siedzą na werandach w bujanych fotelach i przypatrują się przechodniom, rozmawiając z sąsiadami. Normalną sytuacją jest przyjazne zagadywanie do gringo i pozdrawianie hasłem „Pura Vida!”, którego znaczenie poznasz w artykule: Filozofia Pura Vida! Znaczenie tych słów w Kostaryce.
Aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kostaryka – wizy dla Polaków
Polscy obywatele mogą przebywać w Kostaryce w celach turystycznych do 90 dni bez wizy. Potrzebny za to jest paszport, ważny min. pół roku od dnia wjazdu do Kostaryki. Służby mogą poprosić o pokazanie biletu powrotnego albo umożliwiającego kontynuację podróży.
Jeśli celem podróży jest praca zdalna, to Kostaryka wychodzi naprzeciw takim formom turystyki. Od czasów pandemii możliwe jest uzyskanie specjalnej wizy dla cyfrowych nomadów.
Ważna jest przez rok, z możliwością przedłużenia do 2 lat. Wraz z wizą cudzoziemcom przysługą też inne profity, m.in. zwolnienie z lokalnych podatków dochodowych czy możliwość utworzenia konta bankowego w kraju. Warunkiem uzyskania takiej wizy jest dochód przekraczający kwotę 3 tys. USD na osobę fizyczną bądź minimum 5 tys. USD dochodu rocznie w przypadku małżeństw i rodzin. Następnie wyrabia się polisę ubezpieczeniową i wnosi jednorazową opłatę za wydanie wizy do pracy zdalnej.
Co kryje stolica Kostaryki? Wielowymiarowe San Jose
W środkowej części państwa, na stoku pasma górskiego, leży stolica Kostaryki, czyli San Jose. To młode miasto, utworzone w pierwszej połowie XIX wieku. Wcześniej było małą osadą, która rozwinęła się dzięki eksportowi kawy. Rozbudowano je na początku XX wieku, o lotniska, place, szkoły, banki i inne budynki użyteczności publicznej. Dziś San Jose uznawane jest za najpiękniejsze miasto Ameryki Środkowej.
W najstarszej dzielnicy – Barrio Amon – znajduje się najwięcej zabytkowych budowli, w stylu wiktoriańskim czy eklektycznym. Przekształcone zostały w galerie sztuki, butikowe hotele i restauracje.
Teatr Narodowy jest obowiązkowym punktem na mapie turystów. W tamtejszej kawiarni wypijają „małą czarną”, by ruszyć w poszukiwaniu dalszych atrakcji. Innym punktem wyprawy do stolicy Kostaryki jest prekolumbijskie muzeum złota – Museo Del Oro – z ponad 1600 artefaktami wykonanymi ze złota prekolumbijskiego.
Mercado Central to największe targowisko w San Jose. I jak to bywa z targowiskami – nie tylko okazja na obłowienie się we wszystko, czego dusza zapragnie, ale też okazja na poznanie lokalnego kolorytu. Z tego samego powodu warto udać się na gwarny Plaza de la Cultura, aby poobserwować ulicznych handlarzy i artystów.
W stolicy Kostaryki mieszka ponad 300 tys. Ticos. Jak na stolicę przystało, jest gwarna i zakorkowana, ale nie brakuje w niej kameralnych, spokojnych zakątków, jak Parque La Sabana – idealne miejsce na piknik na łonie natury. Ale szukając atrakcji przyrodniczych w Kostaryce, wystarczy udać się nieco dalej… W końcu celem aż 80% przyjezdnych, jadących na wycieczkę do Kostaryki, jest ekoturystyka!
Rajska Kostaryka – atrakcje przyrodnicze: parki narodowe
Choć powierzchnia Kostaryki to zaledwie 1/6 Polski, ilość samych atrakcji przyrodniczych jest zaskakująca. Co warto zobaczyć spędzając wakacje w Kostaryce? Zacznijmy od parków narodowych.
W Kostaryce znajduje się aż 28 parków narodowych, 3 z nich są pod patronatem UNESCO. Łącznie zajmują 26% powierzchni kraju! Parki narodowe w Kostaryce dają nieskończone możliwości do eksploracji i jednocześnie błogiego wypoczynku nad wodospadami czy podczas kąpieli w gorących źródłach, podgrzewanych żarem wulkanów.
Park Narodowy Tortuguero
Na wyróżnienie zasługuje Park Narodowy Tortuguero, nazywany Małą Amazonką. Znajduje się na wybrzeżu karaibskim, w jego północnej części. Jest domem dla mnóstwa tropikalnych roślin (rosną tutaj m.in. zjawiskowe palmy królewskie), a także dzikich zwierząt – od leniwców, iguan i krokodyli, po czaple, tukany i małpy, w tym gatunki endemiczne, nie występujące nigdzie indziej. Inną ciekawostką parku są strefy przeznaczone dla jaguarów. To gratka dla miłośników zwierząt. Kiedy jaguary wychodzą do wodopoju można je z łatwością zobaczyć.
Park Narodowy Tortuguero to jednak zdecydowanie królestwo żółwi, które legną się na terenie tego parku, utworzonego właśnie w celu ich ochrony. Na kajakach i łodziach można brnąć przed mokradła namorzynowe, zachwycając się zachowaniem licznych zwierząt w naturze.
Sprawdź: Jak wygląda spotkanie z żółwiami w naturalnym środowisku?
Park Narodowy Wulkanu Tenorio
Baśniową scenerią zachwyca również Park Narodowy Wulkanu Tenorio. Dostaniesz się do niego wyłącznie drogą wodną. W jego lasach deszczowych zamieszkują m.in. kapucynki i ogromne, błękitne motyle. Znad gęstwiny drzew dumnie wygląda porośnięty zielenią wulkan Tenorio.
Warto powędrować w stronę rzeki Rio Celeste, aby wykąpać się w jej turkusowej wodzie. Swój kolor zawdzięcza zjawisku rozproszenia światła. Na terenie parku znajduje się też wodospad Rio Celeste – okazji do kąpieli podczas trekkingu z pewnością nie zabraknie. Podziwianie przyrody możliwe jest też ze spektakularnego wiszącego mostu i licznych punktów widokowych.
Park Narodowy Wulkanu Arenal
Kolejna przyrodnicza atrakcja na mapie Kostaryki. Szlaki w parku prowadzą przez pola lawy wokół czynnego wulkanu Arenal. To okazja do obserwacji działalności wulkanu – skał z lawy, pól i innych miejsc, po których płynęła lawa. Sam wulkan możesz zobaczyć też z bliska, udając się na samodzielną wycieczkę lub z przewodnikiem. Ziemisty trójkąt, dymiący od czasu do czasu, przypomina powierzchnią Księżyc.
Trasy w parku Arenal nie są szczególnie wymagające ani długie. Ale relaksu i tak zaznasz podczas kąpieli w gorących źródłach. W czasie wyprawy przyjrzyj się pięknym drzewiastym paprociom oraz górskim palmom. Po drodze zatrzymaj się w punkcie widokowym, aby podziwiać panoramę wulkanu i jezioro Arenal – największe w Kostaryce.
Jeśli lubisz sporty wodne, zatrzymaj się dłużej nad tym jeziorem. Żeglarstwo, windsurfing, paddle boarding, kajaki… A co powiesz na zip lining (zjazd tyrolką) nad gęstwiną kostarykańskiej dżungli? To atrakcja, na którą decydują się nawet osoby z lękiem wysokości, po czym cieszą się jak dzieci, zjeżdżając po linach wśród tropikalnej roślinności. Wakacje w Kostaryce z adrenaliną w tle!
Po trekkingu przyda się regeneracja w źródłach termalnych wokół parku. Słyną one ze zdrowotnych właściwości i malowniczego położenia, wśród tropikalnych ogrodów. Przymknij na chwilę oczy i wsłuchaj się w odgłosy mieszkańców dżungli, szum gorących rzek i spadających wodospadów. A teraz zerknij na widok – imponujący stożek wulkanu Arenal. Uczta dla tylu zmysłów w jednym miejscu!
Park Narodowy Wulkanu Irazu
Największy aktywny wulkan Kostaryki (3432 m n.p.m.) znajduje się na terenie parku narodowego Irazu. Spora erupcja Irazu miała miejsce w 1963 r. i trwała 2 lata. Wulkan można podziwiać z bliska. Przy dobrej widoczności, z jego szczytu roztacza się widok na Ocean Atlantycki i Spokojny. Ciekawe jest również szmaragdowe, jeziorko kraterowe, przy kraterze Principal.
Teren parku wygląda jak ścieżka na księżycu: ciemno-szary piasek i rozległe przestrzenie robią wrażenie, choć sam teren jest niewielki; do obejścia nawet w godzinę, dwie. W części parku zwanej Sector Prusia rośnie arrayán – powykręcane drzewo o intensywnie pomarańczowej, gładkiej korze.
Park Narodowy Monteverde
Podczas trekkingu po parku Monteverde przemierzysz mgliste lasy, które pokrywają zaledwie 1% powierzchni naszej planety. Poczujesz się, jak podczas spaceru w chmurach, mijając obłoki pary wodnej. Przejście wiszącym mostem w koronach drzew, pozwoli nacieszyć się bliskością nieosiągalnej z dołu natury, m.in. licznych epifitów. To właśnie w Monteverde rośnie ponad 500 rodzajów storczyków i wciąż odkrywane są nowe.
Fani adrenaliny również nie będą zawiedzeni. Czekają ich zjazdy na tyrolce (tzw. zip lining) i huśtanie się na linie (tzw. Tarzan swing) wśród gęstwiny drzew. To też okazja to podziwiania mglistych lasów z perspektywy lotu ptaka.
Kostaryka – co zobaczyć na wakacjach? Wodospady!
Niezliczone wodospady w Kostaryce możesz podziwiać nie tylko z daleka, ale zażyć w nich orzeźwiających kąpieli. Rozsiane są w różnych zakątkach kraju. Najczęściej położone są wśród tropikalnej dżungli. Robią wrażenie swoim majestatem i dzikością otoczenia.
Wodospad La Fortuna
Niedaleko miasteczka La Fortuna, w sercu lasu deszczowego, znajduje się 70-metrowy wodospad o tej samej nazwie. Po przejściu jakiś 500 schodków w dół od bramy wejściowej, Twoim oczom ukaże się widok, który będzie Ci towarzyszył we wspomnieniach z wycieczki do Kostaryki. Spieniona wstęga wodospadu La Fortuna z hukiem wpada do jeziorka. Na trasie znajdziesz punkt widokowy, z którego możesz podziwiać wodospad w całej krasie. Jednak najprzyjemniejsza jest kąpiel! A dodatkową dawkę adrenaliny zapewniają zjazdy na linach.
Wodospad Rio Celeste
Jednym z wielu cudów natury Kostaryki jest ten niebiański wodospad z błękitną laguną. Również droga do wodospadu to atrakcja sama w sobie. Wodospad wraz z rzeką leżą na terenie Parku Narodowego wulkanu Tenorio. Wędrujesz lasem deszczowym, potem mglistym, a oczy cieszy soczysta zieleń przeplatana z błękitem wody. Po drodze napotkasz liczne gatunki zwierząt (iguany, małpy, mnóstwo kolorowych ptaków) i olbrzymie drzewa, których nie sposób objąć wzrokiem.
Dowiedz się więcej: La Ceiba – olbrzymie drzewo kapokowe.
Wodospad Llanos de Cortes
Niedaleko miasta Liberia, w północno-zachodniej części kraju, znajduje się nie jeden, wąski wodospad, a cała ściana wodospadów – prawdziwa wodna kurtyna. Llanos de Cortes to szeroka ściana wodospadów, która ciągnie się wzdłuż omszonych skał. Otoczona jest lasem deszczowym. Pływając w basenie wodospadu podziwiasz więc roślinność, ptactwo, jaszczurki i nasłuchujesz innych odgłosów dżungli. Kąpiel pod tym wodospadem to prawdziwe wytchnienie, bo choć droga jest krótka, to wiedzie przez niemal sawannowe krajobrazy, a słońce w Kostaryce potrafi operować intensywnie.
Wodospad Montezuma
Trzypoziomowy wodospad Montezuma jest łatwo dostępny dla turystów, szczególnie poziom pierwszy z malowniczym basenem. Wystarczy przejść się 15-minut z centrum plażowego miasteczka Montezuma. W porze mokrej przejście wokół wodospadu może zakończyć się upadkiem, dlatego lepiej uważać na śliskie kamienie i zbocza.
Atrakcje Kostaryki – rajskie plaże otoczone dżunglą
Choć do Kostaryki jedzie się przede wszystkim, aby eksplorować dżunglę, to rajskie plaże również zasługują na uwagę. Można na nich wspaniale wypocząć po intensywnym trekkingu albo kontynuować sportowe aktywności.
Plaża Playa Santa Teresa
Miasteczko Santa Teresa na półwyspie Nicoya – niegdyś rybacka wioska, dziś mekka surferów. Spektakularne plaże z białym piaskiem i palmami, wysokie, strome fale (nawet do 20 m), widok na Ocean Spokojny, otoczony zielenią wzgórz i tropikalną dżunglą, kuszą turystów spragnionych wodnych aktywności. Jeśli nie przepadasz za surfowaniem, plaża Santa Teresa to dobre miejsce do wędkowania na głębokim morzu, nurkowania czy turystyki pieszej.
Plaża Playa Coyote (Puerta Coyote)
Jedna z piękniejszych plaż Kostaryki, podzielona przez rzekę Rio Jabillo na dwie części: Punta Coyote i Playa Costa de Oro. Pierwsza część jest piaszczystą plażą, w kształcie podkowy. Druga – palmową plażą. Jedną i drugą chętnie odwiedzają surferzy. Są to plaże szerokie, bez tłumów turystów, otoczone tropikalną przyrodą.
Plaża Playa Hermosa
Playa Hermosa, czyli „piękna plaża”, znajduje się niecałe 20 min od lotniska w Liberii. Piaszczysta plaża położona jest w sielankowej scenerii wśród bujnej roślinności. Ciągnie się przez ok. 2 km, wzdłuż skalistych grzbietów wulkanicznych i tropikalnego lasu. Spokojne wody idealnie nadają się do uprawiania windsurfingu, kajakarstwa, nurkowania, żeglowania czy jazdy na nartach wodnych.
Plaża Playa Carmen
Słynna plaża surfingowa, niedaleko miasta Santa Teresa. Szeroka, z białym piaskiem, daje również możliwość przemierzenia jej pieszo i konno. Im dalej na północ, tym bardziej ściany są strome. Mimo jej popularności, można znaleźć długie, bezludne odcinki.
Zaskakująca Kostaryka. Ciekawostki o kraju szczęścia i pokoju
Kostaryka to ciekawy kraj nie tylko ze względu na imponującą przyrodę, piękne plaże, liczne możliwości aktywnego wypoczynku, czy życzliwość mieszkańców. Poznaj ciekawostki o Kostaryce, które zachęcą Cię do jej bliższego poznania. Pomogą Ci też nawiązać przyjazne relacje z Kostarykanami.
- Kostaryka (Costa Rica) znaczy dosłownie „bogate wybrzeże”.
- Zwrot „Pura Vida” znaczy „czyste życie” i powtarzany jest jak mantra.
- Wartościami ważnymi dla kultury Kostaryki są pokój, demokracja i poszanowanie praw człowieka. Dewizą kraju jest hasło: „Niech praca i pokój trwają wiecznie”.
- Po zakończeniu wojny domowej (1948 r.) w Kostaryce wciąż nie ma wojska.
- Teodoro Picado Michalski to były prezydent Kostaryki, polskiego pochodzenia. Syn Jadwigi Michalskiej, pierwszej kobiety-lekarza w Kostaryce, która miała spore zasługi dla rozwoju medycyny w tym kraju.
- Według Happiness Index, Kostaryka jest w czołówce najszczęśliwszych krajów na świecie.
- Urzędowym językiem Kostaryki jest hiszpański. Niektórzy mieszkańcy prowincji Limon (pochodzenia afro-karaibskiego) posługują się kreolską odmianą języka, łączącego angielski z hiszpańskim. Sporo Kostarykan mówi po angielsku, zwłaszcza młodzi.
- Kostarykanie nazywają osoby spoza kraju „gringo”, siebie zaś – „Ticos”.
- „Polacos” znaczy „domokrążca”. Skąd wzięło się to znaczenie? Od Żydów polskiego pochodzenia, którzy trudnili się handlem.
- Większość mieszkańców Kostaryki to biali potomkowie Hiszpanów, następnie Metysi, niewielki procent czarnoskórych Kostarykan i rdzennych mieszkańców Ameryki.
- 76% Kostarykanów jest wyznania katolickiego, co wynika z kolonialnej przeszłości państwa.
- Kostarykanie są zakochani w swoim kraju. Aby nawiązać z nimi relację, warto wyrazić zachwyt Kostaryką.
- W Kostaryce żyje się w rytmie slow. Czas płynie wolniej we wszystkich aktywnościach – także turystycznych: sprzedaży, rezerwacjach – warto zaakceptować ten fakt.
- Codziennie wschód i zachód słońca są o tych samych porach – 6 rano i 18 wieczorem.
- W Kostaryce występuje 12 stref klimatycznych i 155 mikroklimatów! Jadąc autobusem, co godzinę zmienia się mikroklimat. Tego samego dnia możesz się opalić i zmarznąć.
- Kostarykańską kawę piją nawet dzieci i niemowlęta.
- Katador to degustator kawy – oficjalny zawód w Kostaryce. Przygotowanie do zawodu trwa 5 lat.
- Porcje w restauracjach są ogromne! Zdecydowanie amerykańskie. A turystów z USA w Kostaryce nie brakuje, stanowią 40% podróżujących do Kostaryki.
- Kostarykanie kochają smak słodki. Słodzą nawet bardzo słodkie soki owocowe. Dlatego, składając zamówienie, lepiej zaznaczyć, że nie chcesz dodatku cukru.
- W Kostaryce doceniane są inne kanony urody – krągłości i fałdki uznawane są za atrakcyjne.
- Meble są mniejsze od europejskich o jakieś 15 cm, blaty niższe i węższe drzwi.
- Domy w Kostaryce nie są numerowane, a ulice nie mają nazw. Adres ustala się lokalizując charakterystyczne elementy krajobrazu i budowle w pobliżu, np. na lewo od banku.
- 99% energii pochodzi z odnawialnych źródeł, przede wszystkim z elektrowni wodnych, a także z wykorzystania wiatru.
- W Kostaryce jest 112 wulkanów, z czego 7 aktywnych.
- W Kostaryce żyje ok. 52 gatunków kolibrów.
- Kostarykę zamieszkuje aż 10% gatunków wszystkich motyli na świecie.
- W Kostaryce obowiązuje zakaz trzymania w niewoli delfinów i polowań na zwierzęta dla sportu.
- Narodowym zwierzęciem Kostaryki jest manat karaibski i mulak (jeleń) białoogonowy.
- Chodzenie w bikini poza plażą uznawane jest za nietaktowne, tak samo jak wejście do urzędu w szortach.
- Narodową potrawą Kostaryki jest słynny gallo pinto (dosłownie: „pstrokaty kogut”), ale z mięsem ta potrawa ma niewiele wspólnego. To ryż z fasolą, czerwoną lub czarną, podsmażany z różnymi przyprawami i dodatkami.
- Narodowym alkoholem Kostaryki jest likier guaro z trzciny cukrowej, a popularnym – piwo Imperial.
- Kobiety po ślubie nie przyjmują nazwiska męża. Noszą swoje panieńskie połączone z panieńskim matki.
- Każda stacja radiowa codziennie o 7 rano transmituje hymn narodowy Kostaryki.
Więcej ciekawostek o atrakcjach Kostaryki dowiesz się od naszej przewodniczki:
Rajska Kostaryka – wycieczka pod hasłem przyrody & przygody
Od czasów pandemii COVID-19 Kostaryka jest jeszcze atrakcyjniejszym kierunkiem na wakacje. Na początku pandemii ilość turystów zmniejszyła się aż o 90%! To spowodowało same korzyści dla ekosystemu Kostaryki. Roślinność stała się jeszcze bujniejsza i gęsta, zwierząt również jest więcej, ptactwo lęgło się chętniej, gdy panowała cisza na ich terytoriach. Obecnie, jadąc na wycieczkę do Kostaryki, zaznaje się przyrodniczych dobrodziejstw, wynikłych z ograniczonego napływu przyjezdnych. Tym bardziej, zachęcamy do odkrywania piękna Kostaryki z poszanowaniem jej natury.
Jeśli marzysz o spędzeniu wakacji w Kostaryce, zamów wyprawę indywidualną przygotowaną pod Twoje potrzeby. Przewodniczką Soul Travel po tej soczystej, zielonej krainie jest Magdalena Ładanaj – znawczyni regionu i miłośniczka dzikiej przyrody. Takimi słowami zachęca do wspólnego przeżywania piękna Kostaryki:
Kostaryka to Pura Vida z każdej strony! Bliskość natury, słońce, uśmiechnięci i pozytywni ludzie, szczere relacje i swobodne tempo życia. Taka jest nasza wyprawa. Damy sobie czas na przeżycia. Podróż to nie tylko obrazy, które możemy odtworzyć na zdjęciach, ale przede wszystkim to emocje. A na nie potrzeba rytmu slow.
Podróż do Kostaryki to powrót do korzeni, natury i samego siebie. Osoby wracające z dwutygodniowej wyprawy do Kostaryki mają wrażenie, że były tam bardzo długo. Opowiadają, że część Kostaryki została w nich samych, zmieniła ich. Wyprawy zawsze są pełne przyrodniczych niespodzianek, których nie jestem w stanie przewidzieć: na plaży podejdzie półdziki koń, którego możesz nakarmić z ręki owocami; akurat na Twojej trasie leniwiec postanowi zejść z drzewa (a robi to bardzo rzadko) albo spotkasz bardzo rzadki gatunek zwierzęcia. Wyprawa do Kostaryki to po prostu przygoda życia!
Zobacz, jak wyglądają wyprawy z Magdaleną Ładanaj. Wyprawa do Kostaryki z Soul Travel nie obejmuje treningu mentalnego, wspomnianego na poniższym filmie:
Źródła:
- CNN Travel, Travel to Costa Rica during Covid-19: What you need to know before you go [online], www.edition.cnn.com/travel/article/costa-rica-travel-covid-19/index.html, dostęp: 04.11.2021
- Fajne Podróże, Mało znane informacje i ciekawostki o Kostaryce [online], www.fajnepodroze.pl/ciekawostki-informacje-kostaryka, dostęp: 29.10.2021
- Kobiece Pasje, Wyprawa do raju – Magdalena Ładanaj [online], www.kobiecepasje.pl/niezlomne-i-odwazne/magdalena-ladanaj, dostęp: 03.11.2021
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ostrzeżenia dotyczące COVID-19 [online], www.gov.pl/web/dyplomacja/kostaryka, dostęp: 28.10.2021
- Nasze Szlaki, La Fortuna w Kostaryce i okoliczne atrakcje [online], www.naszeszlaki.pl/archives/41555#Rio_Celeste_czyli_Park_Narodowy_Wulkanu_Tenorio, dostęp: 29.10.2021
- Podróże w Naturze, Kostaryka: plaże Pacyfiku na Półwyspie Nicoya [online], www.podrozewnaturze.pl/2021/02/07/kostaryka-plaze-pacyfiku-na-polwyspie-nicoya, dostęp: 27.10.2021
- Poznaj Nieznane, Kostaryka – ciekawostki [online], www.poznajnieznane.pl/ciekawostki-2/ciekawostki-panstwa-3/kostaryka-ciekawostki/, dostęp: 28.10.2021
- Śledź nas, Co zrobić i zobaczyć w Kostaryce [online], www.sledznas.com/co-zrobic-i-zobaczyc-w-kostaryce, dostęp: 29.10.2021
- Travel and Keep Fit, Kostaryka na własną rękę – praktyczny przewodnik – kiedy jechać, co zobaczyć i jak to wszystko zorganizować [online], www.travelandkeepfit.com/2021/07/06/kostaryka-na-wlasna-reke-praktyczny-przewodnik-kiedy-jechac-co-zobaczyc-i-jak-to-wszystko-zorganizowac, dostęp: 27.10.2021
- Travel and Keep Fit, Najpiękniejsze miejsca w Kostaryce, które trzeba odwiedzić [online], www.travelandkeepfit.com/2021/05/27/najpiekniejsze-miejsca-w-kostaryce-ktore-trzeba-odwiedzic, dostęp: 27.10.2021
- Travelin, Ceny w Kostaryce [online], www.travelin.pl/panstwo/kostaryka/praktyczne-informacje/ceny-pieniadze, dostęp: 28.10.2021
- Turystyczny Ninja, Kostaryka – kiedy jechać? [online], www.turystycznyninja.pl/kostaryka-kiedy-jechac/, dostęp: 28.10.2021
-
Hanna Zaborska
RedaktorkaMarketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Hanna Zaborska
Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.
W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.