Ciekawostki o Algierii, czyli co warto wiedzieć przed podróżą

Sylwia Małachowska

Sylwia Małachowska

Redaktorka

Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Sylwia Małachowska

Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat. Opracowuje strategie komunikacji marek w internecie, a następnie je realizuje. Jest współorganizatorką TEDxBiałystok.

Po pracy, pieszo, kajakiem i rowerem, odkrywa okolice pobliskiej Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Suwalszczyzny. Tak często, jak tylko może, wędruje po Tatrach. Kocha zwierzęta i naturę. Angażuje się w działania, które pomagają je chronić. Po godzinach tworzy kolaże, wyplata makramy i zgłębia tajniki zielarstwa. 

Algieria to destynacja dla tych podróżników, którzy wolą bardziej nieoczywiste kierunki. Osoby, które jeszcze nie odwiedziły Algierii mają na jej temat pewne wyobrażenia, z czego część nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. Algieria to największy kraj na kontynencie afrykańskim, z wbrew pozorom dość zróżnicowanym krajobrazem. Podróż z Europy nie trwa długo (najkrótsze loty z Warszawy do Algieru to niewiele ponad 5 godzin), ale różnica między oboma kontynentami jest bardzo zauważalna. Poznaj ciekawostki o Algierii – kraju, który Cię zaskoczy!

Algieria zachwyci Cię urokliwymi miastami z krętymi uliczkami, ciekawą architekturą, morskim wybrzeżem, pustynią, górami i… rzymskimi ruinami! Co zatem zobaczyć w Algierii i jak przygotować się do podróży?

Algieria – informacje ogólne

Wiza do Algierii

Aby myśleć o podróży do Algierii i wyrobieniu wizy do tego kraju, niezbędne jest posiadanie paszportu. Granicy Algierii nie przekroczysz legitymując się wyłącznie dowodem osobistym. Wiza na wjazd do Algierii obowiązuje każdą osobę, która posiada inne niż algierskie pochodzenie lub nie posiada statusu osoby tam zamieszkałej.

wiza-do-algierii-paszport-polski-soul-travel

Istnieje kilka typów wiz, które pozwalają dostać się na terytorium Algierii: dyplomatyczna, prasowa, biznesowa, studencka, pracownicza, rodzinna, medyczna, kulturalna, tranzytowa, turystyczna. Na potrzeby tego artykułu skupimy się wyłącznie na tej ostatniej.

Turystyczną wizę do Algierii na okres maksymalnie 90 dni wydaje konsulat w Warszawie. Warto zanotować, że wnioski wizowe można składać wyłącznie we wtorki i czwartki. Opłata za wydanie wizy do Algierii wynosi obecnie 450 złotych. Aby otrzymać wizę musisz:

  • mieć paszport, którego okres ważności to dłużej, niż 6 miesięcy
  • wypełnić i podpisać formularz wniosku wizowego
  • wykupić ubezpieczenie podróży na okres całego pobytu w tym kraju
  • mieć aktualne zdjęcie w formacie paszportowym
  • dokonać opłaty
  • mieć oryginalne zaproszenie do Algierii, które zawiera: nazwisko, stopień pokrewieństwa i adres podczas pobytu (podpis osoby przyjmującej musi być zalegalizowany przez gminę, w której dana osoba zamieszkuje) lub oryginalne potwierdzenie zakwaterowania

Stolica Algierii

Stolicą Algierii jest Algier, który znajduje się na zachodnim brzegu Morza Śródziemnego. Algier to pod względem liczby ludności największe miasto w tym kraju. Zajmuje powierzchnię 363 km² i jest podzielony na 2 sekcje: część starą i część nowoczesną. Stara część znajduje się na zboczu wzgórza i otacza nowoczesną część miasta.

Waluta w Algierii

Walutą, która obowiązuje w Algierii jest dinar algierski (DZD).

1 dinar = 0,030 złotego

1000 dinarów = 30 złotych

waluta-algierii-dinar-soul-travel

W Algierii euro i dolary nie są powszechnie akceptowane, a zgodnie z prawem wymiana pieniędzy musi odbywać się w bankach. Większość bankomatów nie obsługuje europejskich kart, warto więc zaopatrzyć się w zapas gotówki.

Język urzędowy w Algierii

Urzędowym językiem tego kraju jest uchodzący za jeden z najtrudniejszych języków świata – język arabski. Niemniej posługuje się nim niewiele osób. Od kilku lat drugim urzędowym językiem Algierii jest język berberyjski. Przedstawiciele tzw. elit, świata kultury, nauki, przedstawiciele rządu nadal, mimo rozpoczętej po odzyskaniu niepodległości w 1962 roku arabizacji, posługują się językiem francuskim.

Religia w Algierii

Algieria zdominowana jest przez islam. Jako wyznawców tej religii deklaruje się aż 98% społeczeństwa. Chrześcijanie stanowią mniejszość wśród algierskich muzułmanów.

Algieria – mapa i sąsiedzi

Algieria leży w północno-zachodniej Afryce, w basenie Morza Śródziemnego. Jako kraj prawie całkowicie otoczony lądem, Algieria ma siedmiu sąsiadów, z którymi łączą ją wspólne granice. Na północnym wschodzie Algierię otacza Tunezja. Z Marokiem Algieria graniczy na zachodzie, a z Libią na wschodzie. Algieria graniczy również z Mauretanią, Saharą Zachodnią i Mali w południowo-zachodniej części kraju. Niger graniczy z Algierią na południowym wschodzie. Jedyna granica przybrzeżna Algierii przebiega wzdłuż Morza Śródziemnego na północy.

mapa-algierii-sahary-soul-travel

Godzina w Algierii

W Algierii nie ma czasu letniego, w związku z czym przez cały rok kraj znajduje się w strefie czasowej West Africa Time (WAT), UTC +1. Gdy w Polsce obowiązuje czas letni, to w Algierii zegarki wskazują jedną godzinę do tyłu. Np. gdy w Warszawie jest godzina 8:00, to w stolicy Algierii wybija godzina 7:00.

Pogoda w Algierii

Klimat Algierii różni się znacząco na północnych i południowych krańcach kraju. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, podczas gdy na wyżynach, na południe od wybrzeża, przeważają gorące lata i mroźne zimy z niewielkimi opadami deszczu. W dużej części kraju występują znaczne zmiany temperatur między dniem a nocą.

Biorąc pod uwagę wilgotność, temperatury są przyjemne przez większość roku, z wyjątkiem niektórych gorących tygodni w lecie, z bardzo małą szansą na opady przez cały rok.

Kiedy jechać do Algierii?

Polecamy czas między końcem lutego, a początkiem maja oraz od połowy października do końca listopada. Jeśli szukasz najcieplejszego czasu na wizytę w Algierii, najgorętsze miesiące to lipiec, sierpień oraz czerwiec. Najcieplejsza pora roku to zazwyczaj koniec lipca, kiedy wysokie temperatury wynoszą około 37,8° C i rzadko spadają w nocy poniżej 24,6° C.

kiedy-jechac-do-algierii-offroad-po-saharze-soul-travel

Bezpieczeństwo w Algierii

Sytuacja w Algierii stabilizuje się od kilku lat, choć nadal są pewne regiony zagrożone terroryzmem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do:

  • obszarów na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma
  • terenów przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją

Większe miasta na wybrzeżu należą do bardziej bezpiecznych. W Algierze odradzamy samotne spacery w pojedynkę po Kasbie – starej dzielnicy tego miasta. Podobnie nie polecamy samotnych wypraw do regionów oddalonych od miast. Tu warto skorzystać z wyjazdów zorganizowanych przez biura podróży lub nawet odbyć całą podróż pod okiem doświadczonych przewodników, którzy dobrze znają ten kraj i lokalną społeczność.

Podróż do Algierii może sprawić kłopoty niedoświadczonym turystom, którzy podróżują na własną rękę. Dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem przeprowadzić rozeznanie, zorientować się w aktualnej sytuacji, poczytać informacje na stronie polskiej ambasady w Algierze, przejrzeć blogi, a nawet media społecznościowe mieszkańców tego kraju.

Ludzie w Algierii

Społeczeństwo Algierii jest społeczeństwem młodym. Wg danych ONZ, duża jego część to osoby poniżej 15. roku życia. Taki stan znajduje odbicie zwłaszcza na ulicach miast, które są młodzieżowe i kolorowe.

mieszkancy-algierii-trzy-kobiety-smieja-sie-soul-travel

Jeśli chodzi o rolę kobiet w społeczeństwie, to widać pewne wpływy europejskie, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji religijno-społecznej. Zwłaszcza w miastach obserwuje się coraz większą aktywność zawodową kobiet w wielu sektorach. Co nie znaczy, że w Algierii nie występuje już nierówność płci. Kobiety borykają się z wieloma problemami, jak np. uprzedmiatawianie, molestowanie i przemoc.

Algierczycy jako naród znani są ze swojej komunikatywności, gościnności i życzliwości. Ponadto bardzo dbają o więzi rodzinne, utrzymywanie dobrych stosunków i pomaganie sobie w trudnych chwilach.

Algieria – co zobaczyć

Miasta Algierii: Algier

Miasto Algier zostało założone przez Turków. Jest pełne historii i pięknej, starożytnej architektury, która obejmuje wiele meczetów, katedr i willi. Najstarszym meczetem w Algierze jest Wielki Meczet, który został zbudowany na początku XI wieku naszej ery. Najstarszą katedrą w tym mieście jest Notre-Dame d’Afrique, która została zbudowana w latach 1858-1872. Jest wyjątkowość polega na wykorzystaniu bizantyjskiego i rzymskiego stylu architektonicznego. Jedną z najbardziej znanych willi jest Villa Abd-el-Tif, która została zbudowana na początku XX wieku i jest przykładem architektury mauretańskiej.

algier-stolica-algierii-panorama-soul-travel

Kasba to Stare Miasto Algieru z wieloma budynkami wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety znaczna część z nich pozostaje w fatalnym stanie. Główne punkty tej części miasta to: Plac Męczenników, Meczet Ketchaoua, Pałac Dar Aziza, Muzeum Sztuki i Tradycji, Mauzoleum Sidi Abderrahmane i Palais des Rais.

Miasta Algierii: Konstantyna

Konstantyna uważana jest za kulturalną stolicę Algierii. To trzecie co do wielkości miasto w tym kraju. Wznosi się wysoko na klifach na wysokości 650 metrów nad poziomem morza. Z resztą świata połączona jest ośmioma mostami. Pierwotnie było to miasto fenickie, a następnie stolica Numidii. Dopiero w 312 r. przyjęła swoją faktyczną nazwę, upamiętniającą zwycięstwo cesarza Konstantyna.

Będąc w Konstantynie udaj się na spacer szlakiem tamtejszych mostów. Na pewno zechcesz też zobaczyć niektóre wąwozy. Większość mostów wokół miasta została odnowiona. Każdy most Konstantyny jest wyjątkowy i ma inny rodzaj konstrukcji. Znajdziesz tam mosty wiszące, wiadukty i mosty wantowe.

ciekawostki-o-algierii-miasta-konstantyna-most-soul-travel

Podczas gdy wizyta na bazarze jest powszechną „aktywnością” w Afryce i na Bliskim Wschodzie, przez co może wydawać się banałem, to bazar starego miasta w Konstantynie ma w sobie coś wyjątkowego. Jego długie, kręte uliczki pełne są autentycznego życia i nie zostały jeszcze przekształcone w obleganą przez podróżników atrakcję turystyczną. Będąc tam, spróbuj algierskiego jedzenia ulicznego i wejdź do najstarszego młyna mącznego w mieście. W trakcie pobytu w Konstantynie zajrzyj również do Muzeum Narodowego Cirta, gdzie wystawionych jest wiele artefaktów z czasów rzymskich i wcześniejszych.

Miasta Algierii: Oran

Oran to drugie co do wielkości miasto Algierii, położone w północno-zachodniej części kraju, w prowincji Oran. Piękna, nadmorska, portowa miejscowość inspirowana francuską Niceą.

miasta-algierii-oran-santa-cruz-widok-soul-travel

Najlepsze rzeczy do zrobienia w Oranie?

  • wejdź do fortu Santa Cruz na szczycie góry, skąd roztacza się malowniczy widok na miasto i zatokę
  • odwiedź zabytki, takie jak: meczet Hassana Paszy, meczet Abdellaha Ben Salema, Muzeum Narodowe Ahmeda Zabany, meczet Imama El-Houari i Pałac Zatoki
  • zrób rundę po placach miasta, na których znajdują się piękne ogrody
  • cofnij się w czasie w Sidi el Houari – pierwszej w historii dzielnicy Oranu

Timgad: klasyczne ruiny, które pamiętają obecność starożytnego Rzymu w Afryce

Czy wiesz, że jedno z najlepiej zachowanych antycznych miast z czasów Imperium Rzymskiego znajduje się w Algierii? Timgad został zbudowany przez cesarza Trajana. Od 1982 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród zabytków wartych zobaczenia w Timgadzie są… rzymskie latryny. Zachowane w bardzo dobrym stanie stanowią prawdziwe świadectwo pomysłowości Rzymian. Widać wyraźnie, jak ówcześni mieszkańcy radzili sobie ze swoimi potrzebami w sposób sanitarny i sprawny, nawet z kanalizacją.

miasta-algierii-timgad-ruiny-soul-travel

Kolejnym budynkiem, w którym warto się zatrzymać, jest biblioteka Timgad. Jej ściany wciąż stoją i łatwo sobie wyobrazić, jak wokół posągu Minerwy, bogini wiedzy, przechowywano tu papirusy. Równie dobrze zachował się tutejszy teatr. To miejsce, w którym zachwycisz się tym, jak rozwinięta była rzymska inżynieria akustyczna. Najmniejszy szept jest wzmocniony i bardzo dobrze słyszalny nawet dla bardziej oddalonych od sceny widzów.

Niemniejsze wrażenie robi miejsce, w którym znajdowały się łaźnie miejskie w Timgad. Tam nadal można zobaczyć, jaki był system grzewczy, znajdujący się pod samymi wannami.

Algieria: podróż na „największą” pustynię

Czy Ty również na pytanie o to, jak nazywa się największa pustynia na świecie odpowiadasz: Sahara? Pewnie zaskoczy Cię, że to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Otóż, Sahara nie jest nawet drugą, a dopiero trzecią największą pustynią świata. Wyprzedzają ją dwie pustynie lodowe: Arktyka i Antarktyda. Również w kategorii największych pustyń piaszczystych Sahara nie zajmuje pierwszej lokaty, gdyż większa od niej jest pustnia Ar-Rab al-Chali.

algieria-ciekawostki-sahara-najwieksza-pustynia-na-swiecie-tuareg-soul-travel

Niemniej i tak rozległość Sahary (9 milionów km2) robi ogromne wrażenie. Jej majestatyczność, ale i też pewnego rodzaju srogość są magnetyczne i przyciągają podróżników. Wyprawa na Saharę to nie tylko okazja do obcowania z nieznany nam obliczem natury, ale i do poznania przedstawicieli rdzennej ludności tego obszaru – Tuaregów.

Góry Ahaggar w Algierii

Miejscem nierozerwalnie związanym z algierską częścią Sahary są Góry Ahaggar. Głównym szczytem jest Tahat o wysokości 2908 m n.p.m. Tu zachwycą Cię czarne bazaltowe mury, ogromne głazy wśród wydm, skały, najróżniejsze i najdziwniejsze formy kamiennych wież z i iglicami, filarami, stożkami i obeliskami. Są one konsekwencją minionej aktywności wulkanicznej, fragmentów kraterów, a także erozji wietrznej. W wielu miejscach znajdują się ślady erupcji zwanych wylewami lawy, które przybrały dziwaczne formy.

gory-ahaggar-w-algierii-blok-skalny-soul-travel

Tassili n’Ajjer – abstrakcyjne formacje skalne z piaskowca

Tuż za pustynną oazą Djanet w Algierii znajduje się park narodowy pełen swoistych fragmentów przeszłości. Podróż przez przypominający kosmiczny krajobraz Tassili n’Ajjer jest jak wejście do galerii sztuki na świeżym powietrzu, gdzie formacje skalne z piaskowca stają się płótnami dla ponad 15 000 prehistorycznych rzeźb i obrazów.

Według UNESCO w parku znajduje się jedno z najważniejszych skupisk prehistorycznej sztuki naskalnej na świecie. Malowidła i rzeźby są fascynującym spojrzeniem na migracje zwierząt, zmiany klimatu i życie ludzkie, które pomogły ukształtować historię tego obszaru.

algieria-ciekawostki-Tassili-n-Ajjer-malowidla-skalne-soul-travel

Wszystkie pochodzą z okresu neolitu, kiedy ten kawałek Sahary był sawanną pełną dzikich zwierząt, takich jak antylopy, żyrafy i krokodyle. Odwiedzając to miejsce zobaczysz wizerunki tych stworzeń wyryte lub namalowane na skałach, obrazy ludzi wykonujących szereg czynności, takich jak taniec, polowanie lub zajmowanie się żywym inwentarzem.

Algieria – ciekawostki

  • jeśli planujesz wyjazd do Algierii, sprawdź najpierw czy jego termin pokrywa się z Ramadanem; to święty miesiąc muzułmanów, w trakcie którego obowiązuje ich ścisły post – nie można nic jeść ani pić od świtu do zmierzchu; w tym czasie turyści powinni powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych
  • obyczaje Algierii – ciekawie wiążą się ze wspomnianym wyżej Ramadanem, kiedy to po zmierzchu miasta na nowo zaczynają tętnić życiem, a w domach rozpoczynają się uczty
  • kolejny obyczaj, który można obserwować w Algierii, to kończące Ramadan święto Eid al-Fitr, które na biesiadach przy stole gromadzi całe rodziny
  • w górach Algierii można spotkać owce grzywiaste (arui grzywiaste), które z zasady żyją tylko w trudno dostępnych terenach
  • „Dżuma” – najpopularniejsza powieść Alberta Camusa związaną jest z Algierią; to w tej książce znajdziecie opowieść o rozprzestrzenianiu się Dżumy w Oranie – jednym z największych miast Algierii
  • w Algierii kobiety nie powinny odkrywać nóg, dekoltu i ramion, nie mogą również podawać mężczyznom ręki na przywitanie
  • mężczyźni, również odwiedzający Algierię turyści, nie powinni zdejmować koszulek w miejscach publicznych i nosić spodni krótszych niż do kolan
  • nie wolno robić zdjęć policji, obiektów wojskowych, infrastruktury rządowej czy lotnisk – we wszystkich tych miejscach panuje wysoki poziom bezpieczeństwa
  • homoseksualizm jest nielegalny w Algierii, dlatego podróżujący LGBTQ+ muszą zachowywać dyskrecję i szanować lokalne przepisy; kara to trzy lata więzienia i grzywna
  • Góry Atlas rozciągają się na około 2400 km przez Tunezję, Algierię i Maroko. Tworzą granicę między Morzem Śródziemnym a Saharą. To imponujące pasmo górskie składa się z kilku łańcuchów, z czego dwa przebiegają przez Algierię. Sam Algier i Oran leżą w rejonie pasma o nazwie Atlas Tellski, natomiast Konstantyna bezpośrednio w nim.

Posłuchaj więcej o lokalnych społecznościach, mieszkających w Algierii:

Zainteresowały Cię ciekawostki o Algierii? Wyrusz na wyprawę Kultury Sahary pod okiem doświadczonych przewodników Soul Travel.

  • Sylwia Małachowska

    Sylwia Małachowska

    Redaktorka

    Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

    Sylwia Małachowska

    Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

    Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat. Opracowuje strategie komunikacji marek w internecie, a następnie je realizuje. Jest współorganizatorką TEDxBiałystok.

    Po pracy, pieszo, kajakiem i rowerem, odkrywa okolice pobliskiej Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Suwalszczyzny. Tak często, jak tylko może, wędruje po Tatrach. Kocha zwierzęta i naturę. Angażuje się w działania, które pomagają je chronić. Po godzinach tworzy kolaże, wyplata makramy i zgłębia tajniki zielarstwa. 

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie