Gwatemala – wakacje śladami Majów.
Hanna Zaborska
RedaktorkaMarketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Hanna Zaborska
Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.
W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.
Gwatemala to jeden z najciekawszych krajów Ameryki Łacińskiej. Zachwycający gęstwiną lasów deszczowych, mnóstwem dzikich zwierząt, wybrzeżami dwóch oceanów, majestatem wulkanów i jeziorami położonymi w ich kraterach. Do tego w Gwatemali znajdziemy nieprawdopodobne bogactwo kulturalne, są to bowiem tereny, na których niegdyś istniała cywilizacja Majów. Jej pozostałości – świątynie, miasta – zachowane są do dziś a około 42% mieszkańców Gwatemali to potomkowie Majów. Jak spędzić wakacje w Gwatemali, poznając dogłębnie lokalną kulturę i ciesząc się pięknem przyrody? Czy w Gwatemali jest bezpiecznie? Poznaj atrakcje turystyczne Gwatemali i garść praktycznych informacji.
Gdzie leży Gwatemala?
Gwatemala, a dokładniej Republika Gwatemali, położona jest w Ameryce Środkowej (geograficznie w Ameryce Północnej), nad Oceanem Spokojnym i Atlantyckim. Sąsiaduje z Salwadorem, Meksykiem, Hondurasem i Belize. Szukając Gwatemali na mapie najłatwiej spojrzeć na południe od Meksyku.
Gwatemala dzieli się na 4 części:
- nizinę Petén w północnej części kraju
- wybrzeże Morza Karaibskiego
- łańcuchy górskie w środkowej części kraju (Kordyliery)
- wybrzeże Pacyfiku
Możesz się również spotkać z podziałem na 3 części. Wówczas nizina Petén połączona jest z wybrzeżem karaibskim. Państwo podzielone jest na 22 departamenty, a te z kolei na 331 gmin (tzw. muncypia). Największy departament Gwatemali leży na północy kraju Petén, ma 12 gmin i zajmuje aż 1/3 powierzchni kraju.
Miasto Gwatemala – stolica
Stolica Gwatemali (Ciudad de Guatemala), o tej samej nazwie, co kraj, jest jednocześnie największą metropolią w Ameryce Środkowej. Miasto Gwatemala leży w kotlinie górskiej, na wysokości 1500 m n.p.m i jest zamieszkiwane przez ponad 1,2 miliona mieszkańców. Nad miastem dumnie górują trzy wulkany: Fuego, Acatenago i Agua.
Miasto Gwatemala uznawane jest za najpiękniejsze w tej części kontynentu. Mimo dwóch trzęsień ziemi, które miały miejsce ponad 100 lat temu, stolica Gwatemali została szybko odbudowana i wróciła do czasów swojej świetności. Czego nie można powiedzieć o byłej stolicy kraju – mieście Antigua – zniszczonej w XVIII wieku przez trzęsienia ziemi. Miasto Gwatemala to nowocześniejsza odsłona Gwatemali, pełna współczesnych, reprezentatywnych budynków, kontrastujących z dzielnicami biedy.
Wśród podróżników stolica Gwatemali budzi skrajne emocje. Czytając informacje w Internecie, czy przewodnikach, łatwo przestraszyć się wizyty w mieście opisywanym jako siedlisko przestępczości. Na terenie całego kraju należy zachować czujność, zachowując podstawowe środki ostrożności, jak w każdej podróży. W większości krajów to właśnie w stolicach lepiej wyznawać zasadę ograniczonego zaufania i mieć oczy naokoło głowy.
Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?
Rozwijając temat bezpieczeństwa – Gwatemala nie jest krajem tak bezpiecznym jak kraje europejskie, co nie oznacza, że cały czas grozi nam niebezpieczeństwo. W dużych miastach kwitnie drobna przestępczość, a turyści narażeni są w szczególności na drobne kradzieże i oszustwa. Zalecamy stosować podstawowe środki ostrożności – nie nosić drogiej biżuterii, markowych ubrań, unikać nocnych spacerów i samotnych wycieczek do niebezpiecznych dzielnic (takie znajdują się w stolicy Gwatemali).
Politycznie Gwatemala, po blisko czterdziestu latach wojny domowej, która zakończyła się w 1996 roku, jest obecnie krajem stabilnym. W Gwatemali nie ma polskiej ambasady. Najbliższa jest w sąsiednim Meksyku ale Gwatemala podlega pod polską placówkę w Panamie.
Gwatemala – flaga i jej symbolika
Na flagę Gwatemali składają się trzy równe, pionowe pasy: niebieski, biały z emblematem i niebieski. Kolory flagi mają znaczenie symboliczne. Niebieski oznacza stałość i sprawiedliwość, a biały – czystość. W emblemacie znajduje się m.in. kwezal herbowy. To ptak uznawany przez Majów za posłańca bogów, obecnie symbol wolności. Na fladze Gwatemali kwezal przycupnął na pergaminie z napisem Wolność 15 września 1821, upamiętniając datę uzyskania niepodległości. Pod pergaminem widnieją skrzyżowane karabiny i szable, oznaczające obronę wolności, a wieniec laurowy symbolizuje odniesione zwycięstwo.
Czy do Gwatemali potrzebna jest wiza?
Polacy, którzy przyjeżdżają do Gwatemali na krócej niż 90 dni nie mają obowiązku wizowego. Wystarczy pokazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy i bilet powrotny albo uprawniający do kontynuacji podróży.
Natomiast przy wylocie trzeba zapłacić podatek wyjazdowy oraz opłatę lotniskową w wysokości ok. 30 USD; przekraczanie granicy lądowej nie wymaga ponoszenia opłat. Poza tym, przy wyjeździe pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 30 quetzali (ok. 4 USD). Na granicy trzeba wypełnić kwestionariusz migracyjny, wpisując nazwy miejscowości, jakie chcesz odwiedzić i swoje miejsce zakwaterowania.
Gwatemala – pogoda czyli kiedy jechać?
Cały obszar Gwatemali leży w klimacie podrównikowym wilgotnym. Ale zróżnicowana rzeźba terenu (niziny na północy, góry na południu) sprawia, że w tym małym kraju występują spore różnice temperatur i opadów. Na nizinach temperatury sięgają +27 °C, wyżej w górach spadają do +10 °C. Różnie rozkładają się też opady i wiatry. Najwięcej pada na północy kraju, najmniej na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. W Gwatemali występuje pora sucha (listopad-kwiecień) i deszczowa (maj-październik), obie trwają po sześć miesięcy.
Najlepsza pogoda w Gwatemali jest zimą, w porze suchej. Wtedy najmniej pada (choć czasami mogę wystąpić mgły i lekkie opady) a temperatura zazwyczaj temperatura waha się wokół 25 ℃ i wieje delikatny wiatr. W miejscowościach położonych w górach, np. Antigua, dni są wówczas ciepłe, ale wieczory i noce chłodne, a czasami wręcz zimne.
Gwatemala – transport czyli czym się poruszać?
Dwa podstawowe środki transportu do przemieszczania się między miastami to chicken busy / camionety (dawne amerykańskie autobusy szkolne) i schuttle busy (transport dla turystów, wożą pasażerów spod drzwi hotelu do miejscowości docelowej). Po Gwatemali możesz też podróżować wypożyczonym samochodem. Drogi prowadzące do turystycznych miejsc są dobre, a nawierzchnia równa. Należy pamiętać o tym, że na południu są one kręte, bo prowadzą przez góry. W miastach i miasteczkach można korzystać z taksówek i tuk-tuk’ów (motoriksz). Zawsze przed odjazdem należy dokładnie ustalić cenę kursu, upewniając się, czy dotyczy ona całej grupy czy jednej osoby.
Gwatemala – waluta
Oficjalną walutą Gwatemali jest quetzal gwatemalski. 1 GTQ dzieli się na 100 centavos, a 1 GTQ = 0,62 zł (stan na 13 lipca 2022).
W większych miastach jest dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Najlepiej korzystać z bankomatów BAC Credomatic (logo z lwem), które nie pobierają opłaty. Karty Mastercard nie działają, lepiej mieć Visę. Większość banków / bankomatów pobiera prowizje za wypłaty z zagranicznych kart. W supermarketach, a także niektórych lepszych barach i restauracjach (szczególnie w miejscach turystycznych) możesz płacić kartą, ale w Gwatemali zawsze lepiej mieć przy sobie gotówkę. Najlepiej przywieźć ze sobą dolary, bo wymiana euro jest znacznie mniej korzystna.
W jakim języku porozumiewać się w Gwatemali?
Gwatemala to prawdziwa mozaika języków. Na tak niewielkiej powierzchni (jedna trzecia Polski) w Gwatemali funkcjonuje 21 języków majańskich oraz dwa inne języki rdzenne. Oficjalnym jezykiem urzędowym jest hiszpański. Znajomość tego języka ułatwi ci komunikację w całej Gwatemali. Angielski to raczej rzadkość ale w większych miejscowościach turystycznych wiele osób może pochwalić się jakimś stopniem znajomości angielskiego.
Co zjeść w Gwatemali? Potrawy kuchni gwatemalskiej
Podstawą kuchni gwatemalskiej są kukurydziana tortilla, ryż i fasola. Równie dużą popularnością cieszą się ryby i owoce morza, z których przyrządzana jest np. zupa z mlekiem kokosowym i świeżą bazylią.
- desayuno chapin – popularny śniadaniowy zestaw: jajka, fasola, smażone banany warzywne (plátanos), ser, tortilla
- tamales: masa kukurydziana z różnymi nadzieniami
- paches: danie podobne do tamales, zrobione z ziemniaków
- shucos: gwatemalski hot dog
- tostadas: chrupiące tortille podawane z różnymi rodzajami sosów i warzyw
- pepían: rodzaj aromatycznego sosu z różnych warzyw i przypraw, podawany z kurczakiem lub innym mięsem
Zobacz przepis: Frijoles Negros – pasta z czarnej fasoli
Wakacje w Gwatemali – atrakcje turystyczne
Spędzając wakacje w Gwatemali zaznasz nie tylko bliskości dzikiej przyrody, w tym różnorodności fauny i flory, ale i przeniesiesz się w przeszłość, obcując z kulturą Majów. W świętych miejscach (m.in. Tikal) wciąż odprawiane są tradycyjne ceremonie. Warto wziąć udział w autentycznych rytuałach, czyli nieinscenizowanych na potrzeby turystów, a dziejących się tu i teraz, zgodnie z kalendarzem Majów. Taką możliwość daje udział w kameralnej wyprawie do Gwatemali, pod przewodnictwem naszych przyjaciółek Majanek.
Zacznijmy jednak od poznania przyrodniczych atrakcji Gwatemali.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: wulkany
Aż trudno w to uwierzyć ale w niewielkiej Gwatemali znajduje się niemal 40 wulkanów, z czego kilka jest aktywnych. Wulkany to ikony gwatemalskiego krajobrazu. Jadąc na wyprawę czy wycieczkę do Gwatemali, nastaw się na zapierające dech krajobrazy, które na miejscu i tak przerosną Twoje oczekiwania! Majestatyczne wulkany otaczają piękne jezioro Atitlan i dawną stolicę Gwatemali – miasteczko Antigua, a widok z wygasłego wulkanu Tajumulco (4220 m n.p.m – najwyższy szczyt nie tylko Gwatemali, ale i całej Ameryki Środkowej) na górskie wzniesienia tylko upewni Cię, że warto było wybrać się w podróż do tego kraju.
Wulkanami, na które warto zwrócić uwagę są również wulkan Acatenango oraz Santamaria. Ten pierwszy ma wysokość 3976 m n.p.m., trasa jest stroma, temperatury zmienne, a więc trekking mniej zaawansowanym wędrownikom może dać w kość. Za to widoki wynagrodzą poniesiony trud. Ze szczytu widać inne wulkany – de Agua (3760 m n.p.m.), Pacaya (2552 m n.p.m.) i de Fuego (3763 m n.p.m.). Zachód słońca i wschód na szczycie wulkanu, spadająca czerwona lawa z pobliskiego wulkanu Fuego, to wspomnienia na całe życie.
Aktywny wulkan Santamaria, nieco niższy (3772 m n.p.m.) zapewnia widoki nie tylko na okoliczne wulkany, ale też na czwarte największe miasto w Gwatemali – Quetzaltenango. Ciekawostka – na aktywnym wulkanie Pacaya można spędzić noc. Podejście zajmuje połowę dnia ale jeśli mamy szczęście nocne widoki będą niesamowite.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: jezioro Atitlan
Jezioro Atitlan to jedno z piękniejszych miejsc w Gwatemali. Nie tylko zachwyca widokiem, ale przede wszystkim ma niepowtarzalną atmosferę. Wprowadza w spokój, sprawia, że podróżnicy zostają nad jeziorem dłużej niż planowali. Atitlan przyciąga bowiem backpakersów, joginów i hippisów z całego świata! Wschody i zachody słońca, widok na jezioro z wulkanu San Pedro, zwiedzanie okolicznych miejscowości, czy pobyt w hippisowskim San Marcos La Laguna, to wspomnienia, które pozostaną z Tobą na długo.
Hippisowski ośrodek w Gwatemali, czyli wspomniane miasteczko San Marcos, to destynacja dla szukających mistycznych przeżyć. Dobrze jest jednak atrakcje turystyczne przepuścić przez filtr pseudo-duchowości i wybierać uważnie rozrywki. Poza wyraźnie hippisowską odsłoną, miasteczko ma też twarz lokalnych społeczności – sprzedawczyń tortilli czy dzieciaków grających w piłkę.
Panajachel to inna typowo turystyczna lokalizacja nad jeziorem Atitlan, ale warto do niej zajrzeć choćby w celu zakupu rękodzieła czy innych lokalnych produktów na targu i w sklepikach.
Jeśli masz ochotę zdobyć wulkan San Pedro (3020 m n.p.m.), to zatrzymaj się w miejscowości o tej samej nazwie. To turystyczne miasteczko, które nie jest największą atrakcją Gwatemali. Za to umożliwia trekking nad wulkan, przez lasy i plantacje, a widok na całej jezioro Atitlan wynagradza krótki pobyt w mało klimatycznym miasteczku.
Dla odmiany, w San Juan La Laguna odnajdziesz spokój i gwatemalski klimat. Z San Pedro to zaledwie kilkanaście minut drogi. Piękne malunki na ścianach budynków, niespieszna codzienność mieszkańców, klimatyczne knajpki i galerie rękodzieła przykuwają oko.
Będąc w San Juan, warto udać się do mało turystycznej miejscowości Tzununa, oddalonej od mekki hippisów zaledwie pół godziny drogi pieszo. Nie tylko jest tam o wiele spokojniej i kameralniej, ale i ciekawie pod kątem przyrodniczym. Tzununa położona jest bowiem między zielonymi wzgórzami, okraszonymi kłębiastymi chmurami.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: Semuc Champey
Dosłownie oznacza „tam, gdzie rzeka chowa się pod skałą”. Semuc Champey to prawdziwy cud przyrody! 300-metrowy most wapienny, pod którym płynie rzeka Cahabón. Na wierzchu mostu znajdują się turkusowe baseny, czy raczej niecki o głębokości 1-3 metrów. W basenach można się kąpać, a woda jest przyjemnie zimna. Wokół wzgórza i las tropikalny. Całość kaskady warto obejrzeć z 50-metrowego punktu widokowego (El Mirador), do którego dojście zajmuje około godzinę.
Semuc Champey mieści się na terenie Parku Narodowego Grutas de Lanquín (Jaskinie w Lanquín).
Atrakcje turystyczne Gwatemali: Rio Dulce
Rio Dulce czyli w tłumaczeniu słodkie wody. To 130 km kwadratowych lasu tropikalnego w Parku Narodowym – jeden z bogatszych ekosystemów świata. Odpocząć tam możesz w gorących źródłach termalnych czy wyruszyć łodzią w rejs po zatoczkach, odkrywając lasy mangrowe i ich mieszkańców (iguany, wydry, tukany, żółwie jaszczurowate). Podczas rejsu miniesz wiele marin i przystani jachtowych, a także małe drewniane domki z pomostami. Nad rzeką Rio Dulce zbudowany jest największy most w Ameryce Środkowej, który łączy miasto Fronteras z Rellenos.
W czasach kolonialnych przez Rio Dulce przebiegał ważny szlak handlowy, którym transportowano cenne towary w górę rzeki i w głąb Gwatemali. Dlatego piraci nie oszczędzali tej trasy. Niedaleko znajduje się twierdza Castillo de San Felipe, wybudowana właśnie dla ochrony przed piratami. Zrekonstruowano ją w latach 50. XX w., dlatego można się z powodzeniem zatrzymać na zwiedzanie.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: gigantyczne drzewa kapokowe
Te drzewa to zdumiewające pomniki przyrody! Dorastają nawet do 80 metrów wysokości, a porośnięte stożkami pnie mają średnicę nawet 3 metrów. Owoce przypominają kształtem torebki, pełne nasion otoczonych puchem. W XIX wieku z ich puchu tworzono kamizelki ratunkowe. Obecnie wykorzystywane są w medycynie tradycyjnej, m.in. jako środek na biegunkę, cukrzycę czy bóle głowy.
Kapokowiec (La Ceiba / Seiba) to święte drzewo Majów, obecne na starożytnych naczyniach, figurkach i urnach. Symbolizuje jedność człowieka z naturą. Majowie z Gwatemali wierzą, że drzewo Ceiba łączy świat podziemny (korzenie), z niebem (korona) i ziemią (pień). Po konarach Ceiby wspinali się szamani podczas swoich duchowych podróży. W cieniu drzew odbywały się ceremonie i rytuały, m.in. Ceremonia Kakao.
Drzewo kapokowe uważane jest za inspirację do powstania drzew-domów w filmie Avatar. Nie bez powodu Gwatemala znaczy w języku nahuatl dosłownie Kraina Drzew.
Sprawdź więcej: La Ceiba – olbrzymie drzewo kapokowe. Co symbolizuje święte drzewo Majów?
Atrakcje turystyczne Gwatemali: ptaki quetzal
Kwezal herbowy to narodowy ptak Gwatemali. Zdobi flagę i herb Gwatemali, jego nazwę nosi też waluta. Starożytni Majowie używali piór z ogona kwezala jako waluty.
Ten barwny ptak uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Samiec jest jaskrawo upierzony: ma zielony wierzch i karmazynowy spód ciała. Zdumiewa swoim ponad 60-cm trenem. Samice kwezala upierzone są nieco skromniej, choć wciąż widowiskowo.
Ptak ten zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne na wysokościach 900-3000 m n.p.m. Trudno go dostrzec, mimo jaskrawych kolorów, gdyż potrafi potrafi długie godziny spędzać w bezruchu. Quetzal jest bliski zagrożenia wyginięciem z powodu kłusownictwa i wylesiania.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: miasto Antigua (dawna stolica Gwatemali)
Antigua to jedna z najważniejszych atrakcji Gwatemali. Położona między wulkanami i dżunglą do XVIII wieku była stolicą Gwatemali. Antigua jest bajecznie położona, z każdego punktu miasta widać górujące nad nią wulkany. Urocza jest też zabudowa miasta. W Antigua znajdziemy stare kolonialne dzielnice z niską, klasycyzującą architekturą w jaskrawych kolorach, wąskie brukowane uliczki ale także współczesne dzielnice i nowoczesne budynki. Starówka pełna jest muzeów, kościołów i klasztorów, czynnych dla zwiedzających. Po trzęsieniu ziemi w 1773 roku miasto zostało mocno zniszczone a część budowli została odbudowana niemal od zera, ale na niektórych wciąż dostrzec można pęknięcia, upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Antigua została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1979 r.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: Tikal – zaginione miasto Majów
Jakie tajemnice jeszcze skrywa Gwatemala? Atrakcje wpisane na listę UNESCO to nie tylko Antigua, ale też Tikal – dawne miasto Majów, na terenie którego utworzono Park Narodowy Tikal. Ruiny, umiejscowione pośród gęstej dżungli, odkryto dopiero w XIX w. To największe prekolumbijskie stanowisko archeologiczne w Ameryce i największe starożytne, zaginione miasto Majów, którzy zamieszkiwali tereny od Meksyku po Belize i Gwatemalę. Imperium Majów liczyło aż kilkanaście milionów ludzi. Do dziś nie wszystkie tajemnice tamtej cywilizacji zostały odkryte. To nie tylko zadziwiające budowle, ale cały system wierzeń.
Park Narodowy Tikal to teren na północy Gwatemali o powierzchni 570 km kwadratowych, pełen pozostałości piramid, świątyń, placów, fortyfikacji i mniejszych budowli. Strome piramidy wznoszą się nad bujną roślinnością, słychać odgłosy mieszkańców lasów. W świątyniach nadal odprawiane są autentyczne ceremonie.
Atrakcje turystyczne Gwatemali: targ rękodzieła Chichicastenango
Najsłynniejszy targ Gwatemali odbywa się w Chichicastenango (w skrócie: Chichi). Sprzedawcy, miejscowi i turyści pielgrzymują na teren wokół kościoła świętego Tomasa. Przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć rytuały stanowiące mieszankę lokalnych wierzeń.
Targ w Chichi to okazja do zakupienia lokalnego rękodzieła i obserwacji codzienności członków społeczności Majów, którzy stanowią 98% mieszkańców. Ulice miasteczka pełne są kolorowej sztuki ludowej, w tym tradycyjnych bluzek, zwanych huipil. Obok targu mieści się kolorowy cmentarz.
Atrakcje turystyczne Gwatemali dla smakoszy kawy
Nie sposób mówić o Gwatemali pomijając kawę, której ten kraj jest ośmym producentem na świecie. Najbardziej znanym z plantacji kawy rejonem jest Antigua. Żyzna ziemia i klimat, jaki tam panuje, zapewniają optymalne warunki do uprawy kawowców. Kawa stamtąd ma charakterystyczny smak, prawdopodobnie wynikający z azotu w powietrzu, wytwarzanego przez trzy sąsiadujace wulkany. Ziarna Antigua smakują ciemną czekoladą połączoną z cytrusami, a finisz jest karmelowy.
Kawę w Gwatemali pije się w hurtowych ilościach, bez względu na porę dnia czy okazję. Spożywają ją w słabszej odmianie nawet niemowlęta, przez butelkę ze smoczkiem albo w namaczanych kawą biszkoptach.
Gwatemala – jakie pamiątki przywieźć?
Gwatemala to przede wszystkim unikalne i kolorowe, bardzo dobrej jakości rękodzieło – od biżuterii, obrusów, bieżników, chust i odzieży tradycyjnej czy codziennej, po torby, paski skórzane, obuwie, kapelusze i ozdobne siodła. Warto również przywieźć z podróży gwatemalską kawę i rozkoszować się jej aromatem długo po powrocie.
źródła:
- Banita Travel, Z wizytą w stolicy [online], www.banita.travel.pl/gwatemla-ciudad-de-guatemala-stolica, dostęp: 13.07.2022
- Banita Travel, Gwatemala – 12 największych atrakcji [online], www.banita.travel.pl/gwatemala-przewodnik-12-najwiekszych-atrakcji, dostęp: 13.07.2022
- Świeżo Palona, W krajach Ameryki Środkowej, cz. 1 (Podróży z Kawą odcinek czwarty) [online], www.swiezopalona.pl/blog/w-krajach-ameryki-srodkowej-cz-1-podrozy-z-kawa-odcinek-czwarty, dostęp: 13.07.2022
- Wiecznie Wolni, Wspinaczka na wulkan Acatenango i de Fuego w Gwatemali Z pamiętnika podróżoholika, wieczniewolni.pl/wulkan-acatenango-de-fuego, dostęp: 13.07.2022
- Z pamiętnika podróżoholika, Co zwiedzać w Gwatemali? [online], www.zpamietnikapodrozoholika.com/2018/09/23/zwiedzanie-gwatemali, dostęp: 13.07.2022
- Z pamiętnika podróżoholika, Jezioro Atitlan – najpiękniejsze jezioro świata. Co i gdzie zobaczyć? [online], www.zpamietnikapodrozoholika.com/2019/01/12/jezioro-atitlan-gwatemala-zwiedzanie, dostęp: 13.07.2022
-
Hanna Zaborska
RedaktorkaMarketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Hanna Zaborska
Marketing managerka. Czuwa nad realizacją strategii contentowej. W podróżach ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody.
Specjalizuje się w content marketingu – od strategii po dystrybucję. Dba o to, aby treści były przyjazne odbiorcom i robotom Google. A przy tym, poszerzały świadomość odpowiedzialnych podróży.
W podróżowaniu ceni przede wszystkim dobre towarzystwo i bliskość przyrody. Inspiruje ją czerpanie z różnorodności. Dlatego zawodowo łączy zainteresowanie antropologią kulturową i społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Ostoja spokoju i konkretu. Po pracy wspiera projekty związane ze zdrowiem kobiet. Ciągnie ją do natury, sztuki i głębokich rozmów. W pracy też, dlatego pokochała Soul Travel od pierwszego wejrzenia.