Malediwy – atrakcje turystyczne na rajskich wyspach

butikowe-biuro-podrozy-alternatywnych-sylwia-malachowska-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Sylwia Małachowska

Redaktorka

Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Jak wyobrażasz sobie wakacje marzeń? Czy masz ochotę wykąpać się w krystalicznie czystych, lazurowych wodach oceanu, wypocząć na plaży z białym piaskiem, a rano zejść z domku prosto w ciepłe wody laguny? Takie atrakcje czekają Cię podczas wycieczki na Malediwy. Dla jednych brzmi to jak kwintesencja raju na Ziemi, inni uważają, że ten archipelag to nudny kierunek na wakacje, wyłącznie dla amatorów plażowania. Kto ma rację?

Wbrew pozorom, na Malediwach nie brakuje ekscytujących atrakcji turystycznych, które gwarantują przeżycia wielbicielom aktywnego wypoczynku. Już samo nurkowanie w przejrzystym oceanie pozwala odkryć podwodny świat koralowców i rozmaitych stworzeń. Malediwy to około 1200 wysepek na 26 koralowych atolach! Każda z nich jest unikalna. Poznaj najważniejsze informacje o Malediwach: atrakcjach, ciekawostkach, wyspach i atolach.

Malediwy – wyspy Oceanu Indyjskiego

To rajski archipelag na Oceanie Indyjskim. Kraj składa się w większości z nie bagatela 1192 wysp, które rozciągają się na długości ponad 800 kilometrów. Te najbardziej wysunięte na południe sięgają aż do równika. Chociaż kraj zajmuje powierzchnię około 90 000 kilometrów kwadratowych, tylko 298 kilometrów kwadratowych to suchy ląd. Resztę stanowią wyspy.

Nie więcej niż 200 wysp Malediwów jest zamieszkanych, reszta obejmuje ponad 100 ośrodków turystycznych i wysp bezludnych (niezamieszkałych). Część jest wykorzystywana do rybołówstwa i działalności rolniczej.

Atole niczym sznur pereł

Mówi się, że Malediwy przypominają swoim wyglądem sznur pereł rozrzuconych po ciemnoniebieskim Oceanie Indyjskim. Charakterystyczne, śnieżnobiałe wyspy malediwskie rozciągają się na 26 atolach –  formacjach koralowych przypominających pierścienie. Oto lista atoli na Malediwach:

  • Atol Ihavandhippolhu
  • Atol Thiladhunmathi
  • Atol Maamakunudhoo
  • Atol Etthingili Alifushi Atoll
  • Atol Maalhosmadulu Uthuruburi
  • Atol Fasdhūetherē (Fasdhūtherē)
  • Atol Maalhosmadulu Dhekunuburi
  • Atol Goidhu Atoll
  • Atol Faadhippolhu
  • Atol Kaashidhu Atoll
  • Atol Gahaafaru (Gaafaru) Atoll
  • Atol Male’atholhu Uthuruburi
  • Atol Male’atholhu Dhekunuburi
  • Atol Thoddu Atoll
  • Atol Rasdhu Atoll
  • Atol Ari Atoll
  • Atol Felidhe Atoll
  • Atol Vattaru Atoll (Falhu)
  • Atol Mulaku Atoll
  • Atol Nilandhe Atholhu Uthuruburi
  • Atol Nilandhe Atholhu Dhekunuburi
  • Atol Kolhumadulu
  • Atol Haddhunmathi
  • Atol Huvadhoo Atoll
  • Atol Fuvahmulah
  • Atol Addu

Północny atol Male jest jednym z dwóch największych atoli na Malediwach. Składa się z wyspy Malé ze stolicą Malé, wyspy  Hulule z międzynarodowym lotniskiem i wielu głównych wysp turystycznych. Innym ważnym atolem jest Addu atoll, w którym znajduje się dawna brytyjska baza lotnicza Gan. Interesuje Cię mapa atoli? Zerknij na tę poniżej.

Rajskie Malediwy – mapa i położenie

Gdzie leżą Malediwy? Dokładne położenie tego archipelagu nie jest wcale oczywiste. Malediwy znajdują się na Oceanie Indyjskim. Leżą 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Wyspy, które tworzą kraj rozciągają się na ponad 820 km z północy na południe i 130 km ze wschodu na zachód.

Malediwy – ciekawostki i informacje praktyczne

Stolica MalediwówMalé

Czy wiesz, że Malé – stolica Malediwów – jest jedną z najgęściej zaludnionych stolic na świecie? Malé znajduje się na najbardziej wysuniętym na południe krańcu północnego Atolu Male (Atolu Kaafu). Miasto warto zobaczyć i wybrać się tu chociaż na parę godzin. Znajdziesz tu kilka miejsc wartych zwiedzenia: Old Friday Mosque, targ rybny czy Ulicę Pamiątek.

Czas / godzina na Malediwach

Obowiązujący czas na Malediwach to UTC/GMT +5 godzin, czyli jeśli w Polsce jest godzina 21.00, to na wyspach wybija północ.

Język na Malediwach

Zastanawiasz się jakim językiem posługują się mieszkańcy Malediwów i czy łatwo będzie Ci się z nimi komunikować? Choć językiem narodowym jest diwehi, większość Malediwczyków bez problemu komunikuje się po angielsku. Mało tego – wielu pracowników różnych kurortów na Malediwach posługuje się językiem francuskim, niemieckim, mandaryńskim i innymi językami międzynarodowymi.

Podstawowe zwroty, które warto poznać przed podróżą na Malediwy to:

  • Witaj/cześć – Assalaamu Alaikum
  • Miło cię poznać – Baddhalu vee thi varah ufavejje
  • Do widzenia – Dhanee/Vakivelan
  • Jak się nazywasz? – Kon nameh tha kiyanee?
  • Nazywam się… – Aharenge namakee…
  • Jak się masz? – Kihineh?
  • Dobrze, dziękuję – Ran’galhu, shukuriyaa
  • Tak – Aan
  • Nie – Noon
  • Dziękuję – Shukriyaa (from Hindi)
  • Nie ma za co – Maruhabaa

Religia na Malediwach

Islam jest religią państwową Malediwów. Konstytucja Fehi Ganoon z 2008 r. jasno określa znaczenie prawa islamskiego w tym kraju. Wymaga ona, aby status obywatelstwa opierał się na przynależności do religii państwowej.

Podczas wycieczki na Malediwy warto pamiętać o rozwadze w dobieraniu ubioru i unikaniu stroju, który mógłby zostać uznany za wyzywający. To kwestia poszanowania lokalnej kultury. Oczywiście w miejscach takich jak plaża, resorty, łodzie wycieczkowe można bez skrępowania chodzić np. w bikini.

Czytaj też: Jesteś gościem w podróży? Szanuj lokalną kulturę i zwyczaje

Waluta na Malediwach

Walutą obowiązującą w tym kraju jest rupia malediwska. 1 rupia to obecnie równowartość 30 gr. Łatwo więc policzyć, że 100 rupii da nam 30 zł. W Malé na lotnisku i na wyspach, na które przyjeżdżają turyści, ogólnie akceptowana jest zagraniczna gotówka – najczęściej dolary amerykańskie, ale funty brytyjskie i euro też są akceptowane. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć ze sobą rupię malediwską. Zwłaszcza kiedy korzystasz na wakacjach z lokalnych sklepów i usług.

Sprawdź: Dlaczego warto kupować lokalne produkty i wspierać lokalne biznesy w podróży?

Kiedy lecieć na Malediwy?

Przez cały rok pogoda na Malediwach jest gorąca i słoneczna. Miesiące od listopada do kwietnia są idealne na zwiedzanie, a grudzień jest najbardziej ruchliwy turystyczne, uchodzi za szczyt sezonu. Od maja do października monsun jest w pełnym rozkwicie. Wiele osób twierdzi jednak, że najlepszy miesiąc na zwiedzanie Malediwów to wrzesień: jest wtedy gorąco, ale da się wyczuć delikatną bryzę, dzięki której temperatury nie są uciążliwe.

Malediwy – największe atrakcje turystyczne

Malediwy to kraj dziesiątek atrakcji, ciekawych miejsc do zwiedzania i doświadczeń do przeżycia. Potraktuj więc poniższą listę jako wstęp do poznawania atrakcji Malediwów. Kolejność miejsc jest przypadkowa.

Banana Reef

To malediwska atrakcja znana jako jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Co więcej, Banana Reef była pierwszym miejscem nurkowym na Malediwach, które zyskało uznanie za licencjonowane nurkowanie i szkolenia z tej dziedziny.

To miejsce, które przyciąga bujnym życiem morskim, koralowcami, niesamowitymi klifami i jaskiniami. A dzięki niezliczonym możliwościom przeżycia przygody, jest to ulubione miejsce na Malediwach dla poszukujących adrenaliny.

Malé – stolica Malediwów

Malé dla części odwiedzających Malediwy to nic innego jak zurbanizowany punkt na nieskalanym metropoliami horyzoncie. Stolica Malediwów zwykle wykorzystywana jest jako punkt tranzytowy na różne wyspy archipelagu. Inni pragną jednak dłuższego spojrzenia na to miasto i poświęcają więcej czasu na jego zwiedzanie. Co zatem zwiedzać w malediwskiej stolicy?

Old Friday Mosque

To najstarszy meczet w kraju. Został zbudowany w 1656 r. Tym, co zachwyca jest jego piękna konstrukcja, która została wykonana z kamienia koralowego. Charakterystyczny dla tego meczetu jest również niebiesko-biały minaret, datowany na 1675 r. Obok Old Friday Mosque znajdziesz cmentarz z misternie rzeźbionymi nagrobkami.

Targ rybny

To jedna z największych atrakcji stolicy Malediwów. Jeśli chcesz kupić i przygotować sobie świeżą rybę, pamiętaj, aby na targ przyjść wcześnie rano. Rybacy kończą sprzedaż najpóźniej w południe.

Most im. Przyjaźni Chińsko-Malediwskiej

Ten imponujący kawałek inżynierii łączy Malé z lotniskową wyspą Hulhule. Jednak w przeciwieństwie do większości grobli łączących wyspy w innych częściach kraju, ten projekt o wartości 250 mln USD, obejmuje otwarte morze. A to z kolei oznacza, że aby go zbudować, ​​na dnie morskim posadzono ogromne betonowe podpory.

Muzeum Narodowe Malediwów

Muzeum Narodowe Malediwów to zabytkowy budynek. Mieści się w nim dobrze utrzymana kolekcja artefaktów, które pomagają w prześledzeniu niezwykłych wydarzeń historycznych tego archipelagu. Muzeum posiada ogromny zbiór królewskich antyków, począwszy od czasów buddyjskich i islamskich, co czyni je rajem dla miłośników historii i rzemiosła.

Wyspa Nalaguraidhoo – kwiat mórz

Wyspa Nalaguraidhoo w południowym atolu Ari jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji na Malediwach. Ozdobiona pięknymi plażami, tropikalnymi kwiatami i bujną zielenią, przyciąga ogromną liczbę turystów pragnących wypocząć na łonie natury. Błękitne wody, lśniące plaże i bajeczne kurorty to coś, za co turyści pokochali to miejsce, szczególnie nowożeńcy.

Wyspa Alimatha – pływanie kajakiem po spokojnych wodach

Położona na wschodnim krańcu Malediwów wyspa Alimatha znajduje się na atolu Vaavu. Dzięki lazurowej, krystalicznie czystej wodzie – nadającej się do nurkowania, snorkelingu i pływania łódką – wyspa stała się ulubionym miejscem na malediwskie, rodzinne wakacje i miodowe miesiące. Centrum masażu ajurwedyjskiego, mecze siatkówki na skąpanych w słońcu plażach, SPA, bary i restauracje sprawiają, że jest to topowa destynacja wśród popularnych miejsc turystycznych na Malediwach.

Atrakcje Malediwów – Dhigurah

Dhigurah to spokojniejsza alternatywa – urocza, czysta i przyjazna lokalna wyspa z około 600 mieszkańcami i 10 pensjonatami. To bardzo długa wyspa, z piękną plażą z białym piaskiem. Wzdłuż głównej ulicy znajduje się plaża bikini, kilka kawiarni i mnóstwo sklepów z pamiątkami. To wspaniała baza wypadowa na nurkowanie i plażowanie.

Malediwy – domki na wodzie

Większość kurortów na Malediwach ma swoje prywatne wyspy i bungalowy nad wodą lub inaczej – domki na wodzie. Nocleg w nich to niezapomniane wspomnienia z wakacji wśród turkusowych wód. Taki dom pozwala wskoczyć bezpośrednio do wody, a potem snorkelować, pływać lub opalać na drewnianym podeście.

Obserwacja wielorybów i delfinów

Czy wiesz, że Malediwy to jedno z 5 najlepszych miejsc na świecie do obserwacji delfinów? Są one domem dla ponad 20 różnych odmian tych zwierząt. Można tu łatwo zauważyć delfina bąbelkowego, wieloryba melonowego, płetwala błękitnego czy gridwala. Kochasz delfiny? To najlepsza wiadomość jaką usłyszysz!

Zobacz: Cała prawda o delfinarium i pływaniu z delfinami, czyli co kryje „uśmiech” delfina?

Malediwy – atrakcje turystyczne poza utartym szlakiem

Czy w tak popularnym miejscu da się podróżować w rytmie slow? Nie tylko zwiedzać, ale przede wszystkim doświadczać, czerpiąc jednocześnie z piękna natury? Oczywiście. Malediwy nie różnią się pod tym względem od innych destynacji, a kluczem do takiego podróżowania jest… lokalność.

Kilka lat temu Malediwy umożliwiły mieszkańcom otwieranie pensjonatów i przyjmowanie podróżnych na lokalnie zamieszkanych wyspach (nie tych stricte turystycznych). To zapewniło możliwość przeżywania podróży głębiej, lepszego poznania lokalnej kultury i społeczności, z dala od kurortów. 

Za zatrzymaniem się w domach lokalnych mieszkańców idą kolejne korzyści: możliwość autentycznych przeżyć. Zamieszkując u lokalnej rodziny możesz wspólnie z gospodarzami przygotować tradycyjny posiłek i spędzić z nimi czas poznając Malediwy oczami mieszkańców.

To także szansa na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię do miejsc, do których normalnie trudno byłoby dotrzeć. Chcesz oglądać delfiny z zachowaniem etyki podróżowania? Wybierz się na rejs małą, prywatną łódką rodziny, u której mieszkasz, a unikniesz hałasu i tłumu turystów.

Nieoczywiste Malediwy – ciekawostki o rajskich wyspach

Zaskakujące jest to, co mówi się o pochodzeniu charakterystycznego dla Malediwów białego piasku. Skąd bierze się na tutejszych plażach? Powstaje dzięki papugorybom, które poszukując jedzenia miażdżą koralowce, po czym… wypróżniają się drobnym piaskiem. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, ile piasku w ciągu roku może  wytworzyć papugoryba. Zgadniesz? To aż około jednej tony!

Jaki kraj jest położony najniżej na świecie? Tak, to Malediwy! Najwyższy, naturalny punkt tego kraju nie przekracza wysokości 1,8 m n.p.m.

źródła:

  • Club Med, Top Phrases and Greetings to Know When Visiting the Maldives [online], www.clubmed.co.id/l/blog/top-phrases-and-greetings-to-know-when-visiting-the-maldives, dostęp: 16.08.2022
  • Itinari, Grand Friday Mosque, Malé [online], www.itinari.com/pl/location/grand-friday-mosque-male, dostęp: 16.08.2022
  • NaMalediwy, Malediwy – lokalizacja [online], www.namalediwy.pl/lokalizacja, dostęp: 16.08.2022
  • Natucate, Travel Guide Maldives [online], www.natucate.com/en/destinations/travel-guide-maldives, dostęp: 16.08.2022
  • butikowe-biuro-podrozy-alternatywnych-sylwia-malachowska-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

    Sylwia Małachowska

    Redaktorka

    Event & social media managerka. Za kulisami mediów społecznościowych, Slow Travel i Fair Travel Event. Z marketingiem internetowym związana zawodowo od 8 lat.

Odkryj inspirujące wyprawy

Polecane wyprawy

Wyjątkowe wyprawy poza utartymi szlakami, warsztaty fotograficzne w klimatycznych miejscach i podróże w rytmie slow, które celebrują lokalne tradycje.

Zobacz wszystkie