wyprawa-laponia-zima-zorza-polarna-husky-soul-travel

Fińska Laponia. Aktywna wyprawa zimą – kraina Saamów, reniferów i zorzy polarnej.

Wyprawa do Laponii zimą to prawdziwa przygoda na biegunie północnym! Marzy Ci się polowanie na zorzę polarną? Powożenie reniferowymi i psimi zaprzęgami? Masz ochotę przemierzyć tundrę na nartach biegowych? Wyrusz z nami i przekonaj się, że w Laponii istnieje więcej atrakcji niż wioska świętego Mikołaja.

Dla entuzjastów narciarstwa proponujemy opcję podróży rozszerzoną o kilka dni szaleństwa na stokach, na których odbywa się puchar świata.

Pobierz ilustrowany PDF

Laponia – mapa i pogoda

Laponia zajmuje obszar aż 4 państw: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. My udamy się do fińskiej Laponii. Tam mieści się stolica Laponii – Rovaniemi i słynna siedziba świętego Mikołaja. Marzec to wyjątkowy czas na wycieczki do fińskiej Laponii. To wtedy masz największe szansezobaczyć zorzę polarną, a przy tym nie zmarznąć. Temperatura w Laponii wynosi w marcu średnio -5 °C.


Atrakcje

 • polowanie na zorzę polarną: nocna wyprawa skuterami śnieżnymi przez zamarznięte jeziora i ośnieżone lasy
 • kąpiele w lodowatych przeręblach, fińskiej saunie pośrodku lasu i jacuzzi pod gołym niebem
 • powożenie psimi zaprzęgami przez tundrę
 • wizyta na farmie husky i poznanie realiów życia marszerów
 • spacer na rakietach śnieżnych po okolicznych szczytach
 • lekcje narciarstwa biegowego
 • narciarstwo zjazdowe na stokach klasy FIS
 • warsztaty filcowania u rodziny Saamów i wizyta na farmie reniferów
 • wizyta w muzeum lapońskiej kultury Siida i spacer po skansenie
 • relaks w hamakach w sercu lasu
 • lapońska kuchnia i lokalne wina ze skarbów lasu
 • długie rozmowy przy ognisku

Plan wyprawy

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Tam przekazujemy dokumenty podróży i plan wyjazdu. Lecimy do Kittila w fińskiej części Laponii (z przesiadką w Helsinkach).

Transfer do Levi, a następnie kolacja powitalna w lapońskim stylu.

Na mocne rozpoczęcie wyjazdu czeka nas kilkugodzinna nocna eskapada skuterami śnieżnymi przez zamarznięte jeziora i ośnieżone lasy, aby zobaczyć zorzę polarną.

laponia-wyprawa-zorza-polarna-skuter-sniezny-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Czy można sobie lepiej wyobrazić pierwsze spotkanie z daleką północą, jak w jej zielonej aurze? W połowie trasy przerwa w lapońskiej chacie na rozgrzewające napoje i przekąski.

Powrót do hotelu na nocleg.

Tego dnia lapońskiej wyprawy nauczymy się narciarstwa biegowego pod okiem instruktora. Po południu wyruszymy sprawdzić swoje umiejętności podczas wędrówki na nartach po okolicznych lasach. Świetnie przygotowane, malownicze trasy turystyczne w Laponii nie mają sobie równych!

laponia-wycieczka-narciarstwo-biegowe-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wieczorem przejedziemy w środek lasu, gdzie czeka na nas fińska sauna. Jak to jest poczuć rześkość północnego powietrza, zaraz po wyjściu z rozgrzanej sauny? A może zanurzyć się w ciepłym jacuzzi pod gołym niebem, albo wskoczyć do lodowatego przerębla, by wzmocnić odporność? Ciało się rozluźnia, a umysł staje się spokojny. Bezsprzecznie, takie zabiegi mogą znacznie ulepszyć odbiór rzeczywistości.

Tradycyjną lapońską kolację zjemy w restauracji pośrodku lasu.

Transfer do hotelu i nocleg.

Po śniadaniu wyruszymy na kilkugodzinną wycieczkę psimi zaprzęgami przez lapońską tundrę (ok. 20 kilometrów). Zaprzęgi psów husky będziemy prowadzić samodzielnie, zamieniając się w pełnoprawnych maszerów.

Czeka nas lunch na farmie psich zaprzęgów, możliwość zaprzyjaźnienia się z psami i poznania realiów życia maszerów.

laponia-zaprzegi-husky-maszerowie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Po południu doświadczymy raz jeszcze natury północy. Odpoczniemy w hamakach. Niech spokój i magia fińskiego lasu stanie się rzeczywistością. Przy ognisku napijemy się kawy i wysłuchamy opowieści mieszkańców Laponii.

Powrót do Levi i kolacja w lapońskim stylu.

Po kolacji wyjście do baru, w którym serwowane są lokalne wina ze skarbów lapońskiego lasu: maliny moroszki, jagód, jarzębiny, rokitnika.

Nocleg w hotelu.

Co powiesz na kolejny dzień obcowania z nietkniętą przyrodą Finlandii? Tego dnia czeka nas eksploracja okolicznych szczytów na rakietach śnieżnych.

Wjedziemy na szczyt kolejką, skąd rozpościera się wyjątkowy widok na setki kilometrów tundry. Odbędziemy spacer na rakietach śnieżnych w dziewiczym terenie: między ośnieżonymi drzewami, po nietkniętych  śnieżnobiałych grzbietach, w ciszy lasów Laponii.

laponia-wycieczka-rakiety-sniezne-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

Po południu przewidziany jest czas wolny na samodzielną wędrówkę po okolicznym lesie, zakupy w miasteczku czy wizytę w jednym z barów Levi. To dobra okazja na kupno lokalnych pamiątek. Wiemy, gdzie sprzedawane są wysokiej jakości fińskie i lapońskie wyroby.

Chętni mogą wybrać się na narciarstwo zjazdowe na stokach klasy FIS.

Lapońska kolacja i nocleg w hotelu.

Wcześnie rano wyjazd z Levi i transfer na północ przez Park Narodowy Lemmenjoki. To największy Park Narodowy w Finlandii. Znajdują się tu zarówno góry, jak i rzeki, w których do dziś poszukuje się (z sukcesami) złota.

Zatrzymamy się u rodziny Saamów, która do dziś kultywuje lokalne, kilkusetletnie tradycje sztuki z filcu. Odbędziemy warsztaty rękodzieła, by lepiej poznać sztukę tworzenia z sierści zwierząt. Poprowadzi je lokalna artystka. Każdy będzie miał okazję wykonać własnoręcznie wybrany przedmiot.

laponia-wyprawa-renifery-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Usłyszymy również o tradycyjnej hodowli reniferów, o tym, jak zmienia się na przestrzeni wieków i czego wymaga od społeczności Samów. To znakomita okazja do bliskiego obcowania z tymi spokojnymi, by nie napisać leniwymi, zwierzętami, a nawet ich karmienia.

Rozmowa i herbata wraz z Saamami.

Kolacja i nocleg w hotelu.

Przed południem przejazd do Inari, gdzie znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla kultury saamskiej w całej Laponii. Wizyta w Siida, najsłynniejszym muzeum rdzennej lapońskiej kultury oraz spacer po skansenie. To muzeum zostało stworzone dla Saamów przez Saamów i dla tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o tej hermetycznej kulturze.

laponia-wyprawa-zima-saam-z-reniferem-soul-travel

Po południu lub wieczorem wyjście na spacer nad jeziorem (to 6. największe jezioro Europy) oraz po okolicznym lesie wśród wielkich głazów narzutowych.

Wieczór  spędzimy przy ognisku. To czas na podsumowania, kolejne opowieści z północnego regionu i wyczekiwanie na pojawienie się zorzy polarnej.

Nocleg w hotelu.

 

Śniadanie. Czas wolny na spacer po miasteczku Ivalo. W zależności od rozkładu lotów – przelot do Helsinek i eksploracja miasta lub dłuższy pobyt w Ivalo i popołudniowy przelot do stolicy Finlandii. Przelot do Warszawy.

wycieczka-laponia-zima-ivalo-zachod-slonca-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Wyprawa do Laponii zimą – opcja dodatkowa

Dla fanów śniegu i białego szaleństwa przewidujemy możliwość pozostania dłużej w Levi.

Finlandia słynie z najlepszych narciarzy świata. Sam sprawdzisz, dlaczego. Zaszalej na słynnych stokach narciarskich – na nartach lub na snowboardzie.

wyprawa-do-laponii-narty-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Czy potrzebne są zaawansowane umiejętności? W Levi znajduje się ośrodek przystosowany dla narciarzy na każdym etapie zaawansowania. Znajdują się tutaj trasy w klasyfikacji FIS i odbywają się zawody pucharu świata.

Trasy narciarskie w Laponii są piękniejsze niż te w Alpach, a do tego jeździ się tam na okrągło i bez tłumów.

Zdecydowanie polecamy tę opcję każdemu narciarzowi!

Proponujemy rozszerzenie pobytu o 3 dni pełne białego szaleństwa (04.03- 14.03.2023). Opłata:

 • przy 3 osobach:  + 1480 €/osoba
 • przy 4 osobach:  + 1360 €/osoba
 • przy 5 osobach i więcej:  + 1300 €/osoba

Uwaga: możliwość zmiany kolejności w programie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Cena zawiera

 • wygodne zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką
 • transport prywatnym autobusem
 • lokalne wyżywienie (śniadania i kolacje, obiad w trzecim dniu)
 • tradycyjna kąpiel w lapońskiej saunie w środku lasu
 • relaks w hamakach
 • bilety wstępu
 • atrakcje wymienione w programie
 • wypożyczenie sprzętu objętego programem (biegówki, rakiety śnieżne, skutery x 2)
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel
 • opieka lokalnych przewodników i instruktorów (narciarstwo biegowe, ferma husky, ferma reniferów, wyprawa skuterami, hamakowanie)
 • ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i Pomocowego
 • ubezpieczenie KL – 100 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PL
 • 5% dochodów wspiera lokalne projekty lapońskie

Cena nie zawiera

 • lot na trasie międzynarodowej Warszawa – Kittila Ivalo – Warszawa
 • test COVID-19 wykonany na 72 h przed przylotem do Finlandii (jeśli jest wymagany)
 • napoje alkoholowe, napoje i inne posiłki niewymienione w programie
 • wydatki natury osobistej
 • na dodatkowe opłaty lokalne i napiwki należy przeznaczyć 70 € (płatne przewodniczce na miejscu)
 • opłaty za dodatkowe dni spędzone w resorcie narciarskim Levi 04.03-14.03.2023 (3 osoby: 1480 €/osoba, 4 osoby: 1360 €/osoba, 5 osób i więcej: 1300 €/osoba)

Elementy składowe ceny

Podróżujesz odpowiedzialnie. Inwestujesz w unikalne doświadczenia.

 • koszty wyprawy

  to między innymi: unikalne noclegi, wyżywienie, prywatny transport i lokalne loty, ubezpieczenie z rozszerzonymi świadczeniami, bilety wstępu i uczciwe wynagrodzenie naszych przewodników

 • napiwki i donacje

  wsparcie dla miejscowych przewodników, pomocników, kierowców, bagażowych; donacje dla klasztorów i lokalnych społeczności

 • koszty stałe i marża

  utrzymanie i prowadzenie firmy, np. pensje pracowników, gwarancje i pozwolenia organizatora turystyki, zysk oraz środki na rozwój

 • podatki i opłaty

  działamy legalnie i odprowadzamy podatki w Polsce

 • inicjatywy społeczne

  minimum 5% zysku z wyprawy trafia wprost do tych, którzy potrzebują wsparcia – odwdzięczasz się za możliwość wypoczynku; wspierane inicjatywy uzgadniamy w porozumieniu z lokalnymi społecznościami

Partnerzy

Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki –  własną fotoksiążkę ArtiBook ONE 30×20 (60 stron) i stałą zniżkę na zakupy w sklepie Artibo ważną do końca roku.


FAQ

Kliknij Zapisz się na stronie wyprawy. Uzupełnij informacje i wpłać zaliczkę (4000 PLN). Następnie zaznacz zgody, abyśmy mogli na Twojego maila przesłać uzupełnioną i podpisaną umowę oraz krótki formularz online do wypełnienia (odeślij nam go w ciągu 72 h). Pozostała płatność za wyprawę rozłożona jest na dwie raty.

Wyprawę potwierdzamy, gdy zapisze się minimalna ilość uczestników. Dodatkowe informacje, w tym propozycje przelotów lotniczych, przesyłamy po potwierdzeniu wyprawy lub na 2-6 miesięcy przed jej terminem (w zależności od kierunku).

Nie musisz. Równie dobrze możesz dołączyć do nas prosto z wycieczki na Alaskę czy podróży służbowej w Gruzji.

W tym przypadku możesz też liczyć na nasze wsparcie w indywidualnym zakupie biletu, w tym lotów w jedną stronę, a także dotarciu do miejsca docelowego.

Z powodzeniem pomagaliśmy w zakupach wyjątkowo trudnych lotów i połączeń. Także napisz do nas od razu, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Cena międzynarodowych biletów lotniczych jest zmienna. Zależy m.in. od sezonu i ilości dni do wylotu. Z doświadczenia wiemy też, że dołączacie do nas z różnych stron świata. Dlatego bilety te nie są wliczone w koszty wyprawy.

Za to chętnie służymy pomocą w rezerwacji i zakupie biletów, które umożliwiają podróż w tym samym czasie, co przewodnik wyprawy.

Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, powiadom nas, z jakiego miasta wylatujesz.

Tak. Płatność każdej wyprawy rozłożona jest na wpłatę zaliczki i dwie raty. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną propozycję spłaty, skontaktuj się z nami.

Tak. Przy rezerwacji wyprawy, zaznacz w formularzu, że potrzebujesz fakturę i podaj dane.

Jeśli chcesz mieć gwarancję 100% zwrotu kosztów, gdy zrezygnujesz z wyprawy przed jej rozpoczęciem, to zakup w tym celu ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Takie ubezpieczenie podpisuje się do 5 dni od daty zawarcia umowy w sprawie wyprawy. Koszt ubezpieczenia wynosi 2,8% ceny wyprawy, a w przypadku chorób przewlekłych 5,6%. Wtedy 100% kosztów rezygnacji wyprawy zwraca Ubezpieczyciel.

Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, to możesz odwołać rezerwację w formie pisemnej, najpóźniej w terminie 30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy. Wówczas zwracamy kwotę wpłaconą przez Ciebie z wyłączeniem bezzwrotnej zaliczki:

a) w terminie od 21-30 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 25% ceny wyprawy

b) w terminie od 14-20 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 50% ceny wyprawy

c) w terminie od 07-13 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 75% ceny wyprawy

d) w terminie do 07 dni do daty rozpoczęcia wyprawy organizator uprawniony jest do potrącenia 100 % ceny wyprawy

Choć wyprawa do Laponii zimą zapełniona będzie po brzegi aktywnościami, to nie musisz mieć szczególnej kondycji, aby w nich uczestniczyć. Aktywności odbędą się pod okiem doświadczonych instruktorów.

Zabrzmi oficjalnie, ale poważnie podchodzimy do kwestii Twojego bezpieczeństwa na wyprawach:

Na podstawie generalnej umowy pomiędzy Soul Travel Renata Sabela a UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. o numerze 1272110596 wszyscy uczestnicy wypraw ubezpieczeni są według wariantu:

 • koszty leczenia wraz z assistance (KL) – 100 000 EUR (świat)
 • koszty ratownictwa (KR) – 5000 EUR
 • koszty następstwa nieszczęśliwych wypadków (NWI i NWS) 4000 EUR
 • bagaż podróżny (BP) – 400 EUR

Jest też możliwość ubezpieczenia wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Koszt takiego ubezpieczenia to 2,8% ceny wyprawy. Możesz ubezpieczyć się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem podczas rezerwacji wyprawy (nie naliczamy za to dodatkowych kosztów).

Polisa UNIQA chroni w razie zakażenia się COVID-em w czasie pobytu za granicą. Polisa pokrywa koszty leczenia oraz transportu. Nieważne, kiedy doszło do zarażenia.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Ubezpieczyciela.

Testy przed przyjazdem

Osoby zaszczepione nie muszą przedstawiać wyniku testu/poddawać się testowi na granicy.

Osoby niezaszczepione powinny okazać negatywny wynik testu nie starszego niż 72 godziny. W razie jego braku mają obowiązek poddać się testowi na granicy/w ciągu 24 godzin od przyjazdu.

Uznawany jest Unijny Certyfikat COVID.

Testy po przyjeździe

Osób zaszczepionych i ozdrowieńców nie obejmuje obowiązek testów po przyjeździe. Wszystkim przyjezdnym zalecane jest jednak wykonanie testu domowego na koronawirusa.

Osoby niezaszczepione powinny okazać negatywny wynik testu nie starszego niż 72 godziny. W razie jego braku mają obowiązek poddać się testowi na granicy/w ciągu 24 godzin od przyjazdu.

Uznawany jest Unijny Certyfikat COVID.

W razie użycia innego potwierdzenia negatywnego wyniku testu musi ono zawierać zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz:

 • rodzaj testu (metody diagnostycznej)
 • czas pobrania próbki
 • dane laboratorium, osoby odpowiedzialnej za wystawienie zaświadczenia

Odpowiednie zaświadczenie (lub jego urzędowe tłumaczenie) może być przedstawione w języku fińskim, szwedzkim lub angielskim, a na obszarze rdzennym Samów również w języku saamskim.

Jeśli test nie został wykonany na granicy – istnieje obowiązek poddania się testowi w ciągu 24 godzin od przyjazdu.

Po 3-5 dniach jest obowiązkowy drugi test.

Do otrzymania negatywnego wyniku drugiego testu obowiązuje zalecenie samoizolacji i unikania transportu publicznego (zalecany jest transport prywatny/taksówki).

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/finlandia

Jeśli kraj docelowy wymaga wykonania testu przed wjazdem, pokrywamy jego koszty.

Jeśli test należy wykonać w drodze powrotnej, w Polsce, koszty są po Twojej stronie.

Zazwyczaj kraje wymagają testów wykonywanych nie później niż na 72 godziny przed przylotem do kraju destynacji. Większość krajów akceptuje testy wykonywane metodą RT-PCR (czyli genetyczne), w której pobiera się wymaz z gardła. Tak jest też w przypadku Egiptu.

Dla ułatwienia dołączamy listę laboratoriów w Polsce: kliknij.

Wytyczne są zmienne. Dlatego sprawdzimy aktualne informacje i powiadomimy Cię w odpowiednim czasie przed wyprawą.

Po pierwsze, bardzo nam przykro z tego powodu i życzymy Ci dużo zdrowia! Po drugie, aby uniknąć takich sytuacji, zalecamy Ci ubezpieczenie wyprawy od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Ubezpieczenie musi być podpisane do 5 dni od daty zawarcia umowy. Kosztuje 2,8% ceny wyprawy. Wówczas poniesione koszty zwraca Ubezpieczyciel.

Możemy zająć się Twoim ubezpieczeniem, nie doliczamy za to kosztów.

Wszystkim nam będzie przykro, że wspólna podróż odwlecze się w czasie. Żeby nie dokładać sobie stresu, zaliczkę zwracamy Ci już w ciągu 14 dni.

Przed wyprawą otrzymasz od nas mailem praktyczne informacje, jak się przygotować do podróży.

Opinie podróżników

5,0
Rated 5,0 out of 5
Rated 5,0 out of 5
11.05.2022

Wyjazd z jednej strony intensywny, ale nie męczący, dlatego że nic nie było forsowane na siłę i był czas na relaks pełną parą dosłownie i w przenośni. Najważniejsze w tym wyjeździe było przynajmniej moim skromnym zdaniem bliskie poznawanie kultury Saamów. A Laponia po fińskiej stronie jest magiczna.. Zimowy raj dla żądnych przygód, ale też prawdziwego wypoczynku w tej magicznej przyrodzie. Poznałam wspaniałych ludzi i przywiozłam dużo dobrego w postaci pamiątek.

Katarzyna Zet

4000 PLN + 2980 EUR

02/03/2024

08/03/2024

6 - 12 osób

3 godziny

Kamila Kielar

Kamila Kielar

Przewodnik

Kamila Kielar

Nagradzana podróżniczka, pasjonatka survivalu, Alaski i Laponii. Specjalizuje się w północy i tamtejszych zwierzętach.

Fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. 

Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. Wielokrotnie nagradzana za wystąpienia publiczne na największych festiwalach oraz konferencjach krajowych i zagranicznych. 

Samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, zimą przejechała rowerem Jukon, Alaskę i Kamczatkę. Miesiącami wędrowała przez Laponię i Alaskę. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Liderka etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.

Zajmuje się etologią dużych drapieżników, zwłaszcza niedźwiedzi, w tym fotografuje je. Te niezwykłe zwierzęta opisała w ebooku Z pazurem. Opowieści o niedźwiedziach.

Prowadzi wyprawy:

Zobacz Podobne Wyprawy

Alternatywne podróże, fotowyprawy i wyjazdy szyte na miarę.

Zobacz wyprawy

Wiatrem pisane

W kulturze Majów wiatr przynosi nowe inspiracje. Z tą myślą piszemy blog o podróżach w rytmie slow. Zainspiruj się. Bez względu na to, czy wolisz ekskluzywne wakacje, trekking w Himalajach, a może nocleg w jurcie na pustyni.

Zobacz wszystkie