Nie tylko Święta Bożego Narodzenia! Najciekawsze tradycje świąteczne i zwyczaje z całego świata

Hanna Zaborska

Hanna Zaborska

Redaktorka

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Hanna Zaborska

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

W Polsce cały rok czeka się na Boże Narodzenie. Kiedy Ty wieszasz bombki na choinkę i dzielisz się opłatkiem, Grecy stawiają w domach dodatkowo ozdobne statki, a Etiopczycy grają w gennę – swoją odmianę hokeja. Poznaj więcej symboli i zwyczajów świątecznych z różnych części świata.

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

W samej Polsce Boże Narodzenie obchodzi się na kilka sposobów. W Wielkopolsce Świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor, a przy świątecznym stole jada się makiełki czy ziemniaki w mundurkach. Na Górnym Śląsku nikogo nie dziwią podane gołąbki ani moczka (potrawa piernikowa), a na Podlasiu – kutia.

Kultywowane zwyczaje świąteczne zależą nie tylko od regionu, ale też wyznawanej religii. W obrządku prawosławnym i rzymsko-katolickim świętuje się od 6 stycznia. Różnica ta wynika ze stosowania różnych kalendarzy. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, 6 stycznia zasiada się przy stole do wigilijnej wieczerzy, 7 stycznia obchodzi się Boże Narodzenie, 8 stycznia – Dzień Świętej Rodziny, a 9 stycznia – Świętego Szczepana.

Opłatek zastępuje prosfora, czyli pszenny chleb, a każda z 12 postnych potraw ma swoją symbolikę, np. barszcz symbolizuje dobrobyt.

Zamiast pasterki prawosławni i grekokatolicy mają cały ciąg nabożeństw zwanych Wielkimi Powieczerzami.

Bez względu na to, w jakim regionie Polski mieszkasz i jaką religię wyznajesz, być może masz swoje świąteczne tradycje rodzinne. Często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. U jednych to ręcznie malowane bombki, wyjmowane co roku z piwnicy, u innych przepis Prababci na potrawę świąteczną lub rodzinna sesja zdjęciowa.

swieta-bozego-narodzenia-tradycje-zwyczaje-swiateczne-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Tradycje świąteczne na świecie

Święta Bożego Narodzenia bez prezentów od Świętego Mikołaja? Wigilia bez opłatka? Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mają wiele odmian, wynikających choćby z historii danego kraju, religii czy kultury. I w tej różnorodności tkwi piękno!

Poza tym nie wszyscy obchodzą Boże Narodzenie i mają swoje odpowiedniki tych świąt bądź całkiem inne tradycje świąteczne – bardziej lub mniej odległe od naszych. Tsechu, Chanuka, Kumbh Nela, Kurban Bajram… To tylko niektóre święta z różnych zakątków świata.

Zanurzmy się na chwilę w ciekawe zwyczaje świąteczne na świecie. Niektóre mogą być dla nas dziwne i szokujące. Ale, czy na pewno odmienność od naszego kodu kulturowego czyni je od razu dziwnym tworem? Z tą refleksją zapraszamy do lektury.

O świętach na różnych kontynentach możesz posłuchać też bezpośrednio od ich mieszkańców – przyjaciół i przewodników Soul Travel:

Boże Narodzenie w Japonii – kubełek KFC, a może zaręczyny?

Tylko 1% Japończyków to chrześcijanie. Mimo wszystko Boże Narodzenie (Kurisumasu) jest chętnie obchodzone, ale wyłącznie w wymiarze komercyjnym. Nie ma nic wspólnego z religią czy duchowością. A świadczy o tym choćby nietypowa tradycja świąteczna – rodzinny obiad w KFC.

Skąd się wziął ten zwyczaj? Wersji odpowiedzi jest kilka. Jedna z nich mówi o chrześcijańskim przedszkolu w Japonii, które w latach 70-tych zamówiło kubełek z KFC na dziecięce Boże Narodzenie. Pracownik KFC wystąpił w roli Świętego Mikołaja. Inne przedszkola poszły w ślad za tą prekursorską placówką i tak zaczęto zamawiać świąteczny obiad rodem z KFC do coraz większej ilości placówek edukacyjnych. Sieć fast-foodów przygotowała specjalną kampanię świąteczną. Maluchy tak się przyzwyczaiły do nowej tradycji bożonarodzeniowej, że weszła ona do japońskich domów i wręcz „zadomowiła” się w kulturze.

Osobną ciekawostką jest fakt, że w Japonii Wigilia to drugie po walentynkach, główne święto zakochanych. I jest równie chętnie wybieranym dniem na zaręczyny.

japonia-swieta-bozego-narodzenia-zareczyny-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Barwne tradycje bożonarodzeniowe w Meksyku

Meksykanie świętują uroczyście i długo, bo już od 12 grudnia. To tego dnia przypada święto Matki Boskiej z Guadalupe, która jest patronką kraju.

Ważnym elementem bożonarodzeniowych celebracji są w Meksyku „Las Posadas”. W trakcie dziewięciu nocnych spotkań (16-24 grudnia) wierni wspominają wędrówkę Świętej Rodziny do Betlejem. Z tej okazji organizuje się cowieczorne procesje ze wspólnym śpiewaniem kolęd i odczytywaniem fragmentów Biblii. Uczestnicy procesji niosą figury Jezusa, Marii i innych świętych.

Jeśli o Meksyku mowa, to nawet przy okazji zwyczajów bożonarodzeniowych nie może zabraknąć piñaty. To kolorowy „worek” (w okresie świąt najczęściej w kształcie gwiazdy), wypełniony słodyczami, orzechami i owocami. Choć wygląda wesoło i kolorowo, to piñata jest symbolem zła. Najczęściej to dzieciom przypada zadanie rozbicie jej kijem.

pinata-meksyk-boze-narodzenie-tradycje-swiateczne-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Do Wigilii Meksykanie zasiadają nie przy „pierwszej gwiazdce”, a późnym wieczorem. O północy udają się do kościoła na Mszę Koguta – odpowiednik naszej pasterki.

Bożonarodzeniowe jarmarki w Meksyku roją się od intensywnych kolorów i… dobrze schłodzonego piwa! U nas z kolei królują grzańce. Zwyczaje świąteczne zależą też w końcu od strefy klimatycznej.

Nowa Zelandia – święta Bożego Narodzenia… na plaży

I w Nowej Zelandii grudniowe temperatury wpływają na obchody Bożego Narodzenia – najczęściej rodziny przenoszą się wtedy na plażę lub do ogrodu. Świąteczny obiad w postaci grilla albo pikniku nikogo nie dziwi. Wigilia jest mniej ważnym dniem, świętuje się dopiero 25. grudnia. Podaje się gotowaną szynkę, sałatki, pieczonego indyka z warzywami, piwo i deser bezowy z owocami.

Nowozelandczycy dbają o estetykę świąt. U nich również roi się od światełek, lampek, świątecznych ozdób, w domach, przed nimi, na ulicach i w witrynach sklepowych.

nowa-zelandia-boze-narodzenie-tradycje-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel(1)

Boże Narodzenie w Indiach – drzewko bananowe zamiast choinki

W Polsce zdobycie choinki nie jest żadnym wyczynem. Co innego w Indiach. Dlatego hinduscy chrześcijanie zastępują je drzewkiem bananowym albo mangowym.

Samym obchodom Bożego Narodzenia towarzyszy dużo euforii. Śpiewa się kolędy, wystawia szopki podczas pasterki, a po mszy odbywają się całonocne loterie. Dzieci, podobnie jak kolędnicy, pukają do domów i proszą o błogosławieństwo.

Mimo ponad 30-stopniowych upałów, indyjski Święty Mikołaj spaceruje po ulicach w zimowym kożuchu.

Świąteczna, jesienna gorączka na Filipinach

Kiedy nas dziwią świąteczne, sklepowe dekoracje w październiku, to na Filipinach przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynają się już we… wrześniu! To wtedy w witrynach sklepowych pojawiają się pierwsze parol – papierowe, kolorowe gwiazdy z żarówką w środku, filipińska specjalność.

parol-filipiny-boze-narodzenie-zwyczaje-swiateczne-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

fot. Eugene Alvin Villar

Filipińczycy są przekonani, że z okazji największych świąt każdy powinien otrzymać prezent. Nikogo więc nie dziwi widok ludzi, którzy bezdomnym na ulicach rozdają podarki, jakie udało się zebrać w trakcie z akcji charytatywnych.

Rozpoczęty we wrześniu okres bożonarodzeniowy kończy się w tym kraju 6 stycznia.

Czarownica zamiast Świętego Mikołaja, czyli tradycje bożonarodzeniowe we Włoszech

We Włoszech odpowiednikiem Mikołaja jest czarownica. Befana rozdaje prezenty 6 stycznia. To złośliwa postać – niegrzecznym dzieciom może zostawić w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół zamiast prezentów. Dlatego maluchy zanim pójdą spać kładą na stole owoce cytrusowe i kieliszek wina, aby mieć względy u czarownicy.

Według legendy Befana chciała powitać na świecie Dzieciątko Jezus, ale zabłądziła po drodze. Od tamtego czasu lata na miotle i wrzuca przez komin prezenty do każdego domu, gdzie mieszka dziecko, w nadziei, że właśnie tam znajduje się mały Jezus.

befana-wlochy-tradycje-bozonarodzeniowe-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

fot. Diego Baglieri

Ciekawostka: dla Befany i Świętego Mikołaja wspólnym motywem jest wrzucanie prezentów do komina. Pochodzi on z neolitycznych kultur śródziemnomorskich. Budowano tam okrągłe domy bez otworów na drzwi i okna. Aby wejść do domu, konieczna była drabina – wdrapywano się po niej, a następnie spuszczano do wnętrza przez ten sam otwór, co dym z paleniska.

Komercyjne Święta Bożego Narodzenia w Chinach

Shengdan Jie to inaczej Święta Czcigodnych Urodzin. Podobnie, jak w Japonii, obchodzi się je wyłącznie w kontekście komercyjnym. W czasie wigilii Chińczycy spotykają się na wspólnym obiedzie w restauracji, po czym idą się pobawić w klubach.

Domy mienią się od dekoracji i strojnych choinek, a prezenty to zwykle drogie podarunki. Samo święto Bożego Narodzenia jest typowym świętem zakupów. Dużo czasu spędza się na wycieczkach po galeriach handlowych.

Symbolem świąt Bożego Narodzenia w Chinach jest jabłko. Wręcza się je bliskim osobom. Ten świąteczny zwyczaj związany jest z wymową nazwy Wigilii Bożego Narodzenia, która zawiera w sobie słowa brzmiącej jak „jabłko”.

boze-narodzenie-w-chinach-jablka-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Święty Mikołaj nie tylko wręcza prezenty i przechadza się po ulicach i galeriach handlowych, ale przynosi też listy zamiast listonosza.

Boże Narodzenie w Grecji – bez Świętego Mikołaja i choinki

Obok choinki stoją statki, prezentów nie przynosi Święty Mikołaj, a święta uprzykrzają hałaśliwe karzełki… Takie atrakcje czekają na Greków podczas świąt Bożego Narodzenia.

Świętuje się przez 12 dni (w okresie od 24 grudnia do 6 stycznia). Same Święta Bożego Narodzenia w Grecji nie są tak celebrowane jak Wielkanoc, która dla prawosławnych Greków ma największe znaczenie. Ale, mimo wszystko, Grecy lubią ten świąteczny czas.

Choć Grecy chętnie biesiadują, to nie ma u nich typowej rodzinnej, wieczerzy wigilijnej. Największe znaczenie ma dzień Bożego Narodzenia. To wtedy się spotykają.

A skąd wziął się świąteczny zwyczaj stawiania statków zamiast choinki? To nawiązanie do roli morza w życiu Greków. Statki i łodzie symbolizują obranie nowego kursu w życiu po przyjściu na świat Zbawiciela. Obecnie statki coraz częściej zastępuje choinka, którą stawia się już w listopadzie.

swieta-bozego-narodzenia-grecja-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Choć Grekom znana jest postać Świętego Mikołaja, to nie ma on nic wspólnego z Bożym Narodzeniem. Agios Nikolaos to patron ludzi morza i samej Grecji. Na wyspach z łatwością napotkasz poświęcone mu kapliczki i kościoły. Niektóre porty noszą jego imię, a nawet łodzie i plaże.

Za to w czasie świąt w rolę Świętego Mikołaja wciela się Święty Bazyli. To on 1 stycznia rozdaje prezenty.

Innym ciekawym akcentem świąt Bożego Narodzenia w Grecji są Kalikantzari, czyli niesforne karzełki. W czasie świąt opuszczają swoje jaskinie, aby uprzykrzać życie Grekom. Przeszkadzają w przygotowaniach do świąt – rozsypują mąkę, kąpią się w oleju… Są wyjątkowo sprytne i ruchliwe. Wspinają się po dachach, aby wskoczyć do domu przez komin. W tym celu Grecy rozpalają ogień albo rozwieszają na kominku dzwoneczki, ostrzegające przed małymi rozbójnikami.

Zagrajmy w gennę – Boże Narodzenie po etiopsku

Święta Bożego Narodzenia w Etiopii zaczynają się 7 stycznia. Nazywa się je „Lidet” albo „Genna”. Etiopczycy uczestniczą w nocnych procesjach. Chodzą od kościoła do kościoła, radośnie śpiewając, grając na instrumentach i tańcząc.

Typową świąteczną potrawą jest pikantny gulasz drobiowy, podawany z idżerą (zastępuje ona chleb). Popija się miodowy alkohol.

Przed świętami Etiopczycy poszczą przez 43 dni.

Inną bożonarodzeniową tradycją jest granie w gennę – rodzaj sportu przypominający hokej na trawie. Według legendy pasterze w Betlejem spędzali czas wolny grywając w gennę.

Niezwykłe tradycje świąteczne w innych religiach

A, jak świętuje się w krajach, które nie obchodzą Bożego Narodzenia? Jakie tradycje świąteczne wpisane są w kulturę Bhutanu, Indii, Turcji i Izreala? Co łączy je z naszymi świętami? Sprawdź, jak świętuje się na świecie.

Kolorowe święta – teatralne festiwale w Bhutanie

Bhutan jest obecnie jedynym krajem na świecie, gdzie religią państwową jest buddyzm tantryczny (tybetański). Został sprowadzony na ten obszar na przełomie VIII i IX wieku przez słynnego, indyjskiego jogina Padmasambhava (tyb. Guru Rinpoche).

Jednym z ważniejszych świąt jest obchodzony właśnie ku pamięci wspominanego Padmasambhavy festiwal Tsechu (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Dzień dziesiąty”). Festiwal organizowany jest we wszystkich bhutańskich dzongach, trwa 3 dni, a kluczowym punktem wielogodzinnych celebracji są teatralne w swym wykonaniu tańce cham.

zwyczaje-swiateczne-bhutan-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Najbardziej znanymi festiwalami są te organizowane przez duże miasta, jak Thimpu, Paro czy Phunaka, które to przyciągają ogromne rzesze ludzi, w tym co raz więcej turystów. Festiwal Thimpu Tsechu oraz Thimpu Drubchen zrzeszają razem aż 42 % odwiedzających kraj. Zaraz za nimi plasuje się celebracja w Paro – ponad 25% turystów przylatuje właśnie wówczas do Bhutanu.

Chcesz wziąć udział w świętach w Bhutanie? Sprawdź nasze wyprawy.

Tradycje świąteczne w Turcji – Kurban Bajram

Kurban Bajram to najważniejsze święto w kalendarzu muzułmańskim. Znane również jako „Święto ofiarowania”. Ma upamiętniać ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham gotowy był poświęcić swojego syna – Ismaela w dowód wierności. Bóg jednak, okazując litość, pozwolił mu w zamian złożyć ofiarę ze zwierzęcia.

W celu upamiętnienia tego „aktu łaski”, w trakcie obchodów Kurban Bajram w muzułmańskich rodzinach ojcowie składają w ofierze zwierzę. W Turcji najczęściej składa się owce lub kozy (w krajach arabskich są to czasem wielbłądy). Akt złożenia ofiary poprzedza jej ubój rytualny.

Kurban-Bajram-swieta-w-turcji-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

fot. Cheeky Bandari

Bardzo często towarzyszy temu świętu zwyczaj dzielenia się mięsem z biednymi, których na co dzień na nie stać. Bogatsze rodziny dzielą się z również baklavą i innymi przysmakami i podarunkami, jak chociażby używane ubrania.

Chanuka – radosne tradycje świąteczne w Izraelu

Chanuka to jedno z ważniejszych i bardziej radosnych świąt w judaizmie, nazywane również Świętem Świateł lub Świętem Poświęcenia. Trwa 8 dni i jest świętem ruchomym. Np. w 2020 roku zaczęła się 10 grudnia i potrwa do 18 grudnia. A w roku 2021 przypada na dni od 28 listopada do 6 grudnia.

Główna tradycja świąteczna polega na zapalaniu przez osiem kolejnych nocy, kolejnych świateł w specjalnym świeczniku – chanukiji.

chanukija-izrael-tradycje-swiateczne-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Chanuka jest silnym nawiązaniem do historii narodu żydowskiego. Upamiętnia cud w Świątyni Jerozolimskiej, który wydarzył się podczas powstania żydowskiego za panowania Antiocha IV. Cud polegał na tym, że naczynie z oliwą, użyte do zapalenia menory w świątyni, paliło się nie jeden, a osiem dni.

Tłumne zwyczaje świąteczne w Indiach – Kumbh Mela

Kumbh Mela to niezwykłe święto. Po pierwsze, ze względu na częstotliwość jego obchodzenia. Uroczystości z nim związane odbywają się… raz na 12 lat. Jest to największy festiwal religijny oraz największe zgromadzenie ludzi na świecie. W 2001 roku wzięło w nich udział, nie bagatela, 40 milionów osób!

Kumbh-Mela-indie-zwyczaje-swiateczne-na-swiecie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wyznawcy hinduizmy zjeżdżają się do jednego z czterech miast: Allahabad (święte miasto u zbiegu rzek Ganges, Jamuna i Saraswati), Haridwar, Ujjain lub Nashik, gdzie celebrują Kumbh Mela.

Hinduistyczny kanon religijny mówi, że to w tym miejscu, w trakcie walki bogów z demonami, spadł deszcz nektaru. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz jako symbol zmycia z siebie grzechów, wierni obmywają się w wodach rzek.

Tradycje świąteczne na świecie – łączą, a nie dzielą

Choć w wielu przypadkach, nasze religie, kraje i kultury różnią się od siebie, to świąteczne zwyczaje mają często cechy wspólne. To nie tylko obecność światła w wielu celebracjach, ale piękny zwyczaj dzielenia się tym, co mamy z tymi, którzy mają mniej. Warto, abyśmy zwracali uwagę nie na różnice między nami, a na to, co nas łączy. Nie tylko w tym świątecznym czasie, ale na co dzień.

 • Hanna Zaborska

  Hanna Zaborska

  Redaktorka

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Hanna Zaborska

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

  W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

  Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie