Czarnogóra – co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca i atrakcje

Hanna Zaborska

Hanna Zaborska

Redaktorka

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Hanna Zaborska

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Czy wakacje w Czarnogórze zadowolą amatorów aktywnego wypoczynku? A co, jeśli kochasz plażowanie? Wolisz zagubić się w wąskich uliczkach na klimatycznej starówce? Albo nie możesz się zdecydować, czy wypocząć w zabytkowym mieście, górach, nad morzem czy nad jeziorem? Takich dylematów nie mają podróżnicy, który zdecydują się spędzić urlop w Czarnogórze. Czarnogóra to kraj wyjątkowy – na powierzchni raptem 13,8tys km2 znajdziemy niesamowitą różnorodność krajobrazów. Atrakcje turystyczne tego niewielkiego kraju zachwycą nawet wymagających podróżników.

Różnorodna przyrodniczo Czarnogóra – atrakcje turystyczne

Wakacje w Czarnogórze wcale nie muszą oznaczać spędzania czasu w tłocznych kurortach, choć i te mają swój urok. Ten mały kraj skrywa różnorodne, przyrodnicze atrakcje turystyczne. Czarnogóra nie bez powodu nazywana jest Wild Beauty. Ta dzika piękność kusi wysokimi, górskimi szczytami, idealnymi na trekking; przyrodnicze piękno Jeziora Szkoderskiego, zaciszne zatoczki i szmaragdowe rzeki, które możesz eksplorować podczas rejsów. Parki narodowe, ptasie ostoje, najdłuższa plaża na Bałkanach, górskie krajobrazy łączące się z turkusowym morzem. W ciągu jednego dnia krajobraz Czarnogóry zmienia się z dzikich mokradeł na kamienne pustynie, plaże czy gaje oliwne. Jeśli zmienisz zdanie i zamiast trekkingu po terenach puszczy zechcesz wykąpać się w turkusowym Adriatyku, zajmie Ci to chwilę. A pomyśl tylko, jakie możliwości daje wyprawa do Czarnogóry w większej grupie! Każdy spędzi czas w interesujący go sposób, nie oddalając się zbytnio od reszty wycieczkowiczów. Przyznaj, że w takich okolicznościach przyrody łatwiej namówić znajomych na wspólny wyjazd do Czarnogóry.

Czarnogóra mapa – gdzie leży Czarnogóra?

Położenie geograficzne Czarnogóry to jej potężny atut. Usytuowana jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, a graniczy z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Kosowem i Serbią. Kraj ten powstał w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry na dwa niepodległe państwa.

Przyroda Czarnogóry zaskakuje różnorodnością, pod względem rzeźby terenu, jak i klimatu. Najwięcej turystów przyciąga wybrzeże Adriatyku. Plaże w Budvie, wyspa św. Stefana, zwana wyspą milionerów, górzysty Durmitor czy Lovcen, to popularne atrakcje turystyczne Czarnogóry. A jakich temperatur możesz się spodziewać w czarnogórskim klimacie? W końcu pogoda to też gwarancja udanego wypoczynku.

Zestaw aktualnych zaleceń dla podróżujących do Czarnogóry znajdziesz na stronie polskiego MSZ.

Czarnogóra – pogoda czyli kiedy jechać?

Najcieplejsze miesiące w Czarnogórze to czerwiec, lipiec i sierpień. Dlatego, jeśli lubisz wysokie temperatury, to letnie wakacje w Czarnogórze przypadną Ci do gustu, szczególnie sierpień, gdy woda jest już nagrzana. Do dyspozycji masz zwykle aż 14 słonecznych godzin w ciągu dnia.

Urlop w Czarnogórze poza sezonem, czyli na przykład we wrześniu, to czas optymalnych temperatur w okolicach 22 stopni.

Skoro już wiesz, jakich możesz się spodziewać temperatur w Czarnogórze, to przejdźmy do kolejnego, praktycznego aspektu wypoczynku.

Jaka obowiązuje waluta w Czarnogórze?

Wybierając się na urlop do Czarnogóry, warto zaplanować wydatki i sprawdzić, jaka waluta obowiązuje na miejscu. Pamiętasz czasy, gdy płaciło się w niemieckich markach? Być może będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że w Czarnogórze od 2002 roku płaci się w euro. W końcu podróżując po Bałkanach napotyka się w tej kwestii wiele absurdów. Na przykład w Serbii płaci się w dinarach, a Chorwacja – oficjalny członek UE – nie ma euro, płaci się tam w kunach.

Tymczasem Czarnogóra nie należy do krajów UE, ale używa się tu wyłącznie banknotów i monet euro z istniejącego już obiegu. Czarnogóra nie ma pozwolenia na własny wzór na awersie, którego używają kraje członkowskie.

W związku z tym, że walutą w Czarnogórze jest euro, nie będziesz mieć problemów w kantorach. Na dodatek, w niektórych czarnogórskich wymienisz polską walutę na euro. Choć, ze względu na korzystniejszy kurs, lepiej zadbać o to jeszcze w Polsce.

W kraju dostępnych jest sporo bankomatów. Tak samo bez problemu zapłacisz większością znanych kart kredytowych i płatniczych. Jedynie w mniejszych sklepikach bądź w odleglejszych destynacjach od centrum Czarnogóry, możesz być proszony o płatność gotówką.

Ceny w Czarnogórze

Jak kształtują się ceny w Czarnogórze? Na szczęście w granicach zdrowego rozsądku. Czarnogóra jest tańsza od Chorwacji, choć ceny na przestrzeni kilku lat wzrosły. Oczywiście najdrożej jest na wybrzeżu. Będąc w Kotorze i Herceg Novi (a warto!) należy nastawić się na większe wydatki niż w mniej turystycznych miejscowościach. Trochę niższe ceny są w Budvie i okolicach Petrovaca. Jeszcze tańsze lokalizacje to okolice Ulcinj, Baru i Sutomore. Jadąc do Czarnogóry w sezonie, ceny wszędzie będą wyższe. Jak to wygląda w praktyce?

Ceny produktów spożywczych i alkoholu w sklepach są zbliżone do polskich. Przykładowo:

  • 1,5 l wody mineralnej kosztuje do 0,50 Euro
  • 1 l soku kosztuje do 1 Euro
  • Kostka masła to około 2 Euro
  • Chleb to około 0,80 Euro
  • Burek kosztuje około 1 Euro
  • 1 kg pomidorów / ogórków kosztuje około 1 Euro
  • Butelka / puszka piwa to około 0,80 Euro
  • 1 l rakiji zaczyna się od 2,5 Euro
  • 0,5 l wódki kosztuje od 4,75 Euro

Czarnogóra – ceny w restauracjach

Na miejscu warto skosztować lokalnych potraw w restauracji. Na jaki wydatek się przygotować? W zależności od tego, gdzie przebywasz i jaki lokal wybierzesz, posiłek może kosztować 5-20 euro od osoby. Im bliżej wybrzeża, tym drożej, zwłaszcza w okolicach starówki. A kolacja w wąskich, kamiennych, klimatycznie oświetlonych uliczkach, to jedno z piękniejszych wspomnień z wyprawy do Czarnogóry.

Znasz już podstawowe informacje praktyczne. Teraz poznaj atrakcje turystyczne Czarnogóry. Zarówno te najbardziej popularne, jak też mniej znane, poza turystycznym szlakiem. To subiektywna selekcja, dlatego nastaw się na miejscu na jeszcze więcej niespodziewanych atrakcji. Co warto zobaczyć w Czarnogórze, aby poczuć jej klimat?

Czarnogóra – co zobaczyć? Atrakcje Czarnogóry.

Kotor – tam, gdzie góry spotkają się z morzem

Kotor to nie bez powodu perełka Czarnogóry. Boka Kotorska jest najsłynniejszą zatoką na Bałkanach i przypomina Norwegię. Krajobraz jest majestatyczny i surowy. Adriatyk przechodzi niepostrzeżenie w skaliste góry. Warto wspiąć się na twierdzę św. Jana, aby zachwycić się panoramicznym widokiem miasta w otoczeniu skał, odbijających się w tafli morza, które to wbija się w ląd.

Amatorzy zabytków nie będą rozczarowani. Stare miasto Kotoru i otaczającego go mury, wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polecamy zwiedzanie Kotoru zarówno pieszo, łodzią, jak i statkiem. Rejsy komfortową łodzią pozwalają poznać miasto, w tym podziwiać fiordy, z innej perspektywy. Opłynięcie Zatoki Kotorskiej daje pełen obraz jej piękna. Warto popłynąć na dłuższy rejs wodami Zatoki Kotorskiej, przez cieśninę Verige w stronę Herceg Novi. A wracając, zacumować na słynnej wyspie Matki Bożej na Skale, która skrywa kościół z lokalnym muzeum i pewnym tajemniczym obrazem, którego tajemnicę poznają uczestnicy wypraw do Czarnogóry z Soul Travel.

Kotor jest pełen klimatycznych knajpek, które pozwolą Wam odsapnąć w ciągu dnia i zaszyć się wieczorem w romantycznej scenerii. W wąskich uliczkach kryją się zabytkowe domy i kościoły.

Ciekawostka: W Kotorze rządzą koty. Napotkasz je wygrzewające się leniwie na murkach. Co więcej, w mieście są liczne figurki kotów, a nawet kocie muzeum.

Atrakcje Czarnogóry: Perast – malownicze miasteczko w Zatoce Kotorskiej

Perast to niewielkie, zabytkowe miasteczko w centrum Boki, otoczone jeszcze mniejszymi wysepkami – naturalną wyspą św. Jerzego i sztuczną wyspą Matki Boskiej na Skale, w której atrakcją jest kościół świętej Matki Bożej Skalistej (możesz go zwiedzić podczas rejsu łodzią z Perastu). Ale to nie jedyne zabytki, które przykują oko podróżników. Perast słynie też z eleganckich pałaców. W jednym z nich – pałacu Bujović – znajduje się muzeum miejskie.

Perast jest znacznie bardziej kameralny i spokojniejszy niż Kotor. Atrakcje, poza zabytkami, których nie brakuje, to przede wszystkim widoki. Warto pofatygować się i wejść na wieżę świętego Mikołaja albo punkt widokowy.

Lokalną tradycją Perastu jest tzw. Fašinada. Odbywa się pod koniec lipca i związana jest z historią powstania sztucznej wyspy Matki Boskiej na Skale. A raczej legendą, według której 22 lipca 1452 roku dwójka braci znalazła przy nadmorskiej skale ikonę Matki Bożej. Jeden z braci został cudownie uleczony. W podzięce za to stworzono ową sztuczną wyspę i wybudowano kościół. Wyspa budowana była ponad 200 lat, topiono w jej miejscu stare żaglowce i usypywano kamienie.

I tak, co roku 22 lipca, mężczyźni płyną w połączonych ze sobą łodziach, wypełnionych kamieniami. Śpiewają tradycyjne pieśni. Gdy dopływają do wyspy, wyrzucają z łodzi kamienie. Święto wieńczą uroczystą kolacją na wyspie.

Atrakcje Czarnogóry: tętniąca życiem Budva

Budva to raj dla amatorów nocnego życia i plażowania. W tym kurorcie turystycznym bywa głośno i tłoczno, jak to w kurortach. Upodobali ją sobie szczególnie goście ze Wschodu. Co roku do Budvy i pobliskiej zatoki Jaz zjeżdżają się DJ-e z całego świata oraz bałkańskie i europejskie gwiazdy. Natomiast, im dalej od centrum Budvy, tym spokojniej. Na chwilę ciszy można liczyć chociażby spacerując wąskimi uliczkami wzdłuż murów obronnych.

Najpiękniejsze plaże Czarnogóry są w Budvie. Popularna jest długa na kilometr plaża Jaz, ze śródziemnomorską roślinnością wzdłuż brzegu. Znacznie mniejsza jest plaża Trsteno, położona między plażą Jaz a Ploce. Dzięki położeniu w zatoce, osłonięta jest od wiatru, woda jest czysta, a piasek drobny, przyjemny dla stóp. Plaże w Budvie w sezonie pękają w szwach. Dlatego, jeśli nie przeszkadza Ci tłok, lubisz imprezować i masz ochotę na uprawianie sportów wodnych, to wizytą w Budvie nie będziesz rozczarowany. Natomiast, jeśli wolisz ciszę, to klimatyczna starówka Budvy może Ci nie wystarczyć.

Herceg Novi, czyli miasto słońca i zieleni

W Herceg Novi panuje specyficzny mikroklimat, a krajobraz pełen jest kwiatów, palm i roślinności śródziemnomorskiej. To wystarczający powód, by je odwiedzić. Ponad 200 słonecznych dni w ciągu roku, ciepłe i suche lato, do tego optymalne 25 stopni latem, przyciągają rzesze turystów.

Czego można się spodziewać w Herceg Novi? Twierdzy, cerkwi, klasztorów na terenie monasteru Savina, przepięknej starówki z wieżą zegarową, klimatycznych kafejek na Placu Bellavista, ogrodu botanicznego z ciekawą roślinnością, jednej z ładniejszych promenad nad Adriatykiem, 62 niewielkich plaż, warunków do uprawiania sportów wodnych i długiego sezonu kąpielowego (od maja do września).

Wyrusz w rejs, aby zobaczyć wyspę Mamula czy schron na łódź atomową z czasów Zimnej Wojny. Same widoki na wybrzeże półwyspu Lustica warte są wypłynięcia, nie wspominając już o zanurzeniu się w Blue Cave – Błękitnej Grocie, która jest największą atrakcją Herceg Novi.

Herceg Novi pełne jest tras rowerowych, ścieżek biegowych, a na amatorów pieszych wycieczek czeka aż 60 km szlaków o różnym poziomie trudności.

Aktywny wypoczynek w Czarnogórze: Park Narodowy Biogradska Gora

Jeśli lubisz wypoczywać w Bieszczadach, to spodoba Ci się w Parku Narodowym Biogradska Gora. Góry Bjelasica pełne są gęstych lasów, rozległych łąk z pastwiskami, czystych, polodowcowych jezior i pojedynczych skał. Nad jeziorem Biograd można rozbić kemping i wybrać się na trekking po okolicy. Jeśli zdecydujesz się na taką atrakcję, to wybierz się na punkt widokowy Limak, skąd zobaczysz wyjątkowy widok na jezioro Biograd.

Najcenniejszym przyrodniczo obszarem parku jest gęstwina pradawnej puszczy, którą z przyjemnością przemierza się pieszo, aby na samym końcu zrelaksować się nad jeziorem.

Na terenie gór Bjelasic znajduje się dużo szlaków pieszych i rowerowych. Jeśli chcesz spędzić urlop w Czarnogórze wśród ciszy, niezatłoczonych szlaków i bliskości nieskażonej przyrody, to koniecznie wybierz się do Parku Narodowego Biogradska Gora.

Park Narodowy Lovcen – piękne widoki na Czarnogórę

Czarnogórcy są dumni z tego obszaru o powierzchni 6220 ha. W Parku Narodowym Lovcen występują rzadkie zjawiska kresowe, kotliny, jaskinie i zagłębienia, ciekawe gatunki zwierząt i różnorodna roślinność (łącznie 1158 gatunków roślin pod ochroną, w tym 4 endemiczne). Wybierając się do Lovcen, natrafisz na liczne punkty widokowe. Turyści najchętniej odwiedzając szczyt Jezerskiego Vrhu, skąd zobaczyć można prawie całą Czarnogórę. Na samym szczycie znajduje się Mauzoleum Piotra II Petrovića-Niegosza. W samym parku wybudowane są domy z wapiennych kamieni, tzw. katuni. To letnie siedziby pasterzy, należące najczęściej do jednej rodziny.

Jezioro Szkoderskie – przyrodnicza atrakcja Czarnogóry

Raj dla miłośników dzikiej przyrody! To największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego o zmiennej linii brzegowej jest domem dla 270 gatunków ptaków, w tym pelikanów. Rozwija się w nim bujnie wodna roślinność. Owoce kotewki orzechu wodnego, która gęsto porasta jezioro, są jadalne i można je wyłowić prosto z wody. W Europie jest on rzadko spotykany.

Rejs tradycyjną, drewnianą łodzią umożliwia eksplorację zaułków Jeziora Szkoderskiego, w tym kąpieli w jeziorze i wpadającej do niego rzece Morača. Spora część jeziora objęta jest parkiem narodowym, na terenie którego znajdują się ptasie ostoje.

Kiedy najlepiej popłynąć w rejs po Jeziorze Skadar? Szczególnie sprzyjające warunki panują w sierpniu. Wtedy niski poziom wód odsłania więcej roślin, a ta tworzy ciekawe zakamarki do wodnej eksploracji. Choć sama przyroda jest powodem, dla którego warto udać się w rejs, to nie zapominajmy o zabytkowych cerkwiach i twierdzach, znajdujących się na wielu wysepkach.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze? Bar i średniowieczne miasteczko Stary Bar

Bar to główny port w Czarnogórze. I choć w pierwszym kontakcie nie wygląda zachęcająco, to należy mu dać drugą szansę. Atrakcją jest Stary Bar z pozostałościami dawnej twierdzy. To miasteczko duchów i ruin, pięknie wkomponowane w zbocza masywu Rumija. Od kilku lat jest remontowane na potrzeby turystów. Istna plątanina alejek między budowlami sprzed kilkuset lat, a wśród nich:

  • Łaźnia turecka z XVIII wieku: obecnie po remoncie, w planach jest stworzenie w środku małej galerii
  • Zamek biskupi: siedziba katolickiego biskupa przekształcona w cytadelę, umożliwia podziwianie Starego Baru z gmachu zamku
  • Wieża zegarowa: XIX-wieczny symbol Baru
  • Klasztor Franciszkanów zamieniony przez Turków na meczet
  • Adwedukt: jedyny na terenie Czarnogóry, powstał za rządów tureckich, ale całość nie przetrwała trzęsienia ziemi z 1979 roku, na szczęście zrekonstruowana
  • Carinarnica z XV wieku, w środku znajdują się historyczne fotografie Baru

Plaża Perłowa w Barze uchodzi za jedną z piękniejszych w Czarnogórze. Nie ustępuje jej wcale plaża Królewska położona na skalistej zatoczce, na którą dostać się można wyłącznie od morza.

Z kolei podwodną atrakcją jest nurkowanie do wraków zatopionych statków.

W Barze rośnie najstarsze na świecie drzewo oliwne – Stara Maslina – mające podobno aż 2500 lat.

Nietypowe atrakcje Czarnogóry – Ulcinj, czyli mieszanka zachodu z orientem

Kiedyś Ulcinj był portem pirackim osmańskim Bałkanów. Obecnie to ośrodek ludności albańskiej w Czarnogórze. Powiew orientu miesza się tu z klimatem starego miasta (Kalaja), wysuniętego w głąb morza. A skoro o starym mieście mowa, to ową twierdzę zbudowali 2,5 tysiąca lat temu Ilirowie – starożytny lud indoeuropejski. Władzę nad nią sprawowało Bizancjum, Wenecja i Imperium Osmańskie. Ślady tych kultur widoczne są do dziś. Styl romański, renesansowy i gotycki nadają jej unikalności. Choć bardzo przyjemnie spaceruje się po uliczkach Kalaja, to przyznam, że miasto mogłoby być bardziej zadbane.

Atutem Ulcinj jest mikroklimat. Lasy piniowe sprawiają, że jest to kierunek idealny dla alergików i osób zmagających się z problemami oddechowymi.

Ulcij słynie też z licznych plaż. Wielka Plaża (Velika Plaza) ma kilkanaście kilometrów i czysty piasek. Z kolei Ženska plaža przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet-naturystek. Znajduje się na niej źródło wody, po którą udają się kobiety, które chcą zajść w ciążę.

Podgorica – stolica Czarnogóry. Co warto zobaczyć?

Nie każdy podróżnik darzy ją miłością. I nie ma co się dziwić. Stolica Czarnogóry była bombardowana około 70 razy podczas II wojny światowej. I choć nie znajdziesz tu masy atrakcji, to Podgorica może przydać się jako ważny węzeł komunikacyjny. Dotrzesz stąd do większości miejsc w Czarnogórze i na Bałkanach – pociągiem, samolotem, czy autobusem.

Ale, jeśli znajdziesz się w stolicy Czarnogóry, to wybierz się widokową trasą wzdłuż kanionu rzeki Morača. To jeden z cudów przyrodniczych tego niewielkiego kraju. Kanion Morača łączy Park Narodowy Durmitor z regionem Podgoricy. Tam łączy się z rzeką Zeta i płynie do Jeziora Szkoderskiego. Trasa widokowa wzdłuż kanionu jest pełna bogactw natury, skalistych ścian, ostrych zwrotów i często wznosi się ponad rzekę na kilkaset metrów.

Czarnogóra – co warto zobaczyć Twoim zdaniem?

Podczas wycieczki do Czarnogóry, możesz w ciągu jednego dnia przemierzyć głębokie kaniony, przepłynąć po malowniczych zatokach czy zagubić się w wąskich uliczkach starego miasta. Turystyczne kurorty również są na wyciagnięcie ręki, ale nawet jeśli je pominiesz, to atrakcji nie zabraknie.

Wystarczy z uważnością odkryć mniej znane zakątki. I choć na przykład stolica Czarnogóry nie każdemu przypadnie do gustu, to już sama Zatoka Kotorska jest obowiązkowym punktem na mapie.

Co Twoim zdaniem warto zobaczyć w Czarnogórze, aby poczuć jej klimat? Dopisz w komentarzu atrakcje, które zrobiły na Tobie największe wrażenie lub podziel się swoimi planami na urlop w Czarnogórze.

A swoją drogą – jesteś miłośnikiem Bałkanów? Koniecznie przeczytaj o Macedonii Północnej!

  • Hanna Zaborska

    Hanna Zaborska

    Redaktorka

    Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

    Hanna Zaborska

    Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

    Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

    W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

    Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie