wyprawa-algieria-kultury-sahary-mezczyzni-przy-ogniu-soul-travel

Kultury Sahary – wyprawa do Algierii śladami Arabów, Mozabitów i Tuaregów

To kulturowa wyprawa do Algierii śladami pustynnych ludów połączona z eksploracją Sahary i algierskich miast. Doświadczysz unikalnych krajobrazów, spotykanych tylko tutaj. Przepastnych kanionów, ogromnych łuków skalnych i iglic, majestatycznych masywów i potężnych czerwonych wydm. Wiele nocy spędzisz przy ognisku pod gołym niebem, słuchając tuareskich opowieści, bębnów i gitar, tańcząc i popijając słodką herbatę z rdzennymi mieszkańcami pustyni. Przekonasz się, że nocleg pod rozgwieżdżonym niebem pustyni to doświadczenie wręcz mistyczne.

Inspiracją do stworzenia tej wyprawy do Algierii był dokument o Saharze i słowa reżysera:

Na krańcu Algierii zobaczyłem Tadrart Rouge. Podziwiałem nieskończone piękno Ziemi, by je zapamiętać na zawsze. Potem upadłem na kolana i zamknąłem oczy.

Podróż przez pustynię to doświadczenie niezwykłe. To podróż samotna, choć nikt nie jest tam sam. Każdy krok to rozmowa, w której ze zdumieniem odkrywamy naturę piasku, teksturę skał […]. Pustynia to sekretny świat, który przemawia jedynie do tych, którzy ją przemierzają. 

Yann Bertrand

Pobierz ilustrowany PDF

Algieria – mapa i pogoda

Algieria to największe państwo w Afryce, z czego aż 4/5 powierzchni stanowią pustynie. Algieria leży w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym. Sąsiaduje z Marokiem, Libią i Tunezją. Temperatury w Algierii zależą od szerokości geograficznej i wysokości słońca. Poza masywem Atlasu, temperatura wzrasta w kierunku południa. Na terenach pustynnych, które będziemy eksplorować podczas wyprawy do Algierii, powietrze jest suche zwrotnikowe. Opady deszczu pojawiają się niezwykle rzadko, a jeśli już występują, to w postaci krótkiej ulewy. W październiku temperatury są optymalne na podróż do Algierii i wynoszą 18-25°C.


Atrakcje

  • ogniska, opowieści, picie herbaty, gra w szachy, tańce i śpiewy z lokalnymi mieszkańcami
  • wyprawa 4×4 przez Saharę – kaniony, wydmy, malowidła naskalne, formacje skalne
  • eksploracja najpiękniejszych miast Algierii
  • lokalne sklepiki, bazary i warsztaty
  • magiczne wschody i zachody słońca
  • wypoczynek na plaży i kąpiele w morzu
  • komfortowe, butikowe hotele i biwak pod rozgwieżdżonym niebem Sahary
  • odżywcza tuareska kuchnia

Plan wyprawy

Wylot z Warszawy do Algieru, następnie z Algieru do Ghardaia. Przylot do Ghardaia wieczorem. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, transfer do hotelu i kolacja. Nocleg w hotelu.

algieria-wyprawa-sahara-tuareg-na-pustyni-soul-travel

Po śniadaniu pojedziemy do zabytkowego centrum Ghardaia, wpisanego na listę UNESCO. Krążenie po uliczkach Ghardai to okazja, by obserwować życie Mozabitów oraz niezwykłą grę kolorów, świateł i cieni na kubistycznych budynkach.

wyprawa-algieria-ghardaia-budynki-soul-travel

Okrężnymi ulicami, między beżowymi, różowymi, błękitnymi domami trafimy na szczyt wzgórza, gdzie stoi charakterystyczna, modernistyczna” wręcz bryła minaretu. Zobaczymy także nietypowy w swej formie meczet, będący wizytówką miasta. Zajdziemy również na rynek, będziemy mieć czas by porozmawiać o ghardaiskich dywanach, potargować się przy herbacie i być może dobić targu.

Rankiem udamy się do Beni Isguen, jednego z miast-fortów doliny M’Zab. Tu, w uliczkach ksaru (starego miasta) z pewnością spotkamy kobiety odziane w tradycyjne białe szaty haik.

wyprawa-do-algierii-ghardaia-miasto-soul-travel

Następnego dnia przejedziemy do oddalonego o kilka kilometrów miasta-fortu, El Atteuf. Skosztujemy lokalnej kuchni i poznamy tajniki produkcji deglet Nour”, czyli najsłynniejszych daktyli na świecie. Jedno z popołudni spędzimy relaksując się przy szklaneczkach herbacianego naparu. Tak, jak jest przyjęte w oazach na pustyni.

 

Rankiem wylot z Ghardai do Illizi. Tu spotkamy się z naszym przewodnikiem Tito, wsiądziemy w auta terenowe i ruszymy na południe. Wjedziemy do Parku Narodowego Tassili N’ajjer i poprzez górzysty płaskowyż dojedziemy do oazy Iherrir, gdzie spędzimy pierwszą z wielu noc pod gwiazdami. Nocleg w namiotach.

wyprawa-do-algierii-park-narodowy-Tassili-N'ajjer-soul-travel

Po śniadaniu ruszymy autami na pustynię. Po drodze zobaczymy pierwsze malowidła naskalne, kaniony, wydmy. Wieczorem dotrzemy do podnóża wydm Tawdjdet i rozbijemy tam biwak. Nocleg w namiotach.

algieria-wyprawa-sahara-noca-namioty-pod-gwiazdami-soul-travel

Rankiem ruszymy na krótki spacer dnem ouedu, czyli okresowej rzeki. Następnie wsiądziemy w auta i pojedziemy w kierunku kanionu Essendilene. Tu czeka nas dwugodzinna wycieczka wgłąb kanionu.

sahara-wyprawa-algieria-guelta-jeziorko-w-oazie-soul-travel

Na jego końcu, u stóp strzelistych skał, znajduje się guelta, czyli niewielkie jeziorko, w którym będzie można się ochłodzić i popływać. Po spacerze przejedziemy autami w rejon zwany Tikoubene, czyli 'szable’. To dlatego, że pustynia w tym miejscu usiana jest wysokimi smukłymi skałami. Wieczorem dojedziemy do Djanet, zakwaterujemy się w hotelu.

Późne śniadanie, leniwy dzień w tuareskiej stolicy. Wejdziemy na niewielkie wzgórze i zobaczymy całą dolinę, w której leży Djanet, następnie przejdziemy się starymi dzielnicami, by dotrzeć na souk – warto zwrócić uwagę na tuareską biżuterię i tkaniny. Nocleg w hotelu w Djanet.

wyprawa-algieria-djanet-souk-kobieta-soul-travel

Po śniadaniu wsiądziemy do aut 4×4 i wyruszymy na południowy zachód, w kierunku pustyni Tadrart Rouge (odległość ok. 200 km; 4h). Zobaczymy krajobrazy zapierające dech w piersiach: kaniony, groty, wydmy, formacje skalne, pustynne zachody i wschody słońca. Wieczorem spędzimy czas przy ognisku, słuchając tuareskich opowieści i muzyki granej przez naszych towarzyszy, delektując się daniami przygotowywanymi przez naszego kucharza.

wyprawy-sahara-tadrat-rouge-tuareg-na-pustyni-soul-travel

Kolejne noce spędzimy pod namiotami. Wielu podróżników mówi, że nigdzie nie ma takiego nocnego nieba, jak na Saharze. Pierwszą noc spędzimy w kanionie El Berdj. Udamy się na spacer wgłąb kanionu El Berdj. Ściany kanionu są pełne unikalnych neolitycznych malowideł naskalnych. Dzięki doświadczeniu naszych przewodników zobaczymy i poznamy historie najciekawszych z nich.

Koło południa zatrzymamy się na obiad, herbatę saharyjską oraz obowiązkową siestę. Następnie wyruszymy na północ (ok. 50 km) w kierunku majestatycznych wydm Wan Tabaraket (dolina Tamaryszkowa) oraz dalej do wydm Moulnaga, skąd roztacza się widok na księżycowy krajobraz Tadrart Rouge. Zachód słońca obejrzymy wśród rozpalonych czerwonym światłem wydm.

algieria-wyprawa-Tadrart-Rouge-pustynia-zachod-slonca-soul-travel

Pojedziemy dalej na północ (ok. 50 km) do miejsca zwanego przez Tuaregów Zouaten a In Tehak. Kilka kilometrów dalej w Tin Merzouga wejdziemy na wydmy, skąd rozpościera się niesamowity widok sięgający terenów Libii.

W drogę powrotną ruszymy wzdłuż kanionu In Djaren, pełnym spektakularnych neolitycznych malowideł. Zagubimy się wśród wydm i unikalnych formacji skalnych – potężnych łuków, strzelistych iglic, majestatycznych urwisk. U wylotu kanionu zobaczymy czarne wydmy.

Zobaczymy również Tigharghart – „skałę płaczących krów” – unikalny na skalę światową skałoryt z czasów pustynnienia Sahary. Każdą z czterech nocy spędzimy w unikalnym miejscu, w hotelu pod milionem gwiazd”, przy ognisku i rytmach tuareskiej muzyki. Ostatniego dnia wrócimy do Djanet, noc spędzimy w hotelu.

wyprawa-sahara-park-narodowy-tasil-najer-malowidla-skalne-soul-travel

Rankiem śniadanie w hotelu i chwila relaksu na tarasie. Po śniadaniu czeka nas transfer na lotnisko i lot do Algieru. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta.

Półtora dnia w Algierze umożliwi nam poznanie tego jednego z najciekawszych miast portowych Afryki. Szerokimi bulwarami, których nie powstydziłby się Paryż, ruszymy w kierunku XIX-wiecznego, kolonialnego centrum z białymi kamienicami i monumentalnymi gmachami. Kawałek dalej trafimy do starej arabskiej części miasta, aby zgubić się w jego krętych uliczkach. Przysiądziemy się na herbatę, zagramy w szachy z mieszkańcami Kasby, odkryjemy lokalne sklepiki, bazary i warsztaty. Przejdziemy się również nadmorskimi alejami w kierunku portu i zjemy tam kolację.

stolica-algierii-algier-widok-soul-travel

Pod wieczór wjedziemy kolejką linową na wzgórze, gdzie stoi katedra Notre Dame d’Afrique. Stąd rozciąga się piękny widok na całą zatokę algierską. Noclegi w hotelu.

Poranny wylot do Warszawy.

Ze względu na ilość lotów oraz lokalne uwarunkowania kulturowe program może ulec niewielkim zmianom.

Cena zawiera

  • przelot na trasie Algier – Ghardaia
  • przelot na trasie Ghardaia – Algier – Djanet
  • przelot na trasie Djanet – Algier
  • zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelu w Algierze 3* w pokojach dwuosobowych; 3 noclegi w hotelu w Ghardaia w pokojach dwuosobowych; 4 noclegi w Djanet w hotelu w pokojach dwuosobowych; 4 noclegi na kempingu w namiotach dwuosobowych.
  • transport prywatnym autobusem w Algierze i Ghardaia; w Djanet transport samochodami 4×4 na pustyni (tylko 4 osoby w samochodzie)
  • formalne zaproszenie i wiza do Algierii
  • ekipa przyjaciół na pustyni (kucharz, pomocnik kucharza przy większej grupie, kierowcy samochodów 4×4, szef logistyki i pasterze osiołków podczas pieszej karawany)
  • odżywcza tuareska i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
  • opieka Bartka Sabeli – znawcy regionu
  • opieka lokalnego przewodnika – Tito
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1 600 PLN
  • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

  • bilet lotniczy międzynarodowy – około 1 800 PLN
  • dopłata do pokoju jednoosobowego: 420 EURO
  • na opłaty do wejść do obiektów i Parków Narodowych, opłaty administracyjne, transport osiołkami oraz napiwki dla przewodników i ekipy należy przeznaczyć 370 EURO (płatne na miejscu)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Lider społeczności
  • Tito z Algierii

    Tito z Algierii

    Lokalny przewodnik

    Tito z Algierii

    Tuareg z plemienia Najjer. Przewodnik po Parku Narodowym Tassili N’ajjer i Tadrart Rouge.

    Mieszkaniec Djanet, z urodzenia Tuareg z plemienia Najjer. Od piętnastu lat pracuje jako przewodnik po Parku Narodowym Tassili N’ajjer oraz Tadrart Rouge. Na Saharze mówią, że prawdziwy mędrzec to ten, który policzył wszystkie ziarna piasku. Sądzimy, że Tito może być tego bliski. Tak mówi o swoich rodakach: Tuaregowie to ludzie wolni i skromni, którzy kochają pustynię i tą miłością i szacunkiem do swojej ziemi uwielbiają się dzielić.

    Tito z Algierii

Punkty programu

Na pustyni to słońce wyznacza rytm podróży. Jedyne, co nam pozostaje, to się do niego dopasować, zostawić zegarki w domu i obserwować niebo. Życie na pustyni budzi się wraz ze wschodem słońca. Wtedy też będziemy wstawać i my, zjemy przygotowane przez naszego kucharza śniadanie i ruszymy w podróż autem lub pieszo.

Około godziny 11, gdy słońce zbliża się do zenitu i staje się zbyt intensywne, zatrzymamy się na obiad i siestę. Nasi przewodnicy rozbiją obóz, w cieniu skał rozłożą dywany, przygotują posiłek i herbatę. To czas na odpoczynek, być może nawet krótką drzemkę.

Po południu, gdy słońce będzie nieco niżej, znów ruszymy w podróż, by tuż przed zachodem złapać najlepsze światło – marzenie każdego fotografa. Wieczorem nasi przewodnicy wybiorą stosowne miejsce na biwak i znów zasiądziemy przy ognisku.

sahara-wyprawa-tuareg-nalewa-herbate-saharyjska-na-pustyni-soul-travel

Na Saharze czas odmierza się szklankami słodkiej, zielonej herbaty. Ta herbata – mała, słodka i niezwykle aromatyczna – to kwintesencja tuareskiej kultury. Sposób jej parzenia to sztuka, którą nasi przewodnicy chętnie się z nami podzielą. Saharyjskiej herbaty zawsze pije się trzy szklaneczki. Mówi się, że pierwsza jest najmocniejsza, najbardziej esencjonalna, najprawdziwsza – gorzka jak życie. Druga będzie inna – łagodniejsza, mniej cierpka – słodka jak miłość. Trzecia będzie subtelna, delikatna – łagodna jak śmierć.

Przez wielu uważana za najpiękniejszą pustynię na świecie. Tadrart Rouge to pasmo górskie, będące częścią większego pasma Tassili N’ajjer. Tadrart Rouge (Czerwony Tadrart) zawdzięcza swoją nazwę niespotykanemu, rdzawo-czerwonemu kolorowi piasku i skał. Tadrart to przepastne kaniony, strzeliste iglice i ogromne łuki skalne, majestatyczne masywy i potężne czerwone wydmy. Ten unikalny krajobraz spotykany jest jedynie w tej części świata.

wyprawa-algieria-sahara-zachod-slonca-soul-travel

Była to siła zbyt potężna, by nie poddawać się personifikacji. Pustynia. Samo jej milczenie to jakby nieme przyznanie – że kryje się w niej jakaś półświadoma istota.

– Paul Bowles, „Pod osłoną nieba”

Simone do Beauvoir powiedziała, że Ghardaia to „przepięknie skonstruowany kubistyczny obraz”. Miasto było inspiracją dla architektów, takich jak Franck Lloyd Wright czy Le Corbusier. Ghardaia to w rzeczywistości pięć miast zbudowanych na wzgórzach doliny M’Zab: Melika, Beni Isguen, Bou Noura, El-Atteuf oraz Ghardaia. Warowne grody, dziś stopione w jedno miasto, mają ponad tysiąc lat historii i są centralnym ośrodkiem kultury i życia dla Mozabitów, rdzennych ludów berberskich zamieszkujących północną Saharę.

wyprawa-algieria-Ksar Bounoura-ghardaia-soul-travel

Miasto ma unikalną architekturę zbudowaną wokół wzgórz, na których górują wieże meczetów. Kolejne kręgi wąskich uliczek sprawiają wrażenie, jakby odwzorowywały poziomice terenu, a proste geometryczne bryły domów tworzą geometryczną mozaikę, która przy świetle zachodzącego słońca jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Algierii.

Ghardaia to również ważny ośrodek rzemieślniczy, a znajdujący się tam targ dywanów należy do najważniejszych na Saharze. Wiosną odbywa się tu festiwal poświęcony sztuce tworzenia dywanów. Z otaczających miasto palmiarni pochodzą najwyśmienitsze daktyle zwane „Deglet nour”, czyli „daktyle światła” o miękkim miodowym smaku i świetlistej, jasnej barwie. W 1982 roku Ghardaia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To rdzenna ludność berberyjska zamieszkująca miasta doliny M’Zab. Mozabici osiedlili się na tych terenach na początku XI wieku uciekając przed prześladowaniami. Posługują się dialektem języka berberyjskiego o nazwie Zenati, który do dziś nie ma formy pisanej. Mozabici wyznają Islam w bardzo konserwatywnej odmienie Ibadyckiej, która oddzieliła się od głównego nurtu ponad dziewięć wieków temu. W miastach zobaczymy kobiety ubrane w haik – białe szaty z małym otworem na jedno oko.

wyprawa-algieria-ghardaia-kobiety-soul-travel

Niektóre części starego miasta można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a fotografowanie ludzi jest bezwzględnie zabronione. Mozabici po dziś dzień podkreślają swoją odrębność kulturową, dbają o swoją tradycyjną tożsamość, a ich kody kulturowe warunkują codzienne życie. Większość domów Mozabitów jest dokładnie taka sama. Ich architektura jest wyrazem egalitaryzmu, braku podziałów klasowych i poszanowania prywatności rodziny.

Mówią o sobie Kel Tamasheq – ci, co mówią w Tamasheq lub Kel Tagoulmoust czyli ci, co noszą zasłonę. Ta zasłona to turban, stanowiący nieodzowną część ubioru każdego Tuarega. Wiązanie turbanu to niełatwa umiejętność, a jego kolor to skodyfikowana wiadomość. Turban to ochrona przed wiatrem i piaskiem, ale również przed złymi siłami, które, jak wierzą Tuaregowie, wchodzą do człowieka przez usta. Tuaregowie zakrywają twarz również dlatego, by nie okazywać uczuć, wierzą bowiem, że mówienie o uczuciach to słabość, a o człowieku świadczą czyny, nie słowa. Tuaregowie z plemienia N’ajjer zamieszkują południowo-wschodnią część Algierii z miastem Djanet jako stolicą regionu.

algieria-wyprawa-tuareg-na-wydmie-sahara-soul-travel

Nasz przewodnik Tito tak mówi o swoich rodakach:

Tuaregowie to ludzie wolni i skromni, którzy kochają pustynię i tą miłością i szacunkiem do swojej ziemi uwielbiają się dzielić. Mają swą własną, wyrazistą kulturę i język tamasheq. Istotnym składnikiem tej kultury jest również muzyka i taniec, którego nie zabraknie podczas naszej wyprawy do Algierii.

