Ale Meksyk! Co warto zobaczyć i czego doświadczyć na północy Meksyku?

Hanna Zaborska

Hanna Zaborska

Redaktorka

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Hanna Zaborska

Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Gigantyczny kraj, ponad sześć razy większy od Polski. Do tego kipiący atrakcjami – od przyrodniczych po kulturowe. W planie wojaży masz Meksyk? Chcesz sprawdzić, gdzie pojechać, aby prawdziwie nasiąknąć krajobrazem i kulturą tego kraju? Twojej uwadze polecamy Północny Meksyk – atrakcje spoza nurtu masowej turystyki. Co warto zobaczyć w tej części kraju? Jakie doświadczenia przywieźć z podróży?

Dziewiczy Północny Meksyk – atrakcje turystyczne poza głównym „szlakiem”

Atrakcje turystyczne Meksyku wcale nie muszą oscylować wokół tłumnie odwiedzanego Mexico City (stolica Meksyku), Bacalar (Laguny Siedmiu Kolorów), Tulum, Uxmal i prehistorycznego miasta Majów Chichen Itza (wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), czy cenot (studni kresowych) na Jukatanie. I choć półwysep Jukatan ma swoje mocne strony, to amatorzy dziewiczych atrakcji zatracą się po północnej stronie Meksyku. A może znasz już Jukatan na tyle dobrze, że poszukujesz nowych wrażeń?

meksyk-ciekawe-miejsca-baja-california-plaza-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Północny Meksyk skradnie Ci serce, jeśli unikasz turystycznych kurortów, a jednocześnie nie chcesz narzekać na brak atrakcji. To tutaj zachwycisz się widokami w meksykańskiej Kolei Transsyberyjskiej, poznasz sekrety biegaczy z plemienia Indian Tarahumara czy spotkasz się niemal oko w oko z majestatycznym pływaczem szarym. Na amatorów plażowania czekają zjawiskowe plaże w Baja California. Są szanse, że któreś z tych doświadczeń (a może wszystkie) zrobi na Tobie większe wrażenie niż zwiedzanie zabytków w Meksyku.

To, jak? Dasz się skusić na wirtualny trailer? Obiecuję zapierające dech w piersiach sceny, jak z najlepszych filmów przyrodniczych i programów dokumentalnych. Ale to tylko wstęp do wycieczki do Meksyku w realu. Dlatego nie zdradzę wszystkich szczegółów, a jedynie rozbudzę apetyt na kolorowy Meksyk. Ciekawe miejsca, kultura i zwyczaje, rzadko spotykane zwierzęta… Jest w czym wybierać! Aby ich ilość, wbrew powiedzeniu „Ale Meksyk!”, nie przyprawiła Cię o zawrót głowy, przedstawię Ci kilka wyselekcjonowanych atrakcji turystycznych Meksyku Północnego.

Baja California, czyli raj w Meksyku. Co warto zobaczyć?

Inaczej Kalifornia Dolna na Półwyspie Kalifornijskim. Prawdopodobnie w przewodnikach turystycznych nie znajdziesz tego miejsca. Na próżno szukać tutaj starożytnych miast, piramid. Za to wypoczynek w takich okolicznościach przyrody to gratka dla podróżników.

Wypoczynek na rajskich plażach i w krystalicznie czystych wodach zatoki, offroad po pustynnej rozległej przestrzeni, przypominają bajeczne kadry z filmów kręconych w Meksyku.

Pustynia tętniąca życiem – księżycowe krajobrazy i zachody słońca

Oczy zadziwia księżycowy, pustynny krajobraz, który nie ma nic wspólnego z monotonią. Ta pustynia żyje! Ruchome wydmy, potężne góry Sierra Madre, w słońcu prężą się gigantyczne kaktusy, rozkwitają kolorowe kwiaty, na szczytach roślinności przeczesują pióra sępy, a na tle spektakularnych zachodów słońca przebiegają niepostrzeżenie kojoty. W Baja California zachody słońca są wyjątkowo intensywne, wręcz krwistoczerwone. Do tego słońce onieśmiela swoimi rozmiarami.

meksyk-atrakcje-turystyczne-baja-california-zachod-slonca-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Takich fotograficznych kadrów warte są wakacje w Meksyku! I nie wymagają stania w kolejce, jak do rzeźby Daniela Poppera w Tulum. To wciąż nieodkryty przez masową turystykę Meksyk.

Atrakcje turystyczne w Kalifornii Dolnej mają znacznie więcej do zaoferowania. (Nie)jedna z nich zapewni wspomnienia na całe życie. Szczególnie, jeśli zabierzesz ze sobą dzieci.

Przyrodnicze atrakcje Meksyku. Bliskie spotkanie z pływaczem szarym

Jaki miłośnik przyrody nie chciałby spotkać w naturalnym środowisku waleni? W Baja California jest to możliwe. Te olbrzymie ssaki przypływają z Alaski, aby w ciepłych wodach laguny urodzić potomstwo. Od stycznia do marca są największe szanse, aby zaobserwować wale szare, zwane też pływaczami. Osiągają one długość do 14 metrów i ważą nawet 35 ton!

Ogromne walenie, zwinnie manewrujące ciałem, ocierają się o łodzie z turystami. Jeśli podpłyną tak blisko, mogą muskać Twoją dłoń…

meksyk-atrakcje-turystyczne-baja-california-plywacz-szary-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Ten, kto ma szczęście, spotka je i poza sezonem. Taka sytuacja przydarzyła się Renacie Sabeli. Przeczytaj relację z jej podróży na Półwysep Kalifornijski: Meksyk – spotkanie z waleniami poza sezonem

Plemię Tarahumara (Rarámuri) – najwybitniejsi biegacze świata w… sandałach

Jedna z największych grup rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Lud Tarahumara od pięciu wieków zamieszkuje kaniony na północy gór Sierra Madre. Tam schronili się przed hiszpańską konkwistą. Nazywają siebie Rarámuri, co dosłownie znaczy lekkostopi. To niezwykle spokojni, skromni ludzie, słynący z ekstremalnej wytrzymałości, która umożliwia im szybkie pokonywanie nawet kilkudziesięciu kilometrów dziennie bez zadyszki. Bieganie to ich naturalna część życia, element wielowiekowych tradycji. Ścigają zwierzynę przez wiele godzin aż ta straci siły. Rekreacyjnie organizują wyścigi na 200-300 kilometrów. Spędzają też wolny czas na bieganiu.

Osiągają spektakularne wyniki, a nie stosują żadnych specjalnych diet, treningów ani sprzętów. Biegają zwykle boso lub w prostych sandałach.

O fenomenie biegaczy z Meksyku powstała książka Urodzeni biegacze. Jej autor – Christopher McDougall – ukazuje rezerwy tkwiące w ludzkim ciele i zachęca do zaufania naturze.

Dotarcie do najlepszych długodystansowców na świecie nie jest proste. Choć nie ukrywają się przed światem, znalezienie ich miejsca zamieszkania, wymaga cierpliwości i krzepy. Tarahumara zamieszkują bowiem niedostępne górskie tereny. Obcy niespecjalnie ich interesują. W relacjach dalecy są od ciekawych świata Meksykanów, którzy zasypują przyjezdnych pytaniami. Mają neutralny stosunek do odwiedzających ich turystów. Po prostu skupiają się wyłącznie na swoim świecie i tradycjach. Chronią swoją tożsamość. A cisza jest dla nich sposobem na życie.

Interesuje Cię kultura Meksyku? Chcesz poznać ciekawostki o życiu tradycyjnych społeczności? Zerknij tutaj: Indianie Huichol (Huiczole) i ich tradycyjna sztuka Wixáritari

kultura-meksyku-lud-tarahumara-kobieta-w-tradycyjnym-ubraniu-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Mężczyźni opasani są wokół bioder bawełnianymi przepaskami, na głowach mają szerokie opaski, na stopach noszą sandały zrobione na przykład z kawałka opony i przewiązane rzemykiem. Kobiety ubrane są w jaskrawe, zwykle falbaniaste spódnice i kwieciste chusty. Są też członkowie tej społeczności wyglądający współcześnie, ubrani w dżinsy i kowbojki. Ale to tradycyjne stroje stanowią kontrast na tle surowego, górskiego krajobrazu. A, jeśli o nim mowa…

Co warto zobaczyć w Meksyku? Kanion Miedziany i przejażdżka pociągiem El Chepe

Ciąg dalszy wycieczki śladami społeczności Tarahumara. Mieszkają oni w trudno dostępnym terenie Kanionu Miedzianego – w jaskiniach lub chatach z drewna. Ciężko tam o jedzenie, jak też kontakt z drugim człowiekiem.

Cobre Canion (Sierra Tarahumara), czyli Kanion Miedziany w Meksyku, to wąwóz aż 4-krotnie większy od Wielkiego Kanionu w USA. A wciąż niewiele turystów o nim wie. Trudno opisać widok, jaki roztacza się z kanionu. Jego ściany mienią się odcieniami zieleni i miedzi. Spokój, majestat, piękno, rześkość powietrza… Tego doznasz w tej scenerii.

meksyk-ciekawe-miejsca-kanion-miedziany-tarahumara-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wąwóz Miedziany w Meksyku to inna wersja raju. Mniej tłoczna niż atrakcje turystyczne na Jukatanie, mniej lazurowa niż Baja California i jeszcze spokojniejsza, za to zwiedzanie tych rejonów, onieśmiela najbardziej wytrawnych podróżników.

Aby tam dotrzeć warto przejechać trasę pociągiem El Chepe. Warunki podróży są komfortowe. Ekspresowy pociąg z panoramicznym wagonem widokowym przemierza trasę Chihuahua-Los Mochis. A ta wiedzie do miejsca zamieszkania Tarahumara.

Podróż pociągiem El Chepe to jedna z największych atrakcji turystycznych w Meksyku. Oglądasz zróżnicowane krajobrazy, których zobaczenie wymagałoby wielodniowego trekkingu. Wijące się rzeki, rozległe kaniony i przepaście, gęste lasy – wszystko tuż za szklaną witryną.

meksyk-atrakcje-kanion-miedziany-pociag-el-chepe-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Przez całe Sierra Madre wiją się tory, zbocza przecinają dziesiątki tuneli i mostów. Kolej budowano 80 lat, aby za jej pomocą wywozić łupy, m.in. srebro. Dziś El Chepe (skrót od Chihuahua-Pacifico) służy jako atrakcja turystyczna. To z jego wagonów co rusz wystają głowy przyjezdnych, oglądających Kanion Miedziany w całej okazałości. A jest na co patrzeć! Punkty widokowe podczas przejażdżki El Chepe umożliwiają podziwianie okolicy, którą trudno objąć wzrokiem.

Linia pociągu El Chepe należy do 10. najpiękniejszych tras świata. To wystarczający powód, aby dopisać ją na listę atrakcji turystycznych w Meksyku Północnym.

Północny Meksyk – atrakcje turystyczne, o których słyszało niewielu…

Północ kraju jest odmienna niż cały Meksyk. Atrakcje turystyczne udowadniają, że warto poszukać miejsc nieodkrytych przez masową turystykę. Na Półwyspie Kalifornijskim wypoczniesz równie wspaniale jak na Jukatanie, a zaznasz więcej spokoju.

Możesz też liczyć na atrakcje kulinarne. Meksykańska kuchnia w tej części kraju słynie z owoców morza i wybornych win. Regionalne specjały, dziewicza przyroda i różnorodność kultury Meksyku. Czego chcieć więcej?

Poznaj zwyczaje, o których warto wiedzieć przed podróżą do Meksyku. Ciekawie opowiada o nich mieszkanka Meksyku i nasza przewodniczka, Iwona Klemczak:

Jeśli chcesz powierzyć przygotowanie wyprawy do Meksyku w ręce znawców regionu, zapytaj Soul Travel o podróże szyte na miarę lub wybierz się z nami na wyprawę Szlakiem Urodzonych Biegaczy.

Jaki masz plan na doświadczenie mniej turystycznej strony Meksyku?

 • Hanna Zaborska

  Hanna Zaborska

  Redaktorka

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Hanna Zaborska

  Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.

  Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.

  W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

  Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie