Turystyka regeneratywna – czyli daj coś od siebie
Katarzyna Banasiak
RedaktorkaAutorka artykułów na temat odpowiedzialnego podróżowania. Miłośniczka natury, górskich szlaków i włoskiej kuchni.
Katarzyna Banasiak
Autorka artykułów na temat odpowiedzialnego podróżowania. Miłośniczka natury, górskich szlaków i włoskiej kuchni.
Autorka artykułów na temat odpowiedzialnego podróżowania. Miłośniczka natury, górskich szlaków i włoskiej kuchni.
Dopiero co wspominaliśmy w tekście na temat overtourismu o pionierskim programie turystyki regeneratywnej, który wystartował w tym (2024) roku w Kopenhadze, a idea już dotarła na nasze, polskie podwórko. Polska platforma rezerwacyjna Slowhop.com właśnie wystartowała z Mapą Czułych Podróżników – projektem, dzięki któremu podróżowanie po naszym kraju może łączyć się z pozytywnym wpływem na środowisko.
Co to jest turystyka regeneratywna?
Jeżeli tematy ekologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska nie są Ci obojętne, jest duża szansa, że obiły Ci się o uszy hasła takie jak leave no trace czy turystyka zrównoważona. Wielu odpowiedzialnych podróżników podziela myśl, że przywilej oglądania i doświadczania pięknych miejsc na świecie nie powinien wiązać się z degradacją środowiska, przeludnieniem oraz nielimitowanym zwiększaniem antropopresji (czyli całością działań ludzkich wpływających na środowisko przyrodnicze). Słowem: nie powinniśmy szkodzić przyrodzie, którą tak bardzo chcemy podziwiać.
Niestety sam fakt naszej obecności w danym miejscu z punktu widzenia fauny i flory jest szkodliwy: hałasujemy, zakłócamy spokój zwierząt i roślin, śmiecimy, zanieczyszczamy powietrze i eksploatujemy zasoby. Dotyczy to zarówno obszarów wiejskich jak i miejskich. Często bywa, że ulubione miejsce w górach czy nad morzem nawet w ciągu kilku lat ulega znaczącej degradacji wskutek zwiększonego ruchu turystycznego. Czy uda nam się zachować piękno tych miejsc dla następnego pokolenia, ale też dla nas samych w całkiem niedalekiej przyszłości?
Takie refleksje powodują, że osoby wrażliwe na potrzeby przyrody coraz częściej starają się minimalizować negatywny wpływ swoich podróży oraz zrobić coś dobrego w miejscu, które odwiedzają. Właśnie w ten sposób narodziła się idea turystyki regeneratywnej, czyli takiej, która ma poprawić stan lokalnej przyrody. W zamian za godną naśladowania postawę podróżnicy mogą liczyć na bonusy, które umilają ich pobyt w danym miejscu. Świetnie zadziałało to w Kopenhadze – turyści, którzy decydowali się na korzystanie z komunikacji zbiorowej, pracowali w miejskich ogródkach lub pomagali utrzymać czystość w porcie mogli liczyć na darmową kawę, lunch albo bezpłatne wypożyczenie kajaka. Ci, którzy tego doświadczyli mówią, że dało im to porządny zastrzyk pozytywnej energii, możliwość poznania osób o podobnej wrażliwości oraz okazję do odkrywania miasta w niecodzienny, ciekawy sposób. Same plusy. Nic dziwnego, że tym samym śladem poszła polska platforma rezerwacyjna Slowhop.com.
Mapa Czułych Podróżników na Slowhopie
Chcemy, by podróżowanie było przyjemnością, przy okazji której podróżnicy dostrzegają potrzeby otoczenia i mogą włączyć się dbanie o środowisko i wspieranie lokalnych społeczności. Dzięki Mapie Czułych Podróżników goście mogą w łatwy sposób łączyć przyjemne z pożytecznym, a jednocześnie poznawać unikalne miejsca i ludzi – dr Katarzyna Barwicka, slowhopowy Ecotourism Expert.
Pomysł jest prosty: na jednej mapie zebrane są miejsca, w których można spróbować turystyki regeneratywnej. Wystarczy wybrać punkt docelowy, przeczytać co dobrego można zrobić w konkretnym obiekcie i jak Gospodarze mogą uprzyjemnić ten wysiłek, a następnie ustalić z Gospodarzami zakres działań. W zamian dostaniesz coś gratis. Możesz na przykład pomóc w ogrodzie, poznając przy okazji tajniki permakultury i upraw bez syntetycznej chemii, a potem wykorzystać tę wiedzę do uprawy własnego ogródka.
W zależności od miejsca dostaniesz za pomoc darmowy nocleg, słoik miodu z własnej pasieki, sadzonki roślin albo przetwory. Jeśli masz wiedzę z zakresu ekologii, możesz zorganizować na miejscu warsztaty, a w zamian dostaniesz zniżkę na pobyt. Zbieranie śmieci podczas spaceru może się łączyć z przyjemnością jedzenia świeżo wypieczonego chleba albo przygotowanego na miejscu dżemu. Ważne jest to, że stopień zaangażowania zależy od Ciebie – nie musisz pracować w ogródku cały dzień, wystarczą dwie godziny. Oczywiście im większe jest Twoje wsparcie, tym większe gratisy będą chcieli zaoferować Gospodarze, a przede wszystkim: tym większy będzie pozytywny wpływ Twojej podróży.
Na razie Mapa Czułych Podróżników zawiera 11 miejsc w Polsce. Działa w języku polskim i angielskim. Projekt – oprócz Soul Travel – wspierają: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Eko-logicznie.com oraz Fundacja Polska Górom. Jeśli inicjatywa spotyka się z entuzjazmem podróżników, Slowhop będzie rozwijać projekt. Trzymamy za to kciuki i każdemu polecamy przetestowanie idei turystyki regeneratywnej w praktyce!