Wielu podróżników mówi, że nigdzie nie ma tak rozgwieżdżonego nieba jak nad Saharą. Tu jest się ponoć bliżej gwiazd. Podczas naszej wyprawy do Algierii spędzimy wiele nocy pod niebem usianym gwiazdami w najróżniejszych zakątkach tuareskiego, pustynnego królestwa. Będą to noce magiczne, spędzone przy ognisku, dźwiękach tuareskich gitar i bębnów, w oparach słodkiej herbaty, wśród majestatycznych skał i czerwonych wydm. Noc na pustyni to doświadczenie mistyczne, bezpowrotnie odmieniające podróżnika, czego sobie i Wam życzymy.

algieria-wyprawa-sahara-namity-noca-na-pustyni-soul-travel

Gdyby leżał po drugiej stronie Morza Śródziemnego, byłby Paryżem, albo przynajmniej Bordeaux. Turyści zjeżdżaliby tu z całego świata, zapewne byłyby tu organizowane międzynarodowe festiwale, imprezy, port wypełniałyby ekskluzywne statki wycieczkowe, a wybrzeże roiło się od pań i panów z Europy, desperacko poszukujących słońca.

Algier to miasto niezwykłe, w którym łączą się wpływy kultury europejskiej, arabskiej i afrykańskiej. Śnieżnobiałe, XIX-wieczne kamienice, zaprojektowane przez Georges-Eugene’a Haussmanna (paryski architekt), sąsiadują z gęstą, rozłożoną na wzgórzu, arabską kasbą. Na każdym kroku można tu spotkać zaskakujące kontrasty. Eleganckie, szerokie bulwary przechodzą niespostrzeżenie w małe, kręte uliczki, a drogie butiki sąsiadują z targiem rybnym. Algier bowiem posiada również jeden z największych portów w Afryce, gdzie na redzie zazwyczaj stoi kilkadziesiąt ogromnych statków.

stolica-algierii-algier-port-soul-travel

Klimat miasta dobrze opisuje Albert Camus. W „Zaślubinach” polecał wrażliwemu podróżnikowi, jeżeli pojedzie do Algieru:

Napić się anyżówki pod łukami portu, rano zjeść na Łowisku rybę świeżo złowioną i usmażoną na ruszcie; posłuchać muzyki arabskiej na ulicy Liry w kawiarence, której nazwy zapomniałem; o szóstej wieczór siąść na ziemi u stóp pomnika księcia Orleańskiego na placu Rządowym (nie ze względu na księcia, lecz na to, że tędy przechodzą ludzie i jest tutaj dobrze); zjeść śniadanie w restauracji Padovaniego, która jest czymś w rodzaju dansingu na palach, na brzegu morza, gdzie życie jest zawsze łatwe; zwiedzić arabskie cmentarze, najpierw po to, by tam spotkać ciszę i piękno, dalej po to, by należycie ocenić niecne nekropolie, gdzie trzymamy naszych zmarłych…

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Algierii obejmuje aktywności, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Podczas pieszej karawany bagaże będą transportowane na osiołkach. Wszelkie aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych przewodników i będą dostosowane do indywidualnego tempa podróżników.

Podróżowanie po Algierii jest bezpieczne, jeśli nie zbliżasz się do zagrożonych stref. Doświadczenie w podróżowaniu po tym kraju i zaufani lokalni przewodnicy, wiedzą, jak poprowadzić grupę. Algieria aktywnie zwalcza terroryzm, a zamachy terrorystyczne na jej terenie miały miejsce wiele lat temu.

Należy zachować środki bezpieczeństwa, takie jak w każdym kraju, również w Polsce. Trzymać się grupy, unikać spacerowania po nocach, mieć oko na swój dobytek.

W związku z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą istnieje ryzyko manifestacji, zwłaszcza w stolicy i większych miastach. Podczas manifestacji zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domu/hotelu i unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje.

Algieria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Począwszy od 20 marca 2022 r. władze algierskie wprowadziły przy wjeździe do Algierii obowiązek przedstawienia dowodu szczepienia (pass vaccinal) wykonanego w ciągu ostatnich 9 miesięcy, niezależnie od środka transportu. W Algierii dostępne są obecnie szczepionki Sinovac, Sinopharm, Sputnik, Astra Zeneca i Johnson&Johnson. Władze algierskie uznają wszystkie szczepienia wykonane za granicą. Z uwagi na lokalne uwarunkowania i biurokrację zalecamy przedstawienie dowodów zaszczepienia w formie papierowej.

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Osoby nieszczepione w pełni przybywające do Algierii muszą okazać negatywny wynik testu PCR uzyskany maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Testy przed przyjazdem

Od 20 marca 2022 r. osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR.

Testy po przyjeździe

Z 20 marca 2022 r. zniesiono obowiązek  wykonania testu antygenowego bezpośredni po przylocie do Algierii.

Kwarantanna

28 lipca 2021 r. zniesiono obowiązek kwarantanny.

Osoby niezaszczepione

Testy przed przyjazdem

Osoby niezaszczepione powyżej 12 roku życia przybywające do Algierii muszą okazać negatywny wynik testu PCR uzyskany maksymalnie 72 godziny przed podróżą. Należy przedstawić wynik testu w języku arabskim, francuskim lub angielskim. Z uwagi na lokalne uwarunkowania i biurokrację zalecamy przedstawienie wyniku testu w formie papierowej. Przed wylotem należy sprawdzić wymagania poszczególnych linii lotniczych – bywają one bardziej restrykcyjne niż przepisy algierskie.

Testy po przyjeździe

Z 20 marca 2022 r. zniesiono obowiązek  wykonania testu antygenowego bezpośredni po przylocie do Algierii.

Kwarantanna

28 lipca 2021 r. zniesiono obowiązek kwarantanny.

Formularz lokalizacyjny

Wymagane jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego, dostępnego na stronie internetowej.

Z dniem 21 stycznia 2022 r. w Algierze zamknięto miejsca kultury i rozrywki oraz tereny spacerowe. Ponadto wprowadzony został obowiązek noszenia maseczek w obiektach użyteczności publicznej, handlowych i gastronomicznych, środkach transportu zbiorowego oraz na placach i ulicach.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła. Tak jest też w przypadku Egiptu.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów. Wystarczy, że w procesie rezerwacji wyprawy online zaznaczysz, że jesteś zainteresowany tym rodzajem ubezpieczenia.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

5,0
Rated 5,0 out of 5
Rated 5,0 out of 5
22.05.2022

Bartek Sabela to skarbnica wiedzy o Algierii przez co podróż była jeszcze ciekawsza. Wyprawa była pełna niezapomnianych chwil szczególnie noce przy ognisku z Tito i jego przyjaciółmi. Nieba nad Saharą nigdy nie zapomnę ani bezkresu pustyni. Chętnie bym powtórzył tą przygodę ale tyle jeszcze innych miejsc na świecie jest ciekawych. Pozdrawiam zgraną grupę podróżników!

Maciej z 2018

4000 PLN + 2770 EUR

25/02/2024

10/03/2024

6 - 12 osób

6 godzin

Bartek Sabela

Bartek Sabela

Przewodnik

Bartek Sabela

Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

Jako pisarz debiutował książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem nagrodą im. Arkadego Fiedlera oraz Nagrodą Magellana dla Najlepszej Książki Reportażowej 2013 roku.

Związany jest z wydawnictwem Czarne, w którym w 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez Fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Z kolei w 2017 ukazała się jego trzecia książka Afronauci – reportaż o pewnym Zambijczyku, który 50 lat temu marzył, by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu.

Bartek obecnie podróżuje do krajów Afryki Środkowej, gdzie pracuje nad nowymi projektami. Współpracuje z pismem Kontynenty, Dużym Formatem Gazety Wyborczej oraz magazynem Pismo. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzi wyprawy:

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie