BHUTAN

Dolina Bhumtang

Wyprawa

Scrolluj w dół

Bhutan Bhumtang

Rytm Podróży

Choć stosunkowo jest ich bardzo niewiele, klasyczne wyprawy po Bhutanie opierają się na codziennym zwiedzaniu świątyń i  muzeów, obecności podczas świętowania festiwalu Tsechu w jednym z  największych miast jak Thimpu czy Paro oraz noclegach w wyznaczonych hotelach. Ta wyprawa ma tylko znamiona klasycznego wyjazdu. Wyruszymy bowiem na kilka dni w interior kraju, do serca duchowej stolicy Bhutanu – doliny Bhumtang. Tam tradycje nadal zachowały swój pierwotny charakter, a festiwal na cześć Guru Rinpocze jednoczy okoliczne wioski w jednej fieście. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze świątynie Bhutanu, a w nich ślady i odciski pozostawione przez medytujących świętych. Do tych odległych od stolicy regionów dotrzemy… samolotem, oglądając najbardziej spektakularne widoki na Himalaje i nadal dziewicze wzgórza Bhutanu. A po powrocie, nie zabraknie wyprawy do Taktsang, Tygrysiego Gniazda, symbolu kraju, jednak w taki sposób, by być tylko sam na sam z mnichami. To wyprawa dla zainteresowanych tradycjami, kulturą oraz przyrodą spoza przewodnikowego szlaku.

 

DOŚWIADCZENIE

Soul Travel proponuje autorski program w oparciu o własne sześcioletnie doświadczenie podróżnicze w Bhutanie. Jesteśmy butikowym biurem i każdą z wypraw przygotowujemy przez wiele miesięcy, dbając o autentyczny kontakt z kulturą, poprzez relacje z osobami na miejscu. Plan wyprawy jest wynikiem dogłębnego poznania okolicy, ludzi, wieloletnich przyjaźni zarówno prywatnych jak i zawodowych. Towarzystwo lokalnego przyjaciela, profesjonalnego przewodnika, pozwalają nam na takie doświadczenia jak spacery przez małe wioski, uczestnictwo w porannej modlitwie pudża, zabawa w społecznych festiwalach, spotkanie z lokalną poetką i autorką legend bhutańskich, czy inne spontaniczne wydarzenia. Mamy na to czas. Z doświadczenia również wiemy, ze poznać można człowieka dopiero w jego własnym domu, dlatego zawitamy do bhutańskiej rodziny, by ucztować przy wspólnym stole, posłuchać wieczornych opowieści a może i zatańczyć. To program dla tych, którzy chcą doświadczać, a nie tylko być obserwatorem podczas podróży.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1: WARSZAWA - DELHI

Wylot z Polski i przelot przez jeden z portów do Delhi. Przylot do Delhi w późnych godzinach nocnych. W zależności od zasobów czasowych nocleg w Delhi lub przelot od razu do Bhutanu porannym lotem.

DZIEŃ 2: DELHI - PARO (lot, 2 godz.)

Poranny wylot z Delhi i przylot na międzynarodowe lotnisko Paro. Powitanie z królestwem zaczyna się już dobrze, czyli od lotu nad Himalajami. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków najwyższego na świecie pasma gór z Mt. Everestem na czele. Lądowanie w tonącej w zieleni dolinie Paro pełnej lasów, świątyń i farm. Powitanie w bhutańskim stylu z Tashi Khaada przez przewodnika, Karmę Thinley’a. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Popołudniu spacer po mieście Paro. Kolacja w lokalnej restauracji w Paro.

DZIEŃ 3: PARO - BHUMTANG (lot, 25 min.)

Przelot do malowniczej doliny Bhumtang, gdzie spędzimy kilka dni. Bhumtang to serce religijne i kulturowe kraju, praktycznie nieuczęszczana część Bhutanu. Spacerując po mieście i eksplorując okoliczne wioski mamy okazję przyjrzeć się sprawom większym i mniejszym bhutańskiego życia. Przylot i zakwaterowanie w hotelu. Spacer po miasteczku. Na pewno zajrzymy do jednego z wielu maleńkich klasztorów, być może na wieczorną pudżę.
Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 4: BHUMTANG

To dzień na eksplorację miasteczka i okolic. Wyruszymy do jednego z najstarszych klasztorów: Jambay Lakhang. Jest to kameralny klasztor w dolinie, gdzie zawsze spotyka się starszych ludzi pogrążonych w oracji. Chodzą wówczas dookoła świątyni, poruszając młynki modlitewne i paląc kadzidła. Nieopodal jest również klasztor Kurjey Lakhang, gdzie medytował Guru Rinpocze (ślady jego ciała są odbite w jednej z jaskiń) oraz Tamshing Lakhang. Odwiedzimy te, jedne z najważniejszych dla religii buddyjskiej klasztory, mając na uwadze rytm dnia mnichów i społeczności.

DZIEŃ 5: BHUMTANG - CHUMEY - TANG (60 km, 1,5 godz)

Wyruszymy na lokalny festiwalu Tsechu w jednej z dolin Bhumtangu przyciągający zaledwie niewielką grupę odwiedzających. Święto różni się od tego z wielkich miast jak Thimpu, Paro czy Phunaka, jest lokalne i kameralne, a atmosfera przypomina rodzinne spotkanie, gdzie ludzie znają się nawzajem, dużo żartują i rozmawiają. Prawdziwa uczta kolorów i tradycji. Spędzimy tam większość dnia, towarzysząc mnichom i tancerzom oraz świętującym mieszkańcom. Po lokalnych celebracjach wyruszymy do wioski, skąd pochodzi nasz przewodnik Karma. Wieczorem gorąca i lecznicza kąpiel, według starej bhutańskiej receptury, nazywanej „Chu Tse”. Do kąpieli używa się kamieni otoczaków pochodzących z okolicznych rzek. Zostają one podgrzane i zanurzone w dużej drewnianej wannie wypełnionej wodą i ziołami. Kąpiel ma właściwości mocno regenerujące!
Nocleg na królewskim campingu.

DZIEŃ 6 TANG - BHUMTANG (30 km, 50 minut)

Kolejny dzień z lokalną społecznością. Przespacerujemy się wśród pól (30 minut) do wioski górującej nad doliną – Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Wejdziemy do XVI-wiecznego Pałacu Tang Ugyencholing, należącego do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Sama Kunzang Choden napisała kilkanaście książek o tradycjach Bhutańczyków oraz zebrała legendy tych ziem. Następnie odwiedzimy zaprzyjaźnionych mieszkańców wioski, współdzielimy czas przy wspólnym posiłku i poznamy lepiej ich tradycje. Wieczorem powrót do miasteczka.
Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 7: BHUMTANG - URA - BHUMTANG (50 km, 1,5 godziny)

Dobry poranny sen i nieśpieszne śniadanie to tylko początek tego dnia. Trudno to w Butanie przewidzieć, jednak prawdopodobnie tego dnia będziemy dalej świętować wraz z lokalną społecznością. Wówczas wybierzemy się do malowniczo położonej, zwartej wioski Ura. Po południu powrót do miasteczka na bhutańskie piwo…Weissbier, robione według szwajcarskiej receptury. Przyczyną tego trunku jest znany w całej dolinie Szwajcar, który zawitał tu ponad 40 lat temu oferując mieszkańcom produkty ze swojego dzieciństwa (również ser Gruyer).
Nocleg w hotelu w Bhumtang.

DZIEŃ 8: BHUTMTANG - PHOBJIKA (190 km, 5,5 godz)

Opuścicie niedostępne przestrzenie wschodu, kierując się na zachód. Po dwóch godzinach drogi wyłoni się ukryty wśród wzgórz dzong w dolinie Trongsa. To jedna z najbardziej spektakularnych budowli w Bhutanie. Trongsa to kolebka unifikacji władzy Bhutanu i punkt strategiczny, przez który przechodzą wszystkie drogi ze wschodu na zachód kraju. Przejazd dalej do doliny Phobjika. Polodowcowa rozłożysta dolina Phobjikha jest częścią Parku Narodowego Czarnych Gór, a obszar północnej części pasma Jowo Durshing jest pod całkowitą ochroną. Dolina to dom żurawi czarnoszyich, które co roku przylatują tu w zimie z Tybetu i Syberii. Stamtąd nie ma drogi dalej, gdyż zamykają ją kolejne szczyty – trzeba zawrócić. Wieczorem wizyta w jednym z typowych bhutańskich domów, celebrując i popijając lokalnie pędzone trunki zwane „ara”.

DZIEŃ 9: PHOBJIKA - PHUNAKA (70 km, 2,15 godz)

Dzień zacznie się porannym spotkaniem z mnichami w położonej na wzgórzu Gangtey
Gompa. Mnisi, choć skromni i zatopieni w codziennych obowiązkach potrafią z
ciekawością opowiadać o swoim życiu za murami klasztoru, i duchowej pracy.
Następnie udamy się na spacer ścieżką w dół doliny wzdłuż lasów sosnowych i gospodarstw doliny Phobjika. Przejazd do zimowej stolicy Bhutanu. Odwiedzicie Punakha Dzong (Druk Pungthang Decchen Phodrang – Pałac Wielkiego Szczęścia), zbudowany w 1637 roku przez Zhabdung Nawang Namgyal u zbiegu rzek Po Chhu i Mo Chhu. To drugi najstarszy dzong w Królestwie, a dzisiaj pełni rolę zimowej rezydencji Je Khempo, głównego duchownego Bhutanu, oraz 1000 mnichów (wówczas większość mnichów będzie już w pałacu w Thimpu – letniej rezydencji). Spędzimy tu wystarczająco dużo czasu, by zachwycić się muralami, świątyniami i wszystkim, co dzieje się w pałacu. Zakwaterowanie w Hotelu. Odpoczynek.

DZIEŃ 10: PHUNAKA - THIMPU - PARO (120 km, 3,5 godz)

Przejazd do Thimpu przez Dochu La, przełęcz na wysokości 3150 m n.p.m, która zapewnia niesamowite widoki głównego łańcucha Himalajów. Wybierzemy się na przechadzkę po lesie pełnym flag modlitewnych i labiryntu złożonego ze 108 stup. Zanim zanurzymy się w pełne „życia”, wciąż rozrastające się miasto, spojrzymy na nie ze wzgórza, ze jednej z najwyższych na świecie statuetek Buddy. Spacer po miasteczku wraz z oczywistą wizytą w kawiarni na pysznej kawie. Czas na eksplorację stolicy. Majestatyczny Dzong w Thimpu górujący nad rzeką Wang Chu składa się z ponad 30 budynków, w tym świątyni z budda Shakyamuni. Zajrzymy również na główną pocztę, by na pewno wysłać kartkę, a może zakupić kilka znaczków – białych kruków filatelistyki. Wieczorem przejazd do Paro.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 11: PARO

O wschodzie słońca wyruszymy leśną ścieżką ku klasztorowi Taktsang, nazywanemu też Tygrysim Gniazdem. To najsłynniejsza i najpiękniejsza budowla w Bhutanie. Podejście jest strome, a marsz w dwie strony zajmuje około 5 godzin. Od ponad 1200 lat jest to ważny cel pielgrzymek, oferujący schronienie potrzebującym. Klasztor jest przycupnięty na występie skalnym, nad urwiskiem górującym 900 metrów nad Doliną Paro. To święte miejsce zostało ochrzczone, gdy Guru Rinpoche dotarł tu na grzbiecie latającego tygrysa i wybrał jaskinię znajdującą się za dzisiejszym klasztorem na miejsce medytacji. Kiedy będziemy schodzić, wycieczki dopiero będą tam zmierzać. Wolne popołudnie w Paro.
Nocleg w hotelu w Paro.

DZIEŃ 12 i 13: PARO - DELHI - WARSZAWA

Transfer na lotnisko w Paro i przelot do Delhi. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu do późnych godzin nocnych. Następnie przejazd na lotnisko i wylot do kraju. Przylot dnia następnego w godzinach porannych do Warszawy.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 3870 USDWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • loty na trasach międzynarodowych Delhi – Paro/ Paro – Delhi,
 • lot na trasie krajowej Bhumtang – Paro,
 • wiza do Bhutanu i wiza do Indii,
 • wygodne zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach 3* w pokojach 2-os. z łazienką, w Delhi hotel 4* przy lotnisku,
 •  transport autobusowy w Bhutanie i Indiach,
 • odżywcza lokalna i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie),
 • opieka polskojęzycznego pilota Soul Travel,
 • opieka lokalnego przewodnika w Bhutanie,
 • ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.5% dochodów wspiera projekty lokalne w Bhutanie


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy (Polska-Delhi-Polska) – około 2100 złotych,
 • na opłaty do wejść do obiektów, donacje dla mnichów i lokalnych przewodników
  oraz na napiwki należy przeznaczyć 470 USD.


INFORMACJE

DOLINA BHUMTANG

Będziemy eksplorować! Między innymi, wyruszymy na cztery dni wgłąb krainy Bhumtang, praktycznie nieuczęszczanej części Bhutanu, by dotrzeć do tych bardziej odległych i tajemniczo ukrytych wiosek. Region obfituje w bujne łąki, gęste lasy sosen himalajskich oraz zjawiskowe szczyty gór. Będzie to okazja do poznania tutejszych mieszkańców, spróbowania lokalnych potraw i ciepłego alkoholowego trunku: ary oraz biesiadowania, czyli po prostu uczestnictwa w życiu małej lokalnej społeczności Namkha Lhakhang. A wieczorami spotkania dookoła ognia. Życie na wsi, tradycje i legendy odbiegają od tego, co można zobaczyć w zachodniej części kraju. (Thimpu i Paro oraz Phunaka). Wybierzemy się do wioski Tang, gdzie nad doliną góruje XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki i lokalnej działaczki. Miłośnicy natury poczują się jak w domu.

SYMBOL BHUTANU

To na jednym z klifów nieprzerwanie nieprzerwanie utrzymuje rytm wybijany porannymi modlitwami. Taktsang – świątynia zaczepiona na 900 metrowym klifie, zwana Tygrysim Gniazdem, to miejsce wielu pielgrzymek. Naucza Bhutańczyków mocy, która płynie z natury, a legenda powiada, iż jest tam zachowana mądrość, którą kraj wykorzystuje przy wyborze swojej drogi. Wyruszymy na tyle wcześnie, by odkryć ją dziewiczą, skąpaną jedynie w porannej mgle.

KEMPING KRÓLEWSKI

Wbrew pozorom to wielki przywilej spać w naturze, tym bardziej, że jakość kempingu jest nadzorowana przez samego Króla Bhutanu! Wędrowne kempingi (są ich dwa rodzaje: podstawowe i luksusowe) zaprojektowano tak, aby estetycznie łączyły się z lokalną architekturą i atmosferą. Te ostatnie dorównują komfortem warunkom hotelowym i z takich będziecie korzystać. Są tu duże namioty sypialne z łóżkami i pościelą (prześcieradło, poduszka i ciepły śpiwór), a pod stopami miękkie, ciepłe dywany. Kemping posiada dobrze wyposażoną kuchnię, a doświadczeni kucharze tworzą smaczne potrawy bazując na świeżych składnikach i regionalnych warzywach. W takim kempingu zamieszkamy tam, gdzie kończy się szlak turystyczny, w dolinie Tang.

FESTIWAL TSECHU

Wybierzecie się na festiwal w małym tradycyjnym miasteczku Bhumtang. Festiwal Tsechu – święto na cześć Guru Rinpocze, to feria barw i artystycznych tańców. Jest to najbardziej skryty i najmniej uczęszczany festiwal w Bhutanie. Lokalni mieszkańcy okolicznych gór przemierzają w odświętnych strojach wiele kilometrów, by móc pomodlić się i świętować. Dla nich to czas radości i spotkań, a dla Nas nieśpieszne poznawanie kultury i być może… uczestnictwo.

KĄPIELE ZDROWOTNE

No i na deser. Poczujmy na chwilę rześkość górskiego powietrza. Wyobraźmy sobie zbitą z desek „wannę” ustawioną na skraju rzeki. Szum. Gorące kamienie ogrzewają leczniczą wodę. Ciało się rozluźnia, a na horyzoncie szczyty gór. Takie zabiegi mogą znacznie ulepszyć jakość wyprawy. A przynajmniej inaczej nakreślić sposób życia mieszkańców Himalajów.

RELACJE

Bhutan Bhumtang

 • Data: 06.4.2021 - 18.4.2021
 • Grupa: 6-10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 3870 USD

Przewodnik

Bartek Sabela

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!