Podróż do Bhutanu – kiedy jechać? Organizacja wyjazdu od A do Z i garść ciekawostek

Renata Sabela

Renata Sabela

Redaktorka

Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

Renata Sabela

Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

Założycielka biura etycznych podróży Soul Travel i organizatorka konferencji Fair Travel Event.

Organizuję kameralne wyprawy do odmiennych kultur, w tym miejsc, których nie znajdziesz w przewodnikach. To fotoekspedycje, niszowe wyprawy, weekendowe warsztaty fotograficzne, podróże szyte na miarę, a także motywacyjne wyjazdy incentive. Przeprowadziłam ponad 150 wypraw na kilku kontynentach.

Od lat przyjaźnię się z przedstawicielami rdzennych kultur i zapraszam Cię do ich świata.

Bhutan – Kraina Grzmiącego Smoka – to jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów na świecie i najbardziej niedostępnych. Sprawdź, jakie tajemnice skrywa królestwo w Himalajach i dlaczego organizacja podróży do Bhutanu wprawia w osłupienie nawet najbardziej doświadczonych globtroterów.

Gdzie leży Bhutan? Mapa krainy szczęścia

Bhutan leży w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach, między Tybetem a Indiami. A jeszcze precyzyjniej, to niewielki kraj położony pomiędzy Tybetem, Sikkim oraz indyjskim stanem Bengal Zachodni.

mapa-bhutan-kraj-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Bhutan jest niedostępny dla turystów z kilku powodów. Jednym z nich jest położenie Bhutanu wśród Himalajów Wysokich, których szczyty sięgają ponad 7000 m n.p.m., i Himalajów Środkowych, poprzecinanych głębokimi dolinami. Z każdej strony jest więc odcięty od świata górami. A te (do wysokości 3500 m) pokryte są lasami, stanowiącymi ponad 60% powierzchni kraju. W konstytucji Bhutanu widnieje zapis o tym, że minimum 60% powierzchni kraju mają stanowić lasy. Powyżej tej wysokości, Himalaje porastają alpejskie łąki i pokrywają wieczne śniegi. To piękna, górzysta kraina, bez dostępu do morza.

Przed podróżą przeczytaj krótką historię: Bhutan to stan umysłu

Jaki klimat panuje w Bhutanie?

Ze względu na położenie na różnych wysokościach, w Bhutanie występuje kilka rodzajów klimatu: od wilgotnego monsunowego na południu kraju, do ostrego górskiego na północy. Zima jest dość surowa. Najlepszym okresem na wyjazd do Bhutanu jest okres od kwietnia do października, z wyłączeniem letniej pory monsunowej. Temperatury oscylują wtedy wokół  25-30 st.  C w dzień i spadają do 15 st. C w nocy. Klimat Bhutanu jest wilgotny, więc deszcz jest normalnym zjawiskiem o każdej porze roku.

podroz-do-bhutanu-klimat-klasztor-we-mgle-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Paro Taktsang, tzw. Tygrysie Gniazdo, czyli klasztor buddyjski w Paro.

Bhutan – ciekawostki dotyczące m.in. języka i obyczajów

  • Bhutan, nazywany małą Szwajcarią, jest niewiele mniejszy od tego kraju. Jego powierzchnia wynosi 47 tys. metrów kwadratowych, a liczbę mieszkańców Bhutanu szacuje się na zaledwie 750 tysięcy. Największym miastem jest Thimphu, stolica Bhutanu, gdzie populacja wynosi ok. 130 tysięcy mieszkańców. Miasto jest prawie 20 razy mniejsze od Warszawy, a do roku 1960 było zbitką wiosek, które dziś są dzielnicami.
  • Pełną nazwą kraju jest Królestwo Bhutanu. Druk Jul to lokalna nazwa kraju, która oznacza Królestwo Smoka, a mieszkańcy mówią o sobie Druk Pa, czyli ludzie grzmotu. Z resztą bezskrzydły smok widnieje na czerwono-pomarańczowej fladze Bhutanu. Jest on koloru białego, a w czterech łapach trzyma smocze jaja – te w tradycji buddyjskiej symbolizują bogactwo, mądrość i wszechświat. Nazywane są perłami doskonałości.
  • W użyciu jest 19 języków, ale oficjalnym językiem Bhutanu jest Dżongkha, uznawany za dialekt języka tybetańskiego, który w klasycznej formie pobrzmiewał w szkolnictwie do lat 60. Jego nazwa znaczy „język używany dawniej w dzongach”, czyli klasztorach bhutańskich z XVII wieku. Mieszkańcy niektórych obszarów Indii i Nepalu również mówią w tym języku. Co ciekawe, osoby mówiące w standardowym języku tybetańskim i języku dżongkha nie zrozumieją się nawzajem.
  • Inną ciekawostką jest specjalne słownictwo, w którym chcemy okazać szacunek rozmówcy. Na przykład, uprzejmym odpowiednikiem słowa „nie chcę” jest „pokornie odmawiam”. W miejscach nieco bardziej turystycznych, choć ciężko to określenie odnieść do Bhutanu, można posługiwać się językiem angielskim.
  • Lądowanie na lotnisku w Paro wymaga od pilota nie lada wprawy. Położone jest na wysokości 2235 m n.p.m. w dolinie rzeki Paro, którą otaczają górskie szczyty o wysokości do 5500 m.
  • Gangkhar Puensum to najwyższy, wciąż niezdobyty szczyt na świecie. Uważany za świętą górę, przez co władze Bhutanu zabroniły wspinaczki.
  • Osoby palące muszą pamiętać o zakazie palenia w miejscach publicznych i zakazie sprzedaży produktów tytoniowych. Zapalisz jedynie w pokoju hotelowym i prywatnym domu, jeśli właściciel się zgodzi.
  • Gest pokazywania czegoś palcem jest uważany za arogancki. Możesz użyć otwartej dłoni, skierowanej do góry.
  • W świątyniach i innych obiektach sakralnych poruszaj się według wskazówek zegara.
  • Zdziwienie podróżujących po Bhutanie budzą wszechobecne malunki i wizerunki penisów. Członek we wzwodzie ma moc odganiania złych duchów, ludzi i plotek. Dlatego wielu Bhutańczyków maluje fallusy na domach, ale nie brak ich również w świątyniach czy klasztorach. Najstarszy malunek penisa mieści się w klasztorze Chimi Lhakhang, powstałym na cześć Drukpy Kunleya, XV-wiecznego lamy znanego z ekscentryczności.

Tajemniczy Bhutan – kraj szczęśliwych mieszkańców

Szczęście Narodowe Brutto (Gross National Happiness) to nie przejęzyczenie, a wskaźnik ustalony przez Jigme Singye Wangchucka – byłego króla Bhutanu. To pojęcie pozwoli Ci poznać specyfikę Bhutanu przed podróżą. Do dziś władcy Bhutanu posługują się nim, aby wyznaczać drogę rozwoju społeczno-gospodarczego i mierzyć jakość życia mieszkańców w bardziej całościowym ujęciu niż pozwala na to PKB. Co kryje się pod pojęciem SNB?

  • odpowiednie zarządzanie
  • zrównoważony wzrost społeczno-ekonomiczny
  • ochrona i promocja kultury
  • ochrona środowiska

podroz-do-bhutanu-starsza-kobieta-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel
Te z kolei bardziej szczegółowo rozpatrywane są według 9 ciekawych i różnorodnych kryteriów:

  1. Zdrowie (w tym zdrowie psychiczne, ogólna ilość dni w zdrowiu).
  2. Zróżnicowanie kulturowe (np. uczestnictwo w kulturze czy zdolności artystyczne).
  3. Dobre rządzenie (w tym prawa podstawowe, usługi dla obywateli).
  4. Poziom życia (np. majątek, posiadanie domu, dochód gospodarstwa domowego na osobę).
  5. Różnorodność ekologiczna (tu mieści się m.in. odpowiedzialność wobec środowiska i skutki urbanizacji).
  6. Wykształcenie (np. umiejętność pisania i czytania, skolaryzacja – powszechność nauczania).
  7. Witalność społeczna (np. związki wspólnotowe, rodzina).
  8. Wykorzystanie czasu (na pracę i na sen).
  9. Samopoczucie (tutaj liczy się satysfakcja z życia, duchowość, pozytywne / negatywne emocje).

Który punkt wzbudził Twoje zainteresowanie? Jak wyobrażasz sobie podróż do Bhutanu, w którym tak istotne jest samopoczucie, relacje i szacunek do natury, gdzie szczęście nie zależy wyłącznie od materialnego dobrobytu? Sprawdź, jak wygląda podróż do Bhutanu od podszewki.

Zobacz też: Bhutan – filmy, które warto oglądnąć przed podróżą

Zadziwiająca organizacja turystyki w Bhutanie – wyjazd pod kontrolą… króla!

Bhutan otworzył się na zagraniczną turystykę dopiero w 1974 roku. Podróżujących po tym kraju dziwi sposób załatwiania formalności. Każda wizyta w Bhutanie musi być bardzo dobrze przygotowana kilka miesięcy wcześniej, w ścisłym porozumieniu z lokalnym operatorem. Nad wszystkim czuwa sam król Bhutanu, dlatego standard, zarówno pobytu w Bhutanie, jak i usług turystycznych, jest bardzo wysoki. Wszystko to działa w ramach zasady: „wysoka jakość, mały wpływ turystyki na kraj”.

podroz-do-bhutanu-mnich-w-klasztorze-turysta-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

W Bhutanie nie istnieje turystyka indywidualna, za wyjątkiem obywateli Indii, Bangladeszu i Malediwów. Każdy pobyt jest zorganizowany, opłacony z góry i odbywa się pod opieką bhutańskiego przewodnika. Ale podróż po Bhutanie nie musi odbywać się w grupie kilku czy większej ilości osób. Istnieje możliwość zaaranżowania w pełni prywatnej podróży dla jednej lub dwóch osób.

podroz-do-bhutanu-turystyka-dom-goscina-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Przyjazdy turystów są limitowane. Dlatego może się zdarzyć, że nie otrzymasz wizy, jeśli nie zmieścisz się w puli wpuszczanych cudzoziemców.

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Rząd Bhutanu czuwa nad jakością pobytu każdego turysty. To oznacza, że w konkretnej kwocie oferuje kompletny pakiet usług podczas podróży po tym kraju, a w nim:

  • prywatny samochód do dyspozycji (w przypadku większej grupy turystów – bus),
  • licencjonowany przewodnik,
  • kierowca,
  • zakwaterowanie,
  • wszystkie posiłki,
  • wstęp do obiektów,
  • wszystkie podatki.

Wysokość stawki dziennej to płatność za każdą noc za osobę. W taryfę nie jest wliczona wiza do Bhutanu (40 USD) oraz lot do i z Paro.

Sezon wysoki obejmuje marzec-maj oraz wrzesień-listopad. Wówczas stawka za dzień pobytu w Bhutanie wynosi 250 USD/osobę. Cena ta dotyczy minimum 3-osobowej grupy. Jeśli jadą 2 osoby, każda musi dopłacić 30 USD za dzień.  Jeśli podróżujesz samotnie (oczywiście z kierowcą i przewodnikiem), wówczas stawka za pobyt w Bhutanie wzrośnie do 290 USD/dzień/osobę.

Niski sezon to czas od grudnia do lutego i od czerwca do sierpnia. Wówczas taryfa dzienna dla grup od 3 osób wynosi 225 USD/osobę. Obowiązuje też koszt dodatkowych płatności w wysokości 40 USD za jedną osobę i 30 USD, kiedy podróżują dwie osoby. Czyli podróżując z przyjacielem do bazowej kwoty 225 USD dodaj jeszcze 30 USD, co daje 255 USD za każdą osobę.

To najniższa stawka, jaką proponuje rząd za pobyt w Bhutanie. Może ona wzrosnąć, gdy chcesz mieszkać w 4 lub 5-gwiazdkowych hotelach (w standardzie są 3-gwiazdkowe hotele) lub iść na trekking w Himalaje. Tutaj mała ciekawostka. O ile trekkingi i trasy przez kilkutysięczne przełęcze są dozwolone w Bhutanie, o tyle wspinaczka wysokogórska na siedmiotysięczniki jest całkowicie zabroniona. Mieszkają tam bowiem duchy Matki Ziemi.

podroz-do-bhutanu-hotel-z-widokiem-na-swiatynie-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Cała kwota za pobyt musi zostać przesłana do TCB (Tourist Council of Bhutan – Turystyczna Rada Bhutanu) i to na kilka lub kilkanaście tygodni wcześniej, w zależności od sezonu. Dopiero na tej podstawie wydawane jest pozwolenie na wjazd (wiza do Bhutanu) oraz robione są rezerwacje hoteli i restauracji. Pieniądze pozostają na koncie Turystycznej Rady Bhutanu, która przesyła je do wybranej przez Ciebie agencji turystycznej.

Z każdej dziennej stawki osobowej, 65 USD jest przekazywane Zrównoważonej Turystyce Królewskiej. Pieniądze te inwestowane są w szkolnictwo i służbę zdrowia, czyniąc ją bezpłatną zarówno dla Bhutańczyków, jak i dla turystów w sytuacjach nieszczęśliwych wypadków lub choroby. Co sądzisz o takim systemie?

Zniżki na podróż do Bhutanu? Sprawdź warunki

Od dziennej taryfy możliwe jest uzyskanie zniżki za każdy dzień pobytu. Obowiązują one w przypadku:

  • dzieci poniżej 5. roku życia (są zwolnione z opłaty),
  • dzieci w wieku 6-11 lat (mają 50% zniżki za dzienną taryfę),
  • studentów w wieku 12-24 lat (z kartą studencką otrzymują 25% zniżki od dziennej taryfy),
  • osoby podróżującej w grupie 11-15 osób (otrzymuje 50% zniżki),
  • jednej osoby podróżującej w grupie powyżej 16 osób (przysługuje jej 100% zniżki),
  • podróżujących powyżej 11 dni (otrzymują 10% zniżki na każdy dzień pobytu za osobę).

Waluta w Bhutanie

Walutą Bhutanu jest ngultrum (Nu, BTN) podzielone na 100 chetrum. Kurs waluty bhutańskiej jest powiązany 1:1 z kursem rupii indyjskiej, a co za tym idzie, można w Bhutanie także płacić rupiami. Wymiana pieniędzy nie jest problemem, w szczególności w większych miastach. Można jej dokonać w bankach lub kantorach, pamiętając o zachowaniu kwitu wymiany do ponownego okazania przy wymianie waluty, np. rupii na USD zanim wrócisz do kraju.

podroz-do-bhutanu-waluta-ngultrum-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Międzynarodowe karty są akceptowane w bankomatach, jednak ich używanie jest nadal utrudnione. Bankomaty nie są powszechne na wschodzie kraju. Najlepiej posiadać dolary.

Szczepienia przed wjazdem do Bhutanu

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, to lekarze zalecają zaszczepienie się przeciwko żółtaczce A i B, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Malaria występuje jedynie w rejonach przy granicy z Indiami. Turyści najczęściej chorują na biegunkę, a także chorobę lokomocyjną, z uwagi na kręte drogi w górach.

Pomoc medyczna w Bhutanie jest bezpłatna, także dla turystów.

Bhutan – wiza. Jak się do tego zabrać?

W Bhutanie nie ma ambasady ani konsulatu, przez które możesz aplikować o wizę. Wydaje się je tylko turystom, mającym zorganizowany wyjazd przez licencjonowanego bhutańskiego tour-operatora w danym kraju. To on ubiega się o wizę dla Ciebie.

Jeśli chcesz mieć głowę wolną od załatwiania wszelkich formalności, wybierz się na wyprawę do Bhutanu z Soul Travel. Organizujemy je od kilkunastu lat. Wiemy, jak najłatwiej dotrzeć do Bhutanu i poznać to tajemnicze królestwo poza szlakiem. Poza ułatwieniem formalności zyskujesz też przywilej bycia blisko z drugim człowiekiem. Na tyle, by usiąść z nim przy jednym stole czy wspólnie uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii rodzinnej.

Ubiór w Bhutanie: o czym należy pamiętać?

Podczas podróży po Bhutanie zaopatrz się w bluzki z materiałów oddychających i nieprzemakalnych. Dobrze sprawdzi się sportowa odzież termiczna, kurtka nieprzemakalna, buty trekingowe (najlepiej  goretex) i skórzane obuwie na zmianę na lżejsze spacery po mieście.

Możesz zabrać długie spódnice, bo właśnie tak ubierają się mieszkanki tego kraju. Warto zaopatrzyć się również w oddychające skarpety trekingowe. Słońce mocno operuje, bez względu na rześkość powietrza, dlatego do ekwipunku dołącz kapelusz i okulary słoneczne, a na wieczór czy noc przy ogniu: lekką czapkę i rękawiczki.

Pamiętaj o całkowitej odmienności kulturowej Bhutanu. Krótkie spódnice lub szorty, pokazujące uda i łydki wzbudzają zdziwienie. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, ale mężczyzna w krótkich spodenkach z odkrytym torsem również zwraca na siebie uwagę.

Dobrze więc mieć zawsze pod ręką dużą, przewiewną chustę, którą można się dowolnie opatulić, np. zarzucić na ramiona. Jednym z cieplejszych ubrań, które idealnie się sprawdzą podczas wycieczki do Bhutanu, jest lekka kurtka puchowa. Pogoda na tych wysokościach bywa nieprzewidywalna.

Sprawdź: Przegląd książek o Bhutanie

Ekscytująca podróż do Bhutanu. Kiedy jechać?

Okres między wrześniem a listopadem to najlepszy czas na zwiedzanie Bhutanu. Wtedy powietrze jest krystalicznie czyste, a niebo błękitne.

Styczeń i luty są już chłodniejsze, więc jeśli jesteś zmarzluchem, poczekaj do wiosny. Od marca klimat w Bhutanie staje się bardziej suchy i przyjemny. Z kolei późną wiosną kwitną rododendrony; ich kwiaty zalewają doliny wspaniałymi kolorami. W maju wzrasta wilgotność, a od czerwca do września, górzysty Bhutan spowijają monsunowe deszcze.

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy rzadkie żurawie czarnoszyje, pojedź do Bhutanu późnym październikiem. Wtedy do doliny Phobjikha zlatują się te niezwykle eleganckie ptaki i pozostają tam aż do połowy lutego.

podroz-do-bhutanu-dolina-phobijka-festiwal-zurawi-czarnoszyich-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Odpowiedź na pytanie, kiedy jechać do Bhutanu jest więc nieco przewrotna, bo zależy to od Twoich oczekiwań. Dla Soul Travel każda pora jest dobra, by odwiedzić Kraj Grzmiącego Smoka. Mimo wszystko, dowiedz się, jak wyglądają atrakcje przyrodnicze w Bhutanie w poszczególnych sezonach turystycznych. W Bhutanie są dwa sezony: niski i wysoki.

Sezon wysoki w Bhutanie (marzec-maj): czego spodziewać się wiosną?

Marzec i kwiecień to wyjątkowa pora na podróżowanie po Bhutanie. Temperatury są przyjemne, a doliny obfitują w bogactwo przyrody, ciesząc oko miłośników przyrody i fotografów. Zaczynają wtedy kwitnąć wszystkie kwiaty. Szczególnie zachwycające są różnokolorowe rododendrony.

W połowie marca w Trashigang odbywa się Gomkora, jeden z największych festiwali we wschodnim Bhutanie. Daje on mieszkańcom chwilę wytchnienia przed rozpoczęciem sezonu hodowlanego.

Na początku kwietnia odbywa się jeden z najbardziej popularnych festiwali w Bhutanie – Paro Tsechu. To buddyjski festiwal, podczas którego wyszkoleni mnisi i osoby świeckie tańczą w fantazyjnych maskach i kostiumach. Król Bhutanu pojawia się wtedy na uroczystościach pomiędzy trzecim a ostatnim dniem festiwalu.

Popularność festiwalu Paro Tsechu sprawia, że bilety lotnicze do Bhutanu są wykupione już w styczniu.

podroz-do-bhutanu-festiwal-tancerze-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Dowiedz się więcej: Festiwale Tsechu w Bhutanie – kiedy świętować?

Od połowy kwietnia do końca maja organizowane są również trekkingi na Czomo Lhari oraz Drukpath.

W maju temperatura w Bhutanie zaczyna wzrastać, podnosi się też poziom wilgotności, a nad górami widać coraz więcej chmur. Czy to oznacza, że lepiej wtedy odpuścić sobie podróż do Bhutanu? Ależ skąd! Mniej odwiedzających i niższe ceny czynią maj dobrym momentem na wizytę w Krainie Grzmiącego Smoka. Do tego w połowie maja, w Punakha Dzong, zaczyna kwitnąć fioletowy prusznik (Jacaranda).

Sezon wysoki w Bhutanie (wrzesień-listopad): co dzieje się jesienią?

To również wysoki sezon. Łagodna pogoda i odbywające się festiwale, czynią tę porę roku dobry okresem na zwiedzanie Bhutanu. Thimphu Festiwal ma zwykle miejsce pod koniec września lub na początku października. To kolejny buddyjski festiwal, przyciągający rzesze ludzi. Jest pełen kolorowych tancerzy, celebruje się wspólnie z nimi bhutańską kulturę i wierzenia.

W tym samym czasie odbywa się również Wangdue Tshechu, widowisko pełne masek i tańców, kuszące feerią barw i dźwięków.

podroz-do-bhutanu-festiwal-Wangdue-Phodrang-Tsechu-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

W październiku doliny Bhutanu mienią się odcieniami złota. Jest to miesiąc, w którym rolnicy przygotowują się do zbiorów ryżu. Większość podróżnych (około 80% wszystkich zagranicznych odwiedzających) chce odwiedzić Bhutan właśnie w tym miesiącu, więc podróż należy planować z dużym wyprzedzeniem, aby uzyskać odpowiednie zakwaterowanie i korzystną cenę za przelot.

Z kolei w listopadzie, z Wyżyny Tybetańskiej do chronionej Doliny Phobjikha, zlatują się żurawie czarnoszyje. Pozostają one w tym regionie aż do początku lutego. W Gangtey organizuje się specjalne uroczystości, aby świętować przylot ptaków.

W listopadzie jednym z najbardziej oczekiwanych świąt religijnych w kalendarzu w Dolinie Bumthangu jest Jambay Lhakhang Drup. Słynie z tzw. Nagiego Tańca – Terchham. Prezentowany jest on o północy pod rozgwieżdżonym niebem jesiennej nocy. Uczestniczenie w Terchham ma oczyszczać z wszelkiego zła i zapewniać pomyślność.

Sezon niski (czerwiec-sierpień), czyli lato w Bhutanie

Miesiące letnie to pora monsunowa w Bhutanie, czyli okres bardzo intensywnych opadów deszczu. Zaledwie w ciągu trzech miesięcy, w Thimpu spada pół metra deszczu, a na wschodnich wzgórzach nawet metr. W trakcie monsunu góry zasłania gruba warstwa chmur.

kiedy-jechac-do-bhutanu-pora-deszczowa-mnich-w-klasztorze-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

Sezon niski (grudzień-luty): zima w Bhutanie

Zima trwa od grudnia do lutego. Wtedy też panują najniższe temperatury, szczególnie w górach, ale czyste niebo i słoneczne doliny zdają się nagradzać tych, którzy nie boją się chłodów. Z powodu pogody liczba odwiedzających jest mniejsza.

Od połowy stycznia aż do początku lutego należy spodziewać się opadów śniegu. Ekstremalne warunki pogodowe, w tym obfite opady śniegu, mogą spowodować, że drogi do Środkowego i Wschodniego Bhutanu staną się nieprzejezdne. Atutem zimy jest brak tłumów oraz możliwość zobaczenia żurawi czarnoszyich. Wówczas nie trzeba płacić dodatkowego cła, aby napawać się błękitem himalajskiego nieba.

podroz-do-bhutanu-zima-mnich-przed-swiatynia-wyrusz-w-zyciowa-podroz-soul-travel

Zimą odbywają się dwa festiwale w Bhutanie:

  1. Punakha Dromche – tygodniowe obchody upamiętniające powstanie Bhutanu w 1600 r. Uroczystości odbywają się wokół dawnej stolicy. Łagodny klimat w Punakha sprawia, że miasto to staje się zimowym azylem dla mieszkańców Bhutanu.
  2. Trongsa Tshechu – odbywa się w Trongsa Dzong, to bardzo kameralny festiwal, podczas którego można podziwiać jedne z najwspanialszych kostiumów do tańca.

Odkryj Bhutan – wycieczka samolotem czy drogą lądową?

Jak dostać się do Bhutanu? Przed Tobą są dwie możliwości.

  1. Drogą lądową w podróż do Bhutanu

Chcąc dotrzeć do stolicy Bhutanu masz do dyspozycji trzy możliwości. Jedyne przejścia graniczne lądowe dla turystów znajdują się w Phuentsholing, Gelephu i Samdrup Jongkhar. W Bhutanie nie ma kolei, dlatego po kraju podróżuje się autobusami lub współdzielonymi taksówkami.

Wyprawa do Bhutanu z Soul Travel, fot. Alicja Lasek

Miasto Phuentsholing: leży w południowo-zachodniej części kraju. Znajduje się około 170 km na wschód od indyjskiego lotniska Bagdogra. Po przedostaniu się do Phuentsholing, możesz wyruszyć w dalszą podróż do stolicy Bhutanu. Czas takiego przejazdu wynosi około 6 godzin, a do pokonania masz 170 km. Autobus do Thimphu odjeżdża codziennie o 7 rano (czasu lokalnego) z przystanku przy budynku poczty.

Gelephu: zlokalizowane w południowo-centralnej części kraju to kolejne wrota, którymi można dostać się do Bhutanu. Znajduje się około 250 km od Thimphu. Zmierzając w stronę stolicy musisz przejechać przez strefę podzwrotnikową Bhutanu, zanim dotrzesz do strefy alpejskiej, a w końcu do Thimphu. Podczas tej podróży należy przekroczyć trzy prowincje, a czas podróży wyniesie około 10 godzin.

Prowincja Samdrup Jongkhar: leży w południowo-wschodnim Bhutanie i graniczy z indyjskimi stanami Darranga oraz Assam. Znajduje się w odległości około 150 km od Guwahati, stolicy Assamu. Podróż z Guwahati zajmuje około 3 godzin. Turyści wjeżdżający do Bhutanu przez Samdrup Jongkhar muszą pokonać trasę wynoszącą około 700 km (Trashigang), następnie wjechać na boczną trasę, wiodącą kolejno przez Monggar, Bumthang, Trongsa, Wangdue Phodrang i wreszcie na Thimphu kończąc. Jeśli wybierzesz tę drogę, musisz przygotować się, że dotarcie do stolicy zajmie Ci co najmniej 3 dni.

  1. Wycieczka do Bhutanu samolotem

Międzynarodowe lotnisko w Paro położone jest na wysokości 2225 m n.p.m. i otoczone przez góry sięgające 4876 m. Istnieje kilka portów lotniczych, z których możesz dolecieć bezpośrednio do Paro:

  • Bangkok,
  • Delhi,
  • Kalkuta (Kolkata),
  • Bagdogra,
  • Bodh Gaya,
  • Dhaka,
  • Katmandu,
  • Guwahati,
  • Singapur,
  • Bombaj (Mumbaj).

Przylot do Paro jest niezwykle ekscytującym doświadczeniem. Podczas żadnych innych lotów na świecie nie znajdziesz się tak blisko gór, jak podczas zejścia do doliny Paro. Szczególnie niezwykłych przeżyć może dostarczyć Ci lot między Katmandu a Paro, ponieważ samolot przelatuje nad czterema z pięciu najwyższych gór świata. Przy dobrej pogodzie, można podziwiać spektakularny widok na Mount Everest, Lhotse, Makalu i Kangchenjunga. Mówi się, że jest to najpiękniejsza trasa widokowa świata.

wycieczka-do-bhutanu-samolotem-lotnisko-w-paro-wyrusz-w-zcyiowa-podroz-soul-travel

Obecnie działają dwaj przewoźnicy, którzy zabiorą Cię w lotniczą podróż do Bhutanu: Drukair oraz Bhutan Airlines.

Drugi międzynarodowy port lotniczy (znajdujący się w Gelephu, wzdłuż południowej granicy z Indiami), został ukończony w 2012 r., mimo to wciąż pozostaje zamknięty.

Oprócz Paro istnieją krajowe lotniska w Yonphula we wschodniej części Bhutanu, Bumthang w centralnym Bhutanie i Gelephu w południowo-centralnej części.

Organizacja podróży do Bhutanu – kiedy zacząć?

Jeśli wybierasz się do Królestwa Bhutanu, zacznij organizować swoją podróż przynajmniej 2 miesiące przed wylotem, a w wysokim sezonie – nawet do 6 miesięcy przed. Dzięki temu zyskasz pewność rezerwacji noclegów i przelotów. Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji wycieczki do Bhutanu i chcesz poznać lokalną kulturę w sposób niedostępny dla turystów, skontaktuj się z butikowym biurem podróży Soul Travel. Zaprosimy Cię w podróż życia do domów naszych bhutańskich przyjaciół!

Tymczasem wybierz się z nami w wirtualną podróż do Bhutanu i poznaj niepublikowane tutaj ciekawostki oraz informacje praktyczne:

  • Renata Sabela

    Renata Sabela

    Redaktorka

    Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

    Renata Sabela

    Właścicielka i dusza Soul Travel. Podróżniczka, fotografka, żeglarka. Od lat zgłębia nauki starszyzn plemiennych. Ambasadorka odpowiedzialnego podróżowania.

    Założycielka biura etycznych podróży Soul Travel i organizatorka konferencji Fair Travel Event.

    Organizuję kameralne wyprawy do odmiennych kultur, w tym miejsc, których nie znajdziesz w przewodnikach. To fotoekspedycje, niszowe wyprawy, weekendowe warsztaty fotograficzne, podróże szyte na miarę, a także motywacyjne wyjazdy incentive. Przeprowadziłam ponad 150 wypraw na kilku kontynentach.

    Od lat przyjaźnię się z przedstawicielami rdzennych kultur i zapraszam Cię do ich świata.

Podobne artykuły

Polecane wyprawy

Zobacz wszystkie