Wycieczka Koleją Transsyberyjską – przygoda życia! Na czym polega jej wyjątkowość?

Renata Sabela

Renata Sabela

Redaktorka

Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

Renata Sabela

Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

Założycielka biura etycznych podróży Soul Travel i organizatorka konferencji Fair Travel Event.

Organizuję kameralne wyprawy do odmiennych kultur, w tym miejsc, których nie znajdziesz w przewodnikach. To fotoekspedycje, niszowe wyprawy, weekendowe warsztaty fotograficzne, podróże szyte na miarę, a także motywacyjne wyjazdy incentive. Przeprowadziłam ponad 150 wypraw na kilku kontynentach.

Od lat przyjaźnię się z przedstawicielami rdzennych kultur i zapraszam Cię do ich świata.

Jest pewna linia kolejowa, która stanowi absolutny ewenement i nie da się jej porównać z żadną inną na świecie. Kolej Transsyberyjska kursuje niezmiennie od dziesięcioleci na trasie rozciągającej się przez całą Azję. Najdłuższy jej odcinek prowadzi od Moskwy aż do Władywostoku, a przebycie całej drogi zajmuje 9 dni. Wycieczka Koleją Transsyberyjską – najdłuższą linią kolejową na świecie – to marzenie wielu podróżników. Przyjrzyjmy się jej bliżej. 

Od razu po wejściu do przedziału stajesz się na kilka dni częścią innego świata. Pociągi słynnej magistrali znane są z niepowtarzalnej atmosfery. Gromadzą się w nich podróżni z różnych krajów i regionów tego samego kraju, mówiący w różnych językach czy też niezliczonych dialektach. A mimo to, nastrój jest przyjazny i rodzinny. Przyjrzyjmy się wycieczce Koleją Transsyberyjską. Poznajmy jej historię, najlepsze trasy i aktualne możliwości podróży.

Wycieczka Koleją Transsyberyjską – jak to dzisiaj wygląda?

W przedziałach znajduje się, w zależności od klasy (pierwsza, kupe, plackartnyj / plackarta), od dwóch łóżek wzwyż. Najbardziej społeczna jest trzecia klasa, gdzie na przestrzeni jednego wagonu zbierają się 52 osoby. Przejście między umownymi przedziałami jest swobodne i życie toczy się właśnie gdzieś pomiędzy nimi, na odwiedzinach sąsiadów zza cienkiej ścianki. Pasażerowie, niezależnie czy określają siebie jako turystów, podróżników czy backpackersów, stają się na chwilę sąsiadami, a nawet w pewien sposób członkami jednej rodziny.

Bez względu na wybraną klasę, każdy na te kilka dni czuje się gospodarzem własnego miejsca. Dlatego podróżni urządzają swoje kąciki tak, że przypominają dom – nad łóżkiem wisi zdjęcie bliskich, ręcznik czy szczoteczka do zębów oraz często drogie sercu pamiątki.

Choć w trakcie podróży do Irkucka mijasz aż 6 stref czasowych, życie wciąż toczy się według czasu moskiewskiego. Spoglądasz na zegarek, który wskazuje godzinę popołudniową, a za oknami już czeluście ciemnej nocy. Podczas postojów możesz zasmakować kolejnych stref kulturowych i tradycji regionów. Na każdym z przystanków w poszczególnych miejscowościach można kupić lokalne pamiątki i specjały kulinarne. Czas podróży Koleją Transsyberyjską płynie własnym rytmem. To podróż, gdzie droga staje się celem.

wycieczka-kolej-transsyberyjska-bajkal-zima-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Zdumiewająca historia Kolei Transsyberyjskiej – co wspólnego ma z herbatą?

Mówi się, że aby osiągnąć spektakularny efekt, musimy stawić czoła licznym przeszkodom, które spotkamy na swojej drodze. Istnienie Kolei dowodzi słuszności tej tezy. Jej historia pełna jest niebezpieczeństw, trudności i nierzadko ludzkich dramatów.

Historia Kolei Transsyberyjskiej zaczęła się od herbaty. W XVII wieku dotarła z Chin do Rosji i od razu zdobyła uznanie rosyjskiej arystokracji. Herbatę więc zaczęto sprowadzać z Dalekiego Wschodu w coraz większych ilościach. Z czasem powstał biegnący przez Azję trakt, łączący Chiny z zachodnią częścią Rosji. Rozwijająca się wymiana handlowa spowodowała, że trasą tą, zwaną Wielkim Szlakiem Herbacianym, zaczęło podróżować coraz więcej osób.

wycieczka-kolej-transsyberyjska-herbata-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Pomysł na budowę linii kolejowych, częściowo przebiegających trasą Szlaku Herbacianego, pojawił się w połowie XIX wieku. Na przełomie 1887 i 1888 roku, na Syberię wyruszyły ekspedycje badaczy, mających za zadanie wytyczyć trasę kolei. Symboliczny kamień węgielny pod budowę położył carewicz Mikołaj Romanow 31 maja 1891. Ta data uznawana jest za oficjalne rozpoczęcie prac, choć ma to niewiele wspólnego z prawdą. W tamtym momencie robotnicy pracowali już od około 2 miesięcy.

Roboty przy kładzeniu torów wymagały ogromnej ilości rąk do pracy.  Szacuje się, że do budowy Kolei Transsyberyjskiej zatrudniono ponad 90 000 robotników. Jak nietrudno zgadnąć, znalezienie takiej ilości ochotników do ciężkiej pracy, wśród dzikiej i niebezpiecznej przyrody, graniczyło z cudem. Dlatego wielu pracowników budujących tory rekrutowano spośród więźniów skazanych na roboty oraz zesłańców.

Oprócz robotników, przy budowie pracowało też kilka tysięcy specjalistów, w tym polscy inżynierowie. Ich doświadczenie i pomoc były cenne. W Polsce kolej funkcjonowała już od 1842 roku.

Posłuchaj, co ciekawego o podróży Koleją Transsyberyjską ma do powiedzenia Szura Bruni – nasz przewodnik po Buracji:

Wycieczka Koleją Transsyberyjską: poznaj najpiękniejszy odcinek na trasie

Pracownicy budowali sobie wzdłuż torów niewielkie domostwa, które z czasem przeistaczały się w osady, a niektóre z nich w miasta. Tym sposobem Kolej Transsyberyjska połączyła odległe obszary Syberii, które wraz z biegiem lat zostały zagospodarowane.

Największym wyzwaniem podczas budowy było przebycie jeziora Bajkał. Pierwotnie twórcy omijali tę przeszkodę, organizując przeprawę promową: dwa duże statki promowe odbierały pasażerów na jednym brzegu i wysadzały na drugim. Zimą jednak promy nie były w stanie kursować po skutej lodem powierzchni. W najzimniejszych miesiącach korzystano więc z torów ułożonych na lodzie.

Ponieważ taki transport był niepewny, zwłaszcza gdy miały miejsce roztopy, podjęto decyzję o żmudnej i długotrwałej budowie linii kolejowej wzdłuż brzegu jeziora Bajkał. To właśnie na tym skalistym odcinku zużyto najwięcej materiałów wybuchowych tworząc ponad 100 tuneli o łącznej długości 100 kilometrów. To właśnie odcinek trasy Kolei Transsyberyjskiej ciągnący się wzdłuż Bajkału uchodzi za najpiękniejszy. Dyskutuje się nawet o wpisaniu go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

podroz-koleja-transsyberyjska-jezioro-bajkal-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Najdłuższa kolej świata i Bajkalsko-Amurska Magistrala (BAM)

Ostatnim elementem słynnej magistrali była trasa amurska. Uroczystym obchodom zakończenia prac towarzyszyło odsłonięcie imponującego mostu kolejowego na rzece Amur. Budowa oficjalnie zakończyła się w październiku 1916 r. Oficjalnie, bowiem na tym się historia Kolei Transsyberyjskiej, a zwłaszcza jej budowy, nie kończyła.

Jeszcze w czasach ZSRR rozpoczęto elektryfikację Kolei, dzięki czemu miała funkcjonować szybciej i wydajniej. I znów pojawił się problem – potrzebnych było wielu ludzi do pracy. Władze radzieckie zatrudniły zatem więźniów łagrów. Zmiany ustrojowe oraz światowe konflikty opóźniły prace nad unowocześnieniem magistrali. Pełna elektryfikacja zakończyła się dopiero w 2002 roku.

kolej-transsyberyjska-trasa-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wycieczka Koleją Transsyberyjską jest dzisiaj uosobieniem marzeń o dalekich podróżach przez piękne i dzikie tereny Europy i Azji. Rosjanie są bardzo dumni z magistrali. Kolej działa sprawnie i na wysokim poziomie. Wagony są komfortowe i zadbane, zwłaszcza wagony restauracyjne. Wzdłuż trasy, po ubogich chatach, gdzie 100 lat temu mieszkali robotnicy, nie ma śladu. Miasta, które powstały na ich miejscu, rozwinęły się, tworząc bardziej komfortowe dla wytrwałych mieszkańców otoczenie.

Ciekawostka: Państwo dba o to, by mieszkający w miastach kolejarze cieszyli się z przywilejów, jak za dawnych czasów. Tym sposobem pracownicy Kolei Transsyberyjskiej mają zapewniony pakiet usług, a w tym, uwaga… masaże czy SPA.

Kolej Transsyberyjska – mapa, trasy i czas

Ta najdłuższa linia kolejowa na świecie umożliwia przejechanie pół kontynentu! Trasa Kolei Transsyberyjskiej składa się z czterech głównych szlaków.

Pierwszy, najstarszy i najdłuższy szlak, to linia Transsyberyjska: trasa z Moskwy do Władywostoku, która ma 9259 km. Pokonanie jej zajmuje ponad 6 dni (dokładniej: 6 dni i 4 godziny) i przekracza się 8 stref czasowych. Trasa wiedzie między innymi przez Moskwę, Niżny Nowogród, Perm, Nowosybirsk, Irkuck i Ułan Ude.

Trasa linii Transmandżurskiej pokrywa się z Transsyberyjską aż do miejscowości Czyta. Następnie odbija do Chin, na południowy-wschód, aby zakończyć się w Pekinie. Trasa mierzy 8803 km, a czas jazdy wynosi 6 dni i 1 godzinę.

Trzeci szlak to linia Transmongolska, której trasa przebiega identycznie z linią Transsyberyjską do Ułan Ude. Potem odbija do Ułan Bator i kończy się w Pekinie. Całkowita długość trasy to 7624 km, z Moskwy do Ułan Bator jedzie się 4 dni i 4 godziny, a do Pekinu – 5 dni i 12 godzin.

Czwarty szlak, kolei Bajkalsko-Amurskiej (BAM) biegnie równolegle do Kolei Transsyberyjskiej, jakieś 68-840 km na północ od jej szlaku. Trasa mierzy 4234 km. To popularna trasa ze względu na widoki na dziewicze rejony Bajkału.

trasa-kolej-transsyberyjska-mapa-wycieczka-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Oczywiście podróż Koleją Transsyberyjską może przebiegać jedynie przez konkretną część szlaku.

Ile kosztują podróże Koleją Transsyberyjską? Ceny biletu

Ceny biletów Kolei Transsyberyjskiej różnią się w zależności od tego, jaką trasę wybierasz bądź jej odcinek, o jakiej porze roku jedziesz, jaką klasą wagonu, czy wybierasz pociąg pasażerski czy szybszy – firmienny, a także, z jakim wyprzedzeniem decydujesz się na kupno biletu. Oto kilka porad podróżniczych, które pozwolą Ci uzyskać korzystną cenę biletu na przejazd Koleją Transsyberyjską:

  • pora roku: jesienią i zimą ceny biletów są zazwyczaj tańsze, nawet o 30%.
  • klasa wagonu: plackartnyj (plackarta) to wagon otwarty, po 6 koi w przedziale, bilet jest najtańszy i to on oddaje klimat podróży Koleją Transsyberyjską, następnie kupiejny, czyli zamykane przedziały 4-osobowe (do dwóch razy droższy od plackarty) i luks z przedziałami dla 2 osób (dwa razy droższy od kupiejnego)
  • rodzaj pociągu: pasażerski wychodzi najkorzystniej cenowo, za to trasę pokonuje się wolniej niż w droższym pociągu firmiennym
  • trasa: im dłuższa, tym niższa cena; najtaniej kosztuje bilet na jeden, długi przejazd
  • czas zakupu: im szybciej kupisz bilet, tym więcej zaoszczędzisz, nawet do 50% ceny biletu

Ceny biletów na stronie kolei rosyjskiej wynoszą około: wagon kupiejny z Moskwy do Irkucka – 1400 zł. Wagon plackarta – ponad 600 zł.

Do samej ceny biletu na Kolej Transsyberyjską, dolicz też koszty uzyskania rosyjskiej wizy, a także wydatki na miejscu, np. wyżywienie, noclegi czy lokalne przejazdy. Jeśli chcesz, poza przejazdem, przeżyć więcej unikalnych doświadczeń, wybierz się na wyprawę do Syberii, która obejmuje wycieczkę Koleją Transsyberyjską.

Wyprawa Koleją Transsyberyjską – zimą czy latem?

Czy ta opowieść pobudziła Twoją wyobraźnię? Chcesz doświadczyć magii widoków syberyjskiej tajgi i niepowtarzalnej atmosfery w pociągu podczas podróży? Bezsprzecznie kolejowa podróż przez stepy Azji jest jedyną w swoim rodzaju przygodą. Taką, którą zapamiętasz na całe życie.

Urok tej podróży jest całkowicie inny, w zależności od pory roku. Bajkał zimą, czyli Morze Syberii, to potęga natury! Przypomina szklany klejnot i ciągnie się po horyzont. Krystalicznie czysta woda zamarza w kilkumetrowy lód, który ani drgnie pod naciskiem kilkutonowych pojazdów. A pod taflą lodu, której widoczność sięga nawet kilkudziesięciu metrów, widać podwodne królestwo: rośliny, kamienie, ryby. Na powierzchni ogromne kostki lodu mienią się odcieniami turkusu w zimowym słońcu. Liczne pęknięcia tworzą mozaikowe wzory, istny spektakl natury. Bajkał eksplorować można samochodami (legendarnymi UAZ-ami), pieszo, na łyżwach czy na nartach.

Zobacz, jak spektakularnie prezentuje się Bajkał zimową porą:

Soul Travel prowadzi wyprawę na Syberię (Bajkał i Buriacja), której częścią jest podróż Koleją Transsyberyjską. Sprawdź aktualne wyprawy lub zapytaj nas o stworzenie indywidualnej wyprawy dla Ciebie i Twoich znajomych.

Latem, Morze Syberii również roztacza swój urok. Olchon – największa wyspa Bajkału – staje się centrum aktywności mieszkańców. Z początkiem sierpnia odbywa się święto Tajłagan, czyli zjazd szamanów z Buriacji i innych rejonów Syberii. Uczestnicy wyprawy nad Bajkał z Soul Travel biorą w nim udział, poznając wielogodzinne, rdzenne rytuały.

buriacja-szamanizm-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Przyroda Bajkału zachwyca o tej porze roku swoją surowością, rozległymi stepami i górami. Piaszczyste plaże i gorące źródła koją zmysły w bliskim kontakcie z przyrodą. A w tych rejonach jest ona wręcz endemiczna, jak chociażby foka bajkalska, którą można dostrzec wylegującą się na skałach. Bajkał to około 725 gatunków zwierząt i 150 roślin, które spotkasz jedynie tutaj.

Przyroda Syberii i jej lokalne tradycje warte są wyprawy w te rejony o każdej porze roku!

  • Renata Sabela

    Renata Sabela

    Redaktorka

    Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

    Renata Sabela

    Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

    Założycielka biura etycznych podróży Soul Travel i organizatorka konferencji Fair Travel Event.

    Organizuję kameralne wyprawy do odmiennych kultur, w tym miejsc, których nie znajdziesz w przewodnikach. To fotoekspedycje, niszowe wyprawy, weekendowe warsztaty fotograficzne, podróże szyte na miarę, a także motywacyjne wyjazdy incentive. Przeprowadziłam ponad 150 wypraw na kilku kontynentach.

    Od lat przyjaźnię się z przedstawicielami rdzennych kultur i zapraszam Cię do ich świata.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie