ALGIERIA

Kultury Sahary. Śladami Arabów, Mozabitów i Tuaregów.

Wyprawa

Scrolluj w dół

Algieria

Śladami Arabów, Mozabitów i Tuaregów – trzy pustynne ludy, trzy pustynne kultury

 

Yann Bertrand: Podróż przez pustynię to doświadczenie niezwykłe. To podróż samotna, choć nikt nie jest tam sam. Każdy krok to rozmowa, w której ze zdumieniem odkrywamy naturę piasku, teksturę skał […]. Pustynia to sekretny świat, który przemawia jedynie do tych, którzy ją przemierzają.

 

Na pustyni to słońce wyznacza rytm podróży. Jedyne, co nam pozostaje, to się do niego dopasować, zostawić zegarki w domu i obserwować niebo. Życie na pustyni budzi się wraz ze wschodem słońca. Wtedy też będziemy wstawać i my, zjemy przygotowane przez naszego kucharza śniadanie i ruszymy w podróż autem lub pieszo.

Około godziny 11, gdy słońce zbliża się do zenitu i staje się zbyt intensywne, zatrzymamy się na obiad i siestę. Nasi przewodnicy rozbiją obóz, w cieniu skał rozłożą dywany, przygotują posiłek i herbatę. To czas na odpoczynek, być może nawet krótką drzemkę.

Po południu, gdy słońce będzie nieco niżej, znów ruszymy w podróż, by tuż przed zachodem złapać najlepsze światło – marzenie każdego fotografa. Wieczorem nasi przewodnicy wybiorą stosowne miejsce na biwak i znów zasiądziemy przy ognisku.

Na Saharze czas odmierza się szklankami słodkiej, zielonej herbaty. Ta herbata – mała, słodka i niezwykle aromatyczna – to kwintesencja tuareskiej kultury. Sposób jej parzenia to sztuka, którą nasi przewodnicy chętnie się z nami podzielą. Saharyjskiej herbaty zawsze pije się trzy szklaneczki. Mówi się, że pierwsza jest najmocniejsza, najbardziej esencjonalna, najprawdziwsza – gorzka jak życie. Druga będzie inna – łagodniejsza, mniej cierpka – słodka jak miłość. Trzecia będzie subtelna, delikatna – łagodna jak śmierć.

SZCZEGÓŁOWY PLAN

DZIEŃ 1 WARSZAWA - ALGIER - GHARDAIA

Wylot z Warszawy do Algieru, następnie z Algieru do Ghardaia. Przylot do Ghardaia wieczorem. Spotkanie z naszym przewodnikiem Tito Khellaoui’m i transfer do hotelu, kolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 2 GHARDAIA

Po śniadaniu pojedziemy do zabytkowego centrum Ghardaia, wpisanego na listę UNESCO. Krążenie po uliczkach Ghardai to okazja by obserwować życie Mozabitów oraz niezwykłą grę kolorów, światła I cieni na kubistycznych budynkach. Okrężnymi ulicami, między beżowymi, różowymi, błękitnymi domami trafimy na szczyt wzgórza, gdzie stoi charakterystyczna, “modernistyczna” wręcz bryła minaretu. Zajdziemy również na rynek, będziemy mieć czas by porozmawiać o ghardaiskich dywanach, potargować się przy herbacie I być może dobić targu. Po południu pojedziemy do Beni Isguen – miasta uznawanego za najświętsze z wszystkich pięciu I to w którym panują najbardziej surowe ale I najciekawsze zasady społecznego życia.

DZIEŃ 3 GHARDAIA

Rankiem udamy się do oddalonego o kilka kilometrów miasta-fortu El Atteuf, najstarszego ze wszystkich miast w dolinie Mzab. Tam przejdziemy się uliczkami miasta, odwiedzimy stary meczet, który ył inspiracją dla Le Corbusiera gdy projektował słynną kaplicę w Ronchamp. Po południu pojedziemy do palmiarni w Beni Isguen, gdzie zobaczymy zabytkowy, wpisany na listę UNESCO system irygacyjny, poznamy tajniki produkcji daktyli I skosztujemy najsłynniejsze z nich – “Deglet Nour”.

DZIEŃ 4 GHARDAIA - ILLIZI

Rankiem wylot z Ghardai do Illizi. Tu spotkamy się z naszym przewodnikiem Tito Khellaouim, wsiądziemy w auta terenowe i ruszymy na południe. Wjedziemy do parku narodowego Tassili N’ajjer poprzez górzysty płaskowyż dojedziemy do oazy Iherrir, gdzie spędzimy pierwszą z wielu noc pod gwiazdami.

DZIEŃ 5 ESSENDILENE

Po śniadaniu ruszymy autami na pustynię. Po drodze zobaczymy pierwsze malowidła naskalne, kaniony, wydmy. Wieczorem dotrzemy do podnóża wydm Tawdjdet, gdzie rozbijemy biwak.

DZIEŃ 6 ESSENDILENE

Rankiem ruszymy na krótki spacer dnem ouedu czyli okresowej rzeki. Następnie wsiądziemy w auta I pojedziemy w kierunku kanionu Essendilene. Tu czeka nas dwugodzinna wycieczka wgłąb kanionu. Na jego końcu, u stóp strzelistych skał jest guelta czyli niewielkie jeziorko, w którym będzie można sie ochłodzić i popływać. Po spracerze przejedziemy autami w rejon zwany Tikoubene, czyli 'szable’. To dlatego że pustynia w tym miejscu usiana jest wysokimi smukłymi skałami. Wieczorem dojedziemy do Djanet, zakwaterujemy się w hotelu.

DZIEŃ 7 DJANET

Późne śniadanie, leniwy dzień w tuareskiej stolicy. Wejdziemy na niewielkie wzgórze, z którego zobaczymy całą dolinę w której leży Djanet, następnie przejdziemy się starymi dzielnicami by dotrzeć na souk, gdzie warto zwrócić uwagę na tuareską biżuterię i tkaniny.

DZIEŃ 8-12 TARDART ROUG

Po śniadaniu wsiądziemy do aut 4×4 i wyruszymy na południowy zachód, w kierunku pustyni Tadrart Rouge (odległość ok 220km; 4h). Rytm tych dni wyznaczy pustynia. Zobaczymy krajobrazy zapierające dech w piersiach: kaniony, groty, formacje skalne, pustynne zachody i wschody słońca, wydmy czerwone, żółte, czarne. Podziwiać też będziemy ogromne ilości malowideł I rytów skalnych, z których najstarsze pochodzą sprzed 10tys, gdy Sahary była jeszcze sawanną. Dzięki doświadczeniu naszych przewodników zobaczymy i poznamy historie najciekawszych z nich. Wieczorem spędzimy czas przy ognisku, słuchając tuareskich opowieści i muzyki granej przez naszych towarzyszy, delektując się daniami przygotowywanymi przez naszego kucharza. Do Tadrart Rouge wjedziemy kanionem El Berdj, wzdłuż którego pojedziemy na północny wschód, przez miesjaca o tak egzotycznych I tajemniczych nazwach jak Dolina Tamaryszkowa, wydmy Moul N’aga, Kanion Circle. Potem ruszymy jeszcze dalej na północ w kierunku największej na Tadrart wydmy Tin Merzouga, zktórej rozpościera sie niesamowity widok w kierunku Libii. W drogę powrotną ruszymy wzdłuż kanionu In Djaren, pełnym spektakularnych neolitycznych malowideł. Zagubimy się wśród wydm i unikalnych formacji skalnych – potężnych łuków, strzelistych iglic, majestatycznych urwisk. U wylotu kanionu zobaczymy czarne wydmy. Wracając w kierunku Djanet, zatrzymamy się miejscu zwanym Tigharghart – „skała płaczących krów” – unikalny na skalę światową skałoryt z czasów pustynnienia Sahary. Każdą z czterech nocy spędzimy w unikalnym miejscu, w hotelu pod “milionem gwiazd”, przy ognisku I rytmach tuareskiej muzyki. Ostatniego dnia wrócimy do Djanet, noc spędzimy w hotelu.

DZIEŃ 13 i 14 ALGIER

W nocy czeka nas transfer na lotnisko i lot do Algieru. Rankiem przyjedziemy do hotelu w centrum miasta. Zjemy późne śniadanie po nocnej podróży. Dwa dni w Algierze dadzą nam możliwość poznania tego jednego z najciekawszych miast portowych Afryki. Szerokimi bulwarami, których nie powstydziłby się Paryż, ruszymy w kierunku dziwiętnastowiecznego, kolonialnego centrum z białymi kamienicami I monumentalnymi gmachami. Kawałek dalej trafimy do starej arabskiej części miasta, aby zgubić się w jego krętych uliczkach. Przysiądziemy się na herbatę, zagramy w szachy z mieszkańcami Kasby, odkryjemy lokalne sklepiki, bazary i warsztaty. Przejdziemy się również nadmorskimi alejami w kierunku portu, pod wieczór wjedziemy na wzgórze gdzie stoi katedra Notre Dame d’Afrique. Stąd rozciąga się piękny widok na całą zatokę algierską. W Algierze będzie również czas na zakupy zarówno na ulicznych straganach jak I w najlepszych tutejszych butikach. Noclegi w hotelu.

DZIEŃ 15 ALGIER - WARSZAWA

Poranny wylot do Warszawy.

Ze względu na lokalne uwarunkowania kulturowe w Ghardai oraz warunki bezpieczeństwa na pustyni program może ulec niewielkim zmianom.

MAPA

KOSZT

4000 PLN + 2270 EURWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • Przelot na trasie Algier – Ghardaia
 • Przelot na trasie Ghardaia – Illizi
 • Przelot na trasie Djanet – Algier
 • Przejazd na trasie Illizi – Djanet
 • Zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelu w Algierze 3* w pokojach dwuosobowych; 3 noclegi w hotelu w Ghardaia w pokojach dwuosobowych; 3 noclegi w Djanet w hotelu w pokojach dwuosobowych; 6 noclegów w namiotach dwuosobowych na pustyni
 • Transport prywatnym autobusem w Algierze i Ghardaia; w Djanet transport samochodami 4×4 na pustyni
 • Formalne zaproszenie i wiza do Algierii
 • Ekipa przyjaciół na pustyni (kucharz, pomocnik kucharza, kierowcy samochodów 4×4, dwóch muzyków, lokalny przewodnik)
 • Odżywcza tuareska i międzynarodowa kuchnia (trzy posiłki dziennie)
 • Opieka Bartka Sabeli
 • Opieka lokalnego przewodnika Tito Khellaoui
 • Ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN


NIEWLICZONE W KOSZTY WYPRAWY

 • bilet lotniczy międzynarodowy – około 1500 złotych
 • Na opłaty do wejść do obiektów i Parków Narodowych, opłaty administracyjne oraz napiwki dla przewodników i ekipy należy przeznaczyć 270 EURO (płatne na miejscu)


INFORMACJE

Tadrart Rouge

Przez wielu uważana za najpiękniejszą pustynię na świecie. Tadrart Rouge to pasmo górskie, będące częścią większego pasma Tassili N’ajjer. Tadrart Rouge (Czerwony Tadrart) zawdzięcza swoją nazwę niespotykanemu, rdzawo-czerwonemu kolorowi piasku i skał. Tadrart to przepastne kaniony, strzeliste iglice i ogromne łuki skalne, majestatyczne masywy i potężne czerwone wydmy. Ten unikalny krajobraz spotykany jest jedynie w tej części świata. Inspiracją do stworzenia tej wyprawy był dla nas niezwykły dokument o Saharze. Jego reżyser Francuz Yann Bertrand tak opisuje krajobraz Tadrart Rouge: „Na krańcu Algierii zobaczyłem Tadrart Rouge. Podziwiałem nieskończone piękno Ziemi, by je zapamiętać na zawsze. Potem upadłem na kolana i zamknąłem oczy.”

Ghardaia

Simone do Beauvoir powiedziała, że Ghardaia to “przepięknie skonstruowane kubistyczny obraz”. Miasto było inspiracją dla architektów takich jak Franck Lloyd Wright czy Le Corbusier. Ghardaia to w rzeczywistości pięć miast zbudowanych na wzgórzach doliny M’Zab: Melika, Beni Isguen, Bou Noura, El-Atteuf oraz Ghardaia. Warowne grody, dziś stopione w jedno miasto, mają ponad tysiąc lat historii I są centralnym ośrodkiem kultury I życia dla Mozabitów, rdzennych ludów berberskich zamieszkujących północną Saharę. Miasto ma unikalną architekturę zbudowaną wokół wzgórz, na których górują wieże meczetów. Kolejne kręgi wąskich uliczek sprawiają wrażenie jakby odwzorowywały poziomice terenu, a proste geometryczne bryły domów tworzą geometryczną mozaikę, która przy świetle zachodzącego słońca jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Algierii. Ghardaia to również ważny ośrodek rzemieślniczy a znajdujący się tam targ dywanów należy do najważniejszych na Saharze a wiosną odbywa się tu festiwal poświęcony sztuce tworzenia dywanów. Z otaczających miasto palmiarni pochodzą najwyśmienitsze daktyle zwane “Deglet nour” czyli “daktyle światła” o miękkim miodowym smaku I świetlistej, jasnej barwie. W 1982 roku Ghardaia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mozabici

To rdzenna ludność berberyjska zamieszkująca miasta doliny M’Zab. Mozabici osiedlili się na tych terenach na początku XI wieku uciekając przed prześladowanimi. Posługują się dialektem języka berberyjskiego o nazwie Zenati, który do dnia dzisiejszego nie ma formy pisanej. Mozabici wyznają Islam w bardzo konserwatywnej odmienie Ibadyckiej, która oddzieliła się od głównego nurtu ponad dziewięć wieków temu. W miastach zobaczymy kobiety ubrane w białe szaty haika z małym otworem na jedno oko. Niektóre części starego miasta można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem a fotografowanie ludzi jest bezwzględnie zabronione. Mozabici po dziś dzień podkreślają swoją odrębność kulturową, dbają o swoją tradycyjną tożsamość, a ich tradycyjne kody kulturowe warunkują codzienne życie. Większość domów Mozabitów jest dokładnie taka sama. Ich architektura jest wyrazem egalitaryzmu, braku podziałów klasowych I poszanowania prywatności rodziny.

Tuaregowie

Mówią o sobie Kel Tamasheq – „ci co mówią w Tamasheq” lub Kel Tagoulmoust czyli „ci co noszą zasłonę”. Ta zasłona to turban, stanowiący nieodzowną część ubioru każdego Tuarega. Wiązanie turbanu to niełatwa umiejętność, a jego kolor to skodyfikowana wiadomość. Turban to ochrona przed wiatrem i piaskiem, ale również przed złymi siłami, które, jak wierzą Tuaregowie, wchodzą do człowieka przez usta. Tuaregowie zakrywają twarz również dlatego, by nie okazywać uczuć, wierzą bowiem, że mówienie o uczuciach to słabość, a o człowieku świadczą czyny nie słowa. Tuaregowie z plemienia N’ajjer zamieszkują południowo-wschodnią część Algierii z miastem Djanet jako stolicą regionu. Nasz przewodnik – Tito Khellaoui tak mówi o swoich rodakach – Tuaregowie to ludzie wolni i skromni, którzy kochają pustynię i tą miłością i szacunkiem do swojej ziemi uwielbiają się dzielić. Mają swą własną, wyrazistą kulturę i język tamasheq. Istotnym składnikiem tej kultury jest również muzyka i taniec, którego nie zabraknie podczas naszej wyprawy.

Algier

Gdyby leżał po drugiej stronie Morza Śródziemnego, byłby Paryżem, albo przynajmniej Bordeaux. Turyści zjeżdżaliby tu z całego świata, zapewne byłyby tu organizowane międzynarodowe festiwale, imprezy, port wypełniony by był ekskluzywnymi statkami wycieczkowymi, a wybrzeże roiłoby się od Europejczyków desperacko poszukujących słońca. Bo Algier to miasto niezwykłe, w którym łączą się wpływy kultury europejskiej, arabskiej i afrykańskiej. Śnieżnobiałe, dziewiętnastowieczne kamienice zaprojektowane przez Georges-Eugene’a Haussmanna (paryskiego architekta) sąsiadują tu z gęstą, rozłożoną na wzgórzu ,arabską kasbą. Na każdym kroku można tu spotkać zaskakujące kontrasty. Eleganckie, szerokie bulwary przechodzą niespostrzeżenie w małe, kręte uliczki, a drogie butiki sąsiadują z targiem rybnym. Algier bowiem posiada również jeden z największych portów w Afryce, gdzie na redzie zazwyczaj stoi kilkadziesiąt ogromnych statków. Klimat miasta dobrze opisuje Albert Camus: W „Zaślubinach” polecał wrażliwemu podróżnikowi, jeżeli pojedzie do Algieru „napić się anyżówki pod łukami portu, rano zjeść na Łowisku rybę świeżo złowioną i usmażoną na ruszcie; posłuchać muzyki arabskiej na ulicy Liry w kawiarence, której nazwy zapomniałem; o szóstej wieczór siąść na ziemi u stóp pomnika księcia Orleańskiego na placu Rządowym (nie ze względu na księcia, lecz na to, że tędy przechodzą ludzie i jest tutaj dobrze); zjeść śniadanie w restauracji Padovaniego, która jest czymś w rodzaju dansingu na palach, na brzegu morza, gdzie życie jest zawsze łatwe; zwiedzić arabskie cmentarze, najpierw po to, by tam spotkać ciszę i piękno, dalej po to, by należycie ocenić niecne nekropolie, gdzie trzymamy naszych zmarłych…”

Przewodnik Bartek Sabela

Reporter, fotograf, z zamiłowania snowboardzista i wspinacz. Zafascynowany Afryką, gdzie wraca regularnie realizując swoje kolejne dziennikarskie projekty. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Na co dzień Bartek prowadzi wykłady i spotkania z podróżnikami. Można tez go „spotkać” na łamach Magazynu Kontynenty, Dużego Formatu Gazety Wyborczej oraz magazynu Pismo. Na pustyni czuję się jak „u siebie”, a gdy potrzeba umie zaparzyć saharyjską herbatę.

Przewodnik Tito Khellaoui

Tymczasem lokalnie poprowadzi nas Tito. Któż mógłby nas lepiej poprowadzić przez skalne labirynty i bezkresne pustynie jeśli nie on? Mieszkaniec Djanet, z urodzenia Tuareg z plemienia Najjer. Od piętnastu lat pracuje jako przewodnik po Parku Narodowym Tassili N’ajjer oraz Tadrart Rouge. Na Saharze mówią, że prawdziwy mędrzec to ten, który policzył wszystkie ziarna piasku. Sądzimy, że Tito może być tego bliski. W podróż przez pustynię, oprócz Tito, wyruszą z nami również jego kuzyni – świetni tuarescy muzycy, którzy zamienią każdy wieczorny biwak w magiczny spektakl.

Biwak pod gwiazdami

Wielu podróżników mówi, że nigdzie nie ma tak rozgwieżdżonego nieba jak nad Saharą. Tu jest się ponoć bliżej gwiazd. Podczas naszej wyprawy spędzimy wiele nocy pod niebem usianym gwiazdami w najróżniejszych zakątkach tuareskiego, pustynnego królestwa. Będą to noce magiczne, spędzone przy ognisku, dźwiękach tuareskich gitar i bębnów, w oparach słodkiej herbaty, wśród majestatycznych skał i czerwonych wydm. Noc na pustyni to doświadczenie mistyczne, bezpowrotnie odmieniające podróżnika, czego sobie i Wam życzymy.

Algieria

 • Data: 21.11.2022 - 05.12.2022
 • Grupa: 6-10 osób
 • Cena: 4000 PLN + 2270 EUR

Przewodnik

Bartek Sabela

Rezerwuję miejsce Concierge - stworzymy
wyprawę dla Ciebie!
Masz pytania?
Kliknij!