Bhutan Laya – Królewski Festiwal Wysokogórski
Większość podróży do Bhutanu odbywa się w trójkącie Paro – Thimpu – Punakha. My wyruszymy wgłąb dolin Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i ukrytych wiosek, rzadko odwiedzanych przez turystów. Udamy się na północ do wspaniałej mniejszości bhutańskiej – ludu Laya, grupy etnicznej zamieszkującej podnóże Himalajów. Do Laya nadal nie dochodzi żadna droga a jedyną możliwością jest trekking. W takich miejscach tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter. Wyprawa w góry (średniej trudności trekking) wymaga zgranej ekipy pomocników i komfortowej oprawy kempingowej. A o to, po naszych kilkudziesięciu podróżach do Bhutanu, wiemy jak zadbać.
Znajdziemy się w jednym z bardziej niesamowitych miejsc w Himalajach, w białym punkcie na mapie świata, które corocznie odwiedza najwyżej 250 podróżników. Tam weźmiemy udział w jednym z najpiękniejszych festiwali w Bhutanie. Znajdziemy też czas by każdy z nas mógł pobyć z górami sam na sam, nasycić się ich ciszą, spokojem i pięknem. Po powrocie na zachód kraju, nie zabraknie wyprawy do Taktsang – Tygrysiego Gniazda – symbolu kraju. Owszem, Taktsang to najbardziej odwiedzane miejsce w Bhutanie. My jednak odwiedzimy je w taki sposób, by być tam sam na sam z mnichami.
Ta wyprawa skierowana jest dla osób zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.
Pobierz ilustrowany PDFBhutan – mapa i pogoda
Bhutan leży w Azji Południowej, a dokładniej – we wschodnich Himalajach, granicząc od północy, zachodu i wschodu z Chinami, a od południa z Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu brzmi Druk Jul i znaczy Królestwo Smoka. Klimat w Bhutanie jest zróżnicowany ze względu na położenie na różnych wysokościach: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Opady deszczu są przeciętnym zjawiskiem o każdej porze roku. Jaka jest pogoda w Bhutanie w październiku? Temperatura wynosi zwykle między 5° a 18° C. Mogą wystąpić opady deszczu.
Co się wydarzy w trakcie wyprawy?
- udział w jednym z najpiękniejszych festiwali w Bhutanie, na który zjeżdżają nomadzi z różnych części Bhutanu
- uczestnictwo w życiu lokalnych społeczności w dolinie Phunaka i na płaskowyżu Laya
- wizyty w imponujących pałacach, świątyniach i klasztorach buddyjskich
- wizyta w świątyni Tygrysiego Gniazda bez tłumów
- zwiedzanie największego miast Bhutanu: Thimpu, Punakha i Paro
- dwa wspaniałe trekkingi z widokami na Himalaje
- widowiskowe loty nad Himalajami (z Kathmandu do Paro i z powrotem)
- zakwaterowanie w starannie wybranych hotelach oraz na królewskim eko-kempingu
- tradycyjna, lecznicza kąpiel w gorących źródłach
- degustacja ary z gospodarzami w tradycyjnym bhutańskim domu
- świetna kuchnia bhutańska w restauracjach, jak i na kempingu
Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.
Wliczone w koszty wyprawy:
- loty na trasach międzynarodowych Kathmandu – Paro – Kathmandu
- wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, 5 noclegów na campingu królewskim w namiotach dwuosobowych w Bhutanie
- wygodne zakwaterowanie w hotelu w Nepalu w standardzie 4* w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem
- transport autobusowy w Bhutanie i Nepalu
- kucharz, pomocnicy, zwierzęta juczne podczas trekkingów do Laya i Bumdrak
- odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (śniadania, obiady i kolacje)
- opieka znakomitego anglojęzycznego lokalnego przewodnika w Bhutanie
- opieka polskojęzycznego przewodnika i znawcy regionu Soul Travel
- wiza do Bhutanu i wiza do Nepalu
- opłata za zrównoważony rozwój (SDF) w Bhutanie: 100 USD za dzień pobytu/osoba
- informacje praktyczne oraz złożony PDF z opisem wyprawy
- ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN
- składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
- spotkanie online przedwyjazdowe z uczestnikami wyprawy
- 5% dochodów wspiera projekty lokalne.
Niewliczone w koszty wyprawy:
- bilet lotniczy (Polska – Nepal – Polska) około 4 500 PLN
- na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników, oraz na napiwki należy przeznaczyć 370 USD (płatne przewodnikowi na miejscu)
Elementy składowe ceny
Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.
-
koszty wyprawy
to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników
-
napiwki i donacje
wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności
-
koszty stałe i marża
utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój
-
podatki i opłaty
działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce
-
inicjatywy społeczne
minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami
-
Bartek Sabela
PrzewodnikBartek Sabela
Reporter zagraniczny, nagradzany pisarz, podróżnik, fotograf, wspinacz i snowboardzista.
Lodzermensch prosto z Bałut, szlachetny rocznik 1982. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Ten ostatni reportaż literacki jury Grand Press uznało za Książkę Reporterską roku 2023. Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu, Mauretanii, Nigru, Etiopii, Kurdystanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”. Więcej znajdziecie na barteksabela.com.
Prywatnie mąż Renaty, założycielki Soul Travel, miłośnik wszelkiego outdooru, w szczególności wspinania i skialpinizmu. No i naleśników z dżemem.
Prowadzi wyprawy:
-
Karma z Bhutanu
Lokalny przewodnikKarma z Bhutanu
Rodowity Bhutańczyk, charyzmatyczny przewodnik na wyprawach kulturowych i trekkingowych.
Od 15 lat jest przewodnikiem na wycieczkach kulturowych i trekkingowych, od 10 lat współpracuje z Renatą. Zabiera uczestników wypraw Soul Travel w podróże życia po niedostępnych częściach swojej ojczyzny. Umożliwia uczestniczenie w codziennym życiu mieszkańców, jak też w celebracjach czy ceremoniach religijnych. Na przykład, w rodzinnym domu Karmy uczestniczymy w prywatnej praktyce Lochey – corocznej modlitwie z uczestnictwem wszystkich domowników.
Karma to ostoja spokoju i życiowej mądrości – kwintesencja Bhutanu w jednym człowieku. Bardzo lubi poznawać ludzi z różnych zakątków świata. W jego towarzystwie nie sposób się nudzić, a spokój Karmy udziela się uczestnikom naszych wypraw do Bhutanu.
Przeczytaj historię z podróży z udziałem Karmy: Bhutan to stan umysłu. O stawaniu się, kim tylko pragniesz
Prowadzi wyprawy:
Partnerzy
Wszyscy uczestnicy otrzymają prezent – voucher na własną fotoksiążkę ArtiBook No.1 30×20 (60 stron) w sklepie Artibo.