Sylwester i Nowy Rok na świecie. Najciekawsze zwyczaje noworoczne

Hanna Zaborska

Hanna Zaborska

Redaktorka

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Hanna Zaborska

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Toast o północy, sztuczne ognie i noworoczne życzenia. Tak najczęściej witamy Nowy Rok. I choć zbliżający się Sylwester przebiegnie w cieniu pandemii, to i tak będziemy obchodzić tradycje noworoczne. W domowym zaciszu również można celebrować. A jak spędzalibyśmy ten czas, mieszkając w Indiach lub Hiszpanii? Sprawdźmy, jak świętuje się Nowy Rok w innych krajach.

Jak świętuje się Nowy Rok w różnych częściach świata?

Co kraj to obyczaj. To powiedzenie sprawdza się nie tylko w przypadku świąt Bożego Narodzenia na świecie, ale i obchodów Nowego Roku. Różnią się one nie tylko zwyczajami noworocznymi, ale i porą ich obchodzenia.

Kiedy wznosisz noworoczny toast, ktoś na innym kontynencie puszcza lampiony wzdłuż rzeki. Kiedy Ty odliczasz do północy, ktoś inny z każdym uderzeniem zegara połyka 12 winogron. Gdy oglądasz pokaz fajerwerków, mieszkaniec innego kraju podziwia pokaz ognistych kuli, toczonych nad głowami śmiałków. Niektórzy czekają kilka kolejnych miesięcy na obchody Nowego Roku według swoich tradycji.

Poznaj zwyczaje noworoczne mieszkańców Indii, Hiszpanii, USA, Chin, Meksyku, Szkocji i Syberii. Które rytuały na Nowy Rok Cię zaciekawiły? A może dostrzegasz wspólną płaszczyznę? Przekonaj się, że powitanie Nowego Roku na świecie to festiwal świateł i różnorodności.

tradycje-noworoczne-zimne-ognie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Chiński Nowy Rok (Święto Wiosny) – kiedy przypada?

Być może od razu widzisz postać czerwonego smoka i lampiony. Obchody Chińskiego Nowego Roku w niczym nie ustępują barwnym paradom karnawałowym. To najważniejsze święto w Chinach nazywane jest też Świętem Wiosny. Trwa 15 dni. Jego datę wyznacza się na podstawie kalendarza lunarnego, czyli według faz Księżyca. Dlatego jest to święto ruchome. Nie bez znaczenia jest więc horoskop, według którego nazywa się każdy rok. 2021 rok wypada 12 lutego i będzie Rokiem Bawoła symbolizującego osiągnięcie sukcesu mozolną pracą.

Nowy Rok w rodzinnym gronie

Chiński Nowy Rok to czas odwiedzania bliskich. Dlatego i nasi azjatyccy przyjaciele mogą mieć problemy, by powitać 2021 rok w większym gronie. Do tej pory intensywnie się przemieszczali w tym okresie, pokonując nawet 700 km (średnia na przeciętnego mieszkańca Chin). Chińczycy masowo migrowali i brali z tej okazji dłuższy urlop. To powodowało przestoje w fabrykach i transporcie towarów na całym świecie.

Chiński Nowy Rok – zwyczaje w odcieniach czerwieni

Obchody Chińskiego Nowego Roku kojarzą się z kolorem czerwonym. W kulturze chińskiej jest on symbolem szczęścia. I tak – na drzwiach umieszcza się do góry nogami czerwone chińskie znaki. Bliskim wręcza się czerwone koperty z pieniędzmi. Ubiera się odświętnie na czerwono. I w tym kolorze przyozdabia się też domy i ulice, iskrzące się na czerwono od petard.

Odgłos petard i sam kolor czerwony mają odgonić bestię Nian, która nawiedza Chińczyków.

chinski-nowy-rok-zwyczaje-smok-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Chińskie potrawy noworoczne – symbolika i przesądy

Potrawy serwowane w Chiński Nowy Rok mają swoją symbolikę. Koniecznie muszą kojarzyć się pozytywnie. Tradycyjną noworoczną potrawą są pierożki jiaozi – mieszkańcy północnych Chin wspólnie lepią je w wigilię Nowego Roku. Przypominają nieco nasze polskie, wigilijne pierogi, bo nadziewane są najczęściej mięsem i kapustą. Z kolei na południu Chin popularne jest ciasto ryżowe niangao, które ma przynieść rozwój w nowym roku.

nowy-rok-w-chinach-zwyczaje-jiaozi-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

W kulinarnych zwyczajach noworocznych nie braknie też przesądów. Na przykład rybę podaje się w całości – z ogonem i głową, które symbolizują szczęśliwy początek i koniec. Nie wolno podać ryby odwróconej na drugą stronę! Wtedy na rodzinę sprowadza się nieszczęście.

Kolejny noworoczny przesąd – jeśli spożywa się makaron, to nie można go ucinać. Symbolizuje on długowieczność.

Podobnie jak podczas Bożego Narodzenia w Polsce, na stole nie braknie pomarańczy i mandarynek – mają zapewnić dostatek i bogactwo.

Po noworocznej uczcie Chińczycy spędzają czas w gronie bliskich. Dla nich jest to nadrzędna wartość świętowania Nowego Roku. Grają wspólnie w karty albo madżonga (gra się w 4 osoby przy użyciu specjalnych kamieni). Oglądają też przed telewizorami Noworoczną Galę.

Święto Latarni w Chinach

Częścią świętowania Nowego Roku w Chinach jest Święto Latarni. Wypada ono w pierwszą, noworoczną pełnię księżyca. Niegdyś lampiony przygotowywało się samodzielnie. To rzemieślnicza praca. Dlatego współcześnie Chińczycy zlecają ich wykonanie artystom. Ulice przyozdabiają lampiony o różnorodnych kształtach. Wykonane są z papieru, drewna, kości, jedwabiu lub szkła.

chinski-nowy-rok-swieto-latarni-lampiony-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Ta noworoczna tradycja ma ponad 2000 lat. Towarzyszą jej pochody papierowych smoków, lwów i inne artystyczne pokazy. Chińczycy chętnie spacerują po zmroku, bo właśnie wtedy rozświetlone ulice najbardziej przyciągają wzrok.

A jakie znaczenie mają zapalone latarnie w Chiński Nowy Rok? Mają rozświetlać przodkom drogę do domu. Wierzy się, że ich duchy przybyły spotkać się z bliskimi. Im więcej latarni, tym większe szanse, że trafią, a mieszkańcom domu się poszczęści.

Happy Diwali! Nowy Rok w Indiach

Hinduski Nowy Rok zaczyna się jesienią. To wtedy miliony Hindusów rozpoczynają świętowanie Diwali. Samo święto trwa 5 dni, a data wyznaczana jest według hinduskiego kalendarza lunarnego. Jego rozmach porównywalny jest do obchodów zachodnich świąt Bożego Narodzenia. Być może dlatego do obchodów chętnie dołączają się przedstawiciele innych wyzwań, choćby sikhowie czy chrześcijanie. Nastrój jest równie radosny. Wspólną cechą jest też kupowanie prezentów i mieniące się światłami ulice.

nowy-rok-w-indiach-diwali-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Hinduskie święto świateł i… porządków

Diwali znaczy „rząd świateł”. Obchodzi się je ku czci boga Ramy, świętując jego zwycięstwo nad demonem Rawaną. Kiedy Rama powracał, ludzie świętowali jego triumf oświetlając drogę lampkami. Stąd Hindusi stawiają przed swoimi domostwami w rządkach płonące lampki oliwne, puszczają do rzek lub w powietrze lampiony. Wyobraź sobie, jak to wygląda – miliardy lampionów rozświetlają Indie!

To największe święto w Indiach symbolizuje nastanie nowego porządku. Dlatego rozpoczyna się wielkimi porządkami. Zaprowadza się je w domach, a te często maluje się nową farbą i ozdabia kwiatami.

Porządki przeprowadza się też w garderobie. Hindusi wyruszają na zakupy, aby odświeżyć swoją szafę.

Ręce zacierają też sprzedawcy biżuterii, gdyż wierzy się, że złoto i srebro, zakupione podczas święta Diwali, przynoszą szczęście.

Sylwestrowe tradycje w Polsce i Indiach łączy puszczanie fajerwerków, petard i palenie sztucznych ogni. Poza lampionami, to one rozświetlają niebo w Nowy Rok w Indiach.

Diwali najhuczniej świętuje się w Waranasi – jednym z najstarszych miast w Indiach. To tam zjeżdżają się pielgrzymi z całego kraju. W ostatnią noc święta odbywają się parady przyozdobionych na złoto słoni. Hindusi zaś puszczają w wodach Gangesu płonące lampki – symbol szczęśliwego życia.

nowy-rok-na-swiecie-diwali-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Mimo tego, że Nowego Roku w Indiach nie świętuje się 1 stycznia, to jest on dniem wolnym od pracy. W innych rejonach Indii świętuje się go w marcu albo kwietniu. Według tradycji muzułmańskich pod koniec grudnia, a buddyści czekają kolejnych parę tygodni, by przywitać Nowy Rok.

Nowy Rok w Hiszpanii vs. Sylwester w Polsce

W Hiszpanii Nowy Rok celebruje się zabawą do białego rana i pokazem sztucznych ogni. Noworoczny toast to lampka szampana lub hiszpańskie wino musujące, zwane cava. Organizuje się wtedy w miastach huczne imprezy noworoczne, co w tym roku również jest utrudnione z uwagi na obostrzenia pandemiczne.

Zwyczaje sylwestrowe w Polsce zbliżone są do tych w Hiszpanii. Z tą różnicą, że nas dziwi połykanie winogron o północy czy noszenie czerwonej bielizny w Nowy Rok. Przesądy noworoczne w Hiszpanii mają się dobrze!

Hiszpańskie przesądy noworoczne

Hiszpanie wierzą, że kolor czerwony przynosi szczęście. Przypomina Ci to noworoczną tradycję z innego kraju? Dlatego w Sylwestra (Nochevieja) zakładają na siebie cokolwiek w kolorze czerwonym, najlepiej nową bieliznę.

Najpopularniejszym zwyczajem noworocznym jest wspomniane połykanie 12 winogron. Na każde uderzenie zegara zwiastującego północ, połyka się jedno winogrono. Trudno to sobie wyobrazić bez ryzyka zadławienia, a jednak Hiszpanie kultywują tę tradycję od lat. Co więcej, w okresie noworocznym w sklepach bez problemu znajdziesz kiście winogron składające się tylko z 12 owoców.

nowy-rok-w-hiszpanii-winogrona-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Innym symbolem sylwestrowym jest jedzenie soczewicy. Ta ma zapewnić oczywiście pomyślność w nowym roku.

Szczególnie bliski jest nam hiszpański przesąd noworoczny z udziałem walizki. Jeśli ktoś ma dosyć podróży – co trudno nam sobie wyobrazić – przechodzi się z walizką po mieszkaniu, po czym stawia ją pod drzwiami. Dzięki temu nie czeka go żaden wyjazd w ciągu roku. A, jeśli ktoś tęskni za podróżami (och, znamy to uczucie), to chwyta walizkę i przechodzi się z nią po ulicach wokół domu.

Czy są tutaj chętni na zrobienie sobie rundki wokół bloku?

Nowy Rok w USA, czyli jak Amerykanie świętują Sylwestra?

Powitanie Nowego Roku w USA zasadniczo w niczym nie różni się od tego w Polsce. Huczna zabawa, pokazy fajerwerków, świętowanie z bliskimi w domu, klubie lub w kasynach. Za to uroczystości plenerowe mają większy rozmach. Tak wyglądał Sylwester w USA w 2020 roku:

Jak Nowy Rok, to w Nowym Jorku

W Nowym Jorku od 1904 r. o godzinie 23:59 świetlista kula (tradycja noworoczna zwana ball drop) zostaje opuszczana wzdłuż masztu na Times Square. I tym samym rozpoczyna się odliczanie do Nowego Roku. W tle słychać utwór „Imagine” Johna Lenonna, a po północy świętujących Amerykanów zasypuje konfetti.

Co ciekawe, wiele miast w USA ma własną noworoczną tradycję opuszczania różnych przedmiotów tuż przed północą. Dla przykładu, w Atlancie opuszcza się wielką brzoskwinię.

W tym roku sylwestrowe uroczystości przeniosły się do wirtualnej przestrzeni. Stamtąd transmitowane będą obchody Nowego Roku, w tym słynne opuszczanie kuli.

Sylwester w Las Vegas? Obchody z pompą

Choć zwykło się nas raczyć w tv relacją z NY, to Sylwester w Las Vegas bije na głowę obchody nowojorczyków.

W Nowy Rok całe miasto przypomina wielkie, wesołe miasteczko. Celebryci przybywają tłumnie, by szaleć w nocnych klubach do rana. Największe gwiazdy koncertują na estradach. A o północy z dachów kasyn wystrzeliwuje się setki fajerwerków. Towarzyszy im pokaz laserów i świateł. To kilkunastominutowe show nazywa się Las Vegas New Year Experience.

Inną rozrywką wartą uwagi jest Las Vegas Shows w wykonaniu Cirque Du Soleil.

Sylwester w Meksyku – dyskoteka gra

A jak wita się Nowy Rok w Meksyku? Sylwester rozpoczyna się wspólną kolacją z bliskimi. Podaje się m.in. nadziewanego indyka, zupę na bazie krewetek, sałatkę z buraków i marynowaną polędwicę. Potem młodzi świętują w klubach, a starsze pokolenie w domu. Zabawy noworoczne w Meksyku niczym nie różnią się od zwykłych dyskotek. Nie obowiązują na nich stroje galowe ani wykwintne drinki.

sylwester-w-meksyku-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Podobnie jak w Polsce, o północy wznosi się toast szampanem i ogląda pokaz fajerwerków.

Noworoczne zwyczaje i przesądy w Meksyku

Część przesądów przypomina hiszpańskie tradycje, np. noszenie czerwonej bielizny na szczęście, spożywanie 12 winogron i soczewicy czy zrobienie rundki z walizką podróżną. Inne ciekawe przesądy to:

 • noszenie w bucie monety albo banknotu w kieszeni – zapewnia bogactwo
 • palenie 3 świec o północy (czerwona, żółta i zielona), ustawionych w trójkąt; do tego dodaje się 9 ziarenek ryżu i soczewicy oraz 9 pozłacanych monet – ten przesąd zapewnia dostatek, pomyślność i miłość
 • stanięcie na schodach lub wejście na krzesło – zapewnia awans w pracy
 • zamiatanie domu w kierunku ulicy – oczyści z negatywnej energii
 • spacer z walizkami – im dalej pójdziesz, tym dalsze podróże czekają Cię w nowym roku

Zwyczaje noworoczne w Meksyku zwykle inspirowane są wierzeniami prekolumbijskimi.

Sylwester na Syberii – sadzenie drzew pod wodą i buriacki Nowy Rok

Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie – jest włączony w obchody Nowego Roku na Syberii. Wycina się w nim przerębel po to, by nurkowie na samym dnie zasadzili drzewo. Ten noworoczny zwyczaj praktykuje się też na rzece Lenie.

W Buriacji Nowy Rok świętuje się miesiąc! W stolicy (Ułan-Ude) silne są tradycje szamańskie i buddyjskie. Sagaalgan (Biały Miesiąc) to największe święto religijne Buriatów – buddyjski Nowy Rok. Mnóstwo ceremonii, obrzędów, wspólne śpiewy i posiłki, wręczanie prezentów – tak wygląda celebrowanie końca zimy u szamanów i buddystów. To czas radości, nowego początku i kultywowania tradycyjnych wartości.

nowy-rok-na-swiecie-syberia-buriacja-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Buriaci w tym czasie sprzątają domy, ściany zdobią jedwabnymi malunkami bóstw, przygotowują tradycyjne potrawy. Szczególne miejsce na stole mają pozy – duże, okrągłe pierogi z dziurką, nadziewane zazwyczaj mięsem z bulionem. Wypija się ów bulion, głośno mlaszcząc i zachwycając się jego smakiem. Na deser podaje się sałamat, czyli krem z gotowanej śmietany.

Wszystkie potrawy spożyte w tym dniu sprzyjają dobrobytowi, zdrowiu, płodności i długiemu życiu Buriatów.

Sagaalgan to też liczne koncerty i oficjalne wystąpienia władz republiki. Usłyszysz wtedy tradycyjny gardłowy śpiew męski i pieśni kobiet. Wszystko przy dźwiękach ludowych instrumentów i szamańskich bębnów. Punktem kulminacyjnym jest taniec jachor. Wykonują go wszyscy zgromadzeni artyści, tańcząc w koło i trzymając się za ręce.

Oczyszczająca moc ognia w buriackich celebracjach

W ostatnim dniu starego roku buddyjscy mnisi rozpalają za miastem ogromne ognisko. Mieszkańcy wrzucają do niego wszystko, czego chcą się pozbyć – papierki, fragmenty ubrań, niewielkie przedmioty. Wcześniej obtaczają po ciele kulki z mąki i wody lub chleba jako symboliczne zebranie nieczystości i chorób. Te również lądują w płomieniach.

Przy wcześniejszym recytowaniu mantr, a potem śpiewach, rytmie bębnów i dźwiękach piszczałek odbywa się ognista ceremonia. Z racji siarczystych mrozów nie wszyscy wytrzymują do końca.

Szkocki Nowy Rok – tradycje wikingów

Jak wita się Nowy Rok w Szkocji? O północy Szkoci śpiewają wiersz Roberta Burnsa (Auld Lang Syne) i wnoszą noworoczny toast. „Niech twój komin długo dymi!” to jedne z życzeń.

Po północy Szkoci zaczynają się odwiedzać. Zwyczaj ten nazywa się first-footing. Jeśli pierwszy stopę postawi młody, ciemnowłosy, a do tego przystojny mężczyzna – przyniesie on rodzinie szczęście. Jasnowłosa kobieta zwiastuje zaś pecha.

Z okazji Nowego Roku Szkoci wręczają sobie prezenty. Kawałek węgla na prezent ma zwiastować bogactwo. Podobne znaczenie przypisuje się np. zapalonej świecy, monecie, whisky i szkockiemu keksowi. Współcześnie wręcza się raczej whisky i ciasto bakaliowe, tzw. black bun.

Na szkockich wyżynach w noworoczny poranek gospodarz wypija wodę ze swojej studni, po czym opluwa nią gospodarstwo. To rodzaj błogosławieństwa. Potem zamyka się wszystkie pokoje i pali się w piecu gałązki jałowca. Dym ma być na tyle intensywny, że domownicy mogą kaszleć. Otwiera się wtedy okna i drzwi celem wypędzenia złych duchów ze starego roku. Po tym noworocznym rytuale gospodyni polewa wszystkim whisky i serwuje uroczyste śniadanie.

Szkocki Sylwester, czyli Hogmanay, to wielka celebracja przyciągająca rzesze turystów. Jego początki sięgają święta wikingów Yule.

Przez ulice miasta Stonehave przechodzi pochód śmiałków, machających nad głowami ognistymi kulami. Szkoci sporządzają je z gazet, ubrań i patyków i polewają łatwopalną substancją tak, by średnica kuli wyniosła 60 cm. Następnie zawija się ją w drut z metrową końcówką. Gdy wybija północ kule się palą i rozpoczyna się parada. Kula, która pali się najdłużej zwiastuje szczęście niosącemu ją śmiałkowi.

Nowy Rok na świecie – święto radości, świateł i podarunków

Obchody Nowego Roku w różnych zakątkach świata są okazją do spotkania się z bliskimi (co teraz jest problematyczne), obdarowania się symbolicznymi podarunkami i oglądania świetlnych ceremonii. I choć ten wyjątkowy czas będzie przebiegał w tym roku inaczej nie tylko w Polsce, to wierzymy, że spędzisz go przyjemnie. Nie wiemy, co przyniesie nowy rok, ale mamy nadzieję spotkać się z Tobą na niejednym szlaku, a raczej poza nim!

 • Hanna Zaborska

  Hanna Zaborska

  Redaktorka

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Hanna Zaborska

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

  W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

  Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie