Królewski Festiwal Wysokogórski.

Większość podróży do Bhutanu odbywa się w trójkącie Paro – Thimpu – Punakha. My wyruszymy wgłąb dolin Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i ukrytych wiosek, rzadko odwiedzanych przez turystów. Udamy się na północ do wspaniałej mniejszości bhutańskiej – ludu Laya, grupy etnicznej zamieszkującej podnóże Himalajów. Do Laya nadal nie dochodzi żadna droga a jedyną możliwością jest trekking. W takich miejscach tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter. Wyprawa w góry (średniej trudności trekking) wymaga zgranej ekipy pomocników i komfortowej oprawy kempingowej. A o to, po naszych kilkudziesięciu podróżach do Bhutanu, wiemy jak zadbać.

Znajdziemy się w jednym z bardziej niesamowitych miejsc w Himalajach, w białym punkcie na mapie świata, które corocznie odwiedza najwyżej 250 podróżników. Tam weźmiemy udział w jednym z najpiękniejszych festiwali w Bhutanie. Znajdziemy też czas by każdy z nas mógł pobyć z górami sam na sam, nasycić się ich ciszą, spokojem i pięknem. Po powrocie na zachód kraju, nie zabraknie wyprawy do Taktsang – Tygrysiego Gniazda – symbolu kraju. Owszem, Taktsang to najbardziej odwiedzane miejsce w Bhutanie. My jednak odwiedzimy je w taki sposób, by być tam sam na sam z mnichami.

Ta wyprawa skierowana jest dla osób zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

Pobierz ilustrowany PDF

Bhutan – mapa i pogoda

Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat w Bhutanie jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Jaka jest pogoda w Bhutanie w październiku? Temperatura wynosi zwykle między 5° a 18° C. Mogą wystąpić opady deszczu.


Co się wydarzy w trakcie wyprawy?

  • udział w jednym z najpiękniejszych festiwali w Bhutanie, na który zjeżdżają nomadzi z różnych części Bhutanu
  • uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności w dolinie Phunaka i na płaskowyżu Laya
  • wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
  • wizyta w świątyni Tygrysiego Gniazda bez tłumów
  • zwiedzanie największego miast Bhutanu: Thimpu, Punakha i Paro
  • dwa wspaniałe trekkingi z widokami na Himalaje
  • widowiskowe loty nad Himalajami (z Kathmandu do Paro i z powrotem)
  • zakwaterowanie w starannie wybranych hotelach oraz na królewskim eko-kempingu
  • tradycyjna, lecznicza kąpiel w gorących źródłach
  • degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
  • świetna kuchnia bhutańska w restauracjach, jak i na kempingu

Plan wyprawy

Wylot z Warszawy i przelot przez jeden z portów do Kathmandu. Przylot do Kathmandu w późnych godzinach nocnych. Zakwaterowanie w hotelu w Kathmandu przy lotnisku.

Kolacja w restauracji. Nocleg w Kathmandu.

bhutan-wyprawa-himalaje-swiete-postacie-soul-travel

Lot Katmandu – Paro to gratka sama w sobie. Samolot leci bowiem bardzo blisko himalajskich ośmiotysięczników. Jeśli tylko pogoda dopisze (z czym jesienią raczej nie ma problemu) Mount Everest, Lhotse, Makalu a potem Kandzendzonga widoczne są jak na dłoni.

bhutan-trekking-paro-mnisi-soul-travel

Lądowanie o poranku na lotnisku w Paro robi wrażenie na każdym, nawet po wielogodzinnej podróży. Paro to prawdopodobnie jedno z najpiękniej położonych lotnisk na świecie – w głębokiej dolinie, pośród pól ryżowych, otoczone wysokimi szczytami, na zboczach których widać bhutańskie świątynie.

Z lotniska autokarem pojedziemy wprost do stolicy Bhutanu, Thimpu (przejazd 1h) i zakwaterujemy się w hotelu w samym centrum miasta. Wizytę w stolicy zaczniemy od wycieczki na jedno ze wzgórz otaczających miasto. Tam znajduje się największy na świecie (przynajmniej tak twierdza Bhutańczycy) posąg siedzącego Buddy. Gigantyczny pomnik ma ponad 50 metrów wysokości i wykonany jest z pozłacanego brązu. W świątyni pod posągiem zobaczymy 125 tysięcy małych posążków Buddy – to dary od darczyńców z całego świata. Z tarasu przed posągiem rozciąga się też piękny widok na miasto.

wyprawy-bhutan-paro-dzong-mnisi-soul-travel

Dalej ruszymy do Thimpu by zobaczyć niewielką świątynię Memorial Stupa, ufundowaną ku czci Trzeciego Króla. To miejsce niezwykłe – wokół świątyni gromadzą się starsi mieszkańcy miasta, modlą się, kręcą licznymi młynkami modlitewnymi. Wieczorem zajdziemy również do okazałego dzongu Taschhoe, który jest głównym ośrodkiem władzy świeckiej i religijnej w Bhutanie.

Lunch i kolacja w restauracji.

Nocleg w hotelu w Thimpu.

Rankiem wyjedziemy z hotelu i wijącą się drogą ruszymy w stronę przełęczy Dochu-La położonej na wysokości 3080 m n.p.m. Jeśli będziemy mieli szczęście i widoczność będzie dobra, z przełęczy rozciąga się fantastyczna panorama na bhutańskie Himalaje z kolekcją szczytów powyżej 7000m n.p.m.

Z przełęczy ruszymy do miejscowości Punakha, ale zanim tam dojedziemy zatrzymamy się pośród pól ryżowych, by wybrać się na krótki spacer do świątyni Chimmi Lhakhang. To miejsce poświęcone mędrcowi o nazwisku Drukpa Kinlay. To postać historyczna żyjąca w Bhutanie w XV wieku a dziś uważana za jednego z największych nauczycieli buddyzmu. Kinlay zyskał przydomek „Boski szleniec” dzięki niekonwencjonalnym metodom nauczania i temperamentowi, a jego świątynia poświęcona jest płodności.

bhutan-wyprawa-dochula-przelecz-klasztor-soul-travel

Popołudnie spędzimy w Punakha. Odwiedzimy Punakha Dzong (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez założyciela Bhutanu Zhabdunga Nawanga Namgyala u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. To drugi najstarszy dzong w Królestwie będący dziś zimową rezydencją Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 innych mnichów. Dzong w Punakha był kiedyś stolicą Bhutanu, tu miała miejsce koronacja pierwszego króla.

bhutan-trekking-punakha-dzong-soul-travel

Pod wieczór pójdziemy na spacer nad rzekę Pho Chu i przejdziemy się zapierającym dech w piersiach wiszącym mostem o długości 180 metrów.

Lunch i kolacja w restauracji.

Nocleg w hotelu w Punakha.

Rano ruszymy malowniczą drogą w stronę miejscowości Gasa, która leży w sercu największego parku narodowego Jigme Dorji. Gasa to wrota do wysokich szczytów bhutańskich Himalajów. W miasteczku odwiedzimy wpierw Tashi Tongmon Dzong – nietypowy bo zbudowany na planie półokręgu, górujący nad całą doliną.

Laya-bhutan-domy-podróż-soul-travel

Z Gasy ruszymy już na piechotę (ok. 1,5 h trekkingu) dalej na północ do małej wioski o nazwie Koina. Tu będzie na nas czekał królewski camping i kolacja. To będzie jedna z piękniejszych nocy naszej podróży, Koina leży bowiem wśród gór, na wysokości 3240m n.p.m. Niebo nad nami przyprawi niejedna osobę o zawrót głowy.

Lunch w restauracji, kolacja na kempingu.

Nocleg na kempingu w namiotach.

Po śniadaniu rozpoczynamy naszą drogę przez łąki i piękne lasy gigantycznych drzew jodłowych, przeskakując małe strumienie i pnąc się sukcesywnie do góry.  To dawny szlak wzdłuż pastwisk i pól wykorzystywanych powszechnie przez mieszkańców do wypasu zwierząt: krów, jaków i owiec. Szlak wiedzie dalej w górę doliną rzeki Mo, gdzie co chwilę będziemy mieli widoki na zapierające dech szczyty, górskie strumienie i wodospady.

LAYA-PEOPLE-BHUTAN-SOUL-RAVEL

Przejdziemy przez przełęcz Kohi Lapcha na wysokości 3300 m n.p.m., by dalej dotrzeć do Laya. Z zachodniej części płaskowyżu rozciąga się spektakularny widok na szczyty Gangchhenta oraz Masagang. Laya to mała wioseczka z jedną szkołą, małym punktem medycznym i łącznością telefoniczną.

Lunch w formie pikniku, kolacja na kempingu.

Nocleg na kempingu w namiotach.

To prawdopodobnie jeden z najwspanialszych festiwali w Bhutanie, z widokiem na ośnieżone szczyty dookoła. Festiwal to cały dzień pokazów, tańców z maskami, śpiewów ale także wystawy lokalnych produktów oraz różne konkursy z udziałem ludzi, jaków i koni.

Lunch w restauracji, kolacja na kempingu.

Nocleg na kempingu w namiotach.

To dzień bez programu, inny dla każdego z uczestników. Niech każdy z was spędzi go tak jak ma ochotę: można wrócić na festiwal (trwa dwa dni), można pójść na spacer lub podziwiać góry. Można oddać się medytacji lub rozmowom z lokalnymi mieszkańcami.

Laya-góry-bhutan-soul-travel

Zależy nam by każdy z uczestników na swój sposób zaznał ciszy, spokoju i piękna otaczających gór oraz kontaktu z ludźmi Laya.

Lunch w restauracji, kolacja na kempingu.

Nocleg na kempingu w namiotach.

Zostawiamy za sobą wioskę Laya i kierujemy się z powrotem w stronę Gasy. Po około 5h trekkingu dojdziemy do miejsca, w którym odbierze nas autokar. Po trudach trekkingu odpoczniemy w Gasa Tsachu czyli słynnych gorących źródłach, które mają ponoć właściwości lecznicze.

bhutan-wyprawa-dolina-tang-przewodnik-karma-nietypowe-biuro-podrozy-soul-travel

Lunch w formie pikniku, kolacja w hotelu.

Nocleg w hotelu w Gasa.

Prosto z Gasy pojedziemy do Paro. Po południu ruszymy na spacer zboczami gór otaczającymi miasto. Ten krótki i niewymagający fizycznie trekking da nam wspaniałe widoki na dolinę oraz dzongi Ta i Rinpung. Przez stary drewniany most nad rzeką Paro Chhu, ścieżka w końcu doprowadzi do samego Paro.

Przejdziemy się główną ulicą pełną kafejek i sklepów z rękodziełem. Znajdziemy też czas by spróbować doskonałej kawy Mountain Coffee uprawianej w ekologicznej kooperatywie na południu Bhutanu.

Lunch i kolacja w restauracji.

Nocleg w hotelu w Paro.

Po śniadaniu wyruszymy autokarem na wzgórze, gdzie znajduje się Buddyjska szkoła Sang Choekor (2,800 m n.p.m). Stąd roztacza się wspaniały widok na całą dolinę Paro. Tu rozpoczyna się trekking przez pastwiska dla jaków aż do położonego wśród gór Klasztoru Bumdrak (3,800m n.p.m).

Ten maleńki i rzadko uczęszczany klasztor jest jakby mniejszą siostrą słynnego klasztoru Taktsang. Położony na klifie, skierowany w stronę gór, mając przed sobą dolinę Paro i rzekę Do.

Pierwsza część podejścia wiedzie przez gęsty i bardzo stary las aż do maleńkiej świątyni Chhoe Chhoe Tse. To spektakularne miejsce, gdyż przed nami rozciągnie się panorama głównej ściany Bhutańskiej części Himalajów Wysokich. Odtąd przez kolejne 2-3 godziny będą nam towarzyszyć flagi modlitewne, rzeźbione w skałach modlitwy i czorteny (stupy). Po południu dotrzemy do miejsca, w którym będzie na nas czekał kemping i odwiedzimy świątynię Bumdrak (o ile ktoś w niej będzie i otworzy).

Flagi-modlitewne-w-Bhutanie-Soul-Travel

Po odpoczynku można wybrać się na dwugodzinny spacer na jedno ze wzgórz, które służy modlitwie oraz pogrzebom powietrznym dla świętych osób (sky burial).

Lunch w formie pikniku, kolacja na kempingu

Nocleg na kempingu w namiotach.

Po wczesnym śniadaniu z widokiem na góry, ruszymy przez pastwiska i lasy rododendronów i sosen w stronę małego klasztoru Zangdok pelri (Niebo na Ziemi). Stąd będzie już wspaniały widok na klasztor Taktsang, nazywany też Tygrysim Gniazdem. Wczesnym rankiem będziemy najprawdopodobniej pierwszymi gośćmi.

Taktsang to najsłynniejsza i najbardziej spektakularna budowla w Bhutanie oraz najświętszy klasztor. Legenda głosi, że to właśnie tutaj przybył Guru Rinpoche, najważniejsza postać bhutańskiego buddyzmu, na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię w urwisku skalnym na miejsce medytacji. Od ponad 1200 lat Taktsang jest najważniejszym celem pielgrzymek Bhutańczyków. W 1998 roku klasztor w znacznym stopniu spłonął, został jednak szybko i bardzo wiernie odbudowany.

wyprawa-bhutan-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Zejście w stronę parkingu zajmie nam około 1,5h. Po drodze zatrzymamy się w kawiarni z widokiem na Tygrysie gniazdo. Stąd widać najlepiej jak niesamowicie położony jest ten klasztor – „zawieszony” na urwistym klifie, setki metrów nad doliną.

Wracając do Paro zatrzymamy się w świątyni Kyichu Lhakhang – jednej z najstarszych i najważniejszych w całym Bhutanie, otoczonej wspaniałymi drzewami pomarańczowymi i kwiatami.

wyprawa-bhutan-mieszkancy-w-swiatyni-soul-travel

Po trekkingu do Taktsang wrócimy na chwilę do hotelu by odpocząć. Wieczorny spacer po głównej ulicy Paro będzie okazją, by zakupić ostatnie upominki lub po prostu rozkoszować się spacerem po uliczkach miasteczka.

Lunch i kolacja w restauracji.

Nocleg w hotelu w Paro.

To ostatni dzień naszej podróży w Bhutanie. Po śniadaniu opuścimy hotel i przejedziemy na pobliskie lotnisko. Lot do Katmandu będzie znów okazją, by podziwiać panoramę Himalajów.

Lądowanie w Kathmandu i zakwaterowanie w hotelu przy lotnisku. Odpoczynek i korzystanie z możliwości hotelu. Późnym wieczorem przejazd na lotnisko. Wylot do kraju z międzylądowaniem w jednym z portów. Przylot do Polski dnia następnego w godzinach popołudniowych.

Obiad i kolacja w hotelu.

Nocleg/odpoczynek w hotelu w Kathmandu.

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Wliczone w koszty wyprawy:

  • loty na trasach międzynarodowych Kathmandu  – Paro  – Kathmandu
  • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 5 noclegów na campingu królewskim w namiotach dwuosobowych w Bhutanie
  • wygodne zakwaterowanie w hotelu w Nepalu w standardzie 4* w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem
  • transport autobusowy w Bhutanie i Nepalu
  • kucharz, pomocnicy, zwierzęta juczne podczas trekkingów do Laya i Bumdrak
  • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (śniadania, obiady i kolacje)
  • opieka znakomitego anglojęzycznego lokalnego przewodnika w Bhutanie
  • opieka polskojęzycznego przewodnika i znawcy regionu Soul Travel
  • wiza do Bhutanu i wiza do Nepalu
  • opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 100 USD za dzień pobytu/osoba
  • informacje praktyczne oraz złożony PDF z opisem wyprawy
  • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy 
  • spotkanie online przedwyjazdowe z uczestnikami wyprawy
  • 5% dochodów wspiera projekty lokalne.

Niewliczone w koszty wyprawy:

  • bilet lotniczy (Polska – Nepal – Polska) około 4 500 PLN
  • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 370 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

  • koszty wyprawy

    to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

  • napiwki i donacje

    wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

  • koszty stałe i marża

    utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

  • podatki i opłaty

    działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

  • inicjatywy społeczne

    minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Przewodnicy
  • Bartek Sabela

    Przewodnik

    Bartek Sabela

    Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

    Lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

    W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Ten ostatni reportaż literacki jury Grand Press uznało za Książkę Reporterską roku 2023. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru, Etiopii, Kurdystanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”. Więcej znajdziecie na barteksabela.com.

    Prywatnie mąż Renaty, założycielki Soul Travel, miłośnik wszelkiego outdooru, w szczególności wspinania i skialpinizmu. No i naleśników z dżemem.

    Prowadzi wyprawy:

  • wyprawa-do-bhutanu-karma-thinley-przewodnik-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

    Karma z Bhutanu

    Lokalny przewodnik

    Karma z Bhutanu

    Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

    Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.

    Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.

    Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz

    Karma z Bhutanu

    Prowadzi wyprawy:

Punkty programu

Kiedy przestajesz tylko obserwować rzeczy i wydarzenia, a stajesz ich częścią, wówczas przechodzisz linie między zwiedzaniem a doświadczaniem, między patrzeniem a połączeniem z tym, co widzisz. Takie rzeczy nie dzieją się od razu, wymagają czasu i zrozumienia, wymagają ciekawości i zaangażowania. Wymagają odpowiedniego prowadzenia przez przewodników, lokalnych mieszkańców, naturę, symbole świata widzialnego i świata niewidzialnego.

podroz-do-bhutanu-wyprawa-mlynek-modlitewny-soul-travel

To, co widzimy jest tak samo ważne, jak to, czego nie widzimy: baśnie, legendy, duchy gór i dolin, opiekunowie domów i świątyni. Wiemy, jak towarzyszyć Ci w zrozumieniu innych kultur. Wiemy, jak zamienić bierną podróż w coś, co transformuje i poszerza rozumienie świata.

Bartek Sabela

Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

Jako pisarz debiutował książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem nagrodą im. Arkadego Fiedlera oraz Nagrodą Magellana dla Najlepszej Książki Reportażowej 2013 roku.

Związany jest z wydawnictwem Czarne, w którym w 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez Fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Z kolei w 2017 ukazała się jego trzecia książka Afronauci – reportaż o pewnym Zambijczyku, który 50 lat temu marzył, by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu.

Bartek obecnie podróżuje do krajów Afryki Środkowej, gdzie pracuje nad nowymi projektami. Współpracuje z pismem Kontynenty, Dużym Formatem Gazety Wyborczej oraz magazynem Pismo. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karma z Bhutanu

Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.

Od 18 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 13 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych.

Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom wypraw do Bhutanu.

Bogaty świat kultury Bhutanu poznaje się zgłębiając tradycje „od kuchni”. Podczas tej wyprawy zejdziemy z najbardziej uczęszczanych ścieżek w Bhutanie i udamy się na daleką północ do regionu Laya. Ruszymy leśnymi szlakami, będziemy trawersować potężne zbocza, wspinać się do niewielkich klasztorów zbudowanych na skałach i podziwiać obłędne himalajskie widoki. Noce spędzimy w małych wioskach, oddychając rześkim górskim powietrzem, podziwiając niezliczoną ilość gwiazd.

LAYA-BHUTAN-SOUL-TRAVEL2-min

Trekking do Laya pozwoli nam na spotkanie z Layaps, lokalnymi mieszkańcami, oraz z ich odrębną kulturą i zwyczajami. Wędrówkę do Laya zakończymy relaksem w słynnych gorących źródłach Gasa, które z pewnością sprawią, że Twoje ciało odzyska siły witalne. To jedyna taka wyprawa dostępna na polskim rynku.

Obawiasz się czy podołasz trudom trekkingu? Ten trekking nie należy do bardzo wymagających i jest dostępny dla każdego człowieka w umiarkowanej kondycji fizycznej. Jest idealny dla tych, którzy cenią sobie spotkania z kulturą, zarówno tą w oddalonych świętych miejscach jak i tą codzienną, podczas spotkań z mieszkańcami, czy to w drodze, czy przy wieczornym zgromadzeniu dookoła ognia. Miłośnicy natury poczują się jak w domu.

Mała osada Laya, położona w północnym Bhutanie, jest jednym z najbardziej odległych miejsc w tym kraju, i jednocześnie najwyżej położonym zamieszkałym miejscem w Bhutanie (3840 m n. p. m.). Osada składa się z 110 domów. Kiedyś aby się tam dostać trzeba było przygotować się na dwudniową wspinaczkę. Teraz wystarczy jeden dzień, gdyż mieszkańcy wybudowali drogę, którą można dotrzeć samochodem terenowym bliżej wioski.

Poza drogą nowość w wiosce stanowi elektryczność. Społeczność Laya jest rdzenną mniejszością, która liczy około 3 tys. osób. Zamieszkują oni jedynie tę część kraju żyjąc w sposób na wpół koczowniczy i trudniąc się wypasaniem oraz hodowlą jaków. Przypuszcza się, że lud Laya przemieścił się tam z Tybetu w XV wieku. Co ciekawe, charakterystycznym elementem ubioru kobiet jest spiczasta czapka wykonana z ciemnego drewna bambusowego.

Wbrew pozorom, to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, że jakość kempingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu! Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą.

CAMPING-KRÓLEWSKI-BHUTAN-SOUL-TRAVEL

Komfort królewskich kempingów dorównuje warunkom hotelowym: są tu duże namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada również dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze tworzą smaczne potrawy bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach.

Bhutan słynie z przepięknych festiwali buddyjskiej kultury, których główną atrakcją są słynne tańce w maskach. W ciągu roku w różnych częściach Bhutanu odbywa się kilkadziesiąt mniejszych lub większych festiwali.

Ale chyba żaden z bhutańskich festiwali nie odbywa się w tak pięknej scenerii jak Royal Highland Festival w Laya. Festiwal odbywa się na rozległym plateau, w otoczeniu ośnieżonych himalajskich szczytów, z których niektóre przekraczają 7000m n.p.m. Royal Highland Festival został zainicjowany przez Jego Królewską Mość w 2016 roku jako wydarzenie coroczne. Gości uczestników z dziesięciu okolicznych regionów, z których każdy ma swoje niepowtarzalne stroje, lokalne zwyczaje i produkty.

LAYA-BHUTAN-PEOPLE-SOUL-RAVEL

Festiwal to cały dzień pokazów, tańców z maskami, śpiewów ale także wystawy lokalnych produktów oraz różne konkursy z udziałem ludzi, jaków i koni.

Na jednym z klifów nieopodal Paro nieprzerwanie od wieków trwa rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang – świątynia zbudowana na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Legenda powiada, iż tam jest przechowywana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Taktsang to wizytówka Bhutanu i miejsce licznie odwiedzane przez turystów.

wyprawa-do-bhutanu-tygrysie-gniazdo-soul-travel

Ale bez obaw – my wyruszymy tam na tyle wcześnie, by być sam na sam z mnichami, podziwiając wspólnie klasztor skąpany we wschodzącym słońcu i porannych mgłach.

 

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają prezent – voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1  30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stres

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Trekkingi są lekkie i umiarkowane, pod okiem doświadczonych przewodników. Potrzebne będą dobra kondycja i brak lęku wysokości.

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

W dniu 22.09.2022 roku Bhutan zniósł jakiekolwiek ograniczenia związane z COVID przy wjeździe do kraju.

Nie są wymagane szczepienia i testy na COVID.

Nie.Od dnia 28 marca 2022 r. na podstawie przepisów Rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz 673) zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że nie ma już obowiązku:– legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,– wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2,– odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.Aktualne informacje otrzymasz przed wyprawą.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Aktualnie Bhutanie NIE WYMAGA żadnych testów na COVID.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni. Możesz ją też przeznaczyć na poczet innej, dowolnej podróży. Decyzja należy do Ciebie.

Cieszymy się, że o to pytasz. Obowiązują nas standardowe obostrzenia, czyli zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych i częsta higiena rąk.

Dodatkowo, przed wyprawą prześlemy Ci rzetelne, praktyczne informacje na temat sytuacji kraju, do którego jedziemy. Jeśli będą wymagane dodatkowe środki bezpieczeństwa, w porę się o tym dowiesz.

Standardowe środki bezpieczeństwa szczegółowo opisaliśmy we wpisie na blogu, a także w poradniku bezpiecznego podróżowania, który otrzymasz przed wyprawą. Wręczymy Ci też maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk.

Programy wypraw nie obejmują skupisk ludzi, podróżujemy w małych grupach i dużo przebywamy na świeżym powietrzu, co dodatkowo nas chroni.

W stosownym czasie przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

Przedsprzedaż

4000 PLN + 5170 USD

18/10/2025

30/10/2025

6 - 10 osób

10 godzin

Bartek Sabela

Przewodnik

Bartek Sabela

Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.

Lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Ten ostatni reportaż literacki jury Grand Press uznało za Książkę Reporterską roku 2023. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru, Etiopii, Kurdystanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”. Więcej znajdziecie na barteksabela.com.

Prywatnie mąż Renaty, założycielki Soul Travel, miłośnik wszelkiego outdooru, w szczególności wspinania i skialpinizmu. No i naleśników z dżemem.

Prowadzi wyprawy:

Ta wyprawa w innych terminach:

18/10/2025

30/10/2025

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie