Kultury pustyni.

Śladami Arabów, Mozabitów i Tuaregów – trzy pustynne ludy, trzy pustynne kultury.

To kulturowa wyprawa do Algierii śladami pustynnych ludów połączona z eksploracją Sahary i algierskich miast. Doświadczysz unikalnych krajobrazów, spotykanych tylko tutaj. Przepastnych kanionów, ogromnych łuków skalnych i iglic, majestatycznych masywów i potężnych czerwonych wydm. Wiele nocy spędzisz przy ognisku pod gołym niebem, słuchając tuareskich opowieści, bębnów i gitar, tańcząc i popijając słodką herbatę z rdzennymi mieszkańcami pustyni. Przekonasz się, że nocleg pod rozgwieżdżonym niebem pustyni to doświadczenie wręcz mistyczne.

Inspiracją do stworzenia tej wyprawy do Algierii był dokument o Saharze i słowa reżysera:

Na krańcu Algierii zobaczyłem Tadrart Rouge. Podziwiałem nieskończone piękno Ziemi, by je zapamiętać na zawsze. Potem upadłem na kolana i zamknąłem oczy.

Podróż przez pustynię to doświadczenie niezwykłe. To podróż samotna, choć nikt nie jest tam sam. Każdy krok to rozmowa, w której ze zdumieniem odkrywamy naturę piasku, teksturę skał […]. Pustynia to sekretny świat, który przemawia jedynie do tych, którzy ją przemierzają. 

Yann Bertrand

Pobierz ilustrowany PDF

Algieria – mapa i pogoda

Algieria to największe państwo w Afryce, z czego aż 4/5 powierzchni stanowią pustynie. Algieria leży w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym. Sąsiaduje z Marokiem, Libią i Tunezją. Temperatury w Algierii zależą od szerokości geograficznej i wysokości słońca. Poza masywem Atlasu, temperatura wzrasta w kierunku południa. Na terenach pustynnych, które będziemy eksplorować podczas wyprawy do Algierii, powietrze jest suche zwrotnikowe. Opady deszczu pojawiają się niezwykle rzadko, a jeśli już występują, to w postaci krótkiej ulewy. W listopadzie temperatury są optymalne na podróż do Algierii i wynoszą 18-25°C.


Atrakcje, czyli co się wydarzy w trakcie wyprawy?

  • ogniska, opowieści, picie herbaty, gra w szachy, tańce i śpiewy z lokalnymi mieszkańcami
  • wyruszycie na trzydniową wyprawę 4×4 przez Saharę – kaniony, wydmy, malowidła naskalne, formacje skalne
  • eksplorujecie najpiękniejsze i rzadko odwiedzane miasta północnej, środkowej i południowej Algierii
  • odwiedzicie lokalne sklepiki, bazary i warsztaty
  • doświadczycie magicznych wschodów i zachodów słońca pośrodku malowniczych gór Sahary
  • posłuchacie saharyjskiego bluesa pod rozgwieżdzonym niebem
  • zaskoczy Was i zainspiruje niesamowita cisza oraz spokój bezkresu pustynii
  • zdobędziecie najwyższy szczyt Algierii Tahat, podczas niezbyt trudnego trekkingu obfitującego w księżycowe panoramy gór Hoggar
  • zanocujecie w kultowych 5* hotelach albo w kameralnych butikowych hotelach z tradycją
  • zakosztujecie i rozsmakujecie się w odżywczej arabskiej, mozabickiej i tuareskiej kuchnii
  • zachwycicie się krajobrazami, od marsjańskich wydm pustynnych w okolichach Ghardaia po górskie krajobrazy Hoggar

Plan wyprawy

Wylot z Warszawy do Algieru w południe. Transfer do hotelu w centrum miasta. Po południu ruszamy na pierwszy spacer ulicami tego zapierającego dech w piersiach miasta. Kolacja w restauracji.

stolica-algierii-algier-port-soul-travel

Nocleg w hotelu.

Dzień w Algierze da nam możliwość poznania tego jednego z najciekawszych miast portowych Afryki. Szerokimi bulwarami, których nie powstydziłby się Paryż, ruszymy w kierunku dziwiętnastowiecznego, kolonialnego centrum z białymi kamienicami i monumentalnymi gmachami. Zobaczymy Place de Martyrs, Place Port Said, Place Grande Poste.

wyprawa-algieria-stolica-algier-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

Po południu wybierzemy się do starej otomańskiej części miasta, aby zgubić się w jej krętych uliczkach.  Przysiądziemy się na herbatę, zagramy w szachy z mieszkańcami Kasby, odkryjemy lokalne sklepiki, bazary i warsztaty.

Wieczorem transfer na lotnisko, lot do Ghardai, transfer do hotelu.

Po śniadaniu pojedziemy do zabytkowego centrum Ghardaia, wpisanego na listę UNESCO. Krążenie po uliczkach Ghardai to okazja, by obserwować życie Mozabitów oraz niezwykłą grę kolorów, świateł i cieni na kubistycznych budynkach. Okrężnymi ulicami, między beżowymi, różowymi, błękitnymi domami trafimy na szczyt wzgórza, gdzie stoi charakterystyczna, modernistyczna” wręcz bryła minaretu.

wyprawa-algieria-ghardaia-budynki-soul-travel

Zobaczymy także nietypowy w swej formie meczet, będący wizytówką miasta. Zajdziemy również na rynek, będziemy mieć czas by porozmawiać o ghardaiskich dywanach, potargować się przy herbacie i być może dobić targu.

algieria-wyprawy-ghardaia-sklepiki-soul-travel

Po południu pojedziemy do Beni Isguen – miasta uznawanego za najświętsze z wszystkich pięciu i to w którym panują najbardziej surowe ale i najciekawsze zasady społecznego życia.

Nocleg w hotelu.

Rankiem udamy się do oddalonego o kilka kilometrów miasta-fortu El Atteuf, najstarszego ze wszystkich miast w dolinie Mzab. Tam przejdziemy się uliczkami miasta, odwiedzimy stary meczet, który był inspiracją dla Le Corbusiera, gdy projektował słynną kaplicę w Ronchamp.

wyprawa-do-algierii-ghardaia-miasto-soul-travel

Po południu pojedziemy do palmiarni w Beni Isguen, gdzie zobaczymy zabytkowy, wpisany na listę UNESCO system irygacyjny, poznamy tajniki produkcji daktyli i skosztujemy najsłynniejsze z nich – “Deglet Nour”.

Późnym wieczorem lot do Tamanrasset, transfer do hotelu.

Po śniadaniu wsiądziemy w auta 4×4 I ruszymy w góry Hoggar. Dystans do Assekrem to niecałe 90 km, droga wiedzie jednak przez góry a na każdym zakręcie czekają na nas iście nieziemskie widoki. Po drodze zobaczymy strzeliste szczyty, wygasłe wulkany, głębokie doliny wyschnietych rzek.

wyprawa-do-algierii-park-narodowy-Tassili-N'ajjer-soul-travel

Po południu dotrzemy do płaskowyżu Assekrem gdzie rozbijamy biwak i będziemy podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na Ziemi.

Nocleg pod gwiazdami.

Czy piękniejszy jest wschód słońca czy zachód? A może środek nocy? Zdecydujecie sami, doświadczymy bowiem wszystkiego. Cały dzień w tym bajecznym miejscu pozwoli nam też spokojnie wspiąć się na okoliczne wzgórza, zajść do słynnej pustelni ojca Charlesa de Foucaulda, ruszyć na spacer w stronę kanionu poniżej przełęczy.

wyprawa-algieria-sahara-zachod-slonca-soul-travel

Nocleg pod gwiazdami.

Po śniadaniu na przełęczy ruszymy autami w kierunku góry Tahat. Trekking na najwyższy szczyt Algierii nie należy do szczególnie wymagających, obfituje za to w spektakularne widoki. Wejście na Tahat oraz zejście zajmie nam około 5-6h.

podroze-szyte-na-miare-algieria-sahara-tuaregowie-soul-travel

Nocleg pod gwiazdami u podnóża góry.

Gdy już nasycimy się porannym widokiem na pasmo Hoggar, ruszymy w drogę powrotną do Tamanrasset. Podczas powrotu będzie jeszcze sporo okazji by się zatrzymać i sfotografować widoki pustynnych gór.

Po drodze zatrzymamy się także w wiosce Touaregów Tagmart. Po południu wrócimy do Tamanrasset. Tu zajrzymy na ruchliwe targowisko, odwiedzimy słynną szkołę jubilerską zobaczymy też dom Charlesa De Foucauld’a.

wyprawa-algieria-djanet-souk-kobieta-soul-travel

Nocleg w hotelu.

 

Rano transfer na lotnisko i lot przez całą Algierię z powrotem do stolicy kraju. Po południu wrócimy do centrum miasta, przejdziemy się słynną ulicą Rue Diduche Mourad, będziemy mieli czas by zrobić ostatnie zakupy.

podroz-szyta-na-miare-wyprawa-algieria-kultury-sahary-mezczyzni-przy-ogniu-soul-travel

Wieczorem kolacja w restauracji, nocleg w hotelu.

Poranny wylot do Warszawy.

Ze względu na ilość lotów oraz lokalne uwarunkowania kulturowe program może ulec niewielkim zmianom.

Cena zawiera

  • loty na trasach wewnętrznych Algier – Ghardaia, Ghardaia – Tamanrasset, Tamanrasset – Algier
  • zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelach w Algierze 5* i 4* w pokojach dwuosobowych; 2 noclegi w hotelu w Ghardaia w pokojach dwuosobowych; 2 noclegi w hotelu w Tamanrasset w pokojach dwuosobowych; 3 noclegi na kempingu w namiotach dwuosobowych.
  • transport prywatnym autobusem w Algierze i Ghardaia; w Tamanrasset transport samochodami 4×4 na pustyni (3 osoby w aucie)
  • formalne zaproszenie i wiza do Algierii
  • odżywcza tuareska, mozambicka i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
  • wizyta w palmiarni w Beni Isguen wpisanej na listę UNESCO
  • ekipa doświadczonych przewodników i pomocników na pustyni (kucharz, kierowca, muzyk)
  • opieka polskojęzycznego przewodnika i reportera Bartka Sabeli
  • opieka lokalnego przewodnika w Tammanraset oraz Ghardaii
  • PDF z Informacjami Praktycznymi przed wyprawą
  • spotkanie (online) uczestników wyprawy przed podróżą
  • ubezpieczenie Turystycznego Funduszy Gwarancyjnego i Turystycznego Funduszu Pomocowego
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
  • 5% dochodów wspiera lokalne projekty

Cena nie zawiera

  • bilet lotniczy międzynarodowy – około 2000 PLN
  • na napiwki dla lokalnych pomocników i przewodników należy przeznaczyć 100 EURO (płatne przewodnikowi na miejscu)
  • dopłata do pokoju jednoosobowego 450 EURO

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Przewodnik
  • Bartek Sabela

    Bartek Sabela

    Przewodnik

    Bartek Sabela

    Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

    Lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

    W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Ten ostatni reportaż literacki jury Grand Press uznało za Książkę Reporterską roku 2023. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru, Etiopii, Kurdystanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”. Więcej znajdziecie na barteksabela.com.

    Prywatnie mąż Renaty, założycielki Soul Travel, miłośnik wszelkiego outdooru, w szczególności wspinania i skialpinizmu. No i naleśników z dżemem.

    Prowadzi wyprawy:

Punkty programu

Algier to miasto niezwykłe, w którym łączą się wpływy kultury europejskiej, arabskiej i afrykańskiej. Gdyby leżał po drugiej stronie Morza Śródziemnego, byłby Paryżem, albo przynajmniej Bordeaux. Turyści zjeżdżaliby tu z całego świata, zapewne byłyby tu organizowane międzynarodowe festiwale, imprezy, port wypełniony by był ekskluzywnymi statkami wycieczkowymi, a wybrzeże roiłoby się od pań i panów z Europy desperacko poszukujących słońca.

Algeria-widok-na-nabrzeże-Algiers

Śnieżnobiałe, dziewiętnastowieczne kamienice zaprojektowane przez Georges-Eugene’a Haussmanna (paryski architekt) sąsiadują tu z gęstą, rozłożoną na wzgórzu, arabską kasbą. Na każdym kroku można tu spotkać zaskakujące kontrasty. Eleganckie, szerokie bulwary przechodzą niespostrzeżenie w małe, kręte uliczki, a drogie butiki sąsiadują z targiem rybnym. Algier bowiem posiada również  jeden z największych portów w Afryce, gdzie na redzie zazwyczaj stoi kilkadziesiąt ogromnych statków.

Klimat miasta dobrze opisuje Albert Camus w „Zaślubinach”: polecam wrażliwemu podróżnikowi, jeżeli pojedzie do Algieru „napić się anyżówki pod łukami portu, rano zjeść na Łowisku rybę świeżo złowioną i usmażoną na ruszcie; posłuchać muzyki arabskiej na ulicy Liry w kawiarence, której nazwy zapomniałem; o szóstej wieczór siąść na ziemi u stóp pomnika księcia Orleańskiego na placu Rządowym (nie ze względu na księcia, lecz na to, że tędy przechodzą ludzie i jest tutaj dobrze); zjeść śniadanie w restauracji Padovaniego, która jest czymś w rodzaju dansingu na palach, na brzegu morza, gdzie życie jest zawsze łatwe; zwiedzić arabskie cmentarze, najpierw po to, by tam spotkać ciszę i piękno, dalej po to, by należycie ocenić niecne nekropolie, gdzie trzymamy naszych zmarłych…”

Simone do Beauvoir powiedziała, że Ghardaia to „przepięknie skonstruowany kubistyczny obraz”. Miasto było inspiracją dla architektów, takich jak Franck Lloyd Wright czy Le Corbusier. Ghardaia to w rzeczywistości pięć miast zbudowanych na wzgórzach doliny M’Zab: Melika, Beni Isguen, Bou Noura, El-Atteuf oraz Ghardaia. Warowne grody, dziś stopione w jedno miasto, mają ponad tysiąc lat historii i są centralnym ośrodkiem kultury i życia dla Mozabitów.

algieria-wyprawa-ghardaia-Ksar Bounoura-soul-travel

Miasto ma unikalną architekturę zbudowaną wokół wzgórz, na których górują wieże meczetów. Kolejne kręgi wąskich uliczek sprawiają wrażenie jakby odwzorowywały poziomice terenu, a proste geometryczne bryły domów tworzą geometryczną mozaikę, która przy świetle zachodzącego słońca jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Algierii.

Ghardaia to również ważny ośrodek rzemieślniczy. Znajdujacy się tam targ dywanów należy do najważniejszych na Saharze a wiosną odbywa się tu festiwal poświęcony sztuce tworzenia dywanów. Z otaczających miasto palmiarni pochodzą najwyśmienitsze daktyle zwane “Deglet nour” czyli “daktyle światła” o miękkim miodowym smaku i świetlistej, jasnej barwie. W 1982 roku Ghardaia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To rdzenna ludność berberyjska zamieszkująca miasta doliny M’Zab. Mozabici osiedlili się na tych terenach na początku XI wieku uciekając przed prześladowaniami. Posługują się dialektem języka berberyjskiego o nazwie Zenati, który do dziś nie ma formy pisanej. Mozabici wyznają Islam w bardzo konserwatywnej odmienie Ibadyckiej, która oddzieliła się od głównego nurtu ponad dziewięć wieków temu. W miastach zobaczymy kobiety ubrane w haik – białe szaty z małym otworem na jedno oko.

wyprawa-algieria-ghardaia-kobiety-soul-travel

Niektóre części starego miasta można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a fotografowanie ludzi jest bezwzględnie zabronione. Mozabici po dziś dzień podkreślają swoją odrębność kulturową, dbają o swoją tradycyjną tożsamość, a ich kody kulturowe warunkują codzienne życie. Większość domów Mozabitów jest dokładnie taka sama. Ich architektura jest wyrazem egalitaryzmu, braku podziałów klasowych i poszanowania prywatności rodziny.

Założone przez francuską administrację kolonialną w XIX w jako posterunek wojskowy strzegący szlaku transsaharyjskiego, dziś jest największym miastem na południu Algierii i celem wypraw miłośników pustyni. Tam, jak w skrócie nazywają je Algierczycy, mimo iż leży na wysokości ponad 1300, notuje najwyższe temperatury w Algierii. Dziś Tam liczy 90 tysięcy mieszkańców i jest bramą dla gór Hoggar.

Pasmo pustynnych gór na wschód od Tamanrasset to krajobraz, który śmiało zasługuje na miano księżycowego lub marsjańskiego. Niezliczona ilość gór, skalnych masywów i iglic, wygasłych wulkanów i głębokich dolin ciągnie się na przestrzeni ponad 550.000 km. Mimo surowego klimatu, góry Hoggar są jednym z najbardziej bioróżnorodnych terenów na całej Saharze. Hoggar to także galeria sztuki na otwartym powietrzu.

podroz-do-algierii-sahara-offroad-na-pustyni-soul-travel

Występują tu liczne prehistoryczne malowidła naskalne, z których najstarsze mają 8000 lat. W samym środku pasma jest miejsce niezwykłe: Assekrem, niewielki płaskowyż położony na wysokości 2726m, skąd rozciaga się jeden z najbardziej spektakularnych widoków na całej Saharze. Tu mieści się także słynna pustelnia Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika, autora słownika francusko-tuareskiego. W 1987 na znacznej części gór Hoggar utworzono park narodowy.

Pośród gór Hoggar leży najwyższy szczyt Algierii – Tahat, wznoszący się na 3003m n.p.m. Noc spędzimy na biwaku u podnóża góry by rano, po śniadaniu, przed południowymi upałami, wejść na szlak. Sam Tahat to spektakularny, wyniosły bazaltowy szczyt pochodzenia wulkanicznego.

wyprawa-algieria-offroad-sahara-soul-travel

Wejście na tą górę to kilkugodzinny, niezbyt trudny trekking obfitujący w księżycowe panoramy gór Hoggar. Ze szczytu zobaczymy krajobraz wulkaniczych szczytów, bezkres odległych wydm. Trekking nie jest obowiązkowy – kto będzie chciał może zostać na biwaku i spędzić spokojny dzień na jednej z najpiękniejszych pustyń świata, popijając saharyjską herbatę.

algieria-podroz-szyta-na-miare-zamowienie-tuareg-parzy-herbate-soul-travel

Mówią o sobie Kel Tamasheq – „ci, co mówią w Tamasheq” lub Kel Tagoulmoust czyli „ci, co noszą zasłonę”. Ta zasłona to turban, stanowiący nieodzowną część ubioru każdego Tuarega. Wiązanie turbanu to niełatwa umiejętność, a jego kolor to skodyfikowana wiadomość. Turban to ochrona przed wiatrem i piaskiem, ale również przed złymi siłami, które, jak wierzą Tuaregowie, wchodzą do człowieka przez usta. Tuaregowie zakrywają twarz również dlatego, by nie okazywać uczuć, wierzą bowiem, że mówienie o uczuciach to słabość, a o człowieku świadczą czyny, nie słowa.

algieria-wyprawa-tuareg-na-wydmie-sahara-soul-travel

Tuaregowie zamieszkują południową część Algierii, Libię, Niger, północ Mali. Mówią o sobie, że są „ludźmi wolnymi i skromnymi, którzy kochają pustynię i tą miłością i szacunkiem do swojej ziemi uwielbiają się dzielić. Mają swą własną, wyrazistą kulturę i język tamasheq”. Istotnym składnikiem tej kultury jest również muzyka i taniec, którego nie zabraknie podczas naszej wyprawy.

Tej muzyki nie da się pomylić z żadna inną. Saharyjski blues (zwany tishoumaren lub assouf) to niepowtarzalne połączenie bluesa i rocka z tradycyjnymi brzmianiami z krajów takich jak Mali, Burkina Faso, Niger, Algieria, Libia, Czad czy Sahara Zachodnia. Wszędzie tam gdzie żyją nomadyczne ludy saharyjskie jest i ich muzyka.

wyprawa-algieria-tuargeowie-na-pustyni-pija-herbate-saharyjska-soul-travel

W niej najlepiej usłyszymy duszę pustyni i charakter ludzi ją zamieszkujących. W ostatnich latach Sahara blues został rozsławiony na całym świecie przez zespoły takie jak Tamikrest, Tinariwen czy Azizę Brahim. Saharyjskiego bluesa zdecydowanie najlepiej słucha się przy ognisku gdzieś pośrodku pustyni, pod rozgwieżdżonym niebem.

wyprawa-algieria-festiwal-radosci-sabiba-kobieta-soul-travel

Dlatego w naszej podróży będzie nam towarzyszyć para muzyków. Wystarczy gitara, samochodowe kanistry zamienione na bębny i nostalgiczny głos by zadziała się magia.

Wielu podróżników mówi, że nigdzie nie ma tak rozgwieżdżonego nieba jak nad Saharą. Tu jest się ponoć bliżej gwiazd. Podczas naszej wyprawy spędzimy trzy noce pod niebem usianym gwiazdami w górach Hoggar, sercu tuareskiego, pustynnego królestwa. Będą to noce magiczne, spędzone przy ognisku, dźwiękach tuareskich gitar i bębnów, w oparach słodkiej herbaty, wśród majestatycznych skał i czerwonych wydm.

algieria-wyprawa-sahara-namity-noca-na-pustyni-soul-travel

Krajobraz nocnej pustyni w naturalny sposób zmusza do wzruszeń, pomaga odnaleźć ciszę o jaką trudno w codziennym życiu. Noc na pustyni to doświadczenie mistyczne, bezpowrotnie odmieniające podróżnika, czego sobie i Wam życzymy. Mówi się, że na Saharze słychać jak ziemia się obraca.

Bartek Sabela – lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana.

wyprawa-do-algierii-bartek-sabela-na-skale-soul-travel

W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”.

Książka została uznana za najlepszą książkę reporterską roku 2023 przez jury nagrody Grand Press. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”.

Była to siła zbyt potężna, by nie poddawać się personifikacji. Pustynia. Samo jej milczenie to jakby nieme przyznanie – że kryje się w niej jakaś półświadoma istota.

Paul Bowles, „Pod osłoną nieba”

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają prezent –  voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1 30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Algierii obejmuje aktywności, to nie musisz mieć szczególnej kondycji. Podczas pieszej karawany bagaże będą transportowane na osiołkach. Wszelkie aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych przewodników i będą dostosowane do indywidualnego tempa podróżników.

Podróżowanie po Algierii jest bezpieczne, jeśli nie zbliżasz się do zagrożonych stref. Doświadczenie w podróżowaniu po tym kraju i zaufani lokalni przewodnicy, wiedzą, jak poprowadzić grupę. Algieria aktywnie zwalcza terroryzm, a zamachy terrorystyczne na jej terenie miały miejsce wiele lat temu.

Należy zachować środki bezpieczeństwa, takie jak w każdym kraju, również w Polsce. Trzymać się grupy, unikać spacerowania po nocach, mieć oko na swój dobytek.

W związku z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą istnieje ryzyko manifestacji, zwłaszcza w stolicy i większych miastach. Podczas manifestacji zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domu/hotelu i unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje.

Algieria leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

COVID-19 – brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Władze tego państwa zniosły wszystkie obostrzenia dla podróżujących, w tym kwarantannę, testy i certyfikaty szczepienia.

 

W Algierii służba zdrowia, profilaktyka chorób i warunki higieniczno-sanitarne są na niższym poziomie niż w Polsce, dlatego warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Pozwoli to wykonać szczepienia rutynowe na błonicę, tężec, krztusiec oraz zalecane na WZW A i B, meningokoki, polio, dur brzuszny i wściekliznę.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów. Wystarczy, że w procesie rezerwacji wyprawy online zaznaczysz, że jesteś zainteresowany tym rodzajem ubezpieczenia.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

4000 PLN + 2930 EUR

02/11/2024

11/11/2024

6 - 12 osób

6 godzin

Bartek Sabela

Bartek Sabela

Przewodnik

Bartek Sabela

Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

Lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Ten ostatni reportaż literacki jury Grand Press uznało za Książkę Reporterską roku 2023. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru, Etiopii, Kurdystanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”. Więcej znajdziecie na barteksabela.com.

Prywatnie mąż Renaty, założycielki Soul Travel, miłośnik wszelkiego outdooru, w szczególności wspinania i skialpinizmu. No i naleśników z dżemem.

Prowadzi wyprawy:

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